Spacerem... Kamieniołom Bobrowniki czyli Wielki Kanion Tarnogórski

Jesienią pokazywaliśmy Wam urokliwą Hałde Popłuczkową w Tarnowskich Górach | Spacerem... Hałda Popłuczkowa & Rezerwat przyrody Segiet |, a teraz czas na kolejne wyjątkowe miejsce w tej okolicy, dosłownie kilka kroków dalej i dobre na spacer jeśli lubicie nieco bardziej dzikie ścieżki. 


Na mapie to miejsce oznaczone jest jako Dawna kopalnia dolomitu "Bobrowniki”, w różnych miejscach występuje pod nazwą Kamieniołom Bobrowniki albo Wielki Kanion Tarnogórski. Jest to jeden z trzech kamieniołomów w tej okolicy, obok kamieniołomu Lazarówka & Blachówka, które znajdują się z kolei w granicach miasta Bytomia, ale blisko tego pierwszego - dzieli je dosłownie kilkanaście minut spaceru.

Kamieniołom Bobrowniki to ogromna dziura o długości ok. 700 m, szerokości ok. 500 m i głębokości dochodzącej miejscami do 50-60 metrów, pamiątka po funkcjonującej w tym miejscu przez prawie 100 lat kopalni dolomitu, która zakończyła wydobycie w 1998 roku. Od tego czasu o odzyskanie tego miejsca walczy przyroda, roślinność stopniowo zarasta skalne ściany i dno kamieniołomu. Są stawy, sporym zaskoczeniem może być źródło i rzeka zasilająca czystą wodą największy ze stawów, niesamowite głębokie szczeliny... Kamieniołom ten leży na trasie linii wąskotorowej Bytom - Miasteczko Śląskie, nie wiem czy wiecie, ale tory tej kolejki leżą tylko ok. 50 metrów od krawędzi urwiska!


Nawet nie mając drona można spojrzeć na kamieniołom z góry, nie ma problemu aby znaleźć się na krawędzi urwiska, ale trzeba zachować dużą ostrożność, brak tu jakichkolwiek zabezpieczeń, są tylko mniej lub bardziej dzikie ścieżki.

Minusy? Sporo śmieci, aż smutno patrzeć... Przydałaby się jakaś akcja z okazji wiosennego Dnia Ziemi. I czasami niestety można tu spotkać pewne pojazdy lubiące off road...
 
 
 
Gdzie najlepiej zaparkować?
Można podjechać bardzo blisko wejścia do kamieniołomu, tutaj to miejsce na mapie. Ale jeśli tylko macie więcej sił i czasu zachęcamy aby zrobić sobie dłuższą wycieczkę po tej okolicy i odwiedzić Rezerwat przyrody Segiet i Hałdę Popłuczkową, o których pisaliśmy tutaj, Suchogórski Labirynt Skalny oraz Kamieniołom Blachówka ze ścieżką przyrodniczą (o niej jeszcze u nas będzie...) i Kamieniołom Lazarówka.
 

 

 Inne ciekawe miejsca w okolicy?
  • Kolej wąskotorowa w Bytomiu
  • Zabytkowa Kopalnia Srebra
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga 
  • Sport Dolina Bytom
  • oraz miasta Bytom & Tarnowskie Góry ze swoimi atrakcjami
*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to