Poznajemy... CARBONEUM - centrum wiedzy o węglu w zabytkowej wieży ciśnień

7 października 2022 roku została otwarta po remoncie ponad stuletnia zabytkowa zabrzańska wieża ciśnień. Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych wieża zyskała m.in. interaktywną wystawę CARBONEUM - centrum wiedzy o węglu - znajdziecie ją na czwartym poziomie wieży. 
 
 
 
 • Wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 roku jako element miejskiej sieci wodociągowej. Zaprojektował ją architekt August Kinda oraz radca budowlany Friedrich Loose.
 • Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy.
 • Jej konstrukcję tworzy osiem filarów na planie ośmioboku foremnego i filar centralny.
 • Kiedyś pod dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany.
 • Nie tak dawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka, została uratowana dzięki staraniom miasta i otwarta dla odwiedzających z okazji stulecia miasta Zabrze.
 • Rewitalizowana od 2017 roku zabytkowa wieża zyskała nowe życie - wnętrza zostały wyremontowane, a przeszklona klatka schodowa i winda umożliwia sprawne poruszanie się po całym obiekcie.
 • Otwarcie wieży było pięknym prezentem na stulecie miasta Zabrze :)

 
 
Na poziom niżej niż wystawa Carboneum (czyli na "trójkę") zapraszają Kelnerzy w Wieży - jest to kawiarnia z wyjątkową atrakcją - przeszklonym tarasem widokowym wysuniętym poza bryłę budynku, w który przeszklona jest także podłoga. Na odważnych czeka tu kawiarniany stolik. Czekają też niezwykłe desery, ale nie tylko - jest także m.in. tatar i hekele. 
 • Ceny ciast i deserów - od 18 do 32 zł.
 • Na poziom 3 i 4 można dojść schodami lub wjechać windą.

 

 
\


 
Na najwyższym poziomie wieży, gdzie dojdziecie z poziomu 4 już tylko schodami, znajduje się punkt widokowy - przez owalne okienka pięknie widać Zabrze i okolice - wieża ma 46 metrów wysokości, więc umożliwia ciekawe i dalekie obserwacje, podobno przy dobrej widoczności można zobaczyć oddalone od wieży o 100 km w linii prostej Beskidy. Ponieważ znajdujemy się już pod samym dachem w ciepły słoneczny dzień jest tu dość gorąco...
 
 
 

 

C JAK CARBON... Co można napisać o samej wystawie?
 
Wystawa jest połączeniem centrum nauki z klasyczną wystawą edukacyjną. Jednak jeśli ktoś spodziewa się w tym miejscu wystawy dotyczącej tylko tematu węgla wydobywanego w kopalniach to może się rozczarować - jest tu wiele o węglu, ale węglu jako pierwiastku, bo węgiel nie tylko jest pod ziemią - jest wokół nas i, jak można się tu przekonać, my także jesteśmy zbudowani z węgla. Jest bardzo nowocześnie i niezwykle ciekawie dzięki ożywieniu wystawy multimediami w postaci prezentacji, quizów czy filmów. Zwiedzanie rozpoczynamy od filmu, który przybliża nam teorię wielkiego wybuchu i powstanie pierwiastka - węgla, a kończymy testem wiedzy, który umożliwia uporządkowanie wszystkich zdobytych tu wiadomości. 

Wystawa dedykowana jest starszym dzieciom, młodzieży i dorosłym, myślę że szczególnie ucieszą się z niej nauczyciele i nauczycielki chemii ;) Młodsze dzieci, dzięki pomocy dorosłych, którzy co nieco więcej wyjaśnią, mogą także wyjść z tej wystawy bogatsze o pewną dawkę wiedzy :) Wystawę zwiedzałam z zaangażowanym w takie tematy nastolatkiem, wyszliśmy z niej po 2,5 godzinach i obejściu wszystkich stanowisk. Antkowi wszystko podobało się bardzo, bardzo :)
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

Wieżę otacza niewielki park, w którym można pospacerować lub odpocząć - są ławeczki. Znalazło się tu także miejsce na elementy potężnych zaworów, które kiedyś były częścią wyposażenia wieży.
 
 
 
 
Inne atrakcje Zabrza? Naprawdę jest w czym wybierać...

Wieża znajduje się w Zabrzu przy ul. Zamoyskiego, jest obiektem należącym do Muzeum Górnictwa Węglowego i jest członkiem większej rodziny, do której należy Sztolnia Królowa Luiza i Park 12C (jeśli nie wiecie gdzie zaparkować to można skorzystać z parkingu właśnie przy sztolni na ul. Sienkiewicza, skąd do wieży nie jest daleko). Blisko jest także Zabytkowa Kopalnia Guido & Park Techniki Wojskowej, więc kolejne atrakcje są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Przy wieży nie ma placu zabaw, za to świetną strefę do zabawy dla dzieci znajdziecie we wspomnianym Parku 12C
Gdzie zjeść w Zabrzu?
 • Jeśli chcecie zjeść coś pozostając w takim poindustrialnym klimacie to możecie zajrzeć do Restauracji Szyb Maciej, która znajduje się w zespole budynków dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Concordia z I połowy XX wieku albo do pubu, który znajduje się w Hali Pomp na poziomie 320 metrów w Kopalni Guido  - jest to najgłębiej położony pub w Europie. 
 • Polecane kawiarnie w Zabrzu? Kawiarnia Słodkawa (ul. Wolności 271) i Kawiarnia Miłostan (ul. Wolności 235a)
 • Jeśli lubicie kuchnię włoską to zajrzyjcie do Restauracja Ristorante Sorrento (ul. Karola Miarki 3) a popołudniu do Oficyna pub (ul. Wolności 211) - mają tu pyszne pizze.

Wystawę Carboneum - centrum wiedzy o węglu można zwiedzać od wtorku do piątku od 15:00-18:00 (wcześniejsze godziny przeznaczone są dla grup), a w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Kawiarnia ma dłuższe godziny otwarcia.
 • Bilety w cenie 10 (ulgowy) i 15 zł (normalny) dostępne w kasie na miejscu.
 
Wystawę będzie można zwiedzać samodzielnie, ale także będą dni kiedy czekać na Was będą przewodnicy, dzięki którym można zobaczyć i zrozumieć jeszcze więcej. Aktualności szukajcie zawsze na profilu wiezacisniencarboneum.

Kiedy patrzy się na odnowiony budynek wieży, trudno uwierzyć że nie tak dawno groziła mu rozbiórka. Życzymy jej aby dobrze służyła mieszkańcom Zabrza i nie tylko Zabrza przez kolejne 100 lat albo i dłużej oraz oczywiście dalszego rozwoju :) 

 *
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to