Poznajemy... Dworzec Dobrych Myśli w Ustroniu i 11 tysięcy... Misiów!

Dziś mamy dla Was opowieść o wyjątkowym Dworcu Dobrych Myśli, który jest domem dla największej kolekcji misiów w Europie

Czy to muzeum jest tylko dla dzieci? Nie, jest to miejsce dobre dla osób w każdym wieku i takie osoby można tu spotkać: i młodsze, i starsze. Młodszych ucieszy widok tylu misiowych przyjaciół w jednym miejscu, starsi mogą spotkać ulubieńców z lat młodości. Miejsce to bez wątpienia łączy pokolenia i jest szczęśliwym miejscem i dla misiów, i dla ludzi.
 

Kto z nas w swoim życiu czegoś nie kolekcjonował? Pan Bruno Zielonka, który jest „zawiadowcą” tej niecodziennej stacji zbiera misie od dziecka aż do dziś.
 

 • Jak to się zaczęło? 
Pierwszego misia którego dostał rozpruł kiedy był dzieckiem, bo chciał wiedzieć co jest w środku, okazało się, że niestety tylko trociny, a miś mimo późniejszej reanimacji czyli zszycia przez babcię już nie wyglądał tak samo, więc był płacz. Ciotki babcie, znajomi… Wszyscy zaczęli przynosić mu miśki na pocieszenie na każdą okazję i tak zaczęło się życie z misiami. Misie zaczęły wypełniać najpierw pokój małego Bruna, a później dom rodziców, na koniec były już wszędzie. Dlatego trzeba było znaleźć dla nich nowy dom, to dobre miejsce znalazło się w budynku dworca kolejowego na stacji USTROŃ i zostało nazwane Dworzec Dobrych Myśli. Od 11 grudnia, kiedy do Ustronia i Wisły wróciły pociągi Kolei Śląskich będzie można tu bez problemu dojechać pociągiem.
 
 • Misiów w kolekcji jest około 11 000 i każdy ma swoją historię, pan Bruno potrafi o nich opowiadać w nieskończoność, więc miejcie to na uwadze planując wizytę, jest ryzyko, że spędzicie tu więcej czasu niż zakładacie ;) 
 • Najstarszy miś ma 120 lat, najmniejszy (i to jest miś najmniejszy w Polsce) – 2 mm i wykonany jest ze złota, największy (można go przy dobrej pogodzie spotkać przed budynkiem dworca) – aż 10 metrów!
 • Można tu zobaczyć misie ze wszystkiego z czego tylko można zrobić misia (nawet ze słomy, szkła, metalu, kamienia czy porcelany), misie znane z historii, bajek, filmów, literatury, misie do jedzenia, misie do tulenia, misie na talerzach i kubkach oraz inne gadżety z misiami…
 • Uśmiech na twarzy wywołuje kolekcja obrazów „MALARSTWO PRZEZ TYSIĄCLECIA” – pastisze od naskalnych rysunków aż po współczesność. Obrazy mniej i bardziej znanych artystów wzbogacone zostały o jakiś element misiowy – i tak mamy tu Słoneczniki van Gogha z misiem zerkającym zza wazonu albo Damę nie z gronostajem, a misiem ;)
Oprócz imponującej kolekcji misiów znajdują się tutaj kolejne dwie, nie mniej imponujące:

 • Miniaturowe krawiectwo artystyczne: 600 lalek typu Barbie prezentuje unikatowe i jedyne w swoim rodzaju misternie zdobione kreacje. Projektantką tej miniaturowej mody jest pani Anita Michałowska | Michalovska.
 • Lalki świata w strojach regionalnych – w szklanych gablotkach jest ich ok. 1700. Niezwykłą podróż po różnych krajach i kontynentach mamy dzięki zaprezentowanej tu kolekcji mamy i córki – Ewy i Jagody Liszki.
 • Całość uzupełnia kolekcja miniaturowych obrazków o tematyce misiowej oraz wystawa herbów miast, które szczycą się posiadaniem herbu z niedźwiedziem.
Garść informacji praktycznych...
 • Dworzec Dobrych Myśli istnieje od 29 maja 2021 roku, znajdziecie go w Ustroniu przy ul. Dworcowej 4. 
 • Czynny jest od godz. 10:00 do 18:00 (w sezonie zimowym, w sezonie letnim do godz. 19:00). Tuż obok znajduje się kolejne ciekawe muzeum - Rdzawe Diamenty, i tam warto zajrzeć. 
 • Na miejscu działa mała kawiarenka z ciepłymi i zimnymi napojami & ciastem, jest także imponujący zbiór misiowych pamiątek, które można kupić – jak żyję nie widziałam nigdzie tak rozbudowanego kącika z pamiątkami!
 • Każdego roku w dniu 25 listopada bardzo hucznie obchodzony jest na Dworcu Dzień Pluszowego Misia. 
Ile kosztuje wstęp?
Mając na uwadze ogrom kolekcji… niewiele: 15 zł - bilet normalny | 12 zł - ulgowy (emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne) | 10 zł (szkolny dla dzieci) | rodzinny 2+1 - 35 zł | rodzinny 2+2 - 40 zł | dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie 
 
 *
Przed Wami Dworzec Dobrych Myśli i 11 tysięcy Misiów :) 


*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. To już wiem gdzie powinienem się z córką wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektóre wyglądają nieco strasznie i przytłaczająco. Niemniej! Nie wiedziałem, że są takie interesujące miejsca :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to