Przewodniki, profile, strony i inne źródła informacji...

Skąd najlepiej czerpać wiedzę o ciekawych miejscach i wydarzeniach? Chociaż sama ciągle poszukuję dobrych i aktualnych źródeł informacji to tym co już wiem chętnie się dzisiaj podzielę. Na początek oczywiście...
 • Internet a konkretnie FACEBOOK
Facebook oferuje coś w rodzaju subskrypcji aktualności z różnych instytucji i ciekawych miejsc, które sami wybierzemy i "zaprenumerujemy", wystarczy na konkretnym interesującym nas profilu kliknąć "Lubię to" i zaznaczyć opcję "Otrzymuj powiadomienia". Większość znanych nam ciekawych miejsc posiada już swoje profile na facebooku i na bieżąco publikuje informacje o nowościach, promocjach czy interesujących wydarzeniach. Chociaż facebook nie jest narzędziem idealnym, to na razie nic lepszego aby być "na bieżąco" nie znalazłam. Alternatywą może być subskrypcja newslettera poprzez strony internetowe miejsc, które szczególnie nas interesują, ale niestety nie wszystkie strony taką opcję oferują.

 • SERWISY INTERNETOWE 
 • Silesia Dzieci
Informacje o ciekawych wydarzeniach, przedstawieniach, warsztatach, wystawach i nowych miejscach na mapie małego turysty można znaleźć na stronie Silesia Dzieci, tak jak można przeczytać w tytule strony jest to serwis informacyjny dla rodzin ze Śląska.


 • Miasto Dzieci
Drugą stroną na którą od czasu do czasu zaglądam jest Miasto Dzieci, tu także można znaleźć informacje o najbliższych ciekawych wydarzeniach w regionie. Przydatną opcją jest możliwość otrzymywania newslettera z najświeższymi wiadomościami o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach z nagrodami. Newsletter dociera do naszej skrzynki e-mail w każdy czwartek, w sam raz aby zaplanować coś na weekend.


 • BLOGI
Często zaglądam też na zaprzyjaźnione blogi m.in. Podróże Hani - najbliższy mi blog i tematycznie, i terytorialnie.

  
 • DARMOWE PRZEWODNIKI
 • Śląskie z dzieckiem na pogodę i niepogodę
Świetny darmowy przewodnik pełen wycieczek, ciekawostek, zabaw i legend - zawiera szczegółowy opis 16 wycieczek na pogodę i 16 na niepogodę.
 


Przewodnik dostępny jest w wersji pdf pod podanym linkiem: Śląskie z dzieckiem na pogodę i niepogodę, jego wersji papierowej można szukać w Punktach Informacji Turystycznej, tu znajdziecie ich pełną listę wraz z adresami.

 • Przewodniki po województwie śląskim
W Punktach Informacji Turystycznej na terenie Śląska można także otrzymać nowe aktualne przewodniki po województwie śląskim. Seria pięciu broszur obejmuje atrakcje całego województwa, są to:
1. Śląsk Cieszyński
2. Metropolia Silesia i okolice
3. Beskidy
4. Jura Krakowsko-Częstochowska i region północno-zachodni
5. Subregion Zachodni województwa śląskiego


Wszystkie pozycje to razem aż 300 stron pełnych informacji, zdjęć i adresów.


Punkty Informacji Turystycznej znajdują się w wielu i większych, i mniejszych miastach, dane ze strony silesia.travel mówią o 72 takich punktach na terenie całego województwa. Poza przewodnikami punkty IT oferują też bezpłatne mapy i inne wydawnictwa, służą informacjami o okolicznych trasach turystycznych, zabytkach, ekspozycjach muzealnych i najbliższych wydarzeniach - naprawdę warto tam zaglądać.

Fragment mapy Atrakcje turystyczne województwa śląskiego

 • Polskie parki rozrywki 
W internecie możemy znaleźć publikację Polskie parki rozrywki zrealizowaną przez Wydawnictwo Press-Forum w porozumieniu z Polską Organizacją Turystyczną i w ścisłej współpracy z portalem Parkmania.pl. Przewodnik ten przedstawia polskie parki rozrywki, parki linowe i aquaparki. Książka jest dystrybuowana poprzez Regionalne i Lokalne Organizacje Turystyczne na terenie całego kraju, dostępna jest również w formie darmowego ebooka na portalu Parkmania.pl: tutaj można pobrać książkę w formacie pdf.


 • 101 Pomysłów na weekend z dzieckiem 
101 Pomysłów na weekend z dzieckiem to opracowany przez redakcję portalu Miasta Dzieci  zbiór miejsc, które warto odwiedzić całą rodziną. Obejmuje parki rozrywki, muzea, zoo, ścieżki przyrodnicze, skanseny i liczne inne atrakcje w całej Polsce. Z tej strony można pobrać książkę. Ebook jest bezpłatny, ale ściągając go zapisujemy się także na cotygodniowy newsletter miastodzieci.pl, więcej o newsletterze tutaj.
 

 • PRZEWODNIKI DRUKOWANE
Czy w czasach kiedy w internecie możemy znaleźć więcej niż wszystko przydają się jeszcze drukowane przewodniki? Na pewno warto mieć coś na półce, na naszej stoi Weekend z dzieckiem Wydawnictwa Dragon obejmujący ciekawe z punktu widzenia dzieci miejsca na terenie całej Polski. Przyznam się, że kupiłam ten przewodnik tylko ze względu na promocyjną cenę - ok. 18 zł za trzystustronnicową grubą księgę pełną zdjęć i ciekawych choć bardzo skrótowych informacji to była dobra inwestycja, a nasi chłopcy od czasu do czasu sami chętnie ją przeglądają w poszukiwaniu zdjęć dinozaurów, parowozów i kopalnianych podziemi.


Choć oczywiście biorę poprawkę na aktualność informacji w przewodniku wydanym przed trzema laty, zdarzają się tam wieści z cyklu "było-minęło", a do tego zdziwiłam się znajdując Muzeum Chleba w Radzionkowie w części poświęconej Dolnemu Śląskowi... Jak się później okazało nie była to jedyna taka "perełka".


Ostatnim źródłem informacji, którego nie mogę pominąć w tym zestawieniu jest mój mąż i informacje których mi dostarcza, ponieważ w swojej pracy dużo jeździ i sporo widzi. Wprawdzie jest moim prywatnym źródłem informacji, ale cokolwiek ciekawego przyniesie nam do domu możecie być pewni że i tą wiedzą podzielę się z Wami ;) Dzięki niemu dowiedziałam się między innymi o otwarciu Stacyjkowa w Rudach czy o rodzinnym malowaniu baniek w Modlniczce

A w jego telefonie zawsze można znaleźć jakieś inspirujące zdjęcia - do tego także zdarzają się takie z dinozaurami lub kopalnianymi szybami ;)
Komentarze

 1. Jest spory problem żeby być na bieżąco z ciekawymi imprezami w okolicy. Najczęściej dowiadujemy się, że wczoraj się odbyło i już po fakcie. FB byłby wyjściem, ale tam nie zaglądam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o przewodnik po Polskich Parkach Rozrywki - pojawiła się właśnie wersja na 2014 rok i już jest dostępna jako bezpłatny ebook :)

  http://iplywamy.pl/notatka/polskie-parki-rozrywki-2014-bezplatny-e-book/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to