Christmas Garden Chorzów czyli co dzieje się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym po zmroku...

W czwartek 17 listopada miało miejsce uroczyste otwarcie Christmas Garden Garden czyli wystawy świetlnej, która (jak możemy dowiedzieć się od organizatorów) w zeszłym sezonie prezentowana była w 18 miastach w 4 krajach Europy. I tak wystawa, która była organizowana już w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii znalazła swoje miejsce także i w naszym kraju, a konkretnie na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, który dzięki temu stał się atrakcją, którą można odwiedzić także po zmroku.


Christmas Garden Chorzów w liczbach:

 • Wyznaczona na terenie ogrodu zoologicznego trasa spaceru liczy ok. 2 km, raczej nie można się zgubić choć miejscami, kiedy przemieszczamy się pomiędzy poszczególnymi instalacjami, bywa ciemno... Poruszamy się tylko po wyznaczonej ścieżce.
 • Wystawę przygotowywało ok. 50 osób przez 3 miesiące.
 • Aby połączyć wszystkie instalacje zużyto 60 km kabli.
 • Atrakcji - instalacji jest mniej więcej 25, idąc wyznaczoną ścieżką nic Was nie ominie, dodatkowo przy wejściu można zabrać mapkę.

Często spotykamy się z pytaniem czy spacerując po Christmas Garden można będzie zobaczyć jakieś zwierzęta? W końcu jesteśmy w ogrodzie zoologicznym...

Nie. Po zmroku żywych zwierząt nie zobaczycie, z tego powodu, że świetlna wystawa otwiera się już po godzinach pracy zoo i przebiega w tej części, w której pawilonów ze zwierzętami praktycznie nie ma, a jeśli są blisko to wieczorem zwierząt nie ma już na wybiegach. Organizatorom i opiekującym się śląskim zoo chodziło też o to żeby to co dzieje się tu wieczorem jak najmniej ingerowało w spokój mieszkańców ogrodu zoologicznego, więc także muzyka towarzysząca wystawie jest spokojna, bo założeniem tego miejsca jest "dać Wam chwilę wytchnienia w przedświątecznym zabieganiu". Ogród zoologiczny w sezonie zimowym otwarty jest do godz. 16:00, a Christmas Garden startuje o godz. 17:00.

O tym że jesteśmy w ogrodzie zoologicznym przypominają świecące figury - i tak spotkacie tu żyrafę, nosorożca, niedźwiedzia, motyla czy pingwinka.

Czego nie spotkaliśmy w żadnym innym ogrodzie czy parku świateł to ciekawa instalacja dymno-laserowa przedstawiająca tajemniczą Dżunglę z odgłosami zwierząt oraz ścieżka z projektorami, dzięki którym spacerujemy po kolorowych i ruchomych obrazach. Trzecią ciekawą atrakcją są Świetlne pola o powierzchni 1000m2 z tysiącami światełek, jednak dopiero na zdjęciach z drona dostrzegliśmy, że wyświetlają się tam różne ciekawe kształty - m.in. śnieżynki, z poziomu ziemi widać tylko że coś błyska... Ciekawa jest także Bajkowa woda, gdzie specjalne urządzenia wytwarzają mgiełkę, na którą pada obraz z projektora wyświetlany tuż nad taflą wody.

Oczywiście są także miejsca gdzie możecie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia jak bałwankowy tron, pergola z jemiołą czy rozświetlony tunel.

Czego nam brakowało?

 • Brakowało nam większej ilości świecących dekoracji, do których można podejść lub wejść i zrobić sobie zdjęcia (tu sporo elementów jest za linką) oraz większej ilości figur zwierząt - w końcu jesteśmy w zoo, więc aż się o to prosi żeby jednak te zwierzaki oglądać, choćby takie świecące, plus miejsca gdzie można byłoby usiąść i się ogrzać (kawiarenka, pawilon czy choćby ognisko), bo jednak po 2 km spaceru miło byłoby przytulić jakiś ciepły kącik czy kawałek ławki ;)

Czy są tu dodatkowe atrakcje dla dzieci? Z atrakcji typowo dziecięcych to na młodsze dzieci czekają dwie karuzele - niewielka karuzela wiedeńska oraz pociąg.

W dniu otwarcia czynne były trzy punkty gastronomiczne gdzie można było kupić ciepłe napoje (kawę, herbatę, czekoladę na gorąco, grzane wino i piwo w cenach od 10 do 18 zł) oraz coś do jedzenia (duszonki, bigos, hot dog, zapiekanka - wszystko po 20 zł czy frytki - 17 zł).

Ile kosztuje wstęp?

 • Bilety można kupić na miejscu w kasie ogrodu zoologicznego lub przez internet www.christmas-garden.pl oraz przez aplikację going.app. Kupując bilet on-line musicie wejść w konkretnym przedziale czasowym (macie na to 30 minut) - miejcie to na uwadze, szczególnie jeśli przyjedziecie tu samochodem warto zostawić sobie rezerwę na dojazd, parkowanie i dojście... Lepiej się nie spóźnić.
 • Szczegółowy cennik znajduje się na stronie: https://christmas-garden.pl/bilety/Cennik.
 • Przykładowo do 15 grudnia BILET RODZINNY od poniedziałku do czwartku kosztuje 124,25 zł (on-line) lub 129 zł (na miejscu w kasie), od piątku do niedzieli 153,61 zł (on-line) lub 161 zł (w kasie). Od 16 grudnia we wszystkie dni tygodnia 153,61 zł (on-line) i 161 zł (w kasie). Bilet rodzinny przeznaczony jest dla 2 osób dorosłych i 3 dzieci lub w układzie 1+4 (i można z niego skorzystać mając dzieci do 14 roku życia). BILET NORMALNY do 15 grudnia: od poniedziałku do czwartku 44,65 zł (on-line) lub 50 zł (w kasie), od piątku do niedzieli 55,15 zł (on-line) lub 62 zł (w kasie), od 16 grudnia w każdy dzień tygodnia - 55,15 zł (on-line) lub 62 zł (w kasie).

Więcej informacji:

 • Christmas Garden Chorzów jest czynny codziennie od 17:00 do 22:00 (ostatnie wejście 20:30-21:00).
 • Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2023 (czyli zakończy się równo z rozpoczęciem "śląskich" ferii, trochę szkoda...)
 • Nieczynne: 21/22 listopada, 28/29 listopada, 24 i 31 grudnia 2022.
 • Na wystawę nie wejdziecie z psem.
 • Wejście na wystawę tylko przez główną bramę zoo.
Parking: Samochód można zostawić na parkingu przy ul. Złotej (nie parkujcie na parkingu przy Legendii chyba, że planujecie odwiedzić oba miejsca za jednym razem, to wtedy parking będzie Was kosztował 20 zł, bez biletu z Legendii za postój w tym miejscu zapłacicie 149 zł jak głosi cennik). Można zaparkować na jednym z parkingów Parku Śląskiego (płatny w tygodniu 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę, w weekendy (sobota, niedziela) i święta 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę) lub wzdłuż ul. Chorzowskiej (bezpłatnie).

Jak dojechać do Christmas Garden komunikacją miejską: 

 • TRAMWAJ z Katowic, Chorzowa lub Bytomia liniami 0, 6, 11, 19, 23, 33, wysiadamy na przystanku "Park Śląski, Śląski Ogród Zoologiczny"
 • AUTOBUS: z Katowic, Bytomia, Gliwic lub Tarnowskich Gór dojedziemy liniami 6, 820, 830, 840 | wysiadamy na przystanku "Park Śląski, Śląski Ogród Zoologiczny". Z Rudy Śląskiej lub Zabrza dojedziemy liniami 7, 23, 51, 109, 138, 238, 673, 674 | wysiadamy na przystanku "Osiedle Tysiąclecia ZOO".

Wystawa w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym wpisuje się w przedświąteczny i świąteczny klimat... Choć po zapowiedziach przed otwarciem spodziewaliśmy się jednak większego "wow", ale z niecierpliwością czekamy także na Wasze opinie. 

Na razie w naszym prywatnym rankingu miejsc rozświetlonych i odwiedzonych w tym sezonie prowadzą bardzo, bardzo rozświetlone Ogrody Malowane Światłem, na drugim miejscu Ogród Świateł - Chorzów i na trzecim Christmas Garden Chorzów. Niedługo wybieramy się do Lumina Park Wrocław - Tajemnicze Ogrody na Zamku Topacz, więc zobaczymy co zmieni się w naszym rankingu ;)

A teraz zapraszamy Was już na spacer po Christmas Garden Chorzów...

 
*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Gdybyś nie miał dzieci - z 3 lamp ogrodowych - którą byś wybrał? Odwiedza nas kilku przyjaciół (bez dzieci) - a mamy czas tylko na zrobienie 1 z 3 ogrodów - skłaniam się ku Legendii - ale oni nie mają dzieci - czy to też jest interesujące dla dorosłych? czy powinniśmy iść na inny?
  If you would not have the kids - out of the 3 garden lights - which one would you choose? We have some friends (without kids) visiting us - and we only have time to make 1 of the 3 gardens - I am inclined for Legendia one - but they dont have kids - is it interesting for adults as well? or should we go for another one?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to