Co nowego w śląskim? W 2023 roku będzie nowe Egzotarium w Sosnowcu!

Co nowego w województwie śląskim? Jeszcze w tym roku będzie można odwiedzić nowe EGZOTARIUM w Sosnowcu :)

Kto odwiedzał dawne Egzotarium w Sosnowcu wiedział jak bardzo miejsce to potrzebowało czegoś więcej niż tylko remontu. Podobnie jak w gliwickiej palmiarni można było tu spędzić czas wśród pięknej i bujnej zieleni, a także w towarzystwie dość egzotycznych zwierząt, ale sam budynek był w dużo gorszym stanie - odkąd Egzotarium zostało otwarte w 1956 roku, nie przeszło żadnej większej modernizacji. W końcu w 2020 roku Egzotarium szczęśliwie dostało szansę na drugie życie, a w tym roku, możliwe że już w czasie letnich wakacji, będziemy mogli podziwiać nowe CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ, bo tak się teraz będzie nazywało to miejsce, które powstało w miejscu starego Egzotarium. Inwestycja ma kosztować ok. 70 mln zł.


Na naszych zdjęciach z początku stycznia 2023 roku możecie zobaczyć postępy prac budowlanych.

Co znajdziecie w nowym Egzotarium?
 • Oczywiście powstanie tu PALMIARNIA podzielona na trzy strefy: strefę pustynną i tropikalną oraz klimatu śródziemnomorskiego, a obok roślin zamieszkają zwierzęta. Nowy pawilon będzie miał wysokość 24 metrów i będzie dwa razy wyższy od swojego poprzednika.
 • Będą tu wielkie AKWARIA z rybami z całego świata, terraria z gadami i płazami. Świat zwierząt będzie reprezentowany także m.in. przez pancerniki, żółwie, kajmany, mrówki, legwany, bazyliszki, węże czy tukany.
 • W holu znajdzie się miejsce na OGRÓD WERTYKALNY czyli ogromną zieloną ścianę o wysokości 13 metrów.
 • Uczniów okolicznych szkół na pewno ucieszy możliwość przeprowadzenia lekcji w nowoczesnych KLASACH (mają być takie dwie). 
 • Będzie także niewielka SALA KINOWA.
 • Ten pomysł już się nam podoba! Będzie i KAWIARNIA.
 • Miłym uzupełnieniem na spacer (tym razem już na powietrzu) będzie PARK BIORÓŻNORODNOŚCI, który znajdzie się zaraz obok nowego Egzotarium. Posadzono tu 47 tysięcy roślin w tym ponad 200 drzew.
 

 

W starym Egzotarium rośliny trzeba było podlewać ręcznie, teraz będzie bardzo nowocześnie - lampy będą imitowały światło dziennie, korzystne dla rozwoju roślin, a okna będą zdalnie sterowane. Wiemy, że znajdzie się tu miejsce także dla części starych roślin. Ale i one, i zwierzęta będą się tu mogły wprowadzić dopiero po tym, jak wykonawca odda miastu ten obiekt "pod klucz", wtedy zacznie się wyposażanie tego miejsca w rośliny i zwierzęta. Co jeszcze? Po renowacji wróci rzeźba dziewczynki, która witała wchodzących do starego Egzotarium. My też nie wyobrażamy sobie tego miejsca bez niej ;)

 • Kiedyś Egzotarium odwiedzało rocznie około 25 tys. osób, nowy obiekt na pewno będzie miał o wiele więcej odwiedzających :) 
 • Jesteście ciekawi aktualności z budowy? Szukajcie ich na profilu Egzotarium tutaj: Ogród Botaniczno-Zoologiczny Egzotarium Sosnowiec.
PS. A tu możecie znaleźć naszą relację z wizyty dawno, dawno temu ;) Poznajemy... Egzotarium w Sosnowcu.
*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Ciekawe jaki będzie efekt końcowy? Czekam z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to