Starganiec doczeka się rewitalizacji... Znacie to miejsce?

Mam dla Was coś z naszego podwórka... Jesienny Starganiec. Znacie to miejsce? A wiecie, że zanim zacznie się przyszłoroczny sezon na letnie plażowanie na Stargańcu będzie już nieco inaczej? :)

Stargańcem nazywany jest zbiornik wodny, który znajduje się w leśnym zaciszu Mikołowa na granicy z Katowicami. W sezonie letnim Starganiec jest popularnym miejscem plażowania. Poza miłośnikami wypoczynku nad wodą można tu spotkać spacerowiczów, rowerzystów, grzybiarzy, wędkarzy, jeźdźców, pary młode na ślubnym plenerze, a podobno także naturystów, krótko mówiąc - spora różnorodność :)
 


Woda, piasek, las, przestrzeń... Jeśli chcecie jeszcze nacieszyć się złotą polską jesienią to jest to dobre miejsce :) Niewielki zbiornik można obejść dookoła korzystając z wąskiej ścieżki. Na spacer zapraszają także leśne ścieżki w otaczających go lasach. Najczęściej przyjeżdżamy na Starganiec rowerami z Mikołowa gdzie mieszkamy, ale można tu dotrzeć także z Katowic czy Rudy Śląskiej.

Od lat miejsce to prosiło się o uporządkowanie, choć jego dzikość też ma swój urok. O projektach rewitalizacji Stargańca słyszeliśmy już kilka dobrych lat temu, teraz jest szansa, że projekt nie zostanie tylko na papierze, ale szczęśliwie doczeka się realizacji. Niedawno została wbita symboliczna łopata i powoli zaczynają się pierwsze prace. Podobno jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem po mniej więcej 36 tygodniach prac, akurat na start sezonu letniego, będziemy mogli cieszyć się strzeżonym kąpieliskiem z plażą, które powstanie w miejscu obecnego zamulonego i zaniedbanego betonowego basenu. Powstaną także wygodne ścieżki dla spacerowiczów, miejsca do grillowania oraz dla gastronomii (z nadzieją, że zagoszczą tu foodtrucki), zbudowany zostanie także pomost oraz boiska do siatkówki. Co więcej? Altany, leżaki i ławki, posadzonych zostanie także prawie trzydzieści różnych gatunków drzew i bylin, w tym także drzewa owocowe.

​Latem Starganiec jest dość popularnym miejscem wypoczynku, więc zakładamy, że będzie bezpieczniej dla korzystających z tego miejsca jeśli zostanie uporządkowane... A miłośnicy spokoju, tacy jak my, zaglądają tu raczej już po sezonie. Słoneczny październik to bardzo dobra pora na plażowanie ;)
 
Cokolwiek będzie się działo w kierunku tego żeby na Stargańcu było przyjemniej, ale do tego jak najbardziej w zgodzie z naturą (bo takie są obietnice) to jestem za. A Wy jak myślicie?
 
Tak prezentuje się Starganiec w wersji jeszcze dość dzikiej (październik 2022), następnym razem kiedy go pokażemy będzie już pewnie wyglądał nieco inaczej... 

 

*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to