Wędrujemy... Ze Stożka Wielkiego na Cieślar

Dziś mamy dla Was wspomnienie jesieni w górach, kilka jesiennych obrazków & widoki ze szczytu, o którym mniej się słyszy (a szkoda!), a który znajduje się w głównym grzbiecie pasma Czantorii i Stożka i leży pomiędzy Wielkim Soszowem a Małym Stożkiem. Widoki z tego miejsca potrafią być naprawdę piękne & dalekie, co mam nadzieję zobaczycie na naszych zdjęciach, mimo że nie było idealnej widokowo pogody :)
 
 

Na Cieślar wybraliśmy się ze Stożka Wielkiego. Nie mając całego dnia do dyspozycji skorzystaliśmy z wyciągu na Stożek (w obie strony). Jeśli i Wy planujecie z niego skorzystać to upewnijcie się czy na pewno działa - jesienią (byliśmy tu w październiku) kursowała tylko w weekendy. 
 
Przy dolnej stacji kolei na Stożek znajduje się bezpłatny parking (na końcu ul. Zjazdowej w Wiśle). Bilety na przejazd kupujemy w bufecie przy stacji. Koszt biletów w 2022 roku: bilet góra/dół normalny - 25 zł, góra/dół ulgowy - 20 zł. Przy okazji już tu można się posilić - bar oferuje m.in. śniadania, pierogi, a także dania obiadowe. Zerknijcie tutaj po więcej.
 
Kolej linowa na Stożek Wielki
 

 
Gdybyśmy mieli więcej czasu na pewno skorzystalibyśmy z niebieskiego szlaku na Stożek z Wisły przez Krzakoską Skałę, która jest uroczym miejscem. Może następnym razem :) 
 
Na Stożek Wielki przez Krzakoską SkałęO Stożku i Schronisku PTTK Stożek, które jest najstarszym w Beskidzie Śląskim, dużo można by pisać. Akurat w 2022 roku obchodziło 100 lat, więc z tej okazji na pewno warto było odwiedzić solenizanta :) My zatrzymaliśmy się tu z samego rana na herbatę z widokiem i ruszyliśmy dalej... 
  • Stuletni budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m. n.p.m.), tuż przy polsko-czeskiej granicy. Jest to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim, jego budowę rozpoczęto w maju 1920 roku, a zakończono w roku 1922 roku. 
  • Położone jest tak, że mamy z niego bardzo ładne widoki roztaczające się w kierunku wschodnim: widać Skrzyczne i masyw Baraniej Góry, a przy dobrej widoczności nawet pasmo Tatr.
     

Ze Stożka na Cieślar prowadzi szlak czerwony - Główny Szlak Beskidzki. Aby stanąć na jego szczycie, albo lepiej... usiąść na ławeczce z widokiem, która tam się znajduje mamy do przejścia ok. 2,5 km. Z tego przez mniej więcej pierwszy kilometr schodzimy dość konkretnie w dół by potem łagodnie wspiąć się na grzbiet Cieślara.
 
 
Trasa ze Stożka na Cieślar
 
 
 

Jeśli wolicie przyjść z innej strony to polecamy Wam szlak z Soszowa (ok. 2 km). A na Soszów szlak z Wisły Jawornika. I to także będzie bardzo dobrym wyborem, zobaczcie jak piękny jesienią jest szlak na Soszów: Wędrujemy... Wisła Jawornik - Soszów Wielki. Podsumowując...Z której strony nie przyjdziecie na Cieślar - będzie dobrze ;)
 
Z Wisły Jawornika przez Soszów na Cieślar


 
 
Cieślar to szczyt o wysokości 920 metrów, pokryty polanami, dlatego mamy z niego tak ładny widok. To tu co roku odbywa się Międzynarodowe Spotkanie Cieślarów na Górze Cieślar. Skąd taki pomysł? Nie wiem czy wiecie, ale "Cieślar" to nazwisko niezwykle popularne w tej okolicy - jak wynika ze statystyk nosi je co dziesiąty mieszkaniec Wisły!
 
Ławeczka na Cieślarze, jedna z 26 ławek, na której można przysiąść wędrując po beskidzkich szlakach w Polsce i na Słowacji.
 

 
Idąc ze Stożka przed szczytem Cieślara traficie na Cieślarówkę - prowadzoną oczywiście przez rodzinę Cieślarów :) Można zatrzymać się tu na mniejsze i większe co nieco, a nawet nocleg.
 
W drodze na Cieślar... Cieślarówka :)
 
 
 
*
A teraz już czas na nieco więcej obrazków z trasy i widoków ze szczytów :)
 
 Widoki przy górnej stacji kolejki linowej wyglądają właśnie tak...
 
 
Górną stację kolejki i Schronisko PTTK Stożek dzieli tylko ok. 250 metrów.

 
Schronisko PTTK Stożek, okolica & widoki...

 
Wędrujemy ze Stożka na Cieślar...

 
Cieślar & widokowa ławeczka

 
Droga powrotna na Stożek, warto zatrzymać się w Cieślarówce...

 
Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc i my mamy ochotę na kolejne górskie widoki, które mam nadzieję niedługo znów Wam pokażemy :)

*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

  1. Czemu nie słyszałem wcześniej o tym szczycie, dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę wybrać się tam z dziećmi :) Dzieki za inspirację!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to