Spacerem... Park Zakrzówek w Krakowie

Wykorzystując wolne niedzielne przedpołudnie postanowiliśmy sprawdzić jak po dość długo trwającym remoncie parku i kąpieliska ma się malowniczy krakowski Zakrzówek.

Kiedyś Zakrzówek był dzikim i niestrzeżonym kąpieliskiem, które powstało na terenie poprzemysłowym po zalaniu w 1990 roku dość głębokiego kamieniołomu wapienia. Przez ostatnie 4 lata w tym miejscu trwały prace remontowe, po ich zakończeniu Zakrzówek miał się stać miejscem bezpieczniejszym i bardziej użytecznym z punktu widzenia odpoczynku i rekreacji. Obecnie zalew z krystalicznie czystą wodą o turkusowym kolorze otoczony jest rozległym parkiem pełnym ścieżek spacerowych i zieleni i jest bardzo popularnym miejscem spacerów i innych aktywności nie tylko dla mieszkańców Krakowa. Od 1 czerwca 2023 można już podziwiać Zakrzówek w odnowionej odsłonie...


Co zyskało to miejsce?

Powstało KĄPIELISKO z pięcioma pływającymi nieckami basenowymi o różnej głębokości: 1.2 m, 80 i 40 cm oraz dwa baseny o głębokości 3,5 metra. W najpłytszej strefie wydzielono jeszcze niewielki i bardzo płytki brodzik dla najmłodszych, a dwa największe baseny mają po 70 m długości. 

Jak to działa? Baseny unoszą się na wodzie dzięki wspornikom powietrza. Trzeba przyzwyczaić się do tego, że dno basenu nieco faluje nam pod nogami  

Wokół każdego basenu są szerokie DREWNIANE POMOSTY, można po nich spacerować albo plażować (lepiej nie spacerować boso, podobno można wrócić z drzazgami). Średnia głębokość wody wokół pomostów to ok. 20 metrów, więc spacerując z dziećmi trzeba mieć na nie oko…

  • Wstęp na kąpielisko ma być bezpłatny, jednak ma obowiązywać limit 600 osób, które mogą przebywać tu równocześnie.

Od 22 czerwca do 3 września kąpielisko będzie strzeżone przed ratowników (w godz. 10:00 – 18:00). Poza wyznaczonymi dniami i godzinami pływa się „na własną odpowiedzialność”. Do 22 czerwca nie obowiązuje limit ilości osób na kąpielisku, bramki są otwarte...

Zakrzówek - nowe kąpielisko w dawnym kamieniołomie

 

Przebudowano PARK. Dookoła zalewu rozpościera się rozległy park z alejkami spacerowymi i ścieżkami rowerowymi. Bez większego problemu objechaliśmy cały zbiornik na rowerze choć płasko oczywiście tu nie jest ;) i jeśli chcieliśmy trzymać się ścieżki, która prowadzi najbliżej półki skalnej to czasem trzeba było zsiąść z roweru. Ścieżka wokół zalewu ma nieco ponad 2 km.

Powstało wiele PUNKTÓW WIDOKOWYCH na ścieżce wokół zbiornika – to chyba zachwyciło nas najbardziej – nareszcie można bez problemu i z wielu miejsc podziwiać to piękne miejsce. Jasne skały + turkusowa woda + wszechobecna zieleń to piękny, relaksujący widok. Jeśli chcecie nacieszyć się widokami dłużej to są także punkty z ławeczkami, a nawet huśtawki. Pojawiło się ogrodzenie z metalowych linek, więc na pewno jest bezpieczniej niż było i o to też chodziło w tym remoncie - aby było bezpieczniej, bo niestety tragiczne wypadki tu już się zdarzały. 

 

 

JAK DOJECHAĆ NA ZAKRZÓWEK?
W okolicy nie ma zbyt wielu miejsc parkingowych, więc najlepiej dojechać tu ROWEREM. Jeśli tak jak my przyjechaliście spoza Krakowa to na wycieczkę rowerową polecamy łatwą trasę spod Opactwa Benedyktynów w Tyńcu wzdłuż rzeki Wisły (o niej będzie w osobnym wpisie) albo wybrać się tu KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ. Dojazd ułatwiają autobusy linii: 101, 112, 162, 194, 219 i 578 lub tramwaje nr 11, 17, 18, 22 i 52. 

  • Jeśli chcecie wyznaczyć dojazd z dowolnego miejsca w Krakowie polecamy stronę lub aplikację jakdojade.pl. Dzięki niej będzie to bardzo łatwe.
     


Jeśli mimo wszystko będziecie szukać PARKINGU, choć uprzedzamy że o miejsce szczególnie w dniu wolnym może być bardzo trudno, a policja i straż miejska są tu dość częstymi gośćmi, to miejsc szukajcie przy ul. Norymberskiej, ul. Wyłom i przy ul. Twardowskiego gdzie ma powstać dodatkowych 50 miejsc parkingowych.

CO JESZCZE JEST lub BĘDZIE na ZAKRZÓWKU?
Strefa grillowa, miejsce piknikowe i platforma dla eielełi, w niedalekiej przyszłości będzie więcej punktów gastronomicznych (na razie w niedziele w pobliżu czynna była jedna mobilna kawiarnia) oraz ogólnodostępny taras widokowy, toaleta, przebieralnie i prysznice, a nawet strefa kąpieli dla psów

Jest tu jeszcze coś dla dzieci... W budynku B2, przy ul. Wyłom, dostępna jest wystawa edukacyjna EkoEksperymentarium dotycząca oszczędzania zasobów naturalnych. Jak ją odwiedzić? Zajrzyjcie tutaj: Poznaj EkoEksperymentarium. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia 2023.


Gdybyśmy mieli tu bliżej to bylibyśmy tu częstymi gośćmi na wschodach i zachodach słońca. Wrócimy tu na pewno...


Jeśli spacerujecie po Parku Zakrzówek to zajrzyjcie na punkt widokowy, taki z którego ładnie widać Kraków.


 

Jak to zwykle bywa przy inwestycjach, które przynoszą tak duże zmiany, zdania są podzielone. Jedni z łezka w oku wspominają czas kiedy to miejsce było naturalne i dzikie i boją się, że ostatnie zmiany zniszczą ten cenny przyrodniczo teren, a drudzy cieszą się z tego, że Kraków zyskał ciekawie zagospodarowaną przestrzeń do aktywności i rekreacji. A Wy jak oceniacie Zakrzówek w tym nowym wydaniu? 

*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to