Spacerem... Stawy Belnik w Jaworznie i... najprawdziwsza latarnia!

Czy wiedzieliście, że takie miejsca są w naszym pięknym śląskim? Kiedy pierwszy raz trafiliśmy nad Stawy Belnik to miejsce wygrało u nas w kategorii "zaskoczenie kwartału" ;) Okazuje się, że nie trzeba jechać nad morze żeby mieć zdjęcie z latarnią, wystarczy pojechać do... Jaworzna!

Stawy Belnik znajdziecie w południowej części miasta, w rejonie Dębu, na terenie kompleksu leśnego Chrzanowa. Te cztery stawy przedzielone trawiastymi groblami i otoczone lasami, są królestwem wędkarzy.
 

Zbiorniki te znajdują się na obszarze byłego ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego „Tarka”. Kiedyś to miejsce żyło, słychać było gwar, śmiechy i muzykę, działały restauracje, był hotel, plaża, domki kempingowe, rowery wodne i kajaki. Lata świetności obiekt ten ma już niestety za sobą, ale wciąż jest atrakcyjny, nie tylko dla wędkarzy, ale także dla wielu bezkręgowców, które wybrały sobie te okolice na mieszkanie. Po wspomnianym ośrodku wypoczynkowym "Tarka", pozostało już jedynie kilkanaście drewnianych domków. Rozrzucone są po lesie. Na naszej mapce z trasą spaceru znajdziecie je w okolicach punktu 8. Więcej o historii tego miejsca tu: mojejaworzno.pl/zapomniana-tarka.
 
Stawy Belnik | Trasa spaceru 

 

 
Można tu spacerować po wyznaczonych ścieżkach, przez groble przebiegają szlaki piesze, w okolicy są ścieżki rowerowe (na groblach jest zakaz poruszania się rowerami, ale prowadzić rower oczywiście można). 
 
 
Wielu z Was odwiedza lub planuje odwiedzić GEOsferę w Jaworznie albo Park gminny Gródek i Kamieniołom Koparki czyli miejsce szerzej znane jako "Jaworznicka Chorwacja", "Malediwy" lub podobnie ;) Korzystając z okazji zobaczcie czy i nad Stawy Belnik nie macie "po drodze" i zajrzyjcie i tu na mały spacer i odpoczynek nad wodą - polecamy! Szczególnie jesienne poranki na długo zostaną w Waszej pamięci :)
 
Jeśli już tu jesteście to może skusicie się na kolejne atrakcje Jaworzna:
 • Zalew Sosina
 • Rezerwat przyrody Dolina Żabnika
 • Naturalny plac zabaw Bobrowa Górka
 • Park Angielski
 • Góra Grodzisko
 • Figurki chomika europejskiego - w mieście można spotkać już cztery takie figurki (na jaworznickich plantach, na rynku w Byczynie oraz dwa na Rynku Głównym). Co ma wspólnego Jaworzno z chomikami? Już od kilku lat miasto realizuje program, którego celem jest przeciwdziałanie procesowi wymierania populacji tego stworzenia. W ciągu ostatnich kilku lat w tej okolicy zamieszkało ponad 200 chomików europejskich.
 
Parkingi w okolicy stawów Belnik:
*
 
Szukacie trasy rowerowej w tej okolicy? My pierwszy raz wybraliśmy się w te okolice właśnie na rowerową leśną rajzę po lasach Nadleśnictwa Chrzanów. Jeśli szukacie spokojnej trasy rowerowej w tej okolicy to mamy dla Was leśną pętlę ze stawami.
 

 
 
PS. A w temacie rowerowania jeszcze polecajki od naszych czytelników (Mariusza, Marty & Agnieszki - dziękujemy! :))
 • Można naszą trasę połączyć z objazdem zbiornika Dziećkowickiego, i wizytą nad stawami Chełmek. W pakiecie sporo leśnych ścieżek.
 • Inna propozycja to odbicie przy stawach Groble na kamieniołom dolomitu w Libiążu.  
 • Kolejna propozycja jest podobna - przejazd nad stawy w Chrzanowie przez kamieniołom dolomitu w Libiążu.
*
Nasza pierwsza wizyta nad Stawami Belnik... To był słoneczny maj :)
 
 
*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. O szok! Takie fajne miejsca są w śląskim??? Nie wiedziałem, dzięki!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to