Spacerem... Geopark w Zabrzu

Chociaż Geopark w Zabrzu nie jest jeszcze oficjalnie otwarty (byliśmy tu w ostatnim tygodniu marca) i trwają prace wykończeniowo-upiększające to pospacerować tu już jak najbardziej można. 
 


Geopark w Zabrzu - Co to za miejsce i gdzie go znaleźć?

Geopark powstał w dzielnicy Zabrza - Grzybowicach przy ulicach: Na Lesie i Przy Ujęciu. Utworzono go na obszarze 9 ha na dawnym wyrobisku gliny, które zostało zrekultywowane dzięki pozyskanym środkom unijnym. Teraz teren ma służyć mieszkańcom i wszystkim, którzy lubią spacery w dość spokojnej okolicy. Dla nich będzie pełnił funkcję rekreacyjno-edukacyjną.
 
 
 
Geopark podzielony jest na dwie części: północną i południową. W północnej części terenu, w miejscu dawnego wyrobiska gliny na potrzeby pobliskiej cegielni, powstały ścieżki spacerowe oraz drewniane kładki wijące się we wnętrzu wspomnianego dawnego wyrobiska. Zamontowane zostaną jeszcze tablice informacyjne - tematyka to dziedzictwo geologiczne i przemysłowe. 
 
 


Część południowa jest z założenia rekreacyjna - są ścieżki spacerowe, kilka elementów "ścieżki zdrowia", stoły, ławki i wiaty oraz drewniane pomosty nad stawami. Powstanie jeszcze trawiasta plaża, na której będą leżaki. Pojawiło się tu sporo nowych roślin, więc jeśli tylko wiosna się rozkręci, rośliny nieco bardziej nam się pokażą i jeszcze do tego więcej się zazieleni to będzie tu o wiele ładniej. Jeśli szukacie miejsca na piknik z widokiem na stawy to jest to jak najbardziej dobry adres. W obu częściach Geoparku spokojnie pospacerujecie z wózkiem, a dziecko pojeździ na rowerku czy hulajnodze.
 


Czy jest tu parking?
Na razie obie części Geoparku połączone są utwardzoną drogą (ul. Na Lesie), my parkowaliśmy właśnie przy tej drodze, innych propozycji parkingowych niestety jak na razie nie jest zbyt wiele i obejmują tylko uliczki sąsiadującego z Geoparkiem osiedla.
 
 

Można tu dojechać autobusem, przykładowo z centrum Zabrza jeździ autobus linii 15 - jeśli wysiądziecie na przystanku Grzybowice Handlowa Zachód to do Geoparku macie ok. 550 m. Jadąc z Gliwic można wybrać linie 57 i 80 (z centrum przesiadkowego przy dworcu PKP) - jedziemy do przystanku Grzybowice Hallera (i stąd także mamy tylko ok. 500 m do Geoparku). Pozostałych możliwości dojazdu komunikacją można poszukać przez stronę lub aplikację Jakdojade.
 
*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to