Wystawa Van Gogh w Katowicach

Od 3 września do 29 listopada 2022 w Galerii Szyb  Wilson w Katowicach możemy podziwiać multisensoryczną wystawę dzieł wybitnego artysty Vincenta Van Gogh: Wystawa Van Gogh. Połączenie sztuki & nowoczesnej technologii pozwala przedstawić największe dzieła artysty w wyjątkowy sposób.

Vincent van Gogh w ciągu zaledwie 10 lat stworzył ponad 2000 dzieł sztuki, w tym około 930 obrazów i 1100 rysunków i szkiców. Pomimo ogromnego talentu i tak wielkiej ilości prac, za życia sprzedał tylko jedno ze swoich dzieł - obraz "Czerwona winnica", który na wystawie Art Expo w Brukseli kupiła kolekcjonerka obrazów Anna Boch płacąc za niego 400 franków (równowartość obecnych 1900 dolarów amerykańskich). W dzisiejszych czasach jego obrazy są praktycznie bezcenne...

 

 

Dotychczas wystawa ta była prezentowana w Los Angeles, Nowym Jorku, Toronto, Las Vegas, Dubaju, Berlinie, Moskwie i paryskim muzeum „Atelier des Lumières”. W Polsce można było ją oglądać Warszawie i Wrocławiu. Teraz czas na Katowice.

  • Ile czasu potrzebujemy na zwiedzanie?

Pierwsze co widzimy po wejściu na wystawę to tablice informacyjne, z których możemy dowiedzieć się więcej o samym artyście i o najważniejszych dziełach które stworzył, na spokojne zapoznanie się z nimi musicie przeznaczyć ok. 20 minut. Jest tu także galeria reprodukcji Van Gogha stworzona przez polskich artystów. 

Sercem wystawy jest ogromna sala gdzie na ekranach o powierzchni 2000m2 38 projektorów wyświetla dla nas specjalny pokaz. Aby zobaczyć cały odtwarzany tu pokaz potrzebujecie nieco ponad pół godziny, ja oglądałam go dwukrotnie i myślę, że to takie minimum. Na sali znajduje się sporo miejsc do siedzenia, można tu naprawdę odpocząć. Przed oczami przesuwają się obrazy w wielkim formacie, tętniące życiem, nasycone kolorami, a całość uzupełnia nastrojowa muzyka oraz treść listów, które artysta pisał do swojego brata Teo.

  • Czy warto pójść na wystawę z dziećmi?

Warto, sztuka przedstawiona w takiej formie na pewno je zainteresuje - tu cały czas coś się dzieje. Dzieci do lat 6 które przyjdą z opiekunami za bilet nie płacą. Ale warto wiedzieć, że odwiedzający wystawę powinni zachowywać się cicho i spokojnie tak żeby nie przeszkadzać innym w odbiorze (i nie ma tu wyjątków dla dzieci).

  • Godziny otwarcia & ceny biletów: wystawavangogh.pl - warto odwiedzić wystawę między poniedziałkiem a piątkiem - jest taniej.
  • Adres: Galeria Szyb Wilson | Katowice | ul. Oswobodzenia 1

Co jeszcze w pobliżu? Po wystawie można zajrzeć jeszcze na niedaleki Nikiszowiec lub wybrać się na spacer do Doliny Trzech Stawów lub do parku na Giszowcu. 


Galeria Szyb Wilson w Katowicach


*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to