Parki & ogrody świateł 2022 - gdzie znaleźć trochę światła i kolorów w ten zimowy czas?

Długo zachwycaliśmy się złotą polską jesienią, ale wielkimi krokami nadszedł sezon kolorowych świateł, świątecznych dekoracji i... parków światła. Jakie miejsca będzie można odwiedzić w tym sezonie w województwie śląskim & okolicach? Wszystkie, które były czynne także w poprzednim, ale będą także dwie nowości - zgadnijcie gdzie? :)
 

Jarmark Świąteczny na katowickim rynku

 
ILUMINACJE, PARKI & OGRODY ŚWIATŁA - Śląskie & okolice...
 
Rozpoczynamy nieco dalej bo na ZAMKU TOPACZ na Dolnym Śląsku!

Już po raz trzeci został otwarty LUMINA PARK na terenie Zamku Topacz pod Wrocławiem. Byliśmy w parku w dwóch poprzednich sezonach, będziemy także i w tym, bo jest to miejsce które bardzo spodobało się nawet naszej wymagającej młodzieży ;) Nawet jeśli byliście tu już w poprzednich sezonach to warto znów zajrzeć, bo trasa spaceru jest dłuższa niż była, a sam park przy zamku zamieni się w "Tajemnicze Ogrody" - taki będzie temat przewodni tegorocznej wystawy. A w tym ogrodzie powstaną strefy tematyczne takie jak ogród gier, wodny, dziwów, skarbów, muzyki, sztuki czy strachu. To wszystko i wiele więcej w niesamowitej oprawie światła, dźwięku, narracji i grywalizacji. 
 

W tym samym miejscu znajdziecie Muzeum Motoryzacji Topacz, w tym sezonie także w niezwykłej świątecznej odsłonie - i tam warto zajrzeć (można kupić wspólny bilet do obu miejsc). 
 
Muzeum Motoryzacji Topacz
 
 • Bilety: Park Iluminacji + Muzeum Motoryzacji:
- poniedziałek - czwartek: 169 zł - bilet rodzinny | 49 zł - bilet normalny | 45 zł - bilet ulgowy
- piątek - niedziela & dni świąteczne: 185 zł - bilet rodzinny | 54 zł - bilet normalny | 49 zł - bilet ulgowy
- bezpłatny wstęp dla dzieci do 2 roku życia
 • Park Iluminacji:
- poniedziałek - czwartek: 105 zł - bilet rodzinny | 31 zł - bilet normalny | 27 zł - bilet ulgowy
- piątek - niedziela & dni świąteczne: 119 zł - bilet rodzinny | 35 zł - bilet normalny | 31 zł - bilet ulgowy
- opłata serwisowa w związku ze wzmożonym ruchem w weekendy - 5 zł
 
 
*
A oto obiecana nowość nr 1:
CHRISTMAS GARDEN CHORZÓW w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Od 17 listopada będzie można spacerować świetlnymi ścieżkami śląskiego zoo. W poprzednim sezonie Christmas Garden Chorzów prezentowany był w 18 lokalizacjach w 4 krajach (w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii) i odwiedziło go prawie 2 miliony osób.

Poza dekoracjami świetlnymi będzie także jarmark świąteczny, w świątecznie udekorowanych domkach będzie można kupić gorące napoje i ciepłe dania, będą także atrakcje dla dzieci. 

Jeśli zastanawiacie się czy można połączyć zwiedzanie ogrodu zoologicznego z Christmas Garden to zoo można odwiedzić wcześniej kupując osobny bilet - ogród zoologiczny otwarty jest w innych godzinach (w sezonie zimowym do godz. 16:00), a Christmas Garden ma wyznaczoną trasę zwiedzania tak by nie niepokoić mieszkających w zoo zwierząt i otwiera się po zamknięciu zoo - od godz. 17:00.
 • Christmas Garden Chorzów będzie czynny od 17 listopada 2022 do 15 stycznia 2023. 
 • Bilety: 39-49 zł - bilet normalny | 33-39 zł - bilet ulgowy | 111-138 zł - bilet rodzinny (2+3 lub 1+4, uwaga! z biletu rodzinnego można skorzystać mając dzieci w wieku od 6 do 14 lat) | tańsze bilety obowiązują od poniedziałku do czwartku | dzieci do lat 6 mają wstęp wolny
 • Więcej informacji: christmas-garden.pl
 
*
OGRÓD ŚWIATEŁ w Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie

Kto odwiedził Legendię w zeszłym sezonie mógł przypomnieć sobie bajkę o Lampie Aladyna. W tym sezonie głównym bohaterem wystawy będzie Pinokio. Tak jak wcześniej w czasie otwarcia Ogrodu Świateł czynne będą niektóre karuzele, Jama Bazyliszka, photo pointy i punkty gastronomiczne.
 • Ogród świateł w Chorzowie będzie czynny od 28 października 2022 do 26 lutego 2023. 
 • Bilety: 39-45 zł - bilet normalny | 36-42 zł - bilet ulgowy | 1 zł - bilet dziecięcy (dla dzieci do 3 roku życia) | tańsze bilety obowiązują od poniedziałku do czwartku, droższe od piątku do niedzieli i w dni świąteczne
 • Nowością jest bilet sezonowy obejmujący cały czas trwania tej wystawy.
 • Więcej informacji: chorzow.ogrodswiatel.pl 
 • Nasza relacja: Ogród Świateł PINOKIO w Legendii - Śląskim Wesołym Miasteczku
 
Ogród Świateł PINOKIO w Legendii w Chorzowie
 
 
*
OGRODZIENIECKA TWIERDZA ŚWIATŁA na Zamku Ogrodzieniec

Od 4 listopada czynna jest OGRODZIENIECKA TWIERDZA ŚWIATŁA. W tym sezonie, tak jak w poprzednim, na terenie przedzamcza oraz na całej trasie zwiedzania zainstalowane zostały iluminacje. Są postacie kojarzące się z zamkiem, jak Biała Dama i Czarny Pies, podświetlone są także same ruiny. Wszystko to tworzy niezapomniany efekt i klimat. Okazjonalnie można liczyć na dodatkowe atrakcje jak na przykład pokaz fire show.
 
Ogrodzieniecka Twierdza Światła

 
*
BAJKOWY Las Świętego Mikołaja w Parku Miniatur Inwałd

W tym roku będzie można ponownie odwiedzić Park Miniatur w Inwałdzie, który na ten zimowy czas zamieni się w BAŚNIOWY LAS ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. 
 
Poza spacerem wśród miniatur z całego świata będzie można odwiedzić także bożonarodzeniową wioskę. Na terenie całego Parku Miniatur pojawią się postacie doskonale znane ze świątecznych opowieści w formie wielkich przestrzennych figur świetlnych. Podczas wędrówki będzie można zobaczyć m.in. pegaza startującego do lotu, zaczarowaną lokomotywę, wielkiego kolorowego smoka, potężnego lwa chętnie „pozującego” do selfie czy las baśniowych grzybków. Czynne będą również lubiane lunaparkowe atrakcje: kolejka farma, karuzela beczułki oraz autoscooter oraz stoiska z tradycyjnymi przekąskami świątecznymi.
 
Nowością będzie żywa szopka, zamieszka w niej osioł, alpaka, baran, gęsi i inne stworzenia. Dzieci będą mogły spotkać się ze Świętym Mikołajem.

Park Miniatur Inwałd zimą...
 
 
*
ZABRZE | Park Miliona Świateł

W tym sezonie Park Miliona Świateł ruszył już 9 listopada. Tak jak w zeszłym sezonie, tak i w tym, na dość dużym terenie rozmieszczone zostały instalacje świetlne, jest tu m.in. pałac królowej, pociąg, lustro, sanie ciągnięte przez białe niedźwiedzie, a także karuzela, górka do zjeżdżania na pontonach oraz multimedialna Kryształowa Komnata czyli dziesięciometrowa instalacja, w której możemy podziwiać kolorowy spektakl złożony ze świateł i dźwięku. Do prawie wszystkich instalacji można podejść (poza tymi, które są na wodzie), do niektórych można wejść albo w nich usiąść.  
 
Na miejscu działa także gastronomia (są stragany a la jarmark świąteczny oraz Kawiarnia Kawka w Lesie, gdzie można się ogrzać a także kupić m.in. śląski kołocz, pizzę, hambugery, frytki, nugetsy lub zapiekanki oraz ciepłe i zimne napoje.
 Park Miliona Świateł w Zabrzu

 
*
Obiecana nowość nr 2: Ogrody Malowane Światłem na Kąpielisku leśnym w Gliwicach

Ogrody Malowane Światłem otwierają się 10 listopada na kąpielisku przy ul. Toszeckiej w Gliwicach. Znajdziecie tu kilkanaście stref tematycznych inspirowanych malowniczymi zakątkami świata oraz bajkowymi motywami, a w nich, jak wieść niesie, ponad 200 elementów dekoracyjnych. Dodatkowo gastronomia, animacje, zjazdy na pontonach oraz imprezy tematyczne w wybrane dni.
 


*
KRAKÓW | Ogród Świateł - Kraków w Ogrodzie doświadczeń im. S. Lema

W zeszłym roku poznaliśmy tu Królewnę Śnieżkę i pracowite krasnoludki, w tym sezonie królować będzie Piotruś Pan. Ogród świateł ponownie zawitał do Parku doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, który zamienił się w Nibylandię, gdzie możecie spotkać Piotrusia Pana, Dzwoneczka, Wendy i jej braci, a nawet okrutnego Kapitana Haka i jego załogę. Czeka tu na Was prawie 30 instalacji świetlnych, tunele świateł, labirynt oraz pokazy laserowe, a także photo pointy. 
 • Czynne od 28 października 2022 do 26 lutego 2023
 • Bilety: 33-39 zł - bilet normalny | 31-36 zł - bilet ulgowy | 1 zł - bilet dziecięcy (dla dzieci do 100 cm wzrostu) | tańsze bilety obowiązują od poniedziałku do czwartku, droższe od piątku do niedzieli i w dni świąteczne 
 • Więcej informacji: krakow.ogrodswiatel.pl 
 • Nasza relacja: Ogród Świateł Królewna Śnieżka w Krakowie | 2021
 
Ogród Świateł w Krakowie - sezon 2021/2022
 
 
*
JARMARK BOŻONARODZENIOWY na Rynku w Katowicach | Jarmarki Śląskie

Tu nie ma opcji, że jest kryzys... Jarmark w Katowicach odbędzie się, a do tego będzie trwał dłużej niż w zeszłym sezonie i będzie... jeszcze więcej światła! Tradycyjnie będzie sporo wystawców, diabelski młyn, scenki świąteczne, które szczególnie ucieszą najmłodszych a nawet... mały park świateł!
 
Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach

 
*
JARMARK NA NIKISZOWCU
  
Jarmark na Nikiszu podobno jest najpiękniejszy na Śląsku, a nawet dalej. Niestety trwa tylko jeden weekend, więc jeśli chcecie go odwiedzić to zarezerwujcie sobie czas między 9 a 11 grudnia 2022.
 
 Jarmark na Nikiszowcu
 
 
*
A może odwiedzicie świąteczne BIELSKO-BIAŁA?

Jest dobra i zła wiadomość, zła jest taka, że ze względu na sytuację ekonomiczną ograniczone zostaną wydatki na świąteczną dekorację Bielska-Białej w tym roku - nie będzie okolicznościowego oświetlenia na głównych ulicach miasta. Dobra wiadomość jest taka, że świątecznego oświetlenia nie zabraknie na Rynku oraz na placach Ratuszowym, Wolności i Chrobrego gdzie tradycyjnie będzie można zobaczyć ogromnego Reksia czy Bolka i Lolka.
Świąteczny Bolek i Lolek w Bielsku-Białej
 
 
*
MIASTECZKO Z PIERNIKA w Kolejkowie | Gliwice & Wrocław 

W tym sezonie ponownie będzie można odwiedzać kolorowe i pachnące Miasteczko z Piernika w KOLEJKOWIE. Piernikowe miasteczko w miniaturze otwiera się 23 listopada we Wrocławiu (Sky Tower I piętro, ul. Powstańców Ślaskich 95) i 29 listopada w Gliwicach (CH Europa Centralna, ul. Pszczyńska 315). Tona pierników czeka na Was ;) 
 
Kolejkowo w Gliwicach | Miasteczko z Piernika
 
 
*
WINTER KINGDOM w Energylandii
 
Nie możemy zapomnieć także o zimowych atrakcjach EnergyLandia w Zatorze, która reklamuje się jako "największy w Polsce ogród świateł".
 • Winter Kingdom będzie otwarte od 26 listopada 2022 do 8 stycznia 2023.
 • Podczas Winter Kingdom będą otwarte wszystkie atrakcje (rollercoastery & karuzele) z wyłączeniem atrakcji wodnych, a do tego widowiska, spotkania z Mikołajem, świąteczne pokazy, warsztaty zdobienia pierników, jarmark bożonarodzeniowy, snowtubbing, zimowa parada, lodowisko i specjalne menu świąteczne
 • Bilety: 99 zł - bilet normalny | 79 zł - bilet ulgowy (do 140 cm wzrostu)
 • Lista atrakcji Energylandii dostępna w czasie Winter Kingdom: energylandia.pl/atrakcje/winter-kingdom.
 • Więcej informacji: https://energylandia.pl/winter-kingdom
 
Cieszycie się już na ten kolorowy i rozświetlony czas? ;)
 
*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze