Wędrujemy... Ze Stożka Wielkiego na Cieślar
Dziś mamy dla Was wspomnienie jesieni w górach, kilka jesiennych obrazków & widoki ze szczytu, o którym mniej się słyszy (a szkoda!), a który znajduje się w głównym grzbiecie pasma Czantorii i Stożka i leży pomiędzy Wielkim Soszowem a Małym Stożkiem. Widoki z tego miejsca potrafią być naprawdę piękne & dalekie, co mam nadzieję zobaczycie na naszych zdjęciach, mimo że nie było idealnej widokowo pogody :)
Na Cieślar wybraliśmy się ze Stożka Wielkiego. Nie mając całego dnia do dyspozycji skorzystaliśmy z wyciągu na Stożek (w obie strony). Jeśli i Wy planujecie z niego skorzystać to upewnijcie się czy na pewno działa - jesienią (byliśmy tu w październiku) kursowała tylko w weekendy.
Przy dolnej stacji kolei na Stożek znajduje się bezpłatny parking (na końcu ul. Zjazdowej w Wiśle). Bilety na przejazd kupujemy w bufecie przy stacji. Koszt biletów w 2022 roku: bilet góra/dół normalny - 25 zł, góra/dół ulgowy - 20 zł. Przy okazji już tu można się posilić - bar oferuje m.in. śniadania, pierogi, a także dania obiadowe. Zerknijcie tutaj po więcej.
- Cennik turystyczny & godziny kursowania kolejki: https://stozekwisla.pl/lato-na-stozku/cennik
Kolej linowa na Stożek Wielki
Gdybyśmy mieli więcej czasu na pewno skorzystalibyśmy z niebieskiego szlaku na Stożek z Wisły przez Krzakoską Skałę, która jest uroczym miejscem. Może następnym razem :)
Na Stożek Wielki przez Krzakoską Skałę
- A o Krzakoskiej Skale więcej przeczytacie tu: Wędrujemy... Na Krzakoską Skałę w Wiśle, jakie z niej są widoki!
O Stożku i Schronisku PTTK Stożek, które jest najstarszym w Beskidzie Śląskim, dużo można by pisać. Akurat w 2022 roku obchodziło 100 lat, więc z tej okazji na pewno warto było odwiedzić solenizanta :) My zatrzymaliśmy się tu z samego rana na herbatę z widokiem i ruszyliśmy dalej...
- Stuletni budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m.
n.p.m.), tuż przy polsko-czeskiej granicy. Jest to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim, jego budowę rozpoczęto w maju 1920 roku, a zakończono w roku 1922 roku.
- Położone jest tak, że mamy z niego bardzo ładne widoki
roztaczające się w kierunku wschodnim: widać Skrzyczne i masyw Baraniej Góry, a przy dobrej widoczności nawet pasmo Tatr.
Ze Stożka na Cieślar prowadzi szlak czerwony - Główny Szlak Beskidzki. Aby stanąć na jego szczycie, albo lepiej... usiąść na ławeczce z widokiem, która tam się znajduje mamy do przejścia ok. 2,5 km. Z tego przez mniej więcej pierwszy kilometr schodzimy dość konkretnie w dół by potem łagodnie wspiąć się na grzbiet Cieślara.
Trasa ze Stożka na Cieślar
Jeśli wolicie przyjść z innej strony to polecamy Wam szlak z Soszowa (ok. 2 km). A na Soszów szlak z Wisły Jawornika. I to także będzie bardzo dobrym wyborem, zobaczcie jak piękny jesienią jest szlak na Soszów: Wędrujemy... Wisła Jawornik - Soszów Wielki. Podsumowując...Z której strony nie przyjdziecie na Cieślar - będzie dobrze ;)
Z Wisły Jawornika przez Soszów na Cieślar
Cieślar to szczyt o wysokości 920 metrów, pokryty polanami, dlatego mamy z niego tak ładny widok. To tu co roku odbywa się Międzynarodowe Spotkanie Cieślarów na Górze Cieślar. Skąd taki pomysł? Nie wiem czy wiecie, ale "Cieślar" to nazwisko niezwykle popularne w tej okolicy - jak wynika ze statystyk nosi je co dziesiąty mieszkaniec Wisły!
Ławeczka na Cieślarze, jedna z 26 ławek, na której można przysiąść wędrując po beskidzkich szlakach w Polsce i na Słowacji.
Idąc ze Stożka przed szczytem Cieślara traficie na Cieślarówkę - prowadzoną oczywiście przez rodzinę Cieślarów :) Można zatrzymać się tu na mniejsze i większe co nieco, a nawet nocleg.
W drodze na Cieślar... Cieślarówka :)
*
A teraz już czas na nieco więcej obrazków z trasy i widoków ze szczytów :)
Widoki przy górnej stacji kolejki linowej wyglądają właśnie tak...
Górną stację kolejki i Schronisko PTTK Stożek dzieli tylko ok. 250 metrów.
Schronisko PTTK Stożek, okolica & widoki...
Wędrujemy ze Stożka na Cieślar...
Cieślar & widokowa ławeczka
Droga powrotna na Stożek, warto zatrzymać się w Cieślarówce...
Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc i my mamy ochotę na kolejne górskie widoki, które mam nadzieję niedługo znów Wam pokażemy :)
*
Na
naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i
żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych
okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć
się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę
wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym
zaangażowaniem :)
Czemu nie słyszałem wcześniej o tym szczycie, dzięki!
OdpowiedzUsuńMuszę wybrać się tam z dziećmi :) Dzieki za inspirację!
OdpowiedzUsuń