Poznajemy... Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Byliście już w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach? Jeśli nie, to warto zaplanować odwiedziny w tym miejscu pełnym historii i wspomnień.
  • Centrum to znajduje się w Katowicach obok pomnika poległych górników przy kopalni Wujek (ul. Wincentego Pola 38).
Budynek, w którym znajduje się centrum ma ponad stuletnią historię. Przed drugą wojną światową w tym budynku napełniano karbidem lampy górnicze, w późniejszych latach służył jako magazyn odzieży roboczej, a 16 grudnia 1981 roku stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń podczas których zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. To z rampy tego budynku padły śmiertelne strzały w kierunku górników z kopalni Wujek.
 
 

Przed przebudową, która rozpoczęła się 15 września 2020 roku, ekspozycja zajmowała niewielką powierzchnię, tylko 140 m² na parterze budynku i było to zdecydowanie za mało, aby pokazać wszystkie zgromadzone eksponaty, stąd decyzja o rozbudowie, której efekt naprawdę nas zachwycił. A nową, niezwykłą i multimedialną ekspozycję stałą w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności otwarto na 40. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”, 16 grudnia 2021 roku. 
 
Obecnie wystawa zajmuje aż trzy poziomy, co było dla nas zaskoczeniem, nie spodziewaliśmy się, że jest tak "obszerna" - zajmuje powierzchnię ok. 1100 m2.
 

 
A co zachwyciło nas najbardziej? Wykonanie - naprawdę mistrzostwo! 
Poza stroną techniczną wystawy czyli tym jak to wszystko zostało w najdrobniejszych szczegółach dopracowane i nowoczesnymi multimediami (światłem, dźwiękiem i obrazem...), urzekło nas dokładnie to samo co chwyciło nas za serca w Muzeum Hutnictwa - tak wiele autentycznych świadectw osób, które to co się wydarzyło na kopalni Wujek widziały na własne oczy, tu możemy wysłuchać ich opowieści i możemy zobaczyć wiele archiwalnych nagrań i zdjęć. A co jest naprawdę piękne to świadków historii wciąż możecie tu spotkać i dać się im oprowadzić po tej wystawie.
  • Centrum składa się z tematycznych sal, w każdej z nich przygotowano specjalną scenografię. Na początek zwiedzania odwiedzamy sale poświęcone blokowi wschodniemu, Solidarności, stanowi wojennemu, strajkowi w kopalni Piast. 
  • Najwięcej miejsca poświęcono strajkowi w kopalni Wujek i jego pacyfikacji. To w tej części znajduje się wyjątkowy eksponat i jeden z najważniejszych na wystawie: prawdziwy czołg T-55, który forsuje kopalniany mur. To właśnie dwadzieścia tego typu pojazdów brało udział w pacyfikacji strajku. Zaraz obok znajduje się rampa, z której pluton specjalny ZOMO strzelał do górników. Całość uzupełniają historyczne zdjęcia przedstawiające to wydarzenie, w tle słychać odgłosy walki...
  • Kolejne pomieszczenia to kopalniane ambulatorium, to tu trafiali ranni górnicy. Tu na jednej ze ścian zaprezentowano wizerunki dziewięciu ofiar, dzięki zdjęciom z domowych archiwów rodzin możemy poznać bliżej poznać każdego z nich. Tu poznamy także sylwetki lekarzy, którzy ratowali ich życie, narażając własne.
  • W kolejnym pomieszczeniu, stylizowane na kopalnianą łaźnię łańcuszkową, możemy wysłuchać wspomnień i relacji świadków. Znajdziemy tu także informacje na temat procesów osób odpowiedzialnych za pacyfikację kopalni i dowiemy się czy ktokolwiek poniósł konsekwencję za swoje czyny.
  • Ogromne wrażenie robi sporych rozmiarów makieta w skali 1:100, która przedstawia teren objęty działaniem milicji i wojska, na niej omawiane są kolejne etapy pacyfikacji kopalni.
  • Najwyższy poziom muzeum jest już poświęcony wydarzeniom z okresu po pacyfikacji: zobaczycie tam m.in. teczki bezpieki i pamiątki po internowanych. 
  • Na koniec można sprawdzić swoją wiedzę w interaktywnym quizie o trzech poziomach trudności.
Na zwiedzenie całej wystawy musicie przeznaczyć przynajmniej 90 minut, ale można tu spędzić nawet 3 godziny i więcej... Kolejne pomieszczenia możemy zwiedzać z lektorem (nagrania uruchamiamy samodzielnie, dzięki czemu możemy zwiedzać spokojnie i w swoim tempie), w wybrane dni na odwiedzających czekają przewodnicy lub świadkowie historii. Dla osób, które tego potrzebują, są także opisy w języku Braille'a oraz aplikację z językiem migowym.
 

 
Jeśli jeszcze tu nie byliście to koniecznie zaplanujcie wizytę w tym miejscu. Jest to lekcja historii w której warto wziąć udział, szczególnie dla pokolenia które pewne sprawy zna już tylko z książek lub mediów. Dotykamy tu tych trudnych wydarzeń, które są częścią naszej historii, którą trzeba znać i o których warto pamiętać. Jest to także bardzo dobry cel szkolnej wycieczki.
  • Śląskie Centrum Wolności i Solidarności czynne jest od wtorku do soboty, zwiedzanie możliwe jest w godzinach: wtorek i czwartek 10:00 - 18:00 | środa, piątek i sobota 9:00 - 16:00.
  • Ceny biletów: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł (bilet grupowy odpowiednio 12 i 8 zł) | rodzinny 36 zł | przewodnik 40 zł | oprowadzanie przez świadka historii 60 zł (wtorek, czwartek i pierwsza sobota miesiąca)
Za oprowadzenie nas dziękujemy z serca Panu Antoniemu. Dzięki niemu zobaczyliśmy to co najważniejsze. Dziękujemy Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności za zaproszenie i polecamy Wam to niezwykłe miejsce...
 
 
 
Budynek ŚCWiS przy ul. Wincentego Pola 38

 
A teraz zapraszamy Was do odwiedzenia z nami wystawy w Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.


 
Już 16 grudnia 1981 roku w miejscu, w którym czołg rozbił ogrodzenie, górnicy postawili drewniany krzyż. Dziesięć lat później, w dziesiątą rocznicę stanu wojennego odsłonięto w tym miejscu Pomnik Poległych Górników KWK Wujek. Składa się z krzyża o wysokości 33 metrów oraz urn z ziemią z grobów dziewięciu górników - ofiar pacyfikacji kopalni..

 
Dziewięć liter i portrety dziewięciu z Wujka. Mural na jednym z budynków w sąsiedztwie Śląskiego Centrum Solidarności i Wolności.

 
Mural upamiętniający ofiary pacyfikacji kopalni Wujek na bocznej ścianie budynku przy ul. Dobrego Urobku 21 w Katowicach. Przedstawia dziewięć zapalonych górniczych lamp, w tle widzimy zarys zabudowań kopalni...
 
 
*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to