Lato nad Jeziorem Mucharskim... Woda, góry & słońce

Dziś mamy dla Was kilka letnich obrazków znad malowniczo położonego pomiędzy górskimi szczytami Jeziora Mucharskiego (woj. małopolskie). Znajdziecie je między Wadowicami a Suchą Beskidzką - leży ok. 85 km od Katowic, 60 km od Krakowa i 45 km od Oświęcimia.

 


Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście to dlatego, że jest to stosunkowo nowy sztuczny zbiornik wodny. Znajduje się na rzece Skawie. Jego budowę rozpoczęto w 1986 roku a zakończono 6 lat temu. Nazwa "Jezioro Mucharskie" została zatwierdzona dopiero w 2018 roku. Rozciąga się ono na długości ok. 11 km od miejscowości Świnna Poręba (tu znajduje się zapora) do Zembrzyc. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed powodzią, ochrona przed skutkami suszy, produkcja energii elektrycznej oraz wykorzystanie rekreacyjne. Tyle teorii teraz czas na więcej informacji praktycznych :)

 


Jeszcze nie tak dawno były tu tylko dzikie plaże i brak jakiejkolwiek infrastruktury wypoczynkowej, czy coś się zmieniło? Tak, powoli ale systematycznie coś dzieje się na brzegu jeziora...

Jezioro Mucharskie odwiedziliśmy na początku letnich wakacji, poza weekendem czyli nie w dzień wolny. Wszystkie podane ceny są z 2023 roku.

 

  • Plażowanie

Na razie udało nam się znaleźć & odwiedzić: Przystań Leniówka Mucharz, Lato Na Mucharzu Bar & Sport & Przystań Windmill Wypożyczalnia Sprzętu Wodnego - te miejsca oferują odpoczynek z bardzo ładnym widokiem na góry.

  • MUCHARZ: Przystań Leniówka & Lato na Mucharzu Bar & Sport

Dojazd na te znajdujące się obok siebie przystanie nie jest skomplikowany jedynie kończy się wąską uliczką pod górę przed zjazdem na parking. Przygotowano tu dość dużo miejsc parkingowych, ale w weekendy jest tłoczno, jak to zwykle bywa w czasie letnich wakacji i pogodnych dni, więc najlepiej byłoby wybrać się tu tygodniu - w pierwszy poniedziałek wakacji było jeszcze bardzo spokojnie.
- Jak dojechać do Mucharza? Link do mapy tutaj.

 


  • Przystań Leniówka

- Co tu zjecie? Gofry, lody, zapiekanki, naleśniki + napijecie się także domowej lemoniady czy innych ciepłych & zimnych napojów.

- Działa wypożyczalnia sprzętu pływającego: rowerek wodny: 50-60 zł/godz. w zależności od rodzaju rowerka & dnia (drożej jest w weekendy) | kajaki - 16 zł/os/godz. lub 75 zł za na cały dzień | deska SUP + wiosło 30-35 zł/godz. lub 100 zł/cały dzień | leżak lub parasol plażowy - 10 zł/cały dzień. Można wypożyczyć także SUPy mieszczące do 5 osób - 60 zł/godz. oraz łódki 4/5 osobowe w cenie 170 zł/godz.

- Na Przystani Leniówka jest wydzielona piaszczysta strefa z leżakami i kącikiem dla dzieci - przeznaczona jest dla klientów przystani. Okazjonalnie organizowane są animacje dla dzieci czy inne dodatkowe atrakcje, śledźcie profil Leniówki na FB po więcej aktualnych informacji.
- Więcej informacji znajdziecie także na stronie: przystan-leniowka.pl.

 

 

  • Lato na Mucharzu Bar & Sport

- Co tu zjecie? chrupiące frytki mucharskie - 15 zł | zapiekanki na prawdziwych bagietkach - 16 zł | gofry 9-12 zł | lody rzemieślnicze robione specjalnie dla Was przez lokalnego producenta | w weekend dodatkowo swojskie kiełbaski z grilla a niedługo także kebab.

- Cennik wypożyczalni: motorówka czteroosobowa summer-fun (bez patentu) - 170 zł/godz. | łódź solarna 4 czteroosobowa - 100 zł/godz. | łódź solarna sześcioosobowa - 150 zł/godz. | rowerek wodny 4/5 os. - 50 zł/godz. | rowerek wodny ze zjeżdżalnią - 60 zł/godz. | banan trzyosobowy - 200 zł/10 min. Ciekawostką jest to, że można tu wypożyczyć także skutery wodne (wymagany patent) - 200-450 zł za 15-60 min., EFOIL czyli deskę elk lewitującą w zależności od czasu (30 min. - 2 godz.) 250-590 zł lub flyboard czyli deskę latającą - cena od 229 zł za 15 min. do 1599 zł za 150 min.

- Nowością tego roku jest piaszczysta plaża z leżakami. Skorzystacie? :)

 


  • Przystań Windmill w Jaszczurowej

- Na Przystań Windmill w Jaszczurowej dojedziecie bardzo łatwo - wjazd jest naprzeciwko stacji Moya. Tutaj to miejsce na mapie.

- Znajdziecie tu wypożyczalnię rowerów wodnych, łódek, kajaków i skuterów wodnych i strefę gastronomiczną z grillem. 
 
- Dla dzieci są trzy dmuchańce (20 min. zabawy - 15 zł), wata cukrowa, popcorn i lody (6 zł/gałka). W weekendy dodatkowo basen z kulami wodnymi.
 
- Okazjonalnie w weekendy można skorzystać z lotów widokowych helikopterem - koszt 250 zł za osobę za 20 minut lotu (ale warto upewnić się przed przyjazdem czy na pewno w dany weekend będą - tel. 693 248 202). 

- Co tu zjecie? Hot dog klasyczny (18 zł), hot dog z kaszanką (20 zł), różne rodzaje burgerów (28-34 zł), zupę dnia (18 zł), pierogi z mięsem (5 szt. - 14 zł), zapiekanki (18-20 zł), kiełbasę, karczek lub kaszankę z grilla (18 zł), frytki (10 zł). 

- Cennik wypożyczalni: kajak dwuosobowy - 25 zł/godz. | rower wodny nożny - 45 zł/godz | rower wodny elektryczny - 80 zł/godz. lub 120 zł/2 godz. | łódka elektryczna trzyosobowa - 100 zł/godz. lub pięcioosobowa - 110 zł/godz. | wynajem leżaka - 15 zł/dzień | leżak + stolik - 20 zł/dzień. 
 
 

  • Rejsy po jeziorze?  

Jak najbardziej są już możliwe. Zajrzyjcie do przystani Szanty na Fali (Jaszczurowa - Jamnik) na mapie Google znajdziecie to miejsce jako "Statek Róża Wiatrów" | tutaj to miejsce na mapie |, bo taki właśnie statek wypływa stąd w rejs. I tu możecie wypożyczyć kajaki i rowerki wodne oraz skorzystać z gastronomii.
 
 

  • Przystań Szanty na Fali

- Bilety na rejs statkiem Róża Wiatrów: 40 zł (normalny) i 35 zł (ulgowy dla dzieci 3 - 16 lat)
- Statek odpływa z przystani codziennie o godz. 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00.
- Co tu zjecie? W menu bosmana są hamburgery i zapiekanki (12 zł), frytki (10 zł), zestaw frytki + polędwiczki (25 zł) oraz oczywiście ciepłe i zimne napoje.
- Więcej informacji: Szanty na Fali
 

Zdjęcia: Szanty na Fali :)

 
Na rejs po jeziorze możecie wybrać się także ze wspomnianej wcześniej Przystani Windmill gdzie czeka na Was katamaran. Koszt rejsu katamaranem to 40 zł (bilet normalny) lub 30 zł (dziecko do lat 7).
 
  • Czego brakuje?

Na pewno brakuje większej ilości piaszczystych plaż na brzegu jeziora. Na razie jest tak dość ziemno-kamienisto-trawiasto. Na Przystani Leniówka & Lato na Mucharzu są wydzielone piaszczyste strefy z leżakami, ale są przeznaczone dla klientów przystani. Jadąc tu koniecznie zabierzcie coś grubszego do siedzenia, bo miejscami na plaży jest sporo kamieni.
- Nie ma w tym miejscu kąpieliska strzeżonego przez ratowników. Jeśli to będzie dla Was pociechą to właścicielem Przystani Leniówka jest ratownik WOPR, a jak pisze na ich stronie internetowej "większość obsługi stanowią również Ratownicy WOPR z wiedzą i uprawnieniami do udzielania pierwszej pomocy". Na razie nie ma też planów na takie strzeżone kąpielisko, bo Jezioro Mucharskie to zbiornik retencyjny z dopuszczoną tylko funkcją rekreacyjną.
 
 
 
Jeśli znacie jeszcze inne miejsce nad brzegiem Jeziora Mucharskiego gdzie można plażować - dajcie znać w komentarzu.

 

  •  Czy jest tu jakieś miejsce na spacer?

Na razie znaleźliśmy jedną konkretną propozycję - pięciusetmetrową ścieżkę na wale przeciwpowodziowym w Jaszczurowej, spacer może nie jest za długi, ale za to z widokami na jezioro. Na ścieżce znajduje się kilka przystanków z ławeczkami i tablicami edukacyjnymi dotyczącymi Jeziora Mucharskiego.
 
 
Drugą propozycją może być spacer koroną zapory w Świnnej Porębie, jest ona otwarta od 29 kwietnia do 1 października w godzinach od 8:00 do 20:00, ale UWAGA! tylko w weekendy (+dodatkowo 15 sierpnia). Długość zapory to 600 m, wysokość w najwyższym miejscu wynosi 54 metry, czyli jest to dość imponująca konstrukcja.
 
Atrakcją jest także dawny kamieniołom we wsi Skawce - warto wybrać się tu na spokojny spacer, widoki ze zbocza dawnego kamieniołomu na długo zapadną Wam w pamięci.

Co jeszcze?

- Już w 2024 roku będzie tu można dojechać pociągiem - w budowie jest przystanek kolejowy "Dąbrówka Jezioro Mucharskie".
- Jeśli zastanawiacie się nad trasą na rower w tej okolicy to warto zainteresować się trasą rowerową Velo Skawa.
- Warto rozważyć także dłuższy pobyt, bo atrakcji w okolicy nie brakuje - stosunkowo blisko są szczyty Beskidu Małego, a wśród nich popularny na górskie wędrówki Leskowiec, rodzinne parki rozrywki takie jak Świat Marzeń Inwałd, a także ciekawe miasta i miasteczka jak Wadowice, Lanckorona czy Sucha Beskidzka. W okolicy są domki, a nawet... beczki Czill Kemping, gdzie można zaplanować nocleg. 

 

Czy to Polska Chorwacja ;) Takie opinie też już słyszeliśmy... Dajcie znać czy skusicie się na odwiedziny Jeziora Mucharskiego :)

*
 
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to