Poznajemy... Egzotarium w Sosnowcu

Przynajmniej aż do połowy 2023 roku będziemy czekać na otwarcie nowego EGZOTARIUM w Sosnowcu, które będzie nazywane CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ. Aktualnie trwa budowa i urządzanie wnętrz. Jak to wygląda? Zerknijcie tutaj :)
 
A do 2020 roku było tak...
Egzotarium w Sosnowcu można nazwać małą zoo-alternatywą szczególnie na czas kiedy pogoda raczej zniechęca niż zachęca do spacerów. Podobnie jak w gliwickiej palmiarni można tu spędzić czas wśród pięknej i bujnej zieleni, a także w towarzystwie dość egzotycznych zwierząt. Jednak w porównaniu z gliwicką palmiarnią egzotarium zajmuje mniejszą powierzchnię i jest niestety w gorszym stanie.

 
Wnętrze posiada dość wiekowy charakter z tego prostego powodu, że egzotarium, odkąd zostało otwarte w 1956 roku, nie przeszło żadnej większej modernizacji, co nietrudno zauważyć kiedy spaceruje się w środku czy ogląda budynek z zewnątrz - szklana konstrukcja aż prosi się o remont i podobno jest szansa, że wreszcie doczeka się odnowienia. Oby znalazły się środki na ten cel, w przeciwnym razie będziemy musieli pożegnać się z tym miejscem.

 

 

Egzotarium zlokalizowane jest na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego, dojazd tu jest bardzo prosty, przykładowo droga z Katowic Aleją Roździeńskiego przy braku utrudnień w ruchu zajmuje dosłownie kilka minut. Zjeżdżając z Al. Roździeńskiego w ul. Piłsudskiego w Sosnowcu po ok. 50 m skręcamy w ul. Kresową gdzie powinniśmy znaleźć miejsce parkingowe, a stąd do egzotarium jest już tylko 200 m.


Dochodząc do przeszklonego budynku widzimy przebijającą przed szyby zieleń we wszystkich odcieniach. Po wejściu do środka kupujemy bilety (3 zł normalny i 2 zł ulgowy), ocieplające nas ubrania zostawiamy na wieszaku stojącym przy kasie i możemy ruszać w poszukiwaniu wrażeń. A tych tu nie brakuje, bo Egzotarium to nie tylko rośliny, ale także zwierzęta. 
Ale zacznijmy od części botanicznej, za szybami egzotarium rośnie dość gęsto około 80 gatunków roślin z różnych części świata, takich które w naturze rosną na terenach pustynnych, półpustynnych, w amerykańskich i azjatyckich tropikach, w klimacie śródziemnomorskim i na wyspach oceanicznych.
Znajdziemy tu między innymi draceny, filodendrony, palmy a wśród nich m.in. palmę daktylową, rośliny sukulentowe i wilczomleczowate, agawy (z których jedna zakwitła dwa lata temu), aloesy, kolekcję kaktusów i egzotycznych roślin zielnych, rośliny dekoracyjne jak kliwie czy anturium, a także kącik lian. Jest tu wiele roślin, które uprawiane są także w warunkach domowych, jednak nie osiągające w nich takich rozmiarów jak klasyczny fikus sprężysty (który nie dość że owocuje to osiągnął tu już wielkość drzewa) lub równie imponujących rozmiarów fikus dębolistny czy sporych rozmiarów jukka.   
Zobaczyć tu można także roślinę, która dożyła naszych lat jako relikt minionej epoki, to cykas, z ery gadów pozostała ona jako jedna z nielicznych roślin w niezmienionej formie.

  
Wspomniana wcześniej jukka sporych rozmiarów


Kącik lian


Owocujący figowiec


W drugiej części egzotarium mieszkają zwierzęta. Przyjeżdżając tu systematycznie chociaż raz w roku zawsze zaczynamy wizytę od sprawdzenia co słychać u żółwi. 


Zwierzęta które obecnie możemy tu spotkać to przede wszystkim ryby, gady i ptaki. Szczególnie bogata jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych, wśród nich największa jest kolekcja ryb pielęgnicowatych. Z ciekawszych gatunków zgromadzonych w egzotarium warto wymienić gurami olbrzymiego, tilapię czarnopręgą, arowanę srebrną, brzankę rekinią, argusa zielonego czy pyszczaki.

Jest tu miła niespodzianka dla dzieci: akwarium z rybkami "Nemo", które mieszkają razem z krewetką i rozgwiazdą, chyba gdzieś już to widziałam :)W części botanicznej znajdziemy jeszcze basen z paku czarnym - przedstawicielem rodziny piraniowatych.


Dużą grupę mieszkańców egzotarium stanowią gady, zza szyby możemy podziwiać m.in. kajmana okularowego, kameleona, pytona tygrysiego, siatkowanego i królewskiego, boa tęczowego i dusiciela, legwany, agamę brodatą i błotną, żółwia jaszczurowatego i żółwie czerwonolice oraz gekony, w tym także lamparciego.

Żółwie czerwonoliceKameleon - mistrz kamuflażu


Gekony

 
Kajman okularowy z rodziny aligatorowatych Oko w oko z wężami...Rodzina legwanów


AgamyNa kolekcję ptaków składa się kilkanaście gatunków papug. Z jednej strony konura czarnogłowa i mnicha nizinna dzielą swoją wolierę z małymi ssakami i gadami, udało nam się wypatrzyć szynszyla i świnkę morską, a także żółwie greckie.


Z drugiej strony mieszkają ryżowce, a także żółto-zielone papugi kozie, papużki nierozłączki, kolorowe rozelle, księżniczki tarczowe, świergotki i lilianki.

Papugi żako 


Grupę oceanicznych stawonogów takich jak kraby czy langusty, a także przedstawicieli szkarłupni czyli jeżowce i rozgwiazdy oraz niektóre ryby oceaniczne (m.in. ryba młot i ryba piła), a także fragmenty szkieletów korali z raf koralowych wyeksponowano w szklanych gablotach w postaci preparatów.
Egzotarium jest ciekawym przyrodniczo miejscem, odwiedza je rocznie około 25 tys. osób. Miło jest pospacerować w tak zielonym miejscu kiedy mróz szczypie w nosy i uszy, a z góry patrzy na nas zębate słoneczko. Wtedy najlepiej ogrzać się z żółwiami pod lampami i przeczekać ten atak zimy :)

PS. Informacja praktyczna - toaleta w tym miejscu dostępna jest na życzenie, wystarczy o nią zapytać panią, która sprzedaje bilety. A propos tej miłej pani, to jeśli traficie na tą, z którą my mieliśmy okazję porozmawiać, to można ją zapytać o to i owo... chętnie rozmawia o roślinach i zwierzętach egzotarium, szczególnie z dziećmi.


*
Informacje & adresy:

Egzotarium w Sosnowcu
ul Piłsudskiego 116, Sosnowiec

tel. 32 299 64 45

Ceny biletów: normalny - 3 zł, ulgowy - 2 zł
Dzieci do 3 lat - wstęp bezpłatny

Egzotarium jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków w okresie letnim (od 1 kwietnia do 31 października) w godzinach 10:00 - 18:00, a w sezonie zimowym (czyli od 1 listopada do 31 marca) od godziny 10:00 do 17:00.

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to