15 pomysłów na udany wypad do Sandomierza

Dziś mamy dla Was aż 15 pomysłów na udany wypad do SANDOMIERZA, jednego z najstarszych i najważniejszych historycznie miast Polski, znanego z popularnego serialu "Ojciec Mateusz", którego tytułowy bohater przemierza uliczki miasta rowerem. I Wam polecamy przemierzyć te sandomierskie uliczki, najlepiej spokojnym spacerem. Warto spędzić w tym mieście co najmniej dwa dni i obiecuję Wam, że to będzie bardzo piękny czas, bo i miasto, i jego okolica są naprawdę piękne.

 Co robić w Sandomierzu?

1.

Na początek zaglądamy na rynek pełen kolorowych kamienic z pięknym ratuszem, zabytkową studnią, instalacją "Zakotwiczenie nieba", kolumną z figurą Matki Bożej oraz punktem informacji turystycznej, do którego warto zajrzeć po mapkę, w której znajdziecie chyba wszystkie atrakcje Sandomierza - warto zabrać ją na dalszą drogę. Poza tym na rynku znajdziecie sporo ławek, kawiarnie i restauracje (m.in. Lapidarium pod Ratuszem). Z rynku blisko jest do kolejnych punktów z naszej listy, ale o nich za chwilę. Teraz zapraszamy Was na spacer po mieście, które jest piękne i... kompaktowe, a spacerem wszędzie jest blisko.

 

2.

Brama Opatowska to jedyny taras widokowy w mieście, dzięki któremu spojrzycie na miasto z góry. Brama ta, zbudowana w czasach Kazimierza Wielkiego, przetrwała jako jedyna z dawnych czterech bram wjazdowych do miasta. Jest jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Jeśli możecie przyjdźcie pod bramę w okolicach południa - codziennie o godz. 12:00 z wieży rozbrzmiewa hejnał.

Na miejscu można kupić pamiątki związane z Sandomierzem, zobaczyć wystawę przedstawiająca Sandomierz jako plan filmowy (często wykorzystywany!), a nawet zorganizować kolację pod gwiazdami ;)

 3.  

Podziemna Trasa Turystyczna to 470 metrów krętych korytarzy oraz 34 komnaty pod sandomierskim rynkiem, na trasie w sumie 364 schodów. Wejście do tej podziemnej trasy znajduje się na dziedzińcu Kamienicy Oleśnickich (Rynek 10). Jeśli wybierzecie się na spacer z przewodnikiem po tych dawnych składach kupieckich znajdujących się pod Starym Miastem to dowiecie się do czego służyły te wszystkie piwnice i korytarze, a także posłuchacie historii o pewnej bardzo odważnej dziewczynie - Halinie Krępiance. 

Wewnątrz panuje stała temperatura ok. 12*C. Najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12 metrów. Każda z piwniczek czy komór ma swoją nazwę nawiązującą do historii Sandomierza.

 4.

Kolejny punkt to spacer dnem najpiękniejszego wąwozu sandomierskiego czyli Wąwozu Królowej Jadwigi, która według legendy zgubiła tu pantofelek. Wąwóz ma długość ok. 500 metrów. Wyżłobiła go woda, która spływała po lessowym zboczu od tysięcy lat. Spacerując podziwiamy niesamowite kształty korzeni rosnących nad naszymi głowami drzew. To idealne miejsce na spacer w upalny dzień, cienia jest tu wiele...

 


 

Polecamy także drugi mniejszy - Wąwóz Świętego Jacka, w ciągu dnia to także przyjemny tunel w zieleni, a wieczorem palą się tu delikatne światła latarni...

 


5. 

Warto zainteresować się Sandomierskim Szlakiem Winniarskim - aktualnie tworzy go dziewięć winnic i nie trzeba szukać daleko bo jedna z nich, Winnica św. Jakuba, znajduje się praktycznie w centrum miasta, ale znajdziecie tu spokój i naprawdę dobre wino. Poza tym polecamy także kolejne winnice, m.in. te z cudnym widokiem na malowniczą Dolinę Wisły - Winnicę z Gór Pieprzowych oraz Winnicę Nadwiślańską.

 

 

Winnica św. Jakuba sąsiaduje z kościołem św. Jakuba, który wraz z klasztorem został wzniesiony w 1236 roku - jest to jeden z najstarszych kościołów w Polsce wzniesionym z cegły. W przeciwieństwie do sandomierskiej bogato zdobionej katedry tu wnętrze jest dość surowe. Za symboliczną opłatą można wejść do krypty i na dzwonnicę gdzie znajduje się Piotr - najstarszy dzwon w Polsce.

 

 

6.

Jeśli odwiedza się miasto nad Wisłą to warto rozejrzeć się za ofertami rejsów po Wiśle - my polecamy godzinny rejs Sandomierką - unikatową i podobno jedyną na świecie łodzią flisacką typu "dubas", z pokładu której możemy podziwiać Sandomierz i Góry Pieprzowe od strony Wisły. Z kapitanem, który jest niezwykłym gawędziarzem, to nie będzie standardowy rejs...

 • Rejs Sandomierką: sandomierka.pl
 • Nowością 2023 roku jest rejs Sandomierką do Winnicy Nadwiślańskiej gdzie starsi mają możliwość degustacji wina, a na młodszych czeka poczęstunek, mini plac zabaw i kózki. Dodatkową atrakcją jest przejście na taras widokowy Chojnice w Górach Pieprzowych. Więcej informacji o tej wyprawie tutaj

 

7.

To trzeba zobaczyć - krzemień pasiasty - kamień optymizmu! A kto z nim jest tak bardzo związany? Cezary Łutowicz, którego możecie poznać zaglądając do jego pracowni przy ul. Zamkowej. W 1972 roku Pan Cezary wprowadził krzemień pasiasty do świata biżuterii stając się ambasadorem tego najbardziej polskiego kamienia. Dzięki niemu Sandomierz stał się światową stolicą krzemienia pasiastego. Warto stąd wyjść z pamiątką - ja wyszłam z kolczykami, które teraz z radością noszę.

 


 

Kilka kroków od pracowni znajduje się Ucho Igielne - dość wąska i jedyna zachowana furta, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych Sandomierza. Niepozorna, więc uważajcie żeby jej nie przeoczyć. Legenda mówi że zamyka się ono jak przechodzi przez nie osoba która ma coś na sumieniu... Przechodząc przez nie wypowiedzcie choć w myślach swoje marzenie, podobno ma szansę się spełnić ;) 

 


8.

Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej - gospodarz tego miejsca (prawdziwy pasjonat) sprawi, że szybko stąd nie wyjdziecie ;) Znajdziecie tu sporo różnego rodzaju broni, zbroi i ubrań, wszystko można przymierzyć lub wziąć do ręki. Dobra zabawa murowana, jak i spora dawka wiedzy.


9.

Świat Ojca Mateusza - ta obowiązkowa pozycja dla widzów serialu "Ojciec Mateusz" znajduje się na piętrze jednej z kamienic rynku. Atrakcją tego miejsca są pomieszczenia znane z serialu oraz woskowe figury głównych bohaterów (oni są jak żywi! ;)) z którymi możecie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

 10.

Tuż obok Świata Ojca Mateusza znajduje się kolejna wystawa - Czary Napary czyli Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa - jedyna w Polsce interaktywna wystawa odkrywająca tajemniczy, magiczny i uzdrawiający świat roślin i ziół. Można tu poznać tajemnicze właściwości ziół, grzybów, eliksirów i mikstur, a także przekonać się, co nas leczy, a co szkodzi oraz poznać najsłynniejszych trucicieli w dziejach świata.

11.

Bazylika Katedralna i Dzwonnica NMP - Sandomierska bazylika to jeden z najstarszych obiektów architektury sakralnej w Polsce, wzniesiony na wzgórzu gotycki kościół z cegły. W środku bogato zdobiona z wieloma malowidłami, rzeźbami i freskami. Bogate wnętrze który także bogata historię, warto ją poznać wypożyczając na czas zwiedzania audioprzewodnik.

12.

Dom Długosza - Muzeum Diecezjalne - jedno z ciekawszych miejsc w Sandomierzu, takie które robi na odwiedzających ogromne wrażenie za sprawą bogactwa eksponatów związanych z religią, ale także kulturą, historią i sztuką. Wśród nich wyjątkowe eksponaty - relikwiarz drzewa Krzyża Świętego podarowany po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem przez Władysława Jagiełłę, książki drzewne, akt lokacyjny, a także takie których na pewno się tu nie spodziewacie... stopy słonia, włosy Napoleona, fajka Mickiewicza, rękawiczki św. Królowej Jadwigi i wiele, wiele innych. Bardzo polecamy!


 

Wychodząc z muzeum warto skręcić w prawo i podejść na Kozie Schodki, z których mamy ładny widok na Wisłę.

 

13.

Zamek Królewski w Sandomierzu - jeśli macie więcej czasu to warto zajrzeć i tu, znajdziecie tu m.in. wystawy dotyczące krzemienia pasiastego, korony sandomierskiej, dawnej wsi, Ziemi Sandomierskiej w pradziejach i wczesnym średniowieczu, a także słynne szachy sandomierskie - niemal kompletny zestaw figur szachowych pochodzący ze średniowiecza, znalezione w czasie wykopalisk na Wzgórzu św. Jakuba.


 

14.

Ciekawym punktem wizyty w Sandomierzu może być wycieczka meleksem - meleksy stylizowane na zabytkowe pojazdy znajdziecie m.in. na rynku. Pojazdem tym objeżdżamy zabytkowe obiekty Sandomierza, słuchając o historii miasta i kolejno mijanych miejscach, w czasie niektórych kursów przewidziana jest przerwa na zwiedzanie Wąwozu Królowej Jadwigi. Właśnie od takiej objazdówki można zacząć poznawanie miasta, by później już samemu wrócić do najciekawszych obiektów - będziecie już wiedzieć co, gdzie i jak? ;)

 


15.

Góry Pieprzowe - najstarsze góry w Polsce!  

Nie możecie pominąć tego miejsca zwiedzając Sandomierz... Do Gór Pieprzowych można dość szlakiem pieszym wytyczonym z Sandomierza, który prowadzi wałem rzeki Wisły, a potem wspina się miejscami dość zarośniętą ścieżką na punkt widokowy, ale chyba najwięcej osób trafia bezpośrednio na sam punkt widokowy w Kamieniu Łukawskim, są tu ławki z widokiem na bardzo zieloną dolinę Wisły i piękną panoramę Sandomierza. 

 
 

Nawet jeśli traficie tylko na punkt widokowy to polecamy przejść się jeszcze wyznaczonym tu czerwonym szlakiem w jedną i drugą stronę - będziecie mogli nacieszyć oczy pięknymi widokami, cudowną soczystą zielenią i zobaczyć na własne oczy dlaczego te góry nazywają się "Pieprzowe". Najpiękniejsze są późną wiosną - kwitnie tu dwanaście gatunków dziko rosnących róż. To największe skupisko dziko rosnącej róży w Europie i w Polsce!

 • Parking przy Pensjonacie Dzika Róża w Kamieniu Łukawskim jest płatny. Na miejscu działa gastronomia (można m.in. zjeść pizzę). Jeśli z niej skorzystacie nie zapłacicie za parking.
 • Wstęp na punkt widokowy jest płatny (w 2022 roku było to 5 zł)
 • Raczej nie wybierajcie się na spacer po opadach deszczu - będzie ślisko i błotniście, miejscami jest także stromo.

 


 

MAPA ATRAKCJI SANDOMIERZA


 

 • Bilet łączony do kilku atrakcji? I taki znajdziecie w Sandomierzu - dzięki niemu można taniej odwiedzić Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną i Muzeum Zamkowe w Zamku Królewskim. Więcej informacji na Sandomierz.travel.
 • Gdzie spać?

Sporo apartamentów znajdziecie w samym centrum, ale my wybraliśmy cudne, ciche i spokojne miejsce poza miastem czyli tak jak lubimy i to tuż przy rezerwacie Góry Pieprzowe - Willa Dzika Róża w Kamieniu Łukawskim | noclegisandomierz.eu.

 • Parkingi w Sandomierzu

Część parkingów jest płatna (są strefy gdzie za postój płaci się całą dobę i cały tydzień, lub od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00), ale można znaleźć także miejsca postojowe bezpłatne - przykładowo my znaleźliśmy takie przy ul. Mickiewicza (naprzeciwko Powiatowej Komendy Policji i blisko Parku miejskiego) lub na ul. Staromiejskiej przy kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła (blisko Wąwozu Królowej Jadwigi i niedaleko Wzgórza Zamkowego).

 
Co jeszcze można i warto odwiedzić w tej okolicy?
 
JuraPark Bałtów
 
Atrakcji w świętokrzyskim jest jeszcze o wiele, wiele więcej i oby kiedyś było nam dane zobaczyć kolejne...
 
 
*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Sandomierz to świetna miejscówka. Byłem tam tylko raz kilka lat temu, ale miło wspominam i chętnie wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne miasto, byliśmy przejazdem, podobało nam się

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ soczyście zielono! Wspaniale to wygląda!

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobało nam się to miasto chociaż nie zabawiliśmy tam długo. Dobrze wspominamy

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od dłuższego czasu chcemy się tam wybrać, ale nigdy nam nie po drodze... A wygląda na całkiem przyjemne miasto do zwiedzania!

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię Sandomierz, ale dawno już nie byłem.

  OdpowiedzUsuń
 7. W Sandomierzu byłam tylko na wycieczce w podstawówce ;) może czas tam wrócić ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze myślałem, że Sandomierz to tylko piękne stare miasto, ale teraz mam 15 powodów, aby tam właśnie wyjechać!

  OdpowiedzUsuń
 9. A co do tych włosów... warto - https://www.sprzet-fryzjerski.pl/
  czy raczej zwyczajne rzeczy do uniwersalnych zastosowań? Doświadczenia? Na co warto zwrócić uwagę?

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny artykuł i piękne zdjęcia. Ostatnio tam byłem i polecam to miejsce każdemu. Podrzucam też link do innej stronki o tym miejscu, może przyda się tobie albo innym podróżnikom.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, wybieram się na weekend do Sandomierza po Waszej ciekawej rekomendacji, ale nie umiem znaleźć nigdzie informacji na temat łączonego biletu, o którym wspominacie, czy zdążycie pomóc? Znalazłam info, że od 1.09 we wtorki zwiedzanie zamku jest darmowe, a w poniedziałki mają nieczynne, może komuś się przyda ta informacja

  OdpowiedzUsuń
 12. Też szukam i nie widzę, więc trzeba byłoby zapytac bezpośrednio w jednym z tych miejsc które to dotyczyło. Postaram się jutro dowiedzieć...

  OdpowiedzUsuń
 13. Która z tych walizek na takie wyjazdy - https://rankingiproduktow.pl/ranking-walizek-podroznych/ ? A może zupełnie innego? Szukam czegoś, co daje fajną jakość. Żeby nie wyszło, że po kilku wycieczkach walizka jest do wyrzucenia. Przychodzi wam coś na myśl?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to