Rowerem... Puszcza Niepołomicka po raz pierwszy

Kwietniowa Puszcza Niepołomicka zachwyciła nas piękną wiosną, świeżą zielenią, ciepłym słońcem i siecią długich, płaskich i prostych ścieżek - idealnych na wiosenny rozruch rowerowy. W ciągu dwóch dni nie przejechaliśmy oczywiście wszystkich dostępnych, bo jest ich wiele, ale dzielimy się tym co zobaczyliśmy. Poznaliśmy wielu mieszkańców puszczy - pięknego puszczyka, żmiję, dorodnego bo prawie półtorametrowego zaskrońca i wiele wiele innych mniejszych stworzeń, a wśród nich nawet kolorowe ryby (choć to raczej nie byli "rdzenni" mieszkańcy...). Jeśli szukacie miejsca na bezpieczną rodzinną rowerową wycieczkę, długi spacer (także z wózkiem) to te okolice są dla Was. Witać wiosnę w takim miejscu to ogromna przyjemność. Ale warto pomyśleć o ścieżkach puszczy także w czasie nadchodzącej jesieni, bo tu na pewno będzie ona piękna.Puszcza Niepołomicka określana pierwotnie "lasem Kłaj" swą obecną nazwę przyjęła od Niepołomic czyli osady położonej kiedyś w lesie "niepołomnym", czyli bez poręb, trudnym do wykarczowania. Taka była też przez wieki - niedostępna, nieprzebyta i zabagniona, o czym dziś świadczą miejscowe nazwy - Grobla, Błoto czy Sitowiec. Obecnie Puszcza Niepołomicka na całym swym obszarze została włączona do systemu UE "Natura 2000" - głównie ze względu na obszary ochrony występujących tu ptaków (m.in. Puszczyka Uralskiego). Na terenie puszczy utworzono sześć rezerwatów przyrody, które chronią szczególnie cenne fragmenty puszczy. Łączna powierzchnia Puszczy Niepołomickiej wynosi ok. 115 km2, w tym blisko 110 km2 powierzchni leśnej co stawia ją na siódmym miejscu wśród lasów nizinnych w Polsce.

Historyczną oś Puszczy Niepołomickiej wyznacza Droga Królewska czyli trakt, którym królowie podążali z niepołomickiego zamku na polowania. Kiedyś puszcza była zarezerwowana tylko dla wawelskich władców, poddani prócz służb leśnych nie mieli tu wstępu. W łowach uczestniczył Kazimierz Wielki (budowniczy pierwotnego zamku w Niepołomicach), Władysław Jagiełło urządzający wielkie polowanie przed bitwą pod Grunwaldem, Zygmunt I Stary wraz z królową Boną, Zygmunt II August, Stefan Batory, Jan III Sobieski i August II Mocny.

Więcej informacji o Puszczy Niepołomickiej i zawsze aktualne informacje znajdziecie tutaj (strona internetowa) i tutaj (facebook).


Na ścieżkach Puszczy Niepołomickiej spędziliśmy dwa dni przed samymi Świętami Wielkanocnymi, dlatego było tu bardzo pusto i spokojnie... Znaleźliśmy ukryte wśród drzew stawy w tym najbardziej znany - Czarny Staw, w którym woda naprawdę jest czarna. To ukryte w puszczy miejsce jest idealne na odpoczynek na trasie.
 

Inne ciekawe miejsca, które możemy znaleźć na terenie tego dużego leśnego kompleksu i w jego okolicach to m.in. pomnik i mogiła żołnierzy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, cmentarz wojenny nr 325 w Sitowcu, pomnik bohaterów z grupy dywersyjnej Armii Krajowej, która w 1944 roku dokonała zamachu na pociąg wiozący generalnego gubernatora Hansa Franka, mogiła zbiorowa Żydów w Proszówkach, torfowisko Wielkie Błoto (największy kompleks bagienny Małopolski), kapliczka św. Huberta, dąb Króla Zygmunta Augusta II, izba leśna prezentującą faunę i florę Puszczy Niepołomickiej, Zamek Królewski w Niepołomicach czy Opactwo Benedyktynek w Staniątkach.

Opactwo Benedyktynek w Staniątkach

W czasie naszych rowerowych wycieczek najczęściej korzystamy z aplikacji mapy.cz, tym razem aby sprawnie poruszać się po ścieżkach Puszczy Niepołomickiej i znaleźć wszystkie ciekawe miejsca polecamy Wam bardzo przydatną tradycyjną papierową mapę Wydawnictwa Compass: Puszcza Niepołomicka i Niepołomice. Mapa jest w małej skali (1:35 000) i zaznaczone są na niej szlaki i inne ścieżki w puszczy oraz wiele miejsc, które warto odwiedzić po drodze. Jest to idealna pomoc aby zaplanować udaną wycieczkę.


Ścieżki piesze i rowerowe przebiegające przez puszczę są dość dobrze oznaczone. Na miejscu zamiast tradycyjnych map znajdziecie ciekawe mapy w formie zdjęć satelitarnych. Na rowerach poruszaliśmy się zarówno głównymi rowerowymi szlakami takimi jak Szlak Bursztynowy i Rowerowy Pierścień Solny, jak i szlakami pieszymi (m.in. zielony Szlak Puszczy Niepołomickiej) i innymi drogami wyznaczonymi w puszczy (m.in Czarna Droga). Na żadnym z tych szlaków nie napotkaliśmy jakichkolwiek utrudnień, wszystkie są płaskie, proste i idealne na rodzinną wycieczkę. Jedynie Droga Królewska z Niepołomic w stronę Przyborowa (fragment szlaku Rowerowy Pierścień Solny) biegnie asfaltową drogą, na której odbywa się także ruch samochodowy.
 

Puszczę Niepołomicką znajdziecie ok. 20 km na wschód od Krakowa, więc dojazd ze Śląska też jest dogodny - jedziemy autostradą A4 aż do Węzła Targowisko. Z Katowic jest to ok. 110 km.

A jeśli szukacie prostych, płaskich i bezpiecznych ścieżek nieco bliżej to polecamy Wam ścieżki Puszczy Dulowskiej, o której więcej pisaliśmy tutaj: Rowerem... Puszcza Dulowska & Zamek Tenczyn.
  • Jeśli przyjechaliście tutaj samochodem możecie zostawić go na parkingu przy ścieżce pieszo-rowerowej tutaj. Mniej popularne parkingi znajdują się tutaj lub tutaj.
  • Jeśli chcielibyście wypożyczyć rowery na miejscu wypożyczalnie (także z rowerami i przyczepkami dla dzieci) można znaleźć w Niepołomicach tutaj.
  • Restauracje, kawiarnie albo bary znajdziecie w Niepołomicach. Jest także jeden punkt, który cieszy się dobrymi opiniami - Smak Bar przy DK75, która biegnie przez Puszczę Niepołomicką. Smak Bar znajduje się blisko ścieżki rowerowej tutaj.
  • Jeśli będzie szukać noclegu w tej okolicy możemy polecić Wam naszą "bazę" - niewielką agroturystykę w spokojnej miejscowości Dąbrowa (Dąbrowa 84, tel 691 519 465) gdzie choć pojechaliśmy pierwszy raz i naprawdę "w ciemno" to poczuliśmy się jakbyśmy przyjechali do rodziny - polecamy. Nasza gospodyni bardo troszczyła się o to żeby w domku było nam ciepło, bo wiosenne wieczory były dość chłodne. 

  Typowa ścieżka w Puszczy Niepołomickiej - prosta i długa bez końca :)
*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

  1. Mieszkam niemal przy samej Puszczy Niepołomickiej, wspaniałe miejsce! Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to