Wędrujemy... Na zachód słońca na Hali Jaworowej
Jak dojść na Halę Jaworową?
Jeśli wybieracie się na Halę Jaworową niebieskim szlakiem z Brennej to z parkingu do celu macie do przejścia ok. 4 km, z czego 1,5 km to droga asfaltowa - jest to droga dojazdowa do okolicznych domów. Kolejne 2 km prowadzi przez ładny bukowy las, ale droga to już typowy i miejscami kamienisty górski szlak (nie jest to trasa na wózek). Na wejście musicie przeznaczyć mniej więcej 1 godz. & 45 minut, na zejście - 1 godz. & 15 minut.
Hala Jaworowa
Hala Jaworowa rozciąga się na wysokości 820 - 920 m n.p.m. pod szczytem Kotarza. Stojąc na tej obszernej polanie możemy dostrzec wiele okolicznych szczytów, wśród nich Równicę,
Stożek Wielki, Soszów i Wielką Czantorię, którą łatwo rozpoznać dzięki
wieży widokowej na szczycie, Trzy Kopce Wiślańskie, Lysą Horę, Błatnią i Klimczok. Mówi się, że widoki z Hali Jaworowej są niezapomniane, obłędne, zachwycające, genialne... A Wy jak je określicie?
Jeśli tu jesteście warto zajrzeć także na Kotarz - szczyt o wysokości 974 m n.p.m. Jeśli będziecie trzymać się niebieskiego szlaku to pójdziecie obok ciekawego rumowiska skalnego. Nazwa Kotarz to pamiątka dawnych tradycji pasterskich tego rejonu - oznacza miejsce, w którym owce, wypędzane wiosną na górskie pastwiska, wydawały na świat młode, czyli „kociły się”. Z Kotarza nie mamy tak pięknych widoków jak z Hali Jaworowej, ale na szczycie stoi duża zadaszona wiata, jest niewielki Piknik Bar | link | oraz kamienny Ołtarz Europejski.
Ołtarz Europejski na Kotarzu jest zbudowany z kamieni pochodzących z całego świata - z nowojorskich wież WTC, Cmentarza Orląt Lwowskich, kamień z poziomu 1000 m z kopalni Pniówek, kamień nadesłany przez himalaistkę z Mount Everestu, są także kamienie z Brukseli, Strasburga, Włoch, Niemiec, Francji i Szwajcarii a nawet fiolka z ziemią z Czarnobyla oraz (ciekawostka!) - są w nim nawet fragmenty kamieni nie z tej ziemi czyli... meteorytów. Skąd pomysł na ołtarz w tym miejscu? Ten niezwykły obiekt powstał z inicjatywy proboszcza ewangelickiego ze Szczyrku ks. Jana Byrta, który chciał aby było to miejsce modlitwy ludzi wszystkich wyznań. Pierwsze nabożeństwo ekumeniczne przy nowym ołtarzu – Modlitwa o Europę odbyło się 28 września 2008 roku o godzinie 15.00.
- Pamiętajcie, że Hala Jaworowa to bardzo duża otwarta przestrzeń - może tu czasem mocniej wiać.
Hala Jaworowa to nie tylko walory krajobrazowe, to także miejsce ważne dla dziecictwa kulturowego miejscowych górali. To kolebka pasterstwa - znajdował się na niej jeden z najstarszych szałasów pasterskich, który już 1698 roku wymieniony był w źródłach historycznych. Jeszcze w latach 70. i 80. XX wieku na Hali Jaworowej wypasano stado 350 owiec w ramach eksperymentalnej owczarni Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PAN. Pamiątką po tym okresie jest tablica informacyjna promująca Szlak Kultury Wołowskiej na Śląsku i kolyba (szałas) na potrzeby pasterzy i promocji pasterstwa.
Komentarze
Prześlij komentarz