Rowerem... Leśna rajza po lasach Nadleśnictwa Chrzanów

Czy trzeba jechać nad morze żeby mieć zdjęcie z latarnią? Dobra wiadomość jest taka, że... nie trzeba! Można zajrzeć do Jaworzna, a konkretnie w rejon Dębu, gdzie na terenie kompleksu leśnego Chrzanowa, znajdują się Stawy Belnik. Te cztery stawy przedzielone trawiastymi groblami i otoczone lasami, są królestwem wędkarzy. Zbiorniki te znajdują się na obszarze byłego ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego „Tarka”. Lata świetności obiekt ten ma już niestety za sobą, ale wciąż jest atrakcyjny, nie tylko dla wędkarzy, ale także dla wielu bezkręgowców, które wybrały sobie te okolice na mieszkanie.

 


Można tu spacerować po wyznaczonych ścieżkach, przez groble przebiegają szlaki piesze i rowerowe (choć na groblach jest zakaz poruszania się rowerami, ale prowadzić rower oczywiście można).

  • Wielu z Was odwiedza lub planuje odwiedzić Geosferę albo Park gminny Gródek, przy okazji zobaczcie czy i nad Stawy Belnik nie macie "po drodze" i zajrzyjcie i tu na mały spacer i odpoczynek nad wodą - polecamy :)

A my wybraliśmy się tu przy okazji kolejnej leśnej rajzy - tym razem po lasach Nadleśnictwa Chrzanów. Jeśli szukacie spokojnej trasy rowerowej w tej okolicy to mamy taką:

 


 

Leśne ścieżki Nadleśnictwa Chrzanów bywają różne - bywa miło i równo, ale poza tym trafiliśmy także na wiekowy często już dość fantazyjnie wybrzuszony asfalt i ostre kamyki... To zapewne przez nie mieliśmy przymusową przerwę w trasie na wymianę dętki. 

  • Na naszej trasie poza Stawami Belnik mamy kolejne zbiorniki - Stawy Groble i inne urocze leśne wodne oczka.
  • Niestety niewiele jest miejsc do odpoczynku - niewielkie ławki widzieliśmy tylko nad Stawami Belnik.
Stawy Belnik w Jaworznie

 
Leśne ścieżki Nadleśnictwa Chrzanów, leśne stawki oraz Stawy Groble

 

Jeśli spojrzycie na mapę to zobaczycie, że ta okolica kryje jeszcze więcej możliwości zmodyfikowania lub przedłużenia tej ok. 22 kilometrowej trasy.

  • Jeśli chcecie wypocząć nad wodą i oddać się wodnym aktywnościom lub kąpieli to warto przez Chrzanów dojechać nad Jezioro Chechło albo nad Balaton w Trzebini. Dalej czekają na Was wygodne ścieżki Puszczy Dulowskiej, a jak się rozpędzicie to możecie dojechać nawet na Zamek Tenczyn w Rudnie.
  • Można pojechać w stronę Libiąża i kopalni dolomitu- dzięki punktom widokowym można na nią spojrzeć z góry, a widok naprawdę robi wrażenie...
  • Tylko 4 km dzielą Stawy Belnik i Zbiornik Dziećkowice. Obowiązuje na nim zakaz kąpieli, ale wokół niego znaleźć można niewielkie plaże. Cały zbiornik można objechać na rowerze, to 13 km trasy drogami leśnymi, polnymi i z płyt betonowych. 

 

 
Parkingi w okolicy: 
  • Duży parking niedaleko Stawów Belnik tutaj
  • Mniejszy przy Stawach Groble tutaj

Nad Stawami Belnik byliśmy także jesienią, było pięknie... Jeśli wybierzecie się nad Stawy Belnik poszukajcie ukrytych w lesie pozostałości po dawnym ośrodku wypoczynkowym. Nasza relacja tutaj: Spacerem... Stawy Belnik w Jaworznie i... najprawdziwsza latarnia!

 Ukryty w lesie dawny ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny Tarka w Jaworznie
 
 
*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to