Bezpłatne Śląskie | Ciekawe parki (i nie tylko...) w województwie śląskim

W cyklu "Bezpłatne Śląskie" dziś pod lupę bierzemy atrakcyjne miejsca w plenerze... Mówią, że na tym świecie są dwie pewne rzeczy, wiecie jakie ;) A my dorzucilibyśmy jeszcze trzecią pewną sprawę - parki w naszym województwie śląskim pięknieją i stają się coraz bardziej przyjazne młodszym i starszym użytkownikom :)

 

 
 • Park Rozkówka w Będzinie
Park Rozkówka to miejsce dobre na rodzinny spacer - jest tu sporo nowych, wygodnych alejek oraz dodatkowych atrakcji, z których bardzo ucieszą się dzieci, a wszystko w bardzo przyjemnym, naturalnym, a w cieplejszym sezonie także bardzo zielonym otoczeniu. 
 
Jakie to atrakcje? Klub jeździecki Amigo gdzie można umówić się na spacer na końskim grzbiecie (w parku jest ścieżka przeznaczona tylko dla koni), Restauracja Rozkówka, plac zabaw, tyrolka i skałki wspinaczkowe. Ale to jeszcze nie wszystko - jedna ze ścieżek parku usiana jest drewnianymi figurkami leśnych stworzeń, a do tego co kilka kroków mamy drewniane konstrukcje placu zabaw (coś w stylu toru przeszkód), są tu także altanki, ławki, miejsca na ognisko i ciekawe tablice edukacyjne. Jest tu naprawdę bardzo przyjemnie, a w upalny dzień sporo cienia. 
 
- Co jeszcze warto odwiedzić w Będzinie? Wodny plac zabaw w dzielnicy Warpie, Zamek w Będzinie z widokową wieżą i Wzgórze Zamkowe z parkiem i placem zabaw, Plażę Miejską lub kolejny park z naszej listy czyli Park Zielona w Dąbrowie Górniczej.
 
 

 • Park na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie & Plaża miejska nad Czarną Przemszą 
Jeśli macie ochotę na spacer z widokiem na średniowieczny zamek to Będzin będzie idealnym kierunkiem. Teren wokół zamku zwany jest Wzgórzem Zamkowym i znaleźć tu można park z placem zabaw. Co ciekawe historyczny układ alejek parkowych został zachowany. Idąc od zamku w stronę placu zabaw możemy zobaczyć fragment zrekonstruowanego wału obronnego ze ścieżką dydaktyczną. Dzięki planszom informacyjnym można poszerzyć swoją wiedzę o początkach Będzina, historii będzińskiego zamku, a także Wzgórzu Zamkowym i jego okolicach. Ponieważ jesteśmy na wzgórzu to poza alejkami na naszej trasie spaceru często spotykamy schody, jest to sporym utrudnieniem jeśli chcielibyście spacerować tu z wózkiem.
 
Na Plażę nad Czarną Przemszą trafiliśmy przy okazji wycieczki rowerowej - jechaliśmy ścieżką spod zamku w Będzinie wzdłuż Czarnej Przemszy i po mniej więcej dwóch kilometrach napotkaliśmy to ciekawe miejsce do odpoczynku. Jest tu parking, ławki, mini siłownia, duży plac zabaw, edukacyjna ścieżka dydaktyczna, wiata grillowa i miejsce na ognisko, w cieplejszym sezonie działa także bar, który oferuje lody, napoje i ciepłe i zimne przekąski oraz fontanna (wieczorem podświetlana), a latem kurtyny wodne. Jest nawet nieco egzotyki w postaci... leżaków, piasku i palm. Jest tego wszystkiego tak wiele, że nie jesteśmy pewni czy wymieniliśmy wszystko ;) Poza tym, że można tu odpocząć i zrobić piknik można także pospacerować wzdłuż Czarnej Przemszy, niektórzy nawet się w niej kąpią.
 • Park Krakowska i Park Warpie w Będzinie 
Zostajemy jeszcze w Będzinie, niedaleko Zamku znajdziecie jeszcze jeden ładny, zrewitalizowany park - Park Krakowska. Dzięki rewitalizacji park zyskał nowe alejki, ławki oraz roślinność. Powstała także ścieżka przyrodnicza, której tematyką jest las. Dzieci ucieszy duży i drewniany plac zabaw. Park Krakowska sąsiaduje z kolejnym ładnym parkiem - Warpie, gdzie czekają alejki, duży plac zabaw, a w sezonie letnim także wodny plac zabaw.
 • Błonia w Bielsku-Białej
Bielskie Błotnia to rozległy ogólnodostępny teren rekreacyjno-sportowy znajdujący się u podnóża Koziej Góry w Mikuszowicach, dzielnicy Bielska-Białej, w sąsiedztwie Cygańskiego Lasu i Olszówki. Dla nas hitem był zawsze pobyt w tutejszym miasteczku ruchu drogowego, ale przyznam szczerze, że nie wiem czy jeszcze istnieje? Musimy sprawdzić ;) Na pewno można skorzystać z placu zabaw z tyrolką, dwóch torów pumptrack (dla młodszych i starszych dzieci), skateparku, boiska do gier zespołowych. Poza tym na miejscu są toalety i ogródkowa gastronomia. 
 
Przy okazji warto przespacerować się na Kozią Górę. Jeśli wędrujecie z dziećmi to Błonia są dobrym miejscem na zakończenie wycieczki na Kozią Górę, można tu beztrosko spożytkować resztę energii :)
 
Co jeszcze warto zobaczyć w Bielsku? Warto zainteresować się Szlakiem Bajek, podczas spaceru spotkacie m.in. Reksia, Bolka i Lolka czy Pampaliniego ;)
 • Park Kahla w Bytomiu 
Park Kahla to ładny duży park w centrum miasta, rosną tu drzewa mające ponad 100 lat. Nie brakuje tu ciekawych miejsc: jest Góra Miłości i niewielkie arboretum, stawy oraz place zabaw.
 • Park nad rzeką Brynicą w Brzozowicach-Kamieniu
Nie jest duży, ale pełen alejek. Jest to miejsce rekreacji dla okolicznych mieszkańców, ale też coraz częściej gości i to nie tylko z sąsiednich miast. Do spacerów zachęcają odnowione równiutkie alejki - idealne na spacer z wózkiem, rowerkiem, hulajnogą... Co tu znajdziecie? Ścieżkę spacerową na wale rzeki Brynicy, która jest dobra do obserwacji ptaków na wodzie i nad wodą, drewniane figury z postaciami z bajek, jest tu m.in. lew Simba i bałwanek Olaf, plac zabaw z wieloma atrakcjami dla dzieci w każdym wieku, bardzo dużo ławek, siłownia pod chmurką, boisko wielofunkcyjne otwarte dla wszystkich, wybieg dla psów, miejsce na ognisko, a wczesną wiosną kępki krokusów na trawnikach :) Po zmroku park jest ładnie oświetlony, od wiosny do jesieni działa fontanna.
 • Park Śląski w Chorzowie
Ulokowany w centrum aglomeracji Park Śląski to jedno z tych miejsc, które jest tak znane, że właściwie nie trzeba go przedstawiać. Wstęp do części miejsc znajdujących się w tym parku jak ogród zoologiczny, Planetarium czy Legendia jest płatny, ale sporo jest tu miejsc, z których możemy korzystać bez opłat. Wśród nich znajduje się m.in. ogród japoński i ogród różany. Co jeszcze wyróżnia Park Śląski? Kilometry alejek - ścieżek spacerowych i rowerowych, malownicze stawy i sporo zakamarków, także takich, które pamiętają dawne czasy... Jest to miejsce idealne na długie spacery i takie Wam tu polecamy :)


 • Szyb Prezydent & Park Góra Redena w Chorzowie
Tym co najbardziej przyciąga do tego miejsca jest wieża wyciągowa Szybu Prezydent wraz z tarasem widokowym. Szyb Prezydent jest częścią kompleksu hotelowo-gastronomicznego o nazwie „Sztygarka”, który powstał na terenie dawnej kopalni istniejącej dawniej w tym miejscu. Zabytkowy szyb ma wysokość 42 metrów, a taras widokowy znajduje się na wysokości 34 metrów tuż pod kołami wyciągowymi wieży. Na punkt widokowy prowadzi 200 schodów. Pod szybem dzieci znajdą linarium, huśtawki i skatepark. Jest także kawiarnia, ścieżki, zieleń i ławki. Po zmierzchu wieża szybu jest iluminowana. 
 
Szyb Prezydent ma po sąsiedzku Park Śląski, ale także inny mniejszy park (spokojniejszą alternatywę Parku Śląskiego) - Park Górę Redena. Zimą, jeśli jest śnieg, można tu pojeździć na sankach. Ciekawostką jest zlokalizowany w parku ogromny schron bojowy, który został wybudowany w latach międzywojennych (otwierany okazjonalnie). Poza tym jest tu plac zabaw wykonany z drewna i wysokie stare drzewa, które dają przyjemny cień w upalne dni.
 •  Park Szwajcarska Dolina w Czechowicach-Dziedzicach
Będziecie w okolicy Pszczyny lub Bielska-Białej? Wybierzcie się na spacer do Parku Szwajcarska Dolina w Czechowicach-Dziedzicach. Jest tu wiele ścieżek spacerowych i wiele atrakcji. Zajmujący aż osiem hektarów Park Szwajcarska Dolina to miejsce rekreacji i odpoczynku dla osób w każdym wieku, od najmłodszych do seniorów. Co nam się tu spodobało? Wszechobecna zieleń i wiele drzew, także takich, które dają dużo cienia w upalne dni.

Co tu znajdziecie? Bardzo dużo cienia, ścieżki piesze (w tym długa ścieżka spacerowa biegnąca wzdłuż potoku), rowerowo-rolkowe biegowe biegnące wśród drzew i łąk kwietnych, a co jest ciekawe to część trasy rolkowej biegnie po koronie stadionu miejskiego, plac zabaw z tyrolką, miasteczko ruchu drogowego, miejsce na ognisko, malowniczą dolinę ze stawem, otoczoną rowerową trasą MTB, siłownię plenerową, boiska do gier zespołowych i stół do ping ponga, dwie fontanny - posadzkowa i druga na stawie, toalety (toi-toi), zimą jeśli jest śnieg - górkę saneczkową oraz basen i kąpielisko (obiekty płatne).
 
Spacerując mijamy wiele tablic edukacyjnych dotyczących świata zwierzęcego i roślinnego oraz ciekawostek związanych z Czechowicami-Dziedzicami, jak np. jak to się stało, że Czechowice mają swoją własną specjalną edycję legendarnej gry planszowej Eurobusiness, garść informacji o czechowickiej fabryce zapałek, tarokach czy południku 19 stopni, który przebiega przez Czechowice, a także tablice manipulacyjne dla dzieci i urządzenia muzyczne.
 

 • Park Grabek w Czeladzi
Park Grabek śmiało możemy nazwać parkiem dla każdego - i młodszego, i starszego. Jest duży i przestronny, zadbany i pełen atrakcji, ale także miejsc gdzie można w spokoju usiąść i odpocząć. Z atrakcji, które można tu znaleźć, warto wspomnieć o wodospadzie z szumiącą wodą (tak! ;), stawie z pomostem, rzeczce, fontannie, tężni solankowej, skateparku i oczywiście placu zabaw, wykonanym z drewna, pięknym i kolorowym, z motywami zwierzęcymi. Jest to bez wątpienia jeden z ładniejszych parków w naszej aglomeracji, bardzo polecamy!
- Na terenie parku w sezonie letnim działa kompleks basenów z dużym wodnym placem zabaw. Wstęp jest płatny, ale miejsce rewelacyjne - każdy kto lubi wodne przygody znajdzie tu coś dla siebie.
 • Park Prochownia w Czeladzi
Mały i kameralny Park Prochownia to kolejne miejsce w Czeladzi ze świetnym placem zabaw, bardzo zajmującym i składającym się z wielu różnorodnych konstrukcji & zadbanymi alejkami zachęcającymi do spacerów, z miło zaaranżowaną zielenią i kwiatami. Do tego wybieg dla psów i street workout.
 • Park Zielona w Dąbrowie Górniczej oraz Jezioro Pogoria III
Kolejny bardzo ładnie odnowiony park z szerokimi, równymi i utwardzonymi alejkami idealnymi np. na naukę jazdy na rowerze albo spacer z wózkiem. Wiosną niektóre alejki wiją się wśród ogromnych połaci białych kwiatów czosnku niedźwiedziego tak rozległych, że czasem końca nie widać ;) Warto odwiedzić to miejsce w maju kiedy czosnek kwitnie. Co jeszcze tu znajdziecie?  Nowy i duży plac zabaw, staw i mostki, wąskie ścieżki nad rzeką, ławeczki i piękne stare drzewa. W sezonie działa duża fontanna oraz kawiarnia z napojami czy lodami. Są także toalety. Samymi tylko alejkami tego parku można zrobić kilka kilometrów, jest ich tu dość gęsta sieć, ale można pójść jeszcze dalej. Z parku blisko jest nad Jezioro Pogoria III, a tu z kolei poza ścieżką, którą można obejść całe jezioro (ok. 6 km) jest jeszcze dość duża plaża i wodne ptactwo, place zabaw, kawiarnie oraz bary. Jezioro warto obejść, to naprawdę przyjemny spacer, jedynie trzeba uważać, na poruszających się także po tej ścieżce rowerzystów.


 • Park Chrobrego w Gliwicach
 • Geosfera i Park Gródek w Jaworznie 
 • Park Podłęże w Jaworznie 
 • Dolina Trzech Stawów w Katowicach 
 • Park Kościuszki w Katowicach
 • Park Zadole w Katowicach
 • Centrum Frajdy w Łaziskach Górnych
 • Tropikalna Wyspa w Marklowicach
 • Sośnia Góra w Mikołowie
 • Park Zamkowy w Mysłowicach
 • Park Koksownia w Rudzie Śląskiej Orzegowie
 • Plac zabaw przy MOSiR w Piekarach Śląskich & Las Dioblina 
Te miejsca odkryliśmy w czasie rowerowej wycieczki, ale można pokusić się tu także o spacer. Plac zabaw przy MOSiR w Piekarach Śląskich może zaskoczyć Was rozmiarem - jest naprawdę duży. Znajdują się na nim ciekawe kolorowe konstrukcje dla dzieci w każdym wieku, jest także park linowy z siatkami. Tuż obok znajduje się basen z wodnym placem zabaw (tu już obowiązują bilety wstępu). 
 
A gdzie na spacer? Polecamy wspomniany Las Dioblina. Idąc ul. Olimpijską mijacie basen i stąd jest już tylko ok. 200 m do początku leśnej ścieżki. Mimo, że jest to las to alejki są tu szerokie i utwardzone, można nimi dojść do Stawu Cegielnia, a jeśli pójdziecie jeszcze dalej to traficie na brzeg Jeziora Świerklaniec i widokowy wał tego zbiornika skąd z kolei nie tak daleko jest już do Parku w Świerklańcu. Mapa spaceru (wersja najdłuższa): mapy.cz/LasDioblina.
 • Park Zamkowy w Pszczynie & Park Aktywności 
 • Księża Góra w Radzionkowie 
 • Park Przypałacowy w Rudach 
 • Park Tematyczny nad Nacyną w Rybniku
 • Zalew Rybnicki i Plaża Pniowiec w Rybniku
 • Staw Rzęsa w Siemianowicach & Park Pszczelnik 
 • Park Miejski w Siewierzu
 • Park Harcerski w Sosnowcu 
 • Park im. Jacka Kuronia w Sosnowcu | Kazimierzu Górniczym
Park im. Jacka Kuronia (zwany także Parkiem Leśna) to jeden z naszych ulubionych parków w województwie śląskim. Dlaczego tak lubimy ten park i dlaczego lubimy wracać do niego jesienią? Pierwszy raz trafiliśmy do niego właśnie jesienią, a wtedy wygląda najpiękniej - stawy otoczone wianuszkiem kolorowych drzew, to potrafi zachwycić. Ostatnie lata przyniosły mu wiele zmian na lepsze - my pamiętamy jeszcze zabawę naszych kilkuletnich wtedy chłopaków na ogromnych metalowych huśtawkach, które zapewne miały niemałą wartość historyczną ;) Teraz dzieci mogą bawić się na dużym placu zabaw, który podzielony jest na strefy - dla młodszych i starszych dzieci. Poza tym jest mini zoo z sympatycznym stadkiem zwierząt (czynne cały rok), a dodatkowo wśród drzew ukrywają się mniejsze i większe figurki - znajdziecie tu m.in. ogromnego ślimaka i muchomora, misia czy kotka i psa. W parku jest także tężnia, duży skatepark & park linowy Park linowy Sosnowiec LinaAdrena czyli dla każdego (młodszego i starszego) coś się tu znajdzie... Są tu kilometry szerokich alejek oraz wiele ławek i miejsc gdzie można odpocząć, a także punkty gastronomiczne m.in. Bistro Muszelka, Cookie Cafe, lodziarnie i inne, mniejsze punkty gastronomiczne. Całość uzupełnia duży parking, który znajduje się przy samym parku.
 • Park Tysiąclecia w Sosnowcu oraz Ogród zabaw dziecięcych 
 • Park w Świerklańcu & Pałac Kawalera 
 • Rodzinny Park "Trzy Wzgórza" w Wodzisławiu Śląskim & Ośrodek rekreacyjny Balaton
Park "Trzy Wzgórza" powstał w nieużytecznych jarach leżących pomiędzy trzema dużymi osiedlami mieszkaniowymi w Wodzisławiu Śląskim. Zajmuje powierzchnię 24 hektarów. Oprócz tego co w parku obowiązkowe czyli ścieżki i alejki spacerowe są tu atrakcje, które trudno znaleźć w innych tego typu miejscach: ogromny ziemny tor do jazdy na rowerze, dwa tory dla samochodów zdalnie sterowanych, park linowy, plac zabaw, wysokie linarium, labirynt, arena do gry w chowanego (!), skatepark w rozmiarze XXL, tor do gry w kapsle i bule, miejsca do grillowania i rozpalenia ogniska, ścieżka zdrowia, ścieżki rowerowe, wypożyczania (nie tylko) rowerów, punkty gastronomiczne, a nawet wybieg dla psów, toalety i pokój dla matki z dzieckiem.. 
 
Warto zaznaczyć, że ten park powstał po konsultacjach społecznych zakrojonych na naprawdę szeroką skalę to dlatego to miejsce żyje i jest chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców trzech osiedli, które go otaczają, ale także przez gości z dalszych miejscowości, czego sami jesteśmy najlepszym przykładem - do parku mamy 40 km, a odwiedzamy go często.
 
- Szukacie czegoś jeszcze w tej okolicy? Polecamy Ośrodek rekreacyjny Balaton. Tu poza kapieliskiem, które obecnie (początek 2023 roku) jest w trakcie rozbudowy, znajdziecie ładne choć miejscami nieco dzikie ścieżki spacerowe. Ok. 20 km dalej, już po stronie czeskiej, mamy kolejne ciekawe miejsce - Hobby Park Bohumin, więcej o nim będzie nieco niżej.
 • Park nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach 
Teren wokół jeziora jest bardzo rozległy, otoczony bujnym lasem, są tu ścieżki piesze & rowerowe. Jest to miejsce, w którym można spędzić naprawdę dużo czasu, szczególnie jeśli zdecydujecie się na spacer wokół jeziora - do przejścia jest ok. 7 km. Trasa rowerowo-spacerowa, która biegnie wokół tego zbiornika jest naprawdę wygodna, po drodze są ławki do odpoczynku z widokiem na jezioro czy słynny Zameczek Myśliwski w Promnicach
 
Od strony miasta ulokowany jest ośrodek wypoczynkowy z piaszczystą plażą a w sezonie letnim wodnym placem zabaw i strzeżonym kąpieliskiem. Przy plaży czynna jest wypożyczalnia sprzętu pływającego (rowery wodne & kajaki). Dzieci mają do dyspozycji duży plac zabaw, a na nim m.in. ogromny okręt z wieloma tajemniczymi zakamarkami, przejściami, zjeżdżalniami i panelami zabawowymi. Obok znajduje się jedna z lodziarnio-kawiarni także stylizowana na okręt: przyjemna, zacieniona z tarasem na piętrze. Poza tym mamy tu asfaltowe boiska do gier zespołowych, park z alejkami, a wśród starych dużych drzew znajdziemy przyjemnie zacienione miejsca, które w upalny dzień pełne są kolorowych piknikowych koców. 
 
Od wiosny do jesieni działa tu także Park Linowy Paprocany z trasami o różnym stopniu trudności. Dużą atrakcją są drewniane pomosty & punkt widokowy, na których można łapać ciepłe promienie słońca.
 

 • Park Cegielnia w Żorach 
Park Cegielnia to kolejne miejsce rekreacji, które chcemy Wam zaproponować. Rekreacja w tym miejscu to nie tylko spacer, możliwości aktywnego spędzenia czasu jest w parku wiele. Spacerując parkowymi ścieżkami trudno sobie wyobrazić, że jeszcze nie tak dawno wytwarzano tu cegły - kiedyś w miejscu obecnego parku mieściła się cegielnia. A teraz? Park otoczony jest ścieżką dla spacerowiczów, rolkarzy i rowerzystów. Tym co wyróżnia ten park od innych podobnych jest miasteczko ruchu drogowego - tutaj spędziliśmy najwięcej czasu. A w miasteczku... las znaków drogowych, działająca sygnalizacja świetlna (są także przyciski dla pieszych), progi spowalniające, skrzyżowania, rondo, jednokierunkowe ulice. Dalej jest skatepark, z którego korzysta wiele osób w różnym wieku. Młodsze dzieci chętnie korzystają z placu zabaw, kóry jest ogrodzony i składa się z kolorowych wieżyczek, schodków, pomostów, zjeżdżalni, huśtawek, zacienionej piaskownicy, do tego orkiestra podwórkowa i tablica do rysowania. Obok placu zabaw powstało ciekawe linarium z kombinacjami przejść o różnym poziomie trudności. Uzupełnieniem jest bardzo duża siłownia plenerowa i plac zwany street workout czyli drążki, poręcze, linki, drabinki i ławki. 
 • Zabytkowy Park Zamkowy w Żywcu z parkiem miniatur i minizoo
- Nasza relacja: Pomysł na weekend... Jezioro Żywieckie, Żywiec & okolice 
 • Hobby Park Bohumin w Czechach (po sąsiedzku ;)
Ten park znajduje się u naszych sąsiadów Czechów, ale bardzo blisko granicy z Polską, dlatego dodajemy go do naszej listy. Hobby Park to ogólnodostępne bezpłatne atrakcje: ogromny plac zabaw w formie parku linowego - coś jak nasze parki linowe dla młodszych dzieci - z siatkami, ale ten jest naprawde duży i umożliwia zabawę dzieci razem z opiekunami. Są tu także inne mniejsze i bardziej tradycyjne place zabaw, miasteczko ruchu drogowego, mini zoo i gastronomia. A po sąsiedzku kolejne atrakcje, tym razem płatne - m.in. Adventure Golf - polecamy jeśli macie ochotę na rodzinną grę w mini golfa lub Aquacentrum jeśli macie ochotę na rodzinne pływanie, a na dłuższy pobyt Penzion Ve Věži jeśli chcielibyście spędzić noc w dawnej wieży ciśnień. Aby dojechać do Bohumina nie potrzeba winiet - bezpłatnym odcinkiem autostrady "1" dojedziecie aż do Ostrawy.

PS. Artykuł w trakcie budowy - aktualizujemy opisy, linki i zdjęcia :)

*

Zajrzyjcie na stronę Bezpłatne Śląskie - znajdziecie tam jeszcze dłuższą listę ciekawych atrakcji województwa śląskiego, które można odwiedzić bezpłatnie!

 • Dni bezpłatnego wstępu w muzeach
 • Ogrody do zwiedzania...
 • Rezerwaty & ścieżki spacerowe
 • Zamki
 • Ciekawe & pełne atrakcji imprezy 
 • Wodne place zabaw
 • I inne...
*
 
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to