Odwiedzamy już po raz trzeci... Miasto z Piernika w gliwickim Kolejkowie | 2022

Od niedawna do miłych okołoświątecznych tradycji w naszej rodzinie doszła jeszcze jedna - odwiedziny piernikowego miasteczka w gliwickim Kolejkowie :) W tym roku Miasto z Piernika powstało już po raz trzeci, a ponieważ z roku na rok jest coraz większe, więc w tym roku możecie znów spodziewać się nowości. A do tego jak wieść niesie jest największym miasteczkiem z piernika na świecie!

 


Miasto z Piernika zbudowane jest z 1400 kg korzennego ciasta - to prawie półtorej tony! Ciasto posłużyło do budowy m.in. piernikowego gliwickiego ratusza razem z otaczającymi go kamienicami, zamku, kościoła, wiatraka oraz wielu piernikowych chatek, postaci, a nawet zwierzątek. Jest także duża i pięknie lukrowana świąteczna choinka. Jak zawsze nad miasteczkiem jest jasny dzień i rozświetlona światłami noc.

Piernikowe ciasto powstało m.in. z 110 kg miodu & 36 kg korzennych przypraw, dlatego to miasteczko naprawdę pachnie, a do tego oblane jest słodką pierzynką z lukru, który powstał z 315 jaj, 160 cytryn i 36 kg cukru pudru. 

Aby to wszystko co zostało zbudowane pięknie wyeksponować potrzeba było aż 100 metrów kwadratowych - tyle zajmuje w tym roku piernikowe miasteczko. Ta słodka i pachnąca makieta powstawała aż 4 miesiące.

Skoro jesteśmy w Kolejkowie to po piernikowym miasteczku jeżdżą oczywiście... pociągi, już nie piernikowe, ale czekoladowe. Mniam! ;) Czekolady na makiecie jest w sumie aż 40 kg.

W tym roku w piernikowym miasteczku zamieszkali dość nietypowi mieszkańcy, ale z pewnością ich znacie - to Czerwony Kapturek & Wilk, które zostały wymodelowane z masy cukrowej przez Jowitę Woszczyńską, która zdobyła mistrzostwo świata w dekoracji tortów. I te urocze dzieła jej rąk to naprawdę... mistrzostwo w każdym detalu.

Skąd pomysł na stworzenie makiety z piernika w Gliwicach i podobnej we Wrocławiu? Piernik ma na Śląsku długą tradycję, pierwsze wzmianki o nich pochodzą z XIII wieku, a dokładnie z 1293 roku (jako pierwsi są wymienieni piernikarze ze Świdnicy w 1293 roku), można powiedzieć, że śląskie pierniki są starsze od tych toruńskich aż o 100 lat. Całe rodziny piekły pierniki już wiele tygodni przed świętami, często w kilkunastu rodzajach. Miały nie tylko wyjątkowy smak, ale i formy i były pieczone nie tylko po to aby cieszyć podniebienia, ale także do dekoracji... 

 


Miasto z Piernika w gliwickim Kolejkowie można oglądać aż do końca lutego 2023 (w cenie biletu wstępu do Kolejkowa) i zachęcamy, bo warto :)

  • Kolejkowa w Gliwicach szukajcie w Centrum handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńska 315).
  • Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00, w weekendy 10:00 - 19:00 | Kolejkowo otwarte jest także 25 i 26 oraz 31 grudnia - 365 dni w roku.
  • Bilety: normalny - 32 zł | ulgowy 26 zł | dzieci do lat 3 - gratis
  • Wrócić do domu możecie z oryginalną pamiątką - w sklepiku czekają także pamiątkowe pierniczki :)

Jeśli bliżej macie do Wrocławia, to we wrocławskim Kolejkowie również można podziwiać Miasto z Piernika i my także mamy nadzieję niedługo go zobaczyć i Wam pokazać.

*

Miasto w Piernika w gliwickim Kolejkowie | 2022


 
*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to