Wędrujemy... na Trójgarb w Górach Wałbrzyskich

Tym artykułem rozpoczynamy cykl wieże widokowe Dolnego Śląska. Uwierzcie, że będzie o czym pisać, a cykl zapowiada się na niekończącą się opowieść... Rozpoczynamy go jedną z ciekawszych konstrukcji - wieżą widokową znajdującą się na Trójgarbie w Górach Wałbrzyskich. Trójgarb odwiedziliśmy w czasie ferii zimowych, choć zimowo na nim wtedy nie było...

 

Wokół miejsca naszego tymczasowego feryjnego pobytu (czyli Jedliny-Zdroju) mieliśmy wiele szlaków i szczytów do wyboru, ale na początek wybraliśmy właśnie Trójgarb. Skąd taki wybór? Nie ukrywam, że chcieliśmy zobaczyć bardzo oryginalną w konstrukcji wieżę widokową, która właśnie na nim się znajduje i przez wielu uważana jest za najciekawszą na Dolnym Śląsku. Po zobaczeniu z bliska wieży i widoków jakie z niej się roztaczają możemy tylko dopisać się do fanclubu miłośników wieży na Trójgarbie ;) 
 

 
 • Trójgarb to szczyt znajdujący się pomiędzy Szczawnem-Zdrój a Kamienną Górą. 
 • Nazwę zawdzięcza trzem wierzchołkom o zbliżonej wysokości (738, 757 i 778 m n.p.m.), dzięki temu łatwo znaleźć go w górskiej panoramie.
 • Drewniana wieża widokowa na Trójgarbie istniała już w latach 1882 - 1945. Obecna istnieje od 2018 roku i ma wysokość 27.5 m. Budowę wieży zainicjowały trzy okoliczne gminy - Stare Bogaczowice, Czarny Bór oraz Szczawno-Zdrój to dlatego w jej projekcie wykorzystano kształt trójkąta. Do budowy wieży wykorzystano aż 60 ton stali.
 • Cztery z pięciu tarasów wyłożone są deskami modrzewiowymi (jeśli ktoś ma obawy przez przebywaniem na wysokości tu można poczuć się w miarę bezpiecznie). Piąty taras jako podłogę ma stalowe kratownice, które pozwalają poczuć wysokość na jakiej się znajdujemy. 
 • Wstęp na wieżę jest bezpłatny, czynna jest przez całą dobę i przez cały rok.
 • Szczyt ten jest popularnym celem wędrówek, ale nie ma co się dziwić - z pewnością oryginalna konstrukcja i f-a-n-t-a-s-t-y-c-z-n-e widoki mają wielką moc przyciągania ;) W pogodnie dni wolne bywa tu wiele osób, w środku tygodnia zimą na wieży byliśmy sami...
 
Wieża na Trójgarbie ma aż pięć tarasów widokowych, co sprawia że jest dość "pojemna", sporo osób może korzystać z niej w tym samym czasie. Aby wejść na najwyższy taras trzeba pokonać w sumie 160 schodów. Z tarasów widokowych możemy podziwiać górskie panoramy m.in. Gór Wałbrzyskich, Kamiennych i Karkonoszy oraz okoliczne miasta takie jak Wałbrzych, a przy dobrej widoczności także Wrocław.
 
 
 
Wieża na Trójgarbie 


Pod wieżą znajduje się wiata i miejsce na ognisko, stoły i ławki. Ławki znajdziecie także na samych platformach wieży widokowej. O ile akurat za mocno nie wieje to warto pobyć tu dłużej, więc ławki mogą się przydać. W dniu naszych odwiedzin wiało niemiłosiernie, więc na górze spędziliśmy tylko tyle czasu ile trzeba było aby choć trochę nacieszyć się widokami, ale oczywiście nie było to tyle ile byśmy chcieli. Wrócimy tu na pewno... 
 
*

Wybieramy drogę... Jaki szlak na Trójgarb?
 
 • Najkrótszy szlak...
Na Trójgarb można dojść z wielu stron. Jeśli nie macie zbyt wiele czasu albo marzy Wam się wschód lub zachód słońca i piękne widoki to z pomocą przychodzi żółty szlak z Lubomina - to tylko nieco ponad 2 km w jedną stronę. 
 

Żółty szlak na Trójgarb z parkingu przy Bacówce w Lubominie
 
 
Na szlak wystartowaliśmy z miejsca oznaczonego na mapach Google jako "Parking przy Bacówce" w Lubominie (ale samej bacówki tu już nie ma). W środku tygodnia, w styczniu, parking jest bezpłatny (podobno poza sezonem nie pobiera się tu opłat za parkowanie). Do parkingu prowadzi dość wąska droga, a żeby z parkingu trafić na żółty szlak trzeba wdrapać się wydeptaną ścieżką na niewielką skarpę, którą wjeżdżając na parking zobaczycie z prawej strony. Trochę niedogodności, fakt, ale za to mamy najkrótszy szlak na Trójgarb.
 • Jeśli chcecie uniknąć dojazdu na parking wąską drogą lub wdrapywania się na skarpę to można rozpocząć wędrówkę żółtym szlakiem z centrum Lubomina - to tylko 700 metrów więcej. Parking znajdziecie przy boisku.
Większość naszego żółtego szlaku prowadzi szeroką ścieżką przez las, przerzedza się dopiero na sam koniec i wtedy możemy podziwiać pierwsze widoki... Szczególnie ładnie prezentuje się pobliski Chełmiec. Ale w ten dość wietrzny dzień nie narzekaliśmy, bo drzewa gęsto otulające ścieżkę świetnie chroniły nas od wiatru.
 
 • Żółty szlak z Lubomina... Czy można na ten szlak wziąć wózek?  
Raczej nie... O ile do Lubomińskiego Siodła droga nadałaby się ewentualnie na wózek na dużych kołach, bo droga jest szeroka, w miarę równa i pozbawiona kamieni to później robi się już bardziej kamienista wspinając się też mocniej pod górkę. • Macie więcej czasu? Może zielony szlak z Gostkowa?
Jeśli macie więcej czasu wybierzcie się na Trójgarb szlakiem, który uważany jest za najładniejszy, bo bardziej widokowy - zielony szlak z Gostkowa prowadzący częściowo polami. Dodatkowo na początku czeka tam na Was niespodzianka - malowniczo położony wiatrak, który pochodzi z II połowy XVIII wieku.
 
 

 
 
 • Czerwony szlak na Trójgarb ze Starych Bogaczowic 
Na tym szlaku znajdują się ciekawe formacje skalne i niewielki wodospad. Z Rozdroża pod Jagodnikiem warto obić na szczyt Jagodnika, tam także znajdują się skałki. Jeśli chcecie łagodnie wejść na Trójgarb to do końca pozostańcie wierni czerwonemu szlakowi, chociaż jest on dłuższy niż druga z dróg - biegnące razem szlaki czarny z zielonym i żółtym. Te, po minięciu Skrzyżowania przy Czereśni, rozchodzą się ze szlakiem czerwonym i wspinają się w górę krótszą, ale bardziej stromą ścieżką.
 
 


 
 • Pociągiem na Trójgarb?
Można zaplanować i taką wycieczkę. Niebieski szlak prowadzi ze stacji Witków Śląski (leżący na trasie Jelenia Góra - Wałbrzych). Z dworca kolejowego mamy do pokonania ok. 5,5 km niebieskim szlakiem. Początkowo wędrujemy przez Witków, pierwsze 4 km to spokojna droga z niewielkim przewyższeniem, od Witkowskiego Rozdroża szlak już dość konkretnie zaczyna wspinać się do góry i jest tak już prawie do końca.
 
 
 
Jak widać na Trójgarb prowadzi naprawdę wiele dróg... Mam nadzieję, że macie już albo wkrótce znajdziecie swoją ulubioną...Na profilu Wieże Widokowe Dolnego Śląska znajdziecie listę wież widokowych w tym województwie. Są ich już... dziesiątki. Kto jeszcze nie zaczął ich odwiedzać powinien to jak najszybciej zaplanować, bo trochę czasu to zajmie... ;)
 
*
A teraz czas na widoki... Takie widoki mieliśmy z wieży widokowej na Trójgarbie...
 

 *
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to