Bezpłatne Śląskie | Ogrody do zwiedzania...

Wśród wielu ciekawych miejsc na mapie województwa śląskiego można znaleźć także ogrody do zwiedzania, podziwiania, spacerowania... Przed Wami nasze TOP 5 :) Wstęp do wszystkich wymienionych tu ogrodów jest bezpłatny.

  • Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie | ul. Sosnowa & ul. Grudniowa | obmikolow.robia.pl
O dwóch ogrodach Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie bezpłatnie udostępnionych spacerującym można by wiele pisać - są tu kilometry ścieżek. Ogród Czerwony (ul. Grudniowa) polecamy na spacer, jest tu kilka kolekcji roślin, stawy, altany i sporo zieleni. W Ogrodzie Żółtym (ul. Sosnowa 5) znajdziecie bardzo lubiany przez dzieci w każdym wieku duży drewniany plac zabaw (Plac zabaw na Sośniej Górze) i wieżę widokową. Działa tu Restauracja Sośnia Góra, a w sezonie letnim kawiarnia przy placu zabaw.
 
Ogród Czerwony
 


 
Ogrody to jeszcze nie wszystko, pomiędzy nimi wyznaczono bardzo ładną ścieżkę edukacyjną, o długości ok. 2 km w jedną stronę. Rozpoczyna się ona przy wapienniku sąsiadującym z terenem miejskiego przedszkola (ul. Grudniowa). Poza tym, że ścieżka wije się wśród drzew (nam szczególnie podobają się rozłożyste leszczyny) to na trasie tej ścieżki znajdują się gry i tablice edukacyjne. Jest nawet dość sporych rozmiarów planszówka i nie martwcie się jeśli nie macie ze sobą pionków i kostki, oczywiście jest instrukcja, która wyjaśni Wam czym i jak zagrać :) Jedna ze ścieżek poprowadzi Was także w kolejne ciekawe miejsce - na taras widokowy z którego można zobaczyć kamieniołom
  
 - Jeśli będziecie w tej okolicy możecie jeszcze zajrzeć do kolejnego ciekawego ogrodu - Ogrodu botanicznego przy parafii św. Mikołaja w Mikołowie-Bujakowie (ul. ks. F. Górka 58). 
 
  • Ogrody do zwiedzania Kapias w Goczałkowicach Zdroju | ul. Św. Anny | kapias.pl
Do Goczałkowic-Zdroju warto przyjechać dla zdrowego i łagodnego mikroklimatu, można tu spacerować po Parku zdrojowym, zaporze naszego "śląskiego morza" czyli Jeziora Goczałkowickiego oraz po ścieżkach wśród stawów... Warto także odwiedzić Ogrody do zwiedzania czyli Ogrody Kapias, które tu wyrosły, a ich twórcy naprawdę postarali się o różnorodność! Ogrody można zwiedzać przez cały rok, jest to miejsce stworzone i do spacerowania, i szukania inspiracji, a zgromadzonej tu kolekcji roślin nie powstydziłby się niejeden ogród botaniczny. W Ogrodach są liczne zakątki przeznaczone do odpoczynku: ławki, altany i zacienione kąciki, wydzielono także miejsce na plac zabaw dla dzieci. Na miejscu działa restauracja i kawiarnia oraz centrum ogrodnicze.

Arboretum Bramy Morawskiej to kolejne ciekawe miejsce na spacer na mapie województwa śląskiego. Sporo ścieżek w urozmaiconym pagórkowatym terenie, piękne wysokie drzewa dające cień w upalny dzień, dobiegający z nich śpiew ptaków i dodatkowe atrakcje tego miejsca: platforma widokowa, "Tajemniczy ogród" z labiryntem, kącik zabaw dla dzieci z sensoryczną ścieżką bosych stóp, domkiem, piaskownicą i pieńkami do ćwiczenia równowagi, ścieżka przyrodnicza z tablicami edukacyjnymi, stawy ukryte wśród drzew (podpowiemy, że są trzy) i mini zoo ze zwierzętami, które można karmić jedzeniem z automatu, który znajdziecie przy wybiegach.
- Jeśli macie więcej czasu to po sąsiedzku warto zajrzeć jeszcze do Raciborskiego Grodu Średniowiecznego | facebook.com/raciborskigrod a jeśli jesteście z dziećmi to wybierzcie się do Parku Jordanowskiego (ul. Stalmacha) gdzie znajduje się kompleks placów zabaw o różnych poziomach trudności, dzięki temu coś dla siebie znajdą tu dzieci w każdym wieku.
 


Ogród botaniczny powstał na południowym zboczu Księżej Góry, ma dość urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami i zagłębieniami, bo leży na terenach naznaczonych kopalnianą działalnością człowieka. Ścieżki tego ogrodu wiją się wśród kwiatów i bujnej zieleni.

- Księża Góra to także dobre miejsce na spacer, jest tu sporo wygodnych alejek i ścieżek, można stąd pójść na Kopiec Wyzwolenia (to niecałe 2 km w jedną stronę). Na Księżej Górze spotkacie notozaura Radzia, dla dzieci jest park linowy (bezpłatny), plac zabaw, w sezonie letnim działa kąpielisko MOSiR Radzionków
 
Notozaur Radzio na Księżej Górze
 
 
W Pisarzowicach wyrósł orientalny ogród urządzony bardzo starannie, harmonijnie, prosto i elegancko. Najlepiej odwiedzić go wiosną, kiedy kwitną azalie. Oprócz ogromnej ilości kwiatów i zieleni jest woda, kamienne ścieżki i mostki. Na miejscu japońska Herbaciarnia Satomi z kilkudziesięcioma gatunkami herbat i pysznymi ciastami.
 
 

*

Zajrzyjcie na stronę Bezpłatne Śląskie - znajdziecie tam jeszcze dłuższą listę ciekawych atrakcji województwa śląskiego, które można odwiedzić bezpłatnie!

  • Dni bezpłatnego wstępu w muzeach
  • Ciekawe parki (i nie tylko...)
  • Rezerwaty & ścieżki spacerowe
  • Zamki
  • Ciekawe & pełne atrakcji imprezy 
  • Wodne place zabaw
  • I inne... 
*
 
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to