Bezpłatne Śląskie

lista ciekawych atrakcji województwa śląskiego, które można odwiedzić bezpłatnie!

Przed Wami lista ciekawych atrakcji województwa śląskiego, które można odwiedzić bezpłatnie. Przeszukaliśmy śląskie tak bardzo jak tylko się da, jak jest długie & szerokie, i znaleźliśmy m.in. dni bezpłatnego wstępu w muzeach, ciekawe parki, ogrody botaniczne, jeziora, ciekawe ścieżki, wodne place zabaw oraz ciekawe festiwale organizowane corocznie... 
 
Spis treści czyli co znajdziecie na blogu?
Artykuły w trakcie budowy - nieustannie aktualizujemy opisy, linki i zdjęcia :)

 

ZAMKI...

Ten bardzo ciekawy obiekt został zabezpieczony i zachowany w postaci trwałej ruiny - bardzo, bardzo ładnej! Na wieży zamku powstał punkt widokowy należący do szlaku wież widokowych Silesianka, o którym więcej będzie za chwilę. Teren wokół zamku jest zadbany, są ławeczki, więc przyjemnie się tu odpoczywa. Po zmroku ruiny są podświetlone. Wstęp - bez opłat, niestety nie można wejść tu z psem i rowerem.
- Jeśli jesteście z dziećmi to koniecznie zajrzyjcie obok do odrestaurowanego parku ze ścieżką dydaktyczną, stawami, starymi drzewami, zjeżdżalniami i torem przeszkód dla dzieci :)
Zamek w Siewierzu zwiedza się bez opłat, ale warto za to kupić chociaż jakieś drobne pamiątki - przy wejściu znajdziecie gablotkę a w niej kubki, monety, magnesy, płyty. Można wejść do piwnic, na dziedziniec i na wieżę widokową. W sezonie letnim w niedziele można podziwiać króki pokaz walk rycerskich. Poza sezonem i w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych obiekt jest zamknięty.
- Przy zamku znajdziecie dość duży bezpłatny parking. A przy parkingu nowy, duży plac zabaw - dzieci się ucieszą :) Drugim miejscem, które polecamy w Siewierzu jest bardzo ładny i zadbany Park miejski (ul. Żwirki i Wigury) ze ścieżką edukacyjną, instrumentami muzycznymi w formacie XXL, placem zabaw dla dzieci i potokiem. Warto zajrzeć także na siewierski rynek. Znajdziecie tu fontannę z figurami dwóch tańczących panien siewierskich, o których w piosence Od Siewierza jechał wóz, śpiewa Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Obok fontanny znajduje się ławeczka, na której w postaci figur przysiedli Zdzisław Pyzik (autor tekstu piosenki) oraz Stanisław Hadyna - kompozytor piosenki i wieloletni dyrektor zespołu Śląsk. Utwór, o którym tu mowa, można odsłuchać na stojącym obok postumencie.
 
 
I INNE...
  • Szlak wież widokowych Silesianka
Silesianka to szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia czyli regionie obejmującym powiaty: raciborski, rybnicki, wodzisławski w województwie śląskim oraz powiat głubczycki w województwie opolskim plus 19 gmin i miast po stronie czeskiej. Część wież już stoi i niecierpliwie czeka na turystów, część jest jeszcze w budowie lub w planach. W projekcie zaplanowano 11 wież po stronie polskiej i 23 po stronie czeskiej, czyli łącznie aż 34 obiekty! Po stronie polskiej możemy odwiedzić m.in. wieżę w Pietrowicach Wielkich, Pogrzebieniu, Wodzisławiu Śląskim czy Zabełkowie.
- Strona internetowa projektu: silesianka.eu
  • Szlak Murali w Katowicach czyli spacer po Katowicach szlakiem sztuki ulicznej
Może zaskoczy Was fakt, że w Katowicach znajduje się juz ponad 100 murali. Gdzie jes znaleźć? Oczywiście spacerując po mieście albo zaglądając do Antka w podróży, który o katowickim Street Arcie wie najwięcej: antekwpodrozy.pl/katowicki-street-art.
  • Szlak Bajek w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała to bajkowe miasto, tu narodzili się znani i lubiani bohaterowie: Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka, Pampalini łowca zwierząt, Bartłomiej Bartolini Herbu Zielona Pietruszka czy Szpieg z Krainy Deszczowców – Don Pedro de Pommidore. Można ich spotkać (we własnej osobie ;) w różnych punktach Bielska dzięki szlakowi bajek, który tworzą figury wspomnianych bohaterów.
 

 
  • Strefa Kultury w Katowicach 
Ta niezwykłe atrakcyjna przestrzeń, która powstała w centrum miasta, jest częstym celem spacerów zarówno mieszkańców Katowic, jak i gości, którzy je odwiedzają. Kiedyś była tu Kopalnia "Katowice", a teraz mamy trzy piękne obiekty - sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Przestrzeń wokół tych obiektów jest ciekawie zagospodarowana i zachęca do spacerów - znajdziecie tu punkt widokowy, alejki, dużo zieleni i fontannę.
- Pamiętajcie, że we wtorki wstęp do Muzeum Śląskiego jest bezpłatny, a spojrzeć na wszystko z góry możecie dzięki wieży widokowej szybu Warszawa II.
  • Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
O Kopcu Wyzwolenia wspominaliśmy już przy okazji Ogrodu botanicznego w Radzionkowie, oba miejsca dzielą tylko 2 km, które można pokonać spacerem. Kopiec to świetny punkt widokowy na okolicę, miejsce dobre na podziwianie wschodów i zachodów słońca, ale także ważne miejsce na mapie Śląska o znaczeniu historycznym.

- Nasza relacja: Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
  • Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach - wstęp na teren stacji jest bezpłatny
- Nasza relacja: Pomysł na dzień... Rudy!
Zrewitalizowany zabytkowy dworzec w Chebziu aktualnie mieści w swoich murach najprawdziwszą bilbiotekę, zapisać do niej może się każdy. W godzinach otwarcia można ten obiekt zwiedzić. A jeśli chodzi o zbiory to Stacja Biblioteka ma do zaoferowania kilkanaście tysięcy woluminów, a także audiobooki, filmy DVD i Blu-ray, płyty CD muzyczne, gry na konsolę, prasę codzienną i periodyki. 
  • DINOPARK - edukacyjna ścieżka paleontologiczna w Sosnowcu
DINOPARK - edukacyjna ścieżka paleontologiczna powstała w jednym z naszych ulubionych parków czyli Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. W dinoparku na terenie Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu zamieszkały: Żółw z Poręby, Smok z Lisowic, Zaurolof, Allozaur, Wulkanodon, Sajchania, są tu także jaja dinozaurów, więc może jest szansa na powiększenie tej kolekcji ;)

Największe figury mają 6-7 metrów czyli całkiem sporo :) Stoją przy nowowybudowanych ścieżkach w przyjemnym parkowym otoczeniu. Na terenie dinoparku stanęło kilka tablic informacyjnych - dzięki temu można połączyć rozrywkę z edukacją. I co najciekawsze - wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.

 


*
 
CIEKAWE i pełne atrakcji IMPREZY w województwie śląskim
Warto na nich być!

Województwo śląskie może pochwalić się już czterema fantastycznie zorganizowanymi festiwalami pełnymi atrakcji: 
- Industriadą (w trzecią sobotę czerwca) | industriada.pl
- Festiwalem Górnej Odry (ostatni weekend czerwca) | krainagornejodry.slaskie.travel
- Juromanią (trzeci weekend września) | juromania.pl
- Festiwalem Śląskie Smaki | slaskiesmaki.pl

Industriada to święto Szlaku Zabytków Techniki, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt obiektów, to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce. Festiwal Górnej Odry to święto Krainy Górnej Odry czyli obszaru obejmującego powiaty: rybnicki, raciborski, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Rybnik, Żory i Jastrzębie Zdrój. Juromania to cykliczna impreza promocyjna regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz Szlaku Orlich Gniazd na obszarze dwóch województw - śląskiego i małopolskiego.
 
Miejsc biorących udział w każdym z tych festiwali oraz wydarzeń towarzyszących tym hucznie obchodzonym świętom jest tak wiele, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Każdego roku, przy takiej "świątecznej" okazji, jest także możliwość zwiedzania wielu obiektów często bezpłatnie lub w niższej niż zazwyczaj cenie. 
 
 
Jarmarki Bożonarodzeniowie - szczególnie ten w Katowicach, Pszczynie czy Gliwicach
  • Ile atrakcji jest na jarmarku to już zależy od danego miasta, ale prawdą jest, że każdy stara się jak może. Co roku wiele atrakcji, szczególnie dla dzieci, czeka na jarmarku na katowickim rynku. Polecamy także jarmarki w Wiśle, Pszczynie i Gliwicach.
  • Nasza relacja: Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach
*

Bezpłatne WODNE PLACE ZABAW w województwie śląskim
 
Będzin | Al. Kołłątaja 74 | przy Strefie Aktywności Rodzinnej w parku na Warpiu
Chorzów | Park Śląski | Aleja Klonowa 
Chorzów | Park na ul. Floriańskiej
Jaworzno | ul. Rzemieślnicza
Katowice | Dolina Trzech Stawów | ul. Pułaskiego
Katowice | Załęże | ul. Gliwickiej za Miejskim Domem Kultury
Katowice | os. Odrodzenia u zbiegu ulic Biedronek i Radockiego
Katowice | os. Tysiąclecia w rejonie ul. Ułańskiej i al. Księżnej Jadwigi Śląskiej
Pszczyna | Park Aktywności | ul. Bramkowa
Rybnik | Hotelowa 12
Siemianowice Śląskie | ul. Chopina | teren MDK „Jordan
Tychy | Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany | ul. Parkowa
 
 


 
 *
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

  1. Bardzo dużo jest tych atrakcji. Fajnie, że zbierasz je w jednym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Imponująca lista atrakcji 👍

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale lista! Ogrom pracy! Gratulacje!

    OdpowiedzUsuń
  4. Wow ale fantastyczny wpis! Zapisuję na przyszłość!

    OdpowiedzUsuń
  5. Zapisuję na kiedyś, na pewno się przyda jak nam zabraknie pomysłów ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo przydatny wpis, chętnie z niego skorzystam 🙂

    OdpowiedzUsuń
  7. A jak juz kogos interesuje kultura przez duze "K", to polecam: Muzeum Organow Slaskich przy Akademii Muzycznej w Katowicach!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to