Spacerem & rowerem (i na rolkach!)... Pustynia Błędowska & nowa ścieżka na pustyni
Pustynia Błędowska na rower & spacer? Teraz już tak. To nie fatamorgana – to nowa betonowa ścieżka pieszo-rowerowa na Pustyni Błędowskiej, która ma już 7 km!
O Pustyni Błędowskiej i okolicznych trasach rowerowych pisaliśmy ostatnio w lipcu 2022 roku tutaj, kiedy niektórzy głosili, że "ścieżki rowerowe wokół Pustyni Błędowskiej, wraz z małą architekturą, są już gotowe". Wtedy było to trochę na wyrost i szybko zostało sprostowane. A jak jest obecnie?
Aktualnie (marzec 2025) betonowa ścieżka pieszo-rowerowa na Pustyni Błędowskiej o szerokości 2,5 metra liczy już 7 km (wtedy miała tylko ok. 2 km i nawierzchnię szutrową) i kończy się na granicy województw śląskiego i małopolskiego. Jeśli chcecie zrobić pętlę to dodając do tego drogi leśne macie przynajmniej 16-18 km ciekawej trasy.
Aktualnie (marzec 2025) betonowa ścieżka pieszo-rowerowa na Pustyni Błędowskiej o szerokości 2,5 metra liczy już 7 km (wtedy miała tylko ok. 2 km i nawierzchnię szutrową) i kończy się na granicy województw śląskiego i małopolskiego. Jeśli chcecie zrobić pętlę to dodając do tego drogi leśne macie przynajmniej 16-18 km ciekawej trasy.
Ile jest tej wygodnej ścieżki na Pustyni Błędowskiej? Na dzień dzisiejszy (21 marca 2025 :)) tyle - dokładnie 7 przyjemnych kilometrów.
Dla kogo jest ta ścieżka?
Dla pieszych i rowerzystów, ale nie tylko, spotkaliśmy tu także dzieci na hulajnogach oraz rolkarzy. Będzie to trasa dobra na spacer z wózkiem dziecięcym i dla wózków inwalidzkich.
Parking na Pustyni Błędowskiej
Najbardziej popularnego i obleganego parkingu przy Róży Wiatrów chwilowo nie ma (piszemy to w marcu 2025, jeśli będzie znów dostępny to damy znać). W miejscu parkingu trwa budowa. Samochody stają na drodze dojazdowej (zanim zostawicie samochód tak jak wszyscy to sprawdźcie czy nie stajecie na zakazie, po co ryzykować...). A my zostawiliśmy samochód na parkingu w Kluczach (ul. Bolesławska, tutaj to miejsce na mapie) przy wjeździe na drogę prowadzącą do Róży Wiatrów.
Inne propozycje parkingów:
Jeśli wybieracie się na SPACER! po pustyni to możecie zostawić samochód na punkcie widokowym Czubatka tutaj. Stąd czeka Was przyjemny spacer lasem nad stawy Czerwony i Zielony, a stamtąd już prosto na pustynię. Relacja ze spaceru podobną trasą z czasów kiedy nie było jeszcze ścieżki na pustyni tutaj: Spacerem... Wiosna na Pustyni Błędowskiej.
Propozycja spaceru z Czubatki po Pustyni Błędowskiej ze stawami Zielonym i Czerwonym (ok. 10 km)
Spacer z Czubatki do stawów w lesie wiosną wygląda właśnie tak... Warto, prawda?
Zachód słońca nad Pustynią Błędowską widziany z punktu widokowego Czubatka.
Jeśli planujecie w tej okolicy WYCIECZKĘ ROWEROWĄ to możecie zostawić samochód na przydrożnym parkingu przy Zakładzie Opiekuńczo - Lecznicznym Ojców Kamilianów w Hutkach. Po przejechaniu drogi od razu skierujcie się w stronę lasu (jeśli Wam życie miłe nie jedźcie główną drogą...) i korzystając z mapy właśnie lasem jedźcie w stronę Pustyni Błędowskiej i Róży Wiatrów. I od razu przekonacie się jak przyjemne są tu leśne ścieżki...
Przyjemne leśne szutry Nadleśnictwa Olkusz w okolicach Pustyni Błędowskiej...
Leśna ścieżka w kierunku Kolbarku
Kolejna propozycja to poszukanie parkinu w Błędowie, skąd na pustynię także jest już blisko. Bonusem (wielkim!) będą pyszne lody i gofry w Lodziarni Błędów (szukajcie jej niedaleko OSP).
A może przyjedziecie pociągiem?
Jeśli chcecie przyjechać z rowerem pociągiem to najbliższe stacje kolejowe to: Olkusz (12 km) i Jaroszowiec Olkuski (10 km).
Czy jest w pobliżu wypożyczalnia rowerów?
Tak. Najbliższa wypożyczalnia rowerów znajduje się w Chechle. Prawdopodobnie wkrótce będziemy mogli wypożyczyć rower także na Pustyni Błędowskiej. Więcej informacji znajdziecie tutaj: Koło pustyni - wypożyczalnia rowerów.
Jedziemy na pustynię...
Z naszego parkingu kierujemy się drogą w stronę Róży Wiatrów na Pustyni Błędowskiej. Jest to malowniczy punkt widokowy i rekreacyjny, który stanowi jedną z głównych atrakcji tego miejsca. Składa się z kilku altan oraz drewnianych platform, po których można spacerować podziwiając jak rozległe są piaski tej pustyni. Miejsce to pełni funkcję turystyczną i edukacyjną – znajdują się tam tablice informacyjne o historii i przyrodzie pustyni. A nazwa "Róża Wiatrów" nawiązuje do różnokierunkowych wiatrów, które kształtują krajobraz pustyni. Od wiosny do jesieni przy Róży Wiatrów parkują food trucki, są leżaki z widokiem na pustynię. W pobliżu są toalety toi-toi.
Przy Róży Wiatrów jedziemy ścieżką z kostki brukowej, która po stu metrach przechodzi już w betonową. Jadąc ścieżką na Pustyni Błędowskiej znajdziecie kilka miejsc do odpoczynku i punktów widokowych. Nam szczególnie podoba się to przy rzece Biała Przemsza z niewielką wiatą i widokiem na pustynię. Za plecami macie urocze zakole rzeki z piaszczystym brzegiem, szczególnie miło jest tu w upalny dzień. Uwaga! Drogi prowadzące do rzeki zostały zagrodzone ze względu na rozjeżdżających to miejsce off roadowców.
Mapa naszej wycieczki rowerem na Pustyni Błędowskiej (18,5 km).
Ok. 400 m od ścieżki (jeśli odbijecie w punkcie 4 na naszej mapce) dojedziecie do uroczych stawów w lesie. Warto tam zajrzeć i pospacerować ścieżkami, które biegną brzegiem stawów.
Niestety
szczególnie jadąc północnym skrajem pustyni może się zdarzyć, że
będziecie przedzierać się przez chmurę piachu i kurzu wznieconą przez
użytkowników pojazdów lubiących off road. Ich ścieżki "przelotu" biegną
czasem nawet przy samej ścieżce pieszo-rowerowej, jeżdżą także po
szlakach. Niektórzy (bo wątpimy, że wszyscy) mają na takie przejazdy
zgodę urzędu gminy, ale apelujemy, jeśli ktoś z nich tu trafi, by myśleć
o innych użytkownikach tego terenu i trzymać się z daleka od ścieżki,
bo za chwilę będzie ona niestety coraz bardziej zapiaszczona. Spacer czy
jazda chmurze piachu i pyłu też nie należy do przyjemności.
Po przejechaniu ok. 7 km docieramy do granicy województwa małopolskiego. Jeśli
chcecie zrobić pętlę i wrócić na parking lub pod Różę Wiatrów to dalej
czeka Was ok. 200 metrowa przeprawa lasem z kluczeniem pomiędzy
drzewami. Jest to odcinek miejscami piaszczysty, ale przejechaliśmy bez
problemu mając rowery krossowy i trekingowy z węższymi oponami. Jeśli
będziecie ściśle trzymać się żółtego szlaku to na nim jest głębszy
piach, więc lepiej pokluczyć między drzewami tak jak my i chyba sporo
osób, bo widać, że są tu już nawet wyjeżdżone wąskie ścieżki. Na pewno jeśli będziecie jechać z przyczepką to będzie dla Was najtrudniejszy odcinek, na szczęście krótki. Dlaczego ta ścieżka tak się kończy? Ten odcinek jest już w granicach gminy Dąbrowa Górnicza i województwa śląskiego, więc widać, że ktoś po prostu... zaspał. Czy te mniej komfortowe 200 metrów doczeka się lepszej ścieżki? Nie wiemy, ale będziemy śledzić informacje.
Tak kończy się ścieżka pieszo-rowerowa na Pustyni Błędowskiej, teraz kolej na województwo śląskie by pomyślało o brakujących 200 metrach.
Dalej
czeka Was ok. dwa kilometry szerokiej leśnej drogi, ale według nas to
był najgorszy odcinek z powodu nieco gorszej nawierzchni (nazwijmy to
szutrem gruboziarnistym ;) i jak to po zimie... miejscami było jeszcze
dość mokro. Potem, aż do końca, jest już tylko ładnie i bardzo ładnie, bo leśne drogi tej okolicy naprawdę mają swój urok!
Dłuższa wycieczka? Wszystko jest możliwe...
Jeśli zerkniecie na mapkę to zobaczycie, że okolica ta kryje dużo więcej
możliwości rowerowych, więc spokojnie możecie zaplanować także dłuższą
wycieczkę. My szczególnie polecamy przedłużenie wycieczki w stronę
Kolbarku trasą Velo Przemsza lub Błędowa na wspomniane pyszne gofry i lody.
- Planując wycieczki korzystamy z mapy.cz lub w przypadku tej okolicy także aplikacji Nadleśnictwa Olkusz, która pokaże Wam szlaki w tym rejonie. Aplikację znajdziecie tutaj.
Plany na przyszłość...
Są, bo to jeszcze nie koniec inwestycji w tym miejscu. W budowie jest jeszcze pomost na rzece Biała Przemsza, dzięki któremu będziemy mogli dojechać na punkt widokowy Dąbrówka, który znajduje się na wojskowej części pustyni. Zerknijcie na mapkę niżej - z pewnością to także będzie sporą atrakcją. Podobno prace mają zakończyć się w okolicach maja. Zapisujemy! I z pewnością tu wrócimy by pokazać Wam tę nowość. Jeśli Wam się nie spieszy to poczekajcie z odwiedzinami aż będzie gotowa całość.
Jak donosi portal NETTG.pl tutaj, dalsze plany na uatrakcyjnienie tego miejsca to m.in. przeniesienie wieży szybowej "Dąbrówka" z likwidowanej kopalni Olkusz-Pomorzany na Pustynię Błędowską, aby stała się wieżą widokową. Czy i kiedy to nastąpi? Konkretnych informacji na razie brak.
Czy na Pustyni Błędowskiej coś zjemy?
Tak, razem z wiosną na pustynię wracają food trucki z różnym asortymentem oraz leżaki z widokiem na pustynię. Punkty gastronomiczne znajdziecie także przy punkcie widokowym Czubatka.
- Na lody włoskie i gofry można podjechać do Lodziarni Błędów (wiele osób polecało nam to miejsce).
- Na kawę i ciasto można wybrać się do kawiarni na Zamku Rabsztyn (sprawdźcie czy jest czynna).
- "Większych" punktów gastronomicznych szukajcie w Kluczach lub w Olkuszu.
Dzień zakończyliśmy zachodem słońca na punkcie widokowym Czubatka, na który podjechaliśmy już samochodem. Jest tam dość duży parking.
Ciekawe miejsca w okolicy?
Jest ich mnóstwo! Olkusz
jest bardzo ciekawym miastem, któremu warto poświęcić więcej czasu - już niedługo i my poświecimy mu na blogu więcej miejsca. Warto odwiedzić także Zamek
Rabsztyn, o którym pisaliśmy tutaj.
Co można zwiedzić w Olkuszu? Polecamy Wam zajrzeć na rynek i do Podziemnego Olkusza, poznać postacie ze szlaku Gwarków Olkuskich, odwiedzić Muzeum Afrykanistyczne lub Muzeum Regionalne PTTK. Bardzo ciekawie prezentuje się Park Rekreacyjno-Krajobrazowy Silver Park oraz Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy Czarna Góra. W pobliżu Olkusza znajdziecie wiele fantastycznych propozycji na spacer - rezerwat przyrody Pazurek, Januszkowa Góra czy kolejny rezerwat - Stołowa Góra im. Ryszarda Malika.
Ścieżka pieszo-rowerowa na Pustyni Błędowskiej to bardzo ciekawa nowość. Czy potrzebna?
Zdania są podzielone. My jesteśmy na tak. Dlaczego? W największym skrócie dlatego, że Pustynia Błędowska, choć kojarzona z dzikim, naturalnym krajobrazem, jest w dużej mierze efektem działalności człowieka. Betonowa ścieżka pieszo-rowerowa wpisuje się w tę historię zmian, zapewniając lepszą dostępność tego unikalnego miejsca. Dzięki niej spacer po pustyni stanie się możliwy dla wszystkich, w tym osób mniej sprawnych czy rodzin z dziećmi. Ważne jest, aby dbać o równowagę między ochroną krajobrazu a umożliwieniem jego poznania szerszemu gronu odwiedzających.
Jeśli chcecie rozpocząć sezon rowerowy nietypowo, bo na pustyni, to wiecie gdzie zaplanować wycieczkę :) Pustynia Błędowska czeka!
*
Na
naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i
żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych
okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć
się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę
wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym
zaangażowaniem :)
Świetna trasa ale też przede wszystkim bardzo dobry opis na stronie. Świetnie że jest podpięta mapa z trasą - właśnie nią jechaliśmy.
OdpowiedzUsuń