Park Cegielnia w Żorach

Park Cegielnia jest miejscem rekreacji dla mieszkańców Żor. Rekreacja w tym miejscu to nie tylko spacer, możliwości aktywnego spędzenia czasu jest w parku wiele. Spacerując parkowymi ścieżkami trudno sobie wyobrazić, że jeszcze nie tak dawno wytwarzano tu cegły - kiedyś w miejscu obecnego parku mieściła się cegielnia. Jest to kolejne miejsce, które warto pokazać z powodu zmian jakie tu się dokonały i które warto odwiedzić ze względu na to co ma do zaoferowania w zakresie rodzinnej rekreacji. Warto także zapamiętać plany na przyszłość dotyczące tego miejsca.
Jeśli szukacie PARKINGU blisko parku to najlepiej kierować się na ul. Folwarecką. Przy tej ulicy znajdują się dwa parkingi, które są dość pojemne i miejscami zacienione. 


Park, który liczy sobie ok. 10 hektarów, otoczony jest ścieżką dla rolkarzy i rowerzystów.Tym co wyróżnia ten park od innych podobnych jest MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO - tutaj spędziliśmy najwięcej czasu. A w miasteczku... las znaków drogowych, działająca sygnalizacja świetlna (są także przyciski dla pieszych), progi spowalniające, skrzyżowania, rondo, jednokierunkowe ulice. 

W tej miniaturze miasta dzieci poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Z "sytuacji", które możemy spotkać na prawdziwej drodze tutaj brakuje już tylko fotoradaru, a gdyby tu był na pewno miałby co fotografować :) Poza tym, że Antoś przejeżdżał przez rondo prosto większego zagrożenia w ruchu drogowym na szczęście nie stworzyliśmy ;) Rozmiar miasteczka w sam raz do ogarnięcia wzrokiem z wygodnej wyżej zamontowanej ławeczki.Dalej jest SKATEPARK z którego korzysta wiele osób w różnym wieku. Coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący, jak i zaawansowani, a tych ostatnich mieliśmy okazję podziwiać w niejednej widowiskowej akcji.
 
Młodsze dzieci chętnie korzystają z PLACU ZABAW - ogrodzony, składający się z kolorowych wieżyczek, schodków, pomostów, zjeżdżalni, huśtawek, zacienionej piaskownicy, do tego orkiestra podwórkowa i tablica do rysowania. 

Obok placu zabaw powstał PARK LINOWY, taki "za darmo", jak mawia Antoś. Park linowy składa się z dwóch części - są to kombinacje przejść o różnym poziomie trudności. Konstrukcje są zajmujące i bardzo ciekawe :)


Korzystając z okazji odwiedziliśmy jeszcze dużą SIŁOWNIĘ PLENEROWĄ, która składa się z wielu urządzeń. Uczta dla mięśni gwarantowana :)
Naprzeciwko siłowni jest plac zwany STREET WORKOUT czyli drążki, poręcze, linki, drabinki i ławki. Krótko mówiąc to plac zabaw dla tych już nieco większych ;)A to już bardzo przydatna ciekawostka - samoobsługowa STACJA NAPRAWY ROWERÓW.Na zakończenie jeden istotny punkt regulaminu: na terenie parku obowiązuje zakaz wprowadzania psów (zakaz nie jest przestrzegany).

 
Na tym nie koniec, władze miasta mają plany dotyczące rozbudowy Parku Cegielnia realizując kolejne pomysły na podniesienie wartości użytkowej tego miejsca, m.in. planowana jest budowa WODNEGO PLACU ZABAW, który ma być urządzony na wzór tego w Paprocanach (link). To i wiele więcej jeszcze powstanie jeśli znajdą się środki w budżecie miasta, trzymamy kciuki za ich znalezienie :) 
Komentarze

  1. Uwielbiam to miejsce, jest naprawdę świetnie i z pomysłem zrobione. Cieszę się, że mieszkam w mieście, którego włodarze dbają o takie sprawy. Wodny plac zabaw byłby mega ciekawym uzupełnieniem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Powinni tu basen zrobic taki jak jest w rybniku

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to