Bezpłatne Śląskie | Atrakcje dla każdego...

  • Szlak wież widokowych Silesianka
Silesianka to szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia czyli regionie obejmującym powiaty: raciborski, rybnicki, wodzisławski w województwie śląskim oraz powiat głubczycki w województwie opolskim plus 19 gmin i miast po stronie czeskiej. Część wież już stoi i niecierpliwie czeka na turystów, część jest jeszcze w budowie lub w planach. W projekcie zaplanowano 11 wież po stronie polskiej i 23 po stronie czeskiej, czyli łącznie aż 34 obiekty! Po stronie polskiej możemy odwiedzić m.in. wieżę w Pietrowicach Wielkich, Pogrzebieniu, Wodzisławiu Śląskim czy Zabełkowie.
- Strona internetowa projektu: silesianka.eu
 
  • Szlak Beboków w Katowicach 
Aktualnie bebokowa rodzinka liczy 21 członków (stan na czerwiec 2023), każdy ma swoje imię i swoją historię, są i synki, i dziołszki... Łączy ich jedna osoba - Grzegorz Chudy - artysta z Nikiszowca. To on w 2018 roku po raz pierwszy narysował takiego sympatycznego beboka na zamówienie swojej córki. Później beboki zaczęły powoli zamieszkiwać ulice Katowic. 
 

 
  • Szlak Murali w Katowicach czyli spacer po Katowicach szlakiem sztuki ulicznej
Może zaskoczy Was fakt, że w Katowicach znajduje się juz ponad 100 murali. Gdzie je znaleźć? Oczywiście spacerując po mieście albo zaglądając do Antka w podróży, który o katowickim Street Arcie wie najwięcej: antekwpodrozy.pl/katowicki-street-art.
  • Szlak Bajek w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała to bajkowe miasto, tu narodzili się znani i lubiani bohaterowie: Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka, Pampalini łowca zwierząt, Bartłomiej Bartolini Herbu Zielona Pietruszka czy Szpieg z Krainy Deszczowców – Don Pedro de Pommidore. Można ich spotkać (we własnej osobie ;) w różnych punktach Bielska dzięki szlakowi bajek, który tworzą figury wspomnianych bohaterów.
 

 
  • Strefa Kultury w Katowicach 
Ta niezwykłe atrakcyjna przestrzeń, która powstała w centrum miasta, jest częstym celem spacerów zarówno mieszkańców Katowic, jak i gości, którzy je odwiedzają. Kiedyś była tu Kopalnia "Katowice", a teraz mamy trzy piękne obiekty - sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Przestrzeń wokół tych obiektów jest ciekawie zagospodarowana i zachęca do spacerów - znajdziecie tu punkt widokowy, alejki, dużo zieleni i fontannę.
- Pamiętajcie, że we wtorki wstęp do Muzeum Śląskiego jest bezpłatny, a spojrzeć na wszystko z góry możecie dzięki wieży widokowej szybu Warszawa II.
  • Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
O Kopcu Wyzwolenia wspominaliśmy już przy okazji Ogrodu botanicznego w Radzionkowie, oba miejsca dzielą tylko 2 km, które można pokonać spacerem. Kopiec to świetny punkt widokowy na okolicę, miejsce dobre na podziwianie wschodów i zachodów słońca, ale także ważne miejsce na mapie Śląska o znaczeniu historycznym.

- Nasza relacja: Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Zrewitalizowany zabytkowy dworzec w Chebziu aktualnie mieści w swoich murach najprawdziwszą bilbiotekę, zapisać do niej może się każdy. W godzinach otwarcia można ten obiekt zwiedzić. A jeśli chodzi o zbiory to Stacja Biblioteka ma do zaoferowania kilkanaście tysięcy woluminów, a także audiobooki, filmy DVD i Blu-ray, płyty CD muzyczne, gry na konsolę, prasę codzienną i periodyki. 
 
 
CIEKAWE i pełne atrakcji IMPREZY w województwie śląskim
Warto na nich być!

Województwo śląskie może pochwalić się już pięcioma fantastycznie zorganizowanymi festiwalami pełnymi atrakcji: 
- Industriadą (w trzecią sobotę czerwca) | industriada.pl
- Festiwalem Górnej Odry (ostatni weekend czerwca) | krainagornejodry.slaskie.travel
- Juromanią (trzeci weekend września) | juromania.pl
- Festiwalem Śląskie Smaki | slaskiesmaki.pl
- Kierunek GZM | https://kierunekgzm.pl

Industriada to święto Szlaku Zabytków Techniki, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt obiektów, to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce. Festiwal Górnej Odry to święto Krainy Górnej Odry czyli obszaru obejmującego powiaty: rybnicki, raciborski, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Rybnik, Żory i Jastrzębie Zdrój. Juromania to cykliczna impreza promocyjna regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz Szlaku Orlich Gniazd na obszarze dwóch województw - śląskiego i małopolskiego.
 
Miejsc biorących udział w każdym z tych festiwali oraz wydarzeń towarzyszących tym hucznie obchodzonym świętom jest tak wiele, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Każdego roku, przy takiej "świątecznej" okazji, jest także możliwość zwiedzania wielu obiektów często bezpłatnie lub w niższej niż zazwyczaj cenie. 
 
 
Jarmarki Bożonarodzeniowie - szczególnie ten w Katowicach, Pszczynie czy Gliwicach
  • Ile atrakcji jest na jarmarku to już zależy od danego miasta, ale prawdą jest, że każdy stara się jak może. Co roku wiele atrakcji, szczególnie dla dzieci, czeka na jarmarku na katowickim rynku. Polecamy także jarmarki w Wiśle, Pszczynie i Gliwicach.
  • Nasza relacja: Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach
PS. Artykuł w trakcie budowy - aktualizujemy opisy, linki i zdjęcia :)
 
*
 
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to