Szopki, stajenki i żłóbki

Święta, Święta... A po Świętach ruszamy na naszą ulubioną trasę odwiedzając i nowe, i już poznane i lubiane szopki bożonarodzeniowe. Przy okazji odświeżamy wpis, w którym chcemy pokazać Wam te, które warto odwiedzić. W tym roku nie odwiedzimy Strumieńskiego Betlejem, bo w ogóle nie powstało, za to odwiedzimy Dziergowice w województwie opolskim. Uprzedzam, że wpis jest długi, bo i szopek jest wiele, więc zachęcam aby od razu wyruszyć w drogę :) 

BĘDZIN - Parafia św. Trójcy (ul. Plebańska 2)
 • Do 6 stycznia
Na wzgórzu zamkowym w Będzinie u podnóża kościoła św. Trójcy tradycyjnie już pojawiła się żywa bożonarodzeniowa szopka. Można ją odwiedzać do 6 stycznia. Świętej Rodzinie towarzyszą owce, kozy, barany, alpaki oraz kucyk.

 Fot. Dziennik Zachodni

*
BIERUŃ - Parafia św. Bartłomeja Apostoła (ul. Krakowska 3)
 • Aż do 14 lutego!
Tradycja bieruńskiej szopki ma już ponad pół wieku. W parafii św. Bartłomieja Apostoła możemy oglądać ruchomą szopkę o powierzchni 40m2 z górującą nad nią 6,5 metrową malowaną panoramą Jerozolimy. Szopka zachwyca wielkością, ilością i różnorodnością figur i przedstawionych scen. Zbudowana jest z ponad 100 figur, w większości ruchomych, począwszy od postaci Świętej Rodziny, pasterzy, Mędrów ze Wschodu i innych, o których mówi tradycja, przez związane z zawodami (górnicy, kowale, pszczelarze, drwale, pasterze), stanami (świeccy, kapłani, siostry zakonne), aż po współczesne postaci (papież Jan Paweł II czy ks. Jerzy Popiełuszko) oraz osoby związane z Bieruniem. Nie brakuje tu również zwierząt i roślin. Co roku pojawiają się nowe elementy i postacie.
 

Szopkę w Bieruniu można oglądać najdłużej, bo od Świąt Bożego Narodzenia aż do 14 lutego. Czy w tym roku będą nowe elementy? Najlepiej przyjechać i zobaczyć :) A tutaj nasza relacja z Bierunia.
*
CHORZÓW: Śląski Ogród Zoologiczny
 • Do 8 stycznia
 • Bilet do ZOO tylko 5 zł! 
Jak co roku do żywej szopki zaprasza także Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. Tym razem szopka jest wyjątkowa, bo w jej tworzeniu udział wzięło 376 dzieci, które zrobiły piękne ozdoby choinkowe. Przychodząc do ZOO w dniach 21 grudnia - 8 stycznia za bilet zapłacicie tylko 5 zł.


fot. Śląski Ogród Zoologiczny

*
GÓRKI WIELKIE - Parafia św. Jana Sarkandra (ul. Zofii Kossak 130)
 • Do 2 lutego
Największa ruchoma szopka w Beskidach powstaje co roku u franciszkanów w Górkach Wielkich niedaleko Brennej. Tłem jest ogromne płótno, na którym namalowane są trzy beskidzkie wsie: Brenna, Górki Wielkie i Pogórze. Szopkę a w niej niezwykłe kolory i grę świateł można podziwiać do 2 lutego. Mała uwaga - szopka uruchamiana monetami - warto je mieć :) A więcej o szopce w Górkach Wielkich w naszym wpisie tutaj.*
KATOWICE PANEWNIKI - Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP (ul. Panewnicka 76)
 • Do 2 lutego
 • Żłóbek w Bazylice można odwiedzać codziennie w godzinach od 6:00 do 19:00, w niedzielę od 5:30 do 20:00.  
 • Ruchomy i żywy żłóbek otwarty jest od 25 grudnia do 1 stycznia od 9:00 do 19:30, od 2 stycznia do 2 lutego od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:30, a w soboty i niedziele od 9:00 do 19:30.
Jedyna, która nie potrzebuje reklamy... Panewnicko Betlyjka jest jedną z największych w Europie szopek ołtarzowych, obecnie rozmiar całego żłóbka w Bazylice to 18 m wysokości, 32 m szerokości i 600m2 powierzchni. Zajmuje ona całe prezbiterium i 2 nawy boczne tworząc tryptyk. Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 130 różnych figur drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej (w tym również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne). Najstarsze figury (pastuszek i kobieta z dzbanem), według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat. Figury są różnej wysokości aż do 150 cm. Ponadto wykorzystuje się tu setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych.


Poza szopką w ołtarzu Bazyliki warto odwiedzić także szopkę ruchomą (wychodząc z bazyliki kierujemy się na prawo) i żywą (w ogrodzie klasztornym). 


W szopce ruchomej poruszają się figury ważnych postaci z historii Kościoła i Polski, jest tu m.in. św. Franciszek z Asyżu, św. Antoni, bł. Matka Teresa z Kalkuty i bł. Jan Paweł II oraz św. Jadwiga Królowa, Jan III Sobieski czy Mieszko I. W ekspozycji przy ruchomej szopce można przy okazji także zobaczyć piękną i bogatą kolekcję stajenek, są tu stajenki śląskie i z krajów misyjnych.
 

Więcej o panewnickich żłóbkach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

*
PIEKARY ŚLĄSKIE - PIEKARSKIE BETLEJEM - Bazylika Najświętszej Maryi Panny (ul. ks. Ficka 7)
 • Do 29 stycznia codziennie w godz. 9:00 - 18:30
Kolejny raz piękna szopka pojawiła się przy Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich. W tym roku Piekarskie Betlejem zostało zaaranżowane jako śląski dom obok którego wznosi się miniatura kopalni. Tradycyjnie są tu także zwierzęta i wiele ruchomych elementów.
 


W tym świątecznym okresie Piekarskie Betlejem zaprasza też na wspólne kolędowanie - szczegóły tutaj. Aktualności zawsze na profilu FB. A tutaj nasza relacja.
*
PSZCZYNA - Żywa szopka w Zagrodzie Żubrów (ul. Żorska 5)
 • Do 8 stycznia
 • W tym okresie dzieci za bilet wstępu do zagrody zapłacą tylko złotówkę!
Jak co roku w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie została otwarta żywa szopka, której atrakcją oczywiście są żywe zwierzęta, w Zagrodzie przecież i na co dzień ich nie brakuje. W pokrytej choiną szopie staną figury św. Rodziny, trzech Króli, pasterza oraz aniołów. Każdy zwiedzający może podejść blisko do żłobka i oddać cześć nowonarodzonemu Dzieciątku. Będzie tu można także posłuchać kolęd i pastorałek. Wśród zwierząt zobaczymy koziołki, baranki i osiołki. Tuż obok w zagrodach będą i inni mieszkańcy: żubry, jelenie, daniele, muflony i dziki.
 


Godziny otwarcia Pokazowej Zagrody Żubrów w okresie świąteczno-noworocznym:

26 grudnia 2016 - od 9.00 do 16.00
27-30 grudnia 2016 - od 9.00 do 16.00
31 grudnia 2016 - od 9.00 do 13.00
1 stycznia 2017 - zagroda nieczynna
od 2 stycznia - od 9.00 do 16.00
 


*
RUDA ŚLĄSKA BYKOWINA - Parafia św. Barbary (ul. Górnośląska 31)
 • Do 2 lutego codziennie od 8:00 do 18:00
Szopka w Bykowinie zaskoczyła nas rozmiarem. Osadzona jest w śląskich realiach, w których nie brak lokalnych akcentów i miejsc znanych z ulic Rudy Śląskiej. W panoramie długości prawie 20 metrów i wysokości ok. 11 metrów znajdziemy m.in. makietę familoków z osiedla w Nowym Bytomiu, makiety szybów kopalnianych "Maciej" i "Nowy Wirek" oraz imitację kopalnianego chodnika z rzeźbą górnika, model huty "Pokój" i hutnika, miniaturę kościoła w Kochłowicach, model drewnianej chałupy z XIX w. (przeniesionej z Bykowiny do Skansenu w Chorzowie), a także drewniany młyn i wiatrak oraz dzwonnicę, w której anioł porusza dzwoneczkiem. Całość uzupełniają postacie w strojach ludowych. Są tu także zwierzęta: kanarki i ryby w małym stawie. Tłem tej niezwykłej wystawy jest panorama południowych dzielnic Rudy Śląskiej wykonana ze zdjęć.
 
Szopkę można oglądać od Świąt Bożego Narodzenia do 2 lutego w parafii św. Barbary w Bykowinie w godzinach otwarcia kościoła (od godz. 8:00 do 18:00). Więcej o szopce w Bykowinie pisaliśmy TUTAJ.


*
RUDA ŚLĄSKA HALEMBA - Parafia M.B. Różańcowej (ul. 1 Maja 36)
   • Do 2 lutego
   • W soboty o godz. 15:00, 15:30, 16:00 i 16:30 oraz w niedziele o godz. 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00 
   Kolejną ruchomą szopkę można znaleźć w Halembie w parafii M.B. Różańcowej. Dzieciątko, które znalazło się parafialnej szopce jest naturalnej wielkości figurką sprowadzoną z Ziemi Świętej. Szopkę można oglądać od 25 grudnia do 2 lutego, w soboty o godz. 15:00, 15:30, 16:00 i 16:30 oraz w niedziele o godz. 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00. Więcej o ruchomej szopce w Halembie pisaliśmy TUTAJ.


    
   *
   TYCHY - Parafia św. Franciszka i św. Klary (ul. Paprocańska 90)
   • Do 8 stycznia od 9:00 do 21:00
   • W godz. 16:00 do 20:00 ognisko z pieczeniem kiełbasek
   Franciszkanie z Tychów już po raz piętnasty zapraszają do tyskiej żywej szopki czyli małego Betlejem w małym Asyżu w murach budującego się kościoła   W szopce znowu zamieszkały osioł, kuce, kozy, owce duże i małe, króliki oraz ptaki. W godzinach popołudniowych (od godz. 16:00 do 20:00) na odwiedzających czeka stoisko gastronomiczne oraz ognisko i kiełbaski. Dodatkowo franciszkanie zapraszają do wspólnego kolędowania, a szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej parafii TUTAJ. Nasze wpisy o tyskiej szopce TUTAJ i TUTAJ.

    

   *
   ZABRZE - Parafia Niepokalanego Serca NMP (ul. Franciszkańska 1)
   • Do 6 stycznia (codziennie od rana do godz. 21:00)
   Trafiliśmy tu pierwszy raz w zeszłym roku i od razu Zabrze trafiło na naszą listę miejsc wartych polecenia. Franciszkanie (oczywiście :) w Zabrzu co roku przygotowują stajenkę w kościele taką, po której można... spacerować. Nie sposób zobaczyć wszystkiego stojąc z daleka, trzeba i warto podejść i przyjrzeć się z bliska tym bardziej że w tej szopce mieszkają zwierzęta a sama szopka w zeszłym roku rozciągała się na prawie 50 metrach! Polecamy to miejsce, o którym jeszcze do tej pory nie pisaliśmy, ale na pewno napiszemy więcej wkrótce. A na razie zapamiętajcie ten adres: Zabrze, ul. Franciszkańska 1.


    

   *
   ŻYWA SZOPKA W DZIERGOWICACH (woj. opolskie) - Parafia św. Anny (ul. Kościelna)
   • Do 8 stycznia
   I na koniec nowość na naszej liście - żywa szopka w Dziergowicach w województwie opolskim. To dobra wiadomość dla tych, którzy zmartwili się, że w tym roku nie będzie Strumieńskiego Betlejem - można wybrać się do Dziergowic - z Katowic jest to ok. 70 km. Szopkę w Dziergowicach można odwiedzać do 8 stycznia. Więcej o tym miejscu możecie dowiedzieć się na stronie Radia Opole TUTAJ, na profilu żywej szopki TUTAJ, a niedługo także i u nas :)

   fot. Żywa szopka w Dziergowicach

   Jeśli uważacie, że jakiegoś miejsca brakuje na tej liście to napiszcie do nas, chętnie poszerzymy listę o kolejne miejsca.

   1 komentarz:

   1. Fajna, duża, ruchoma jest w Chorzowie Batorym, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku jeszcze nie byliśmy, ale w poprzednich owszem ;)

    OdpowiedzUsuń

   Copyright © 2014 FrAntki Wędrowniczki , Blogger