Trzy panewnickie szopki

Jest na Śląsku jedna wyjątkowa szopka, której nie powinno tu zabraknąć, bo jest najbardziej znana ze wszystkich i znana także daleko poza granicami województwa. Chociaż mamy do niej bardzo blisko to zostawiliśmy sobie ją na koniec, dlatego że lubimy odwiedzać ją kiedy minie już największe okołoświąteczne zainteresowanie. Mimo że kończy się już czas odwiedzin szopek bożonarodzeniowych to szopkę w Bazylice w Panewnikach chciałam jeszcze pokazać ponieważ każdego roku wygląda ona nieco inaczej.

Szopka w panewnickiej bazylice jest jedną z największych w Europie szopek ołtarzowych, obecnie rozmiar całego żłóbka w Bazylice to 18 m wysokości, 32 m szerokości i 600 m2 powierzchni. Zajmuje ona całe prezbiterium i 2 nawy boczne tworząc tryptyk.
 

Jej centralna część budowana jest w głównej nawie i skupia się na narodzeniu Jezusa.

Szopkę powiększają sceny przedstawione w bocznych nawach, mają one po 6 m szerokości i 6 m wysokości. Co roku pojawiają się tam inne elementy, tym razem w lewej nawie szopki umieszczono papieża Franciszka - dzieło rzemieślników teatralnych z pracowni Teatru Ateneum w Katowicach.Prawa nawa poświęcona jest bł. Edmundowi Bojanowskiemu, założycielowi Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, które żyją i pracują w Panewnikach (niedaleko Bazyliki). W tym roku siostry świętują jubileusz 200-lecia urodzin swojego założyciela.


Jak możemy przeczytać na stronie internetowej parafii w Panewnikach do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 130 różnych figur drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej (w tym również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne). Najstarsze figury (pastuszek i kobieta z dzbanem), według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat. Figury są różnej wysokości aż do 150 cm. Ponadto wykorzystuje się tu setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych.

Poza szopką w bazylice warto odwiedzić także szopkę ruchomą (z boku kościoła w pomieszczeniach klasztornych) i żywą (w ogrodzie klasztornym). Aby trafić do ruchomej szopki po wyjściu z Bazyliki musimy skierować się w prawo, idziemy wzdłuż muru kościoła aż dotrzemy do celu.
W szopce ruchomej poruszają się figury ważnych postaci z historii Kościoła i Polski, jest tu m.in. św. Franciszek z Asyżu, św. Antoni, bł. Matka Teresa z Kalkuty i bł. Jan Paweł II oraz św. Jadwiga Królowa, Jan III Sobieski czy Mieszko I. W ekspozycji przy ruchomej szopce można przy okazji także zobaczyć piękną i bogatą kolekcję stajenek, są tu stajenki śląskie i z krajów misyjnych. Więcej o tej wystawie było już tutaj: Panewniki - Szopki nie tylko ze Śląska. Jest tu także stoisko na którym możemy kupić m.in. pamiątkowe zdjęcia panewnickiej szopki.


Idąc do żywej szopki warto wstąpić do Herbarium Św. Franciszka, czyli sklepu zielarsko-medycznego, gdzie można kupić m.in. franciszkańskie ziołowe herbaty (wybór jest naprawdę ogromny) lub napić się zdrowego naparu na miejscu, a także skosztować klasztornego piwa lub grzańca - podobno są bardzo smaczne, poza tym nalewki, balsamy i krople, m.in. franciszkański balsam jerozolimski, balsam kapucyński czy liquor panewnicki. Jeśli szukacie naturalnych preparatów do pielęgnacji ciała to także tutaj je znajdziecie.I wreszcie ku radości dzieci doszliśmy do żywej szopki. Przywitały nas ptaki i muszę przyznać, że w tym roku "braci skrzydlatych" spotkaliśmy tu sporo. A wśród nich gołębie, perliczki, ozdobne kury i kilka gatunków bażantów.


Sąsiadami ptaszków są kozy i owce.


Dalej znajdziemy zakątek długouchych...

Idąc do budynku, który jest tu jak betlejemska szopa, spotkaliśmy strusia emu i kaczki francuskie, a w samej "szopie" przy Świętej Rodzinie kolejne zwierzęta.
 
 
Szopki w Panewnikach można odwiedzać już tylko do niedzieli 2 lutego w godzinach otwarcia kościoła od 5:30 do 19:30. Ruchomy i żywy żłóbek w sobotę w godzinach 9:30 - 18:30, w niedzielę od godz. 8:30 do 19:30.
 
*
Informacje & adresy:

Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach - Panewnikach
ul. Panewnicka 76
40-760 Katowice-Panewniki

tel. 32 252 68 70 lub 32 252 52 9
strona internetowa: www.parafia.panewniki.pl

Herbarium św. Franciszka
tel. 32 252 68 70 w. 380
e-mail: herbarium.franciscus@gmail.com  
strona internetowa: www.herbarium.katowice.pl

Godziny otwarcia: 
Od 1 maja do 30 września: poniedziałek - piątek 10:00-17:00, w soboty 9:00-14:00, w niedziele nieczynne
Od 1 października do 30 kwietnia: poniedziałek - piątek 9:00-16:00, w soboty 9:00-14:00, w niedziele nieczynne
W dniach od 25 grudnia 2013 do 1 lutego 2014  Herbarium św.Franciszka jest otwarte codziennie od godz. 9:30 do 17:00.

Komentarze

 1. Bardzo lubię odwiedzać Panewniki, tyle jest tam do oglądania, choć byłam tam już tyle razy. Cieszę się, że mogłam u Ciebie zobaczyć jak w tym razem wygląda szopka.
  W tym roku pierwszy raz od dawna nie odwiedzałam różnych szopek, cały styczeń byłam bez samochodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w następnym świątecznym sezonie wszystko nadrobisz z nawiązką :)

   Usuń
 2. właśnie dzisiaj byłam tam z dzieciakami - dzięki za polecenie super miejsca!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to