Bezpłatne Śląskie | Rezerwaty & ścieżki spacerowe...

REZERWATY, ŚCIEŻKI SPACEROWE... 

 • Szwajcaria Rachowicka | Ścieżka przyrodniczo-leśna "Rachowice"
Ścieżka przyrodnicza nie jest długa, liczy tylko ok. 2 km, ale będąc w tej okolicy można znaleźć jeszcze inne leśne ścieżki albo przejść ścieżkę edukacyjną przynajmniej dwa razy, warto ;) Szlak wyznaczony jest fragmentami dolinki potoku Sierakowickiego i to właśnie ten teren nosi nazwę „Szwajcarii Rachowickiej". Na całej ok. 2 km trasie są i typowe proste leśne ścieżki, i drewniane pomosty, poręcze zabezpieczające, zejścia i podejścia po terenowych schodkach, a najciekawszy most-bujamost spotkacie na koniec. Piękne są tu także majestatyczne stare drzewa.
- Nasza relacja: Szwajcaria Rachowicka wiosną & jesienią...
 • Rezerwat przyrody Łężczok w Raciborzu
Rezerwat przyrody Łężczok jest największym rezerwatem przyrody województwie śląskim. Jego powierzchnia (ponad 400 ha z czego ponad 270 ha zajmują stawy) to prawie połowa powierzchni wszystkich rezerwatów przyrody naszego województwa. Jest to rezerwat idealny dla miłośników przyrody, ciszy i spokoju. Podobno bytuje tu ok. 200 gatunków ptaków, choć oczywiście aby prowadzić prawdziwe ornitologiczne obserwacje trzeba wiedzieć kiedy tu przyjechać i gdzie szukać. Jednak warto mieć ze sobą lornetkę, bo jest duża szansa, że z miejsc które tu do obserwacji przygotowano na pewno coś ciekawego wypatrzycie. 
 
Jeśli przyjedziecie tu samochodem, możecie zostawić go blisko wejścia do rezerwatu na parkingu w Babicach (ul. Rybacka - tutaj to miejsce na mapie). Nie na wszystkie ścieżki tego rezerwatu można wchodzić - ma to związek z ochroną ptaków, bo wiele gatunków zakłada tu gniazda. Na parkingu znajdziecie mapę z dostępnymi szlakami. Najpierw groblą pomiędzy stawami dochodzimy do specjalnej wiaty, gdzie możemy odpocząć i obserwować ptaki. Wracając tą samą drogą w kierunku parkingu warto skręcić w prawo - czerwonym szlakiem dojdziecie do kolejnej wieży widokowej, która jest nieco bardziej ukryta w lesie. Drogi do niej szukajcie przy tablicy edukacyjnej stojącej przy drodze. Jeśli macie ochotę na jeszcze dłuższy spacer do wybierzcie się do Arboretum Bramy Morawskiej - oba miejsca są dość blisko siebie.
 • Rezerwat przyrody Segiet, Hałda Popłuczkowa & Kamieniołom Bobrowniki w Tarnowskich Górach
Rezerwat przyrody Segiet to miejsce idealne dla miłośników lasu i buków. Buki są tu naprawdę cudowne - wysokie, bo ponad stuletnie, po prostu piękne. Jest tu pięknie o każdej porze roku, ale szczególnie urokliwie jest tu jesienią, im dalej w październik tym jest tu bardziej rudo, a w listopadzie po rezerwacie spacerujemy po grubym i miękkim dywanie rudych bukowych liści. 

Po ok. 3 km spokojnego spaceru ścieżkami rezerwatu dochodzimy do pomarańczowego zbocza Hałdy Popłuczkowej. Hałda ma 17 metrów wysokości i jest jednym z obiektów znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krótkie podejście i już jesteśmy na górze. Widoki nie są może imponujące, ale ładnie widać okoliczne pola i lasy oraz oczywiście Tarnowskie Góry z Zabytkową Kopalnią Srebra. Na miejscu są ławki i stoły, więc można zaplanować piknik z ładnym widokiem. Niestety po deszczu może być tu grząsko.

 

Hałda Popłuczkowa w Tarnowskich Górach
 
 • Kamieniołom Bobrowniki w Tarnowskich Górach
Na mapie to miejsce oznaczone jest jako Dawna kopalnia dolomitu "Bobrowniki”, w różnych miejscach występuje pod nazwą Kamieniołom Bobrowniki albo Wielki Kanion Tarnogórski. Jest to jeden z trzech kamieniołomów w tej okolicy, obok kamieniołomu Lazarówka & Blachówka, które znajdują się z kolei w granicach miasta Bytomia, ale blisko tego pierwszego - dzieli je dosłownie kilkanaście minut spaceru. Odwiedźcie go jeśli lubicie nieco bardziej dzikie ścieżki z niespodziankami ;)

Kamieniołom Bobrowniki to ogromna dziura o długości ok. 700 m, szerokości ok. 500 m i głębokości dochodzącej miejscami do 50-60 metrów, pamiątka po funkcjonującej w tym miejscu przez prawie 100 lat kopalni dolomitu, która zakończyła wydobycie w 1998 roku. Od tego czasu o odzyskanie tego miejsca walczy przyroda, roślinność stopniowo zarasta skalne ściany i dno kamieniołomu. Są stawy, sporym zaskoczeniem może być źródło i rzeka zasilająca czystą wodą największy ze stawów, niesamowite głębokie szczeliny... Kamieniołom ten leży na trasie linii wąskotorowej Bytom - Miasteczko Śląskie, nie wiem czy wiecie, ale tory tej kolejki leżą tylko ok. 50 metrów od krawędzi urwiska!
 
- Nasza relacja: Spacerem... Kamieniołom Bobrowniki czyli Wielki Kanion Tarnogórski
 • Rezerwat przyrody Żubrowisko w Jankowicach  
W Jankowicach koło Pszczyny znajduje się ośrodek hodowli żubrów i edukacji leśnej. Żubry mają tu do dyspozycji aż 750 hektarów. Przyjeżdżając tu nie mamy gwarancji, że je zobaczymy, podobno najlepiej być tu rano, wtedy stado można spotkać przy paśniku, na który mamy dobry widok z dość sporej altany. Później bywa, że stadko udaje się głębiej w las. Ale nic straconego... W lesie jest drugi paśnik gdzie także często można je zobaczyć. 
 
Drugim powodem, dla którego warto odwiedzić Jankowice jest ok. dwukilometrowa ścieżka dydaktyczna, która prowadzi przez las. Łatwa ścieżka, częściowo bardzo wygodna - utwardzona, częściowo bardziej dzika - typowo leśna, plus ciekawe tablice edukacyjne, miejsca gdzie można usiąść i odpocząć, a do tego drewniane mostki i cisza, którą przerywa tylko śpiew ptaków, to wszystko sprawia że ten leśny spacer, choć może nie za długi, ale jest naprawdę atrakcyjny. Raczej nie spotkacie tu tłumu turystów, szczególnie kiedy wybierzecie godziny poranne. 
 
- Nasza relacja: Poznajemy... Rezerwat Żubrowisko w Jankowicach
 • Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich
Żabie Doły to zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Kiedyś były to tereny mocno naznaczone działalnością człowieka, dziś są przykładem jak na terenach poprzemysłowych może odrodzić się życie. Kiedyś działały tutaj kopalnie węgla kamiennego, rud srebra, cynku i ołowiu, a także huty cynku i żelaza, składowano tu odpady przemysłowe. Kiedy osłabła działalność przemysłowa człowieka na te tereny powróciła dzika przyroda. Tereny te najbardziej upodobały sobie ptaki - podobno oznaczono ich tutaj prawie 130 gatunków, a wśród nich takie, które na Śląsku występują rzadko. 
 
Na Żabie Doły wędrujemy najczęściej wczesną wiosną aby zobaczyć jak świat przyrody powoli budzi się po zimie - stawy ożywają dzięki mieszkającym tu ptakom, które bardzo głośno dają znać o swojej obecności. Warto mieć lornetkę żeby obserwować życie naszych ptasich przyjaciół, których mieszka tu sporo i wcale im się nie dziwię, że wybrały Żabie Doły. Spacerować można groblami wśród stawów i ścieżkami prowadzącymi po nieczynnych już nasypach kolejowych. Spaceruje się tu przyjemnie dzięki nowym alejkom spacerowym, do tego jest ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi i czatownie do obserwacji ptaków.

-  Nasza relacja: Spacerem... Żabie Doły
 • Graniczne Meandry Odry
Na południowym zachodzie województwa śląskiego znajduje się chroniony obszar Granicznych Meandrów Odry. Bieg rzeki ma tu charakter naturalny, a nieuregulowane jej wody fantazyjnie meandrują pomiędzy terenami gminy Krzyżanowice a czeskim Bohuminem. Najciekawszy odcinek rzeki ma 7 km i ciągnie się od mostów granicznych, łączących Chałupki i Bohumin, do ujścia Olzy. 
 
Startujemy z parkingu na dawnym przejściu granicznym w Chałupkach - kilka kroków stąd, naprzeciwko wejścia do parku, w którym pomiędzy drzewami można dostrzec bardzo ładny Zamek Chałupki, znajdziecie znaki kierujące Was na ścieżkę "Graniczne Meandry Odry". Po polskiej stronie idziemy początkowo asfaltową drogą pomiędzy domami, a później szeroką wygodną betonową ścieżką, która jest wyłączona z ruchu samochodowego. Otaczają nas drzewa, pola i dość ciekawa jesienią już przerastająca nas wysokością roślinność. Po ok. 3,5 km docieramy do prawie trzydziestometrowej wieży obserwacyjnej, z której rozpościerają się ładne widoki na okolicę i oczywiście na fragment rzeki Odry. Ścieżka od Chałupek do wieży i ewentualnie dalej - aż do Zabełkowa jest idealna także na spacer z wózkiem. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Chcecie poznać meandry Odry po czeskiej stronie zobaczcie naszą relację: Rowerem & spacerem... Graniczne Meandry Odry.
 • Pustynia Błędowska 
Pustynia Błędowska zwana Polską Saharą to wielka osobliwość przyrodnicza nie tylko w skali Polski z krajobrazem, którego trudno szukać gdzie indziej. Warto zainteresować się tym miejscem jeśli macie ochotę na dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową. Dlaczego? Niedawno na pustyni powstała ok. dwukilometrowa wygodna ścieżka, od Róży Wiatrów aż do ścieżki prowadzącej nad Staw Zielony (po zmroku jest oświetlona). Do tego leśne szutry w tej okolicy są fantastyczne - szerokie i wygodne. A jeśli wolicie spacer z konkretnym, ładnym celem to polecamy Wam żółty szlak pustynny, który znajdziecie na Czubatce. Podążając nim traficie do urokliwych stawów w lesie oraz na... oazę na pustyni ;) Wiecej informacji znajdziecie w naszej relacji: Spacerem... Wiosna na Pustyni Błędowskiej.
 
Nasze relacje:
- Spacerem... Jurajskie pustynie - polecamy jeśli po wizycie na Pustyni Błędowskiej będziecie mieć niedosyt i chęć na odwiedzenie kolejnej :)
 • Rezerwat Las Dąbrowa w Gliwicach
Rezerwat Las Dąbrowa to jeszcze mało znane miejsce, a szkoda, bo ma swój urok, dlatego trafiło do naszego zestawienia. Teren dostępny dla spacerujących jest niewielki, ale bardzo różnorodny, od wiosny pełen zieleni i wielu gatunków roślin (w tym wielu chronionych), jest tu gęsto od drzew przez co dość tajemniczo. Wokół są malownicze pola. Miejscami rezerwat jest dość dziki i pełen wąskich ścieżek. Na trasie trochę powalonych drzew, więc nie spodziewajcie się tylko łatwych ścieżek.

 •  Rezerwat Las Murckowski w Katowicach & Hałda Kostuchna
Rezerwat Las Murckowski znajduje się w południowej dzielnicy Katowic. Las Murckowski poprzecinany jest ścieżkami spacerowymi wśród wysokich drzew, które są bogactwem tego miejsca. Dzięki starym, pomnikowym bukom (niektóre mają ponad 150 lat) panuje tu niepowtarzalny klimat - jesienią spacerowaliśmy po grubym dywanie rudych bukowych liści, ale zachęcamy do odwiedzin tego miejsca o każdej porze roku.

Jeśli lubicie rozległe widoki i macie więcej czasu to niedaleko znajdziecie ciekawy punkt widokowy, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Mowa o hałdzie w południowej dzielnicy Katowic - Kostuchnie. Choć jest wysoka (w najwyższym punkcie ma 339 m) to nie jest najwyższym szczytem w Katowicach - w tej kategorii pierwsze miejsce należy do Wzgórza Wandy, które ma 357 m n.p.m.

Nasze relacje:
- Spacerem... Las Murckowski w Katowicach
- Spacerem... Hałda w Kostuchnie

PS. Artykuł w trakcie budowy - aktualizujemy opisy, linki i zdjęcia :)

*

Zajrzyjcie na stronę Bezpłatne Śląskie - znajdziecie tam jeszcze dłuższą listę ciekawych atrakcji województwa śląskiego, które można odwiedzić bezpłatnie!

 • Dni bezpłatnego wstępu w muzeach
 • Ciekawe parki (i nie tylko...)
 • Ogrody do zwiedzania
 • Zamki
 • Ciekawe & pełne atrakcji imprezy 
 • Wodne place zabaw
 • I inne...
*
 
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to