Poznajemy... Radiostacja Gliwice | Muzeum & najwyższa drewniana konstrukcja na świecie

Radiostacja Gliwice - najbardziej znany zabytek Gliwic i jeden z obiektów na Szlak Zabytków Techniki. Kompleks, w skład którego wchodzi drewniana wieża antenowa oraz trzy budynki zaplecza, w tym budynek nadajnika (aktualnie muzeum), który można zwiedzać.

Sala główna budynku nadawczego kryje oryginalną przedwojenną aparaturę radiową i wyposażenie. 


  • Wieża antenowa jest najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie - ma wysokość 111 metrów. Na jej szczyt prowadzi drewniana drabina, która składa się z 365 stopni.
  • Zbudowana została w 1935 roku przez niemiecką firmę Lorenz, z impregnowanego drewna modrzewiowego, szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki atmosferyczne. Powstawała przez pięć miesięcy. Zadbana ma szansę stać jeszcze i 200 lat...
  • Drewniane belki połączono 16 tysiącami mosiężnych śrub, jedną z nich można z bliska zobaczyć w muzeum.
 
 
Teren wokół wieży przeznaczony jest do spacerów i rekreacji. Jest sporo zieleni i ławek. Ale my zabieramy Was teraz do MUZEUM. 
 
 
Postacią, którą bliżej poznajemy w muzeum jest Franz Honiok, który został zastrzelony w budynku nadajnika podczas akcji przeprowadzonej 31 sierpnia 1939 roku przez niemieckie służby specjalne. Mistyfkacja, znana jako "Prowokacja Gliwicka", miała dać Adolfowi Hitlerowi pretekst do rozpoczęcia 1 września 1939 roku przez Niemcy działań zbrojnych przeciwko Polsce. A Franz Honiok jest uznawany za pierwszą ofiarę II wojny światowej
 
Historię Franza i "Prowokacji Gliwickiej" poznajemy oglądając w sali maszynowni fabularyzowany film dokumentalny „Uwaga! Tu Gliwice”, z rekonstrukcją tych wydarzeń. Film trwa ok. 25 minut i będzie zrozumiały dla starszych dzieci i dorosłych. 
 

Ze względu na historię tak wielkiej wagi, która tu się rozegrała, miejsce to powinno mieć właściwą oprawę. Teren wokół wieży już został zrewitalizowany, a teraz czas na budynki należące do tego kompleksu - za jakiś czas powstanie tu nowoczesny obiekt muzealny.

Jeśli jeszcze nie byliście w tym miejscu a chcielibyście je odwiedzić to warto zaplanować wizytę w najbliższym czasie. W bliskiej przyszłości, jak mówił nasz przewodnik prawdopodobnie jeszcze w tym roku (może za ok. pół roku?) muzeum zostanie zamknięte na wiele miesięcy...
 
 

Zewnętrzny wygląd budynków ma zostać zachowany, ale wnętrza mają mieć taki wygląd jaki miały kiedyś. Dwa z trzech budynków mają zostać wykorzystane na potrzeby muzeum, a połączy je zupełnie nowy obiekt, który powstanie pod ziemią i zostanie przeznaczony na większą część stałej ekspozycji muzealnej. W trzecim budynku powstanie ararthotel. Wszystko będzie gotowe może za ok. 2 lata.

Teren wokół wieży jest ładnie utrzymany. Są alejki, ławki, a także park doświadczeń, który składa się z 10 interaktywnych urządzeń, które pomagają zrozumieć zjawisko dźwięku.
 
 
 
W związku z prowadzeniem prac, które już przygotowują obiekt do modernizacji i utworzenia w nim nowej, stałej wystawy muzealnej aktualnie Radiostację można zwiedzać tylko w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Jak długo będzie to jeszcze możliwe? My byliśmy w Radiostacji pod koniec stycznia, a informacji o aktualnych godzinach otwarcia szukajcie na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach:
  • W soboty wstęp bezpłatny dla wszystkich, w niedziele 50% zniżki dla rodziców z dziećmi. Na miejscu czeka przewodnik, który Was oprowadzi. 
  • Ceny biletów: normalny 5 zł | ulgowy 2 zł | rodzinny 10 zł (dane z 2023 roku)
 

Wybierzecie się tu jeszcze w najbliższym czasie czy poczekacie na zapowiadane nowości?
 
*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to