Rowerem... Puszcza Niepołomicka po raz pierwszy

Kwietniowa Puszcza Niepołomicka zachwyciła nas piękną wiosną, świeżą zielenią, ciepłym słońcem i siecią długich, płaskich i prostych ścieżek - idealnych na wiosenny rozruch rowerowy. W ciągu dwóch dni nie przejechaliśmy oczywiście wszystkich dostępnych, bo jest ich wiele, ale dzielimy się tym co zobaczyliśmy. Poznaliśmy wielu mieszkańców puszczy - pięknego puszczyka, żmiję, dorodnego bo prawie półtorametrowego zaskrońca i wiele wiele innych mniejszych stworzeń, a wśród nich nawet kolorowe ryby (choć to raczej nie byli "rdzenni" mieszkańcy...). 
 
Jeśli szukacie miejsca na bezpieczną rodzinną rowerową wycieczkę, długi spacer (także z wózkiem) to te okolice są dla Was.  
 
Witać wiosnę w takim miejscu to ogromna przyjemność. Ale warto pomyśleć o ścieżkach puszczy także w czasie jesieni, bo i wtedy jest tu pięknie... Najlepszy czas na wycieczkę w Puszczy Niepołomickiej to wiosna lub jesień, bywa, że latem komary występują tu w niemiłosiernie dużej ilości czego sami także kiedyś doświadczyliśmy dosłownie... na własnej skórze ;)
 Puszcza Niepołomicka określana pierwotnie "lasem Kłaj" swą obecną nazwę przyjęła od Niepołomic czyli osady położonej kiedyś w lesie "niepołomnym", czyli bez poręb, trudnym do wykarczowania. Taka była też przez wieki - niedostępna, nieprzebyta i zabagniona, o czym dziś świadczą miejscowe nazwy - Grobla, Błoto czy Sitowiec. 
 
Obecnie Puszcza Niepołomicka na całym swym obszarze została włączona do systemu UE "Natura 2000" - głównie ze względu na obszary ochrony występujących tu ptaków (m.in. puszczyka uralskiego). Na terenie puszczy utworzono sześć rezerwatów przyrody, które chronią szczególnie cenne fragmenty puszczy. Łączna powierzchnia Puszczy Niepołomickiej wynosi ok. 115 km2, w tym blisko 110 km2 powierzchni leśnej co stawia ją na siódmym miejscu wśród lasów nizinnych w Polsce.

Historyczną oś Puszczy Niepołomickiej wyznacza Droga Królewska czyli trakt, którym królowie podążali z niepołomickiego zamku na polowania. Kiedyś puszcza była zarezerwowana tylko dla wawelskich władców, poddani prócz służb leśnych nie mieli tu wstępu. W łowach uczestniczył Kazimierz Wielki (budowniczy pierwotnego zamku w Niepołomicach), Władysław Jagiełło urządzający wielkie polowanie przed bitwą pod Grunwaldem, Zygmunt I Stary wraz z królową Boną, Zygmunt II August, Stefan Batory, Jan III Sobieski i August II Mocny.
 • Więcej informacji o Puszczy Niepołomickiej i zawsze aktualne informacje znajdziecie tutaj | strona internetowa | i tutaj | facebook
 *
 
Kilka propozycji wycieczek rowerowych...
 
 
 
 
Rowerem przez Puszczę Niepołomicką razem z wizytą na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Tutaj link do mapy.
 
*
 
 
Dobra na rowerowy rozruch lub wycieczkę z dziećmi... Pętla do Czarnego Stawu. Tutaj link do mapy.

*

 

Wyprawa wzdłuż Puszczy Niepołomickiej. Uwaga - w punkcie 2 na naszej mapie miasteczko ruchu drogowego, ciekawe miejsce na odpoczynek jeśli będziecie na wycieczce z dziećmi. Tutaj link do mapy.
 
*


Na ścieżkach Puszczy Niepołomickiej spędziliśmy dwa dni przed samymi Świętami Wielkanocnymi, dlatego było tu bardzo pusto i spokojnie... Znaleźliśmy ukryte wśród drzew stawy w tym najbardziej znany - Czarny Staw, w którym woda naprawdę jest czarna. To ukryte w puszczy miejsce jest idealne na odpoczynek na trasie.
 

 
Inne ciekawe miejsca, które możemy znaleźć na terenie tego dużego leśnego kompleksu i w jego okolicach to m.in.: 
 • pomnik i mogiła żołnierzy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich
 • cmentarz wojenny nr 325 w Sitowcu
 • pomnik bohaterów z grupy dywersyjnej Armii Krajowej, która w 1944 roku dokonała zamachu na pociąg wiozący generalnego gubernatora Hansa Franka
 • mogiła zbiorowa Żydów w Proszówkach
 • torfowisko Wielkie Błoto (największy kompleks bagienny Małopolski)
 • kapliczka św. Huberta
 • dąb Króla Zygmunta Augusta II 
 • izba leśna prezentującą faunę i florę Puszczy Niepołomickiej
 • Zamek Królewski w Niepołomicach
 • Opactwo Benedyktynek w Staniątkach.

Opactwo Benedyktynek w Staniątkach

 
W czasie naszych rowerowych wycieczek najczęściej korzystamy z aplikacji mapy.cz, tym razem aby sprawnie poruszać się po ścieżkach Puszczy Niepołomickiej i znaleźć wszystkie ciekawe miejsca polecamy Wam bardzo przydatną tradycyjną papierową mapę Wydawnictwa Compass: Puszcza Niepołomicka i Niepołomice. Mapa jest w małej skali (1:35 000) i zaznaczone są na niej szlaki i inne ścieżki w puszczy oraz wiele miejsc, które warto odwiedzić po drodze. Jest to idealna pomoc aby zaplanować udaną wycieczkę. 
 • Szczegółową mapę Puszczy Niepołomickiej znajdziecie także w wersji online tutaj.


 
Ścieżki piesze i rowerowe przebiegające przez puszczę są dość dobrze oznaczone. Na miejscu zamiast tradycyjnych map znajdziecie ciekawe mapy w formie zdjęć satelitarnych. Na rowerach poruszaliśmy się zarówno głównymi rowerowymi szlakami takimi jak Szlak Bursztynowy i Rowerowy Pierścień Solny, jak i szlakami pieszymi (m.in. zielony Szlak Puszczy Niepołomickiej) i innymi drogami wyznaczonymi w puszczy (m.in Czarna Droga). 
 
Na żadnym z tych szlaków nie napotkaliśmy jakichkolwiek utrudnień, wszystkie są płaskie, proste i idealne na rodzinną wycieczkę. Jeśli chodzi o nawierzchnię to dominuje szuter i asfalt, a to wszystko z dala od ruchu samochodowego. Jedynie Droga Królewska z Niepołomic w stronę Przyborowa (fragment szlaku Rowerowy Pierścień Solny) biegnie asfaltową drogą, na której odbywa się także ruch samochodowy.
 

 
 • DOJAZD SAMOCHODEM:  
Puszczę Niepołomicką znajdziecie ok. 20 km na wschód od Krakowa, więc dojazd ze Śląska też jest dogodny - jedziemy autostradą A4 aż do Węzła Targowisko. Z Katowic jest to ok. 110 km.
 
Jeśli szukacie prostych, płaskich i bezpiecznych ścieżek nieco bliżej Katowic to polecamy Wam ścieżki Puszczy Dulowskiej, o której więcej pisaliśmy tutaj: Rowerem... Puszcza Dulowska & Zamek Tenczyn.
 
 • PARKINGI:

Wokół Puszczy Niepołomickiej można znaleźć kilka parkingów, samochód zostawić można także w samym mieście. Parkingi do wyboru:

- Parking MOR Wola Batorska
- Parking od strony Bochni
- Parking Stanisławice
- Park & Ride Kłaj
- Parking przy Smak Barze

 • DOJAZD POCIĄGIEM:
Stacje kolejowe blisko Puszczy Niepołomickiej znajdują się w Szarowie, Kłaju, Stanisławicach i Staniątkach.
 
 •  WYPOŻYCZALNIE ROWERÓW:
Jeśli chcielibyście wypożyczyć rowery na miejscu to w Niepołomicach działa wypożyczalnia Let's Ride (ul. Portowa 11). W ofercie wypożyczalni m.in. tandemy, rowery crossowe, miejskie, dziecięce, przyczepki i foteliki rowerowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj: LET'S RIDE.

 • GASTRONOMIA:
Duży wybór restauracji i kawiarni znajdziecie w Niepołomicach. Jest także jeden punkt, który cieszy się dobrymi opiniami - Smak Bar przy DK75, która biegnie przez Puszczę Niepołomicką. Smak Bar znajduje się blisko ścieżki rowerowej tutaj
 
W menu Smak Baru znajdziecie m.in. duży wybór zup (flaczki, zupa gulaszowa, fasolka po bretońsku, rosół, żurek, barszcz), dania z grilla (polędwica lub stek), gulasz z plackami, tradycyjny schabowy, pierogi, gołąbki, burgery, szaszłyki i ryby - filet lub pstrąg.

 • NOCLEGI:
Jeśli będzie szukać noclegu w tej okolicy możemy polecić Wam naszą "bazę" - niewielką agroturystykę w spokojnej miejscowości Dąbrowa (Dąbrowa 84, tel 691 519 465) gdzie choć pojechaliśmy pierwszy raz i naprawdę "w ciemno" to poczuliśmy się jakbyśmy przyjechali do rodziny - polecamy. Nasza gospodyni bardo troszczyła się o to żeby w domku było nam ciepło, bo wiosenne wieczory były dość chłodne. 

  Typowa ścieżka w Puszczy Niepołomickiej - prosta i długa bez końca :)
*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Mieszkam niemal przy samej Puszczy Niepołomickiej, wspaniałe miejsce! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to