Strumieńskie Betlejem

W tym roku po raz pierwszy odwiedziliśmy Strumieńskie Betlejem organizowane przy parafii św. Barbary w Strumieniu. Ta największa żywa szopka w naszym regionie już po raz siódmy powstała rękami miejscowych parafian i jak co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem, odwiedza ją tysiące gości ze Śląska, Małopolski i innych części kraju - statystyki (określane ilością rozdanych przybywającym pamiątkowych obrazków) mówią nawet o 100 tysiącach odwiedzających!

Piękny barokowy kościół św. Barbary


Parking przy kościele


Przybywających do żywej szopki wita anioł


Szopka znajduje się przy kościele, więc trafić do niej nietrudno.Zanim szopka osiągnęła formę w jakiej mogliśmy ją podziwiać potrzebny był ogrom pracy i zaangażowanie wielu osób z parafii św. Barbary. Praca nad szopką rozpoczyna się na przełomie października i listopada zebraniem z pola słomy z kukurydzy, która potrzebna jest do przykrycia dachów budynków, w których będą mieszkały zwierzęta. Za użyczenie zdjęć z przygotowań bardzo dziękuję ks. Jakubowi Studzińskiemu - zdjęcia pochodzą ze strony parafii św. Barbary w Strumieniu.

Po zwiezieniu słomy z pola kolejno przekrywa się nią dachy zabudowań, starą słomę ściąga się z dachów, a na jej miejsce kładzie nową.

Gotowe zagrody czekają na mieszkańców...Pozostaje jeszcze jedynie przewiezienie i ustawienie choinek wokół zagród Strumieńskiego Betlejem, zgromadzenie słomy i paszy dla zwierząt, ustalenie dyżurów przy stajence i można spokojnie czekać na zwierzęta i na odwiedzających.


O zgromadzony zwierzyniec także dbają parafianie: karmią zwierzęta zgodnie z jadłospisem, poją i sprzątają. Dyżurujący czuwają całą dobę, w dzień możemy ich spotkać w charakterystycznych kapeluszach - rozdają przybywającym obrazki, służą pomocą i czuwają nad całym zwierzęcym stadkiem.
Czy jadąc tu można wziąć małe co nieco dla zwierząt? Można, ale niektórych zwierząt (np. strusi czy alpak) odwiedzającym karmić nie wolno, informują o tym tabliczki przy zagrodach. Pozostałe zwierzęta możemy poczęstować czymś dobrym i dla nich przeznaczonym.


Cała szopka zbudowana jest w jednym stylu - drewniane budynki przykryte są słomą kukurydzianą.


W tym sezonie w szopce zamieszkały strusie, krowy, alpaki, daniel, muflony, sarny, osiołek, kozy, kucyki, owce, króliki i szczególnie chętnie odwiedzany przyjazny wielbłąd o imieniu Czesio oraz różne gatunki ptaków - ozdobne kury, kaczki, bażanty, gęsi, papugi, perliczki, indyki, gołębie i pawie - lista naprawdę imponująca.


W centrum Strumieńskiego Betlejem stoi Święta Rodzina. Mając małe dziecko możemy je położyć lub posadzić w żłóbku żeby zrobić mu wyjątkowe pamiątkowe zdjęcie.
    


W niektóre dni zobaczyć tu można taki obrazek, bo jeśli "żywa szopka" to i prawdziwa Święta Rodzina i kolędnicy... Każdego roku żywej szopce towarzyszą koncerty, jasełka, a 6 stycznia wizyta Trzech Króli razem z występami grup teatralnych, dzieci i młodzieży i dobrą kuchnią. Szczegółowy program dostępny jest zawsze już przed Świętami na stronie internetowej parafii.

Fot. Parafia św. Barbary w Strumieniu

Święta Rodzina mieszka w towarzystwie ptaków i królików, za sąsiadów ma z jednej strony urocze alpaki, z drugiej owce i osiołka Pawełka 

 

Przy okazji polecam zobaczenie tych sympatycznych stworzeń tu:Poznajcie proszę osiołka Pawełka 

Nieco dalej mieszkają sympatyczne kuceA to ptaki rezydujące przy Świętej Rodzinie
Gołębnik nad osiołkiem Pawełkiem


Kolejne ptaki spotkamy w ptaszarni św. Franciszka, jest ich tu naprawdę sporo.


Obok ptaszarni mieszka zaczepny kucyk i towarzyskie kozy.
Z drugiej strony jest największy z wybiegów, przeznaczony dla saren, muflonów i danieli.


 


I tak dochodzimy do wielbłąda Czesia.
 

Tuż obok Czesia mają swoją parcelę krowy.

 


Ostatni z "domków" to rezydencja strusi.


 

Przy strusiach króliki na bis...


Skarbonki do których (w ramach biletu wstępu) możemy wrzucić dar na stajenkę
lub na paszę dla zwierząt.


Szopkę można oglądać od niedzieli 22 grudnia do niedzieli 12 stycznia w godzinach od 8:00 do 21:00 czyli przed nami ostatni weekend kiedy możemy ją odwiedzić.

Tradycyjnie ostatni dzień żywej szopki zakończy koncert (w tym roku będzie to Zespół Regionalny Koniaków) oraz pokaz sztucznych ogni. W pierwsze dni Świąt Bożego Narodzenia bywa tu naprawdę tłoczno, więc najlepiej wybrać się tu w godzinach porannych lub jeśli ktoś może to w jakiś "nieświąteczny" dzień. My odwiedziliśmy Strumieńskie Betlejem w piątek po Nowym Roku w godzinach południowych, w tym czasie było tu naprawdę spokojnie.


*
Informacje & adresy:

Parafia św. Barbary w Strumieniu
43-246 Strumień, ul. 1 Maja 9
tel. 33 857 01 46, 33 857 12 40
strona internetowa: www.parafia.strumien.com
e-mail: barbara@sanktuarium.strumien.com

Komentarze

  1. Co roku wszystko wspaniale jest tam zorganizowane i miło się odwiedza Strumieńskie Betlejem.
    Fajna relacja
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to