Teatr Lalek BANIALUKA w Bielsku-Białej

W pierwszą niedzielę czerwca pojechaliśmy do Bielska. Tu, w centrum miasta, mieści się jeden z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jeden z najbardziej znanych w kraju i na świecie: Teatr Lalek BANIALUKA. Pięknie utrzymany budynek, zadbane i przyjazne wnętrze, bogaty repertuar ze wskazaniem na klasykę, za co duży plus, bo dzięki temu dzieci mogą zobaczyć piękne żywe ilustracje ulubionych bajek, a rodzice mogą być spokojniejsi o przedstawianą na scenie treść.

Tym razem chłopcy wybrali spotkanie z "Calineczką", a także żabą i jej synalkiem, chrabąszczami, panią myszką, kretem, ptaszkami i pająkami, te ostatnie podobały się im najbardziej.


Przedstawienie odbywało się na małej scenie zwanej "Sceną na Piętrze", do której dotarcie po kilkudziesięciu schodach było wyzwaniem dla małych nóżek. Wysiłek poświęcony na wspinaczkę został wynagrodzony pięknym przedstawieniem, a mała scena sprawiła że dzieci były blisko całej "akcji", mając bohaterów niemal na wyciągnięcie ręki.

Scenografia "Calineczki" jest prosta i równocześnie niezwykle przyciągająca uwagę - składa się właściwie tylko z jednej formy - początkowo jest to kwiat, który chowa w swoim wnętrzu Calineczkę, a wraz z postępem akcji przeobraża się kolejno w wielką ropuchę, a później w mysią i krecią norkę. Po przedstawieniu nasz duet deklarował zadowolenie i chęć powrotu na kolejny spektakl. Widziałam że w swojej radości z dobrze spędzonego czasu nie byli osamotnieni, inne dzieci opuszczały teatr także z uśmiechem na ustach, o ile oczywiście nie wystraszyły się nachalnych pająków biorących miarę na suknię ślubną Calineczki, czy nie bały się panujących na scenie ciemności, bo w końcu część wydarzeń dzieje się pod ziemią w ciemnych norkach co na scenie także znalazło odpowiednie odzwierciedlenie.

W niedzielne przedpołudnie nie mieliśmy problemu ze znalezieniem miejsca na parkingu bardzo blisko Teatru, wokół jest wiele jednokierunkowych uliczek z zatoczkami. Budynek Teatru dzieli od dworca PKP w Bielsku tylko 700 m, więc opcja przyjazdu pociągiem następnym razem wydaje się dość realna, bo dzieci przyzwyczajone do podróżowania w fotelikach samochodowych z entuzjazmem przyjęłyby opcję podziwiania świata przez okna wagonu pasażerskiego.


*
Informacje & adresy:

Teatr Lalek BANIALUKA im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
ul. Mickiewicza 20
43-300 Bielsko-Biała

Strona internetowa: www.banialuka.pl
Facebook: Teatr Lalek BANIALUKA

Zamawianie biletów indywidualnych
KASA: od pn. do pt. w godz. 8-13
w nd. w godz. 9-12
tel.: 33 822 10 46 wew. 32

Cennik:
Bilet normalny 18 zł
Bilet ulgowy 14 zł

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to