Rowerem... Pętla Rowerowa Lasy Rudzkie w Krainie Górnej Odry

LASY RUDZKIE czyli nasza zielona przygoda w niekończącym się lesie...

Idealnym miejscem dla rowerzystów spragnionych długich leśnych ścieżek są Lasy Rudzkie w Krainie Górnej Odry. Lasy rudzkie to drugi, zaraz po lasach lublinieckich, największy kompleks leśny województwa śląskiego oraz część Parku Krajobrazowego ”Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Leśne ścieżki tego kompleksu są wyjątkowo przyjazne rowerzystom i świetnie przygotowane - często szerokie i wygodne, asfaltowe i utwardzone. Prowadzą do wielu miejsc atrakcyjnych historycznie i ciekawych przyrodniczo. Bez trudu można tu wyznaczyć trasy liczące kilkadziesiąt kilometrów. Wszystko to sprawia, że Lasy Rudzkie są wyjątkowo lubiane przez rowerzystów, a przez niektórych uważane za rowerowy raj. 
 
Które ścieżki wybrać? Z pomocą przychodzą trasy, które są już oznaczone i uporządkowane. W pierwszej części zestawienia | tutaj | znajduje się opis Leśnej Rowerowej Ścieżki Dydaktycznej. A kolejną przetestowaną przez nas trasą w Krainie Górnej Odry jest Pętla Rowerowa Lasy Rudzkie. Ma ona długość ok. 35,5 km i prowadzi bardzo malowniczą częścią Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich".
 
 

Rowerem po Śląsku? Tak, w Lasach Rudzkich! Pętla ta określana jest jako "łatwa", i taka na pewno jest jeśli chodzi o oznakowanie - jest idealne, nawet nie mając mapy raczej trudno byłoby się tu zgubić, oznaczenia są nowe i dobrze widoczne. Ciekawostką są znaki z kilometrażem do końca pętli (bardzo przydatne jeśli na wycieczkę zabraliście jednostki pytające "kiedy koniec?") i oznaczenia atrakcji turystycznych w pobliżu. Pętla jest też raczej bezpieczna choć jadąc cztery razy przecinamy ruchliwą drogę i wtedy trzeba zachować ostrożność, 5 km ścieżek to drogi lokalne ale o znikomym ruchu, a reszta to już leśne ścieżki: gruntowe, szutrowe i asfaltowe.
 
Zaskoczeniem może być to, że płasko nie jest, na trasie jest sporo podjazdów ale na szczęście także sporo zjazdów ;) a miejscami nawierzchnia składa się z większych kamieni. Jest także odcinek bardzo leśny kiedy wysokie trawy smyrają nas po nogach ;) Wszystko to sprawia, że trasa ta jest idealna dla miłośników leśnych ścieżek - nie ma nudy.
 
 
 
 
Atrakcje na trasie i skąd wystartować...
Punktem startu tej trasy może być Zabytkowy Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, który warto zwiedzić. Na odwiedzających czeka ogromny park w stylu angielskim z kilometrami szerokich i równych alejek, które wiją się pomiędzy pięknym starodrzewiem oraz opactwo składające się z bazyliki z Sanktuarium Matki Bożej Pokornej oraz pocysterskiego klasztoru. Przy opactwie działa Restauracja Cysterska, która wygrała Festiwal Śląskie Smaki w 2022 roku.
 
Inne atrakcje na tej trasie? Poza fantastycznymi leśnymi ścieżkami na trasie tej pętli rowerowej znajduje się Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej, która jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki, stara leśniczówka Krasiejów, Góra Zamkowa - Schlossberg z altaną i miejscem na ognisko, dawne leśne lotnisko i wieża obserwacyjna Borowiec. Na bazie gotowych tras można i warto wyznaczać własne, bo okolica ta kryje wiele ciekawych miejsc i wiele możliwości dla każdego, jest idealna dla rodzin z dziećmi, które szukają tras spokojnych i bezpiecznych lub osób, które pragną nieograniczonej przestrzeni, spokoju, kontaktu z naturą czy nieco bardziej dzikich ścieżek, bo i takie można tu znaleźć. 

  • Chcecie bardziej poznać Rudy i ich atrakcje? Zachęcamy, bo warto :) Przed Wami gotowy pomysł na bardzo długi dzień pełen atrakcji: Pomysł na dzień... Rudy!
 
W prawo czy w lewo czyli w którą stronę lepiej jechać? 
Polecamy jazdę zgodnie z ruchem wskazówek zegara - my rozpoczęliśmy w parku przy opactwie skąd parkowymi ścieżkami pojechaliśmy w kierunku stacji kolei wąskotorowej i dalej. Jest to dobry wybór, bo wtedy najbardziej uciążliwy odcinek trasy - szutrowe leśne podjazdy mamy na początku, a ostatnie kilometry to już tylko i wyłącznie droga asfaltowa, którą spokojnie wracamy do Rud.
 
Czy można dojechać tu nie mając samochodu?
Można na szlak dotrzeć pociągiem z dworca w Kuźni Raciborskiej (dworzec i szlak dzieli ok. 2,5 km) lub Górek Śląskich (stąd trzeba przejechać ok. 4 km lasem do Jankowic) lub także z Rybnika - tu przejedziecie dodatkowo 16 km z dworca w Rybniku do stacji Paproć gdzie można wjechać na pętlę Lasy Rudzkie.
 
 
*
A teraz jedźmy już do lasu... Lasy Rudzkie! Zobaczcie jak tam jest pięknie...
 
 Wieża obserwacyjna Borowiec

 
Rzeka Ruda

 
Lasy Rudzkie... Bezkres zieleni :)

 
Stara leśniczówka Krasiejów

 
Góra Zamkowa - Schlossberg z altaną i miejscem na ognisko
 
 
Dawne leśne lotnisko
 

*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to