Wędrujemy... W poszukiwaniu śląskiego UFO!

Śląskie UFO... Podobno niektórzy przyjeżdżają z drugiego końca województwa, aby go zobaczyć. To chyba o nas ;) W pewną październikową sobotę pojechaliśmy łapać słoneczne promienie nad wodami Pojezierza Dąbrowskiego, więc zajrzeliśmy także na spokojny brzeg Pogorii I. To właśnie tam można znaleźć niecodzienną konstrukcję kawiarni Arizona. Ponieważ nie ma drugiego takiego obiektu w Polsce, warto poświęcić jej więcej miejsca.
 

Kawiarnia Arizona została zbudowana w 1957 roku i była wielką atrakcją Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku czyli obecnego Parku Śląskiego. Poza unikalną konstrukcją wyjątkowe było także to, że Arizona pływała. Swoje rejsy odbywała na malowniczym jeziorze wokół którego utworzono Śląskie Wesołe Miasteczko (obecną Legendię). Przychodziło się tu na lody, kawę czy wieczorne dancingi. Futurystyczna stalowa i przeszklona konstrukcja o średnicy 15 metrów i powierzchni 180 m2 mogła na swoim pokładzie pomieścić 75 osób. Wyposażona była w silnik o mocy 60 koni mechanicznych, dzięki któremu ta pływająca kawiarnia mogła rozpędzić się do 5 km/h. 

Wiedzieliście, że to prawdopodobnie Arizona zainspirowała budowniczych katowickiego Spodka?

W czasach swojej świetności Arizona zachwycała i była chętnie odwiedzana zarówno przez mieszkańców, jak i osób odwiedzających Śląsk. Niestety nadszedł dzień, kiedy Arizona ze względu na stan techniczny, nie mogła być już dłużej użytkowana. Później wykupił ją prywatny właściciel a z Parku Śląskiego na Pogorię I została przetransportowana... helikopterem! Po remoncie przez jakiś czas pływała po wodach Pogorii I jako "Róża Wiatrów". 

 


Niestety obecny stan Arizony nie jest najlepszy... Aktualnie obiektem tym opiekuje się Akademia Dobrych Pomysłów z Dąbrowy Górniczej | Akademia Dobrych Pomysłów. Jest pomysł na ratowanie tego nietypowego "statku", są plany aby znów popłynęła i była wielką atrakcją dla mieszkańców województwa śląskiego i nie tylko... Oczywiście potrzeba środków aby to marzenie spełnić, a koszty są ogromne - na ten cel została nawet założona zbiórka | zrzutka.pl/ufo |.

Arizona to projekt Wrocławskiego Biura Projektów i Studiów Taboru Rzecznego. Wtedy zbudowano dwie takie pływające jednostki - jedna trafiła do Chorzowa, a druga miała lecieć do Poznania - niestety rozbiła się w czasie transportu...

Jak myślicie... Czy Arizona jeszcze kiedyś popłynie?

 



Aktualnie Arizona zacumowała przy kameralnej plaży między ul. Pogoria a użytkiem ekologicznym Młaki nad Pogorią I. Do miejsca gdzie się znajduje można dojść od strony głównej plaży na Pogorii I - wystarczy znaleźć wspomniany użytek ekologiczny Młaki nad Pogorią I i przejść wyznaczoną ścieżką (jest dość wąsko). Do plaży, przy której znajduje się Arizona, można także dojść od ul. Pogoria. Jak zerkniecie na nasza mapkę to w okolicach numeru 13E-13G znajduje się parking - i w jego pobliżu można znaleźć nieco dzikie schodki prowadzące w dół - trzeba nimi zejść i podążać wąską ścieżką w lewo aż dojdziecie do plaży. X oznaczyliśmy miejsce gdzie się aktualnie znajduje (listopad 2022 :)

 


 
UWAGA! Aktualizacja 28 listopada 2022
Arizona trafiła do biura rzeczy znalezionych i znów zmieniła miejsce cumowania. Została odholowana na drugą stronę jeziora, gdzie znajduje się działka należąca do Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Więcej o tej sprawie na portalu Ślązag: Pływająca Arizona trafiła do biura rzeczy znalezionych. Co dalej z kultową restauracją?

*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to