Rejs po Kanale Gliwickim

Dziś wspominamy rejs po Kanale Gliwickim. Polecamy go tym, którzy mają ochotę na spokojny wypoczynek nad wodą, a niekoniecznie chcą się kąpać - mimo upalnego dnia na górnym pokładzie statku było bardzo przyjemnie. Jest to dobra opcja wycieczki dla osób starszych - chłopcy na rejs zabrali swoją babcię, która tę formę wspólnej rekreacji przyjęła z radością.

https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Organizatorem rejsów jest Przystań Motorowodna Marina Gliwice. Pływać po Kanale Gliwickim z Mariną można w wybrane dni tygodnia. Do wyboru są różne opcje - podstawowa to nieco ponad godzinny rejs przez Śluzę Łabędy do Huty Łabędy. Druga opcja, dłuższa, to trwający ok. 2,5 godziny rejs przez Śluzę Łabędy do tzw. kolonii kormoranów. Do wyboru są jeszcze czwartkowe rejsy muzyczne, piątkowe rejsy kulinarne i sobotnie rejsy rowerowe oraz raz w roku sześciogodzinny rejs do Kędzierzyna Koźla. Pełna oferta rejsów z Mariną tutaj.


Aby zagwarantować sobie miejsce na statku trzeba zarezerwować go wcześniej telefonicznie. Rejs do koloni kormoranów rozpoczynamy w Gliwicach (ul. Portowa 28). Dojazd do przystani jest prosty - po minięciu szlabanu przy wjeździe do portu jedziemy dalej prosto ok. 800 m aż dojedziemy do celu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto przy szlabanie zapytać o drogę. Samochód parkujemy przy samej przystani. Na miejsce warto dotrzeć na tyle wcześnie aby zakupić bilety i zająć wybrane miejsce na statku - obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy, a ludzi bywa sporo... My wybraliśmy górny pokład, ale w trakcie rejsu oglądaliśmy Kanał Gliwicki także z innych miejsc na statku co było urozmaiceniem tej podróży, bo przyznam, że w drugiej części tego rejsu dzieciom już trochę się nudziło. Jednak pytani o rejs po czasie wspominają go miło. Na statku jest toaleta, działa także mały bar. Jeśli wybieracie się na rejs z dziecinnym wózkiem to prawdopodobnie zostaniecie poproszeni aby być w z nim tylko w jednym miejscu co niekoniecznie może Wam odpowiadać - warto o to pytać wcześniej.


Atrakcją rejsów jest oczywiście sam port w Gliwicach i dwukrotne przepłynięcie przez Śluzę Łabędy. W czasie rejsu mamy też możliwość wysłuchania kilku krótkich opowiadań o historii Kanału Gliwice i Huty Łabędy, a także o historii i teraźniejszości gliwickiego portu.


Bilety na rejs do kolonii kormoranów tanie nie są - koszt to 40 zł od osoby, zniżek dla dzieci i biletów rodzinnych w tej opcji niestety brak. Pora odpływu stała - od maja do października w każdą niedzielę o godz. 13:00. Trasa wiedzie od przystani przez Śluzę Łabędy do kolonii kormoranów, która znajduje się przy kolejnej ze śluz - Dzierżno - tam statek zawraca. Jest to ok. 9 km w jedną stronę. Kormorany w kolonii były, widzieliśmy je z daleka siedzące na drzewach, a po drodze towarzystwa dotrzymywały nam także zaprzyjaźnione z nimi piękne czaple siwe.


W krótszej opcji statek płynie od przystani przez Śluzę Łabędy i zawraca w okolicy Huty Łabędy. Rejs trwa 1 godzinę (maksymalnie 1 godz. i 15 min). Bilety na ten rejs kosztują 25 zł, dla seniorów powyżej 65 lat - 20 zł. Dzieci do dwóch lat płyną gratis. Bilety rodzinne dla osoby dorosłej i dziecka do lat 15 kosztują 40 zł, w opcji 2 +1 to 65 zł, 1+2 - 55 zł, a 2+2 - 80 zł.


Jeśli jesteście w tej okolicy warto pojechać jeszcze do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach gdzie można przespacerować się po niewielkim, ale bardzo zadbanym parku lub o określonych godzinach zwiedzić sam pałac. Jeśli pogoda pozwala można także przedłużyć przyjemność przebywania nad wodą o plażowanie na brzegu Jeziora Pławniowice. Więcej informacji w naszym wpisie Rowerem... Wokół Jeziora Pławniowice.


*
Przystań motorowodna Marina Gliwice
Gliwice, ul. Portowa 28
tel. 608 010 383 | e-mail: kontakt@marinagliwice.pl

www.marinagliwice.pl
www.facebook.com/marinagliwice

Komentarze