Wędrujemy... Na Cieńków w Wiśle

Tego miejsca nie mogło zabraknąć u nas tej jesieni... Przewija się ono często w relacjach z wędrówek po górach. Nic dziwnego, bo jest tam naprawdę pięknie. Tym razem pozdrawiamy Was z CIEŃKOWA.
 
CIEŃKÓW to długi na osiem kilometrów grzbiet górski, na którym wyraźnie można zauważyć trzy wierzchołki, każdy ma swoja nazwę: Cieńków Niżny, Postrzedni & Wyżni. Najbardziej popularny jest pierwszy z nich, CIEŃKÓW NIŻNI, który wznosi się na wysokość 720 m n.p.m.
 
 
Dlaczego Cieńków jest tak popularny? Powodów jest kilka:
  • Jest łatwo dostępny - dotrzeć tu może praktycznie każdy.
  • Oferuje sielskie widoki, które możemy podziwiać siedząc na wyjątkowej ławeczce stojącej na polanie pod szczytem.
  • A do tego tuż obok ławeczki rośnie jeszcze bardziej wyjątkowe drzewo - dzika czereśnia, która liczy sobie już ok. 100 lat, a z którą związana jest pewna legenda, według której każdy kto szczerze pocałuje i obejmie ukochaną osobę pod tym drzewem, zazna szczęścia i miłości w związku.
  • Urokowi temu miejscu dodają mieszkające i pasące się tu zwierzęta: konie (z którymi zimą można spotkać się na kuligu w Dolinie Białej Wisełki), owce, kozy, krowy czy urocze puchate szkockie bydło...

Cieńków & okolice z lotu drona... 


Cieńków jest łatwo dostępny... czyli jak tu dotrzeć?
  • Na Cieńków można dojechać samochodem, ale to polecamy jako ostateczność lub w dni kiedy ruch turystyczny jest mniejszy - droga zarówno od Wisły Czarne, jak i Wisły Malinki nie jest długa, ale jest wąska, tak na jeden samochód i cały czas pnie się w górę. W dni wolne przyjeżdża tu wiele osób, więc jeśli będziecie mieć pecha to po drodze mogą Was czekać mijanki, a na koniec nie wiadomo czy znajdziecie miejsce na parkingu (wiadomo, że im wcześniej tu będziecie tym lepiej ;).
  • Droga dojazdowa doprowadzi Was do Rancho Cieńków, tu znajduje się łąka-parking, który zasadniczo jest przeznaczony dla gości restauracji. Jak się dowiedzieliśmy bezpośrednio od gospodarzy tego miejsca, jest opcja pozostawienia samochodu na dłużej jeśli przykładowo planujecie całodniową wędrówkę, ale wtedy gospodarze chętnie pokierują Was na inny parking tak aby nie blokować miejsca przy Rancho przez cały dzień. Koszt pozostawienia samochodu na dłużej = 20 zł (informacja z 2022 roku). Rancho Cieńków kusi obietnicą dobrej kuchni i ładnymi widokami - jeśli stoi w takim miejscu to nie może być inaczej...
 
Druga propozycja dotarcia na Cieńków to oczywiście wędrówka szlakami - jakie szlaki prowadzą na Cieńków? Który szlak na Cieńków jest najpiękniejszy?
 
Jeśli macie więcej czasu to na Cieńków najlepiej wybrać się z Przełęczy Salmopolskiej - w tej opcji macie do przejścia ok. 11,5 km pięknej widokowo trasy. Z Wisły Malinki na Przełęcz Salmopolską można podjechać autobusem WISPOL, a z Cieńkowa zejść (lub zjechać wyciągiem) do Wisły Malinki dzięki temu wyjdzie Wam bardzo ciekawa pętla. Niestety z Wisły na Przełęcz Salmopolską jest bardzo mało kursów, ale warto próbować - tutaj znajdziecie rozkład jazdy. Spacer na Cieńków z Przełęczy Salmopolskiej zajmie Wam ok 4 godziny.

 
 
*
Jeśli macie mniej czasu to z pomocą przychodzi żółty szlak na Cieńków spod zapory w Wiśle Czarne (ok. 2 km & 1 godz.), w tej opcji po drodze mijacie dużą atrakcję tej okolicy czyli skocznię narciarską w Wiśle.
 

 
*
Na Cieńków można także dojść startując z parkingu przy kościele ewangelickim (ul. Cieńkowska) lub z parkingu przy dolnej stacji kolejki linowej Stacji narciarskiej Cieńków. Pniemy się ul. Cieńkowską w górę, a kiedy skończy się asfalt idziemy dalej prosto drogą, którą mamy przed sobą, aż dojdziemy do żółtego szlaku pieszego. Ta spokojna trasa prowadzi przez las, łąki i polany. Jeśli nie chcecie wracać tą samą drogą to na dół można wrócić korzystając z drogi dojazdowej. W sumie do przejścia będziecie mieli od 4 do 5,5 km - zależy od tego skąd zaczniecie wędrówkę.*
Czy na Cieńków można wyjechać kolejką? Można... Kolejna opcja dotarcia na Cieńków to wjazd Koleją linową Cieńków z Wisły Malinki. Jest tylko jedno "ale": poza sezonem letnim czyli w maju, czerwcu, wrześniu czy październiku kolej kursuje tylko w soboty i niedziele. Przed przyjazdem warto upewnić się czy działa jeśli planujecie z niej skorzystać. Z górnej stacji kolejki do widokowej ławeczki mamy tylko... ok. 350 metrów, więc jest to świetna propozycja dla osób, które nie mogą odbywać dłuższych górskich wędrówek albo nie mają zbyt wiele czasu. 
 
Druga kolej linowa kursuje przy skoczni narciarskiej w Wiśle, ale tu (podobnie jak w przypadku kolei na Cieńków) w lipcu i sierpniu kursuje codziennie, a poza miesiącami letnimi - tylko w weekendy.
 
Obie wymienione kolejki łączy trasa zwana Pętlą Cieńkowską. Jest to opcja najbardziej popularna latem kiedy obie kolejki kursują codziennie - wyjeżdżamy na górę jedną z nich, na dół wracamy drugą, a pomiędzy nimi mamy możliwość spokojnego i niedługiego spaceru grzbietem Cieńkowa oraz odwiedzenie tarasu widokowego skoczni narciarskiej z naprawdę niesamowitym widokiem. *
Pomysł na długą i widokową trasę w Beskidach? Jeśli macie siły i czas na naprawdę długi spacer to można pokusić się o pętlę przez Dolinę Białej Wisełki, Baranią Górę i Magurkę Wiślańską przez Cieńków Wyżni i Postrzedni, ale wtedy będzie to już 18 km (cudnej!) wędrówki z pięknymi widokami.
 


 
Gdzie wybrać się na kulig w Wiśle? 
Zimą ta okolica zapewnia jeszcze jedną atrakcję - kulig! Jedną z propozycji jest właśnie kulig w Dolinie Białej Wisełki. Więcej informacji znajdziecie tu: kuligi-wisla.pl albo pytajcie o to bezpośrednio w Rancho Cieńków. Zaprzęg konny czeka na Was nie tylko zimą, przejażdżki po tej pięknej górskiej okolicy możliwe są także w cieplejszych porach roku. 
 
Sprawdzicie sami czy na Cieńkowie jest naprawdę tak pięknie jak piszą? A może już sprawdziliście?
 
*
 
A teraz zapraszamy Was już na spacer z widokami...  
 
Rancho Cieńków pod szczytem Cieńkowa Niżnego

 
Ławeczka - niezwykły punkt widokowy

 
Stuletnia dzika wiśnia - drzewo i bohaterka legendy... Jak pięknie musi być tu wiosną...

 
Widoki, widoki...

 
Wędrujemy drogą, która prowadzi w stronę Cieńkowa Postrzedniego...

 
Trudno nie zatrzymać się choć na chwilę przy tak uroczych mieszkańcach tej okolicy...

 
Jest i krówka, która ma łąkę z widokiem na Zameczek Prezydencki i zaporę w Wiśle Czarne...
 
 
Żółty szlak pieszy, który biegnie grzbietem Cieńkowa 
 
 
Konie to wyjątkowi mieszkańcy tej okolicy...

 
Sąsiadów też mają puchatych & cudnych ;)

 
Z ławeczką naprawdę trudno się rozstać :)


Taki widok będziecie mieć schodząc z górnej stacji kolei linowej Cieńków.

 
Drugie miejsce gdzie możecie zatrzymać się na odpoczynek - Karczma Jedlowo | karczmajedlowo.pl. Znajduje się ona przy górnej stacji kolei linowej.

 
Przy górnej stacji kolei linowej znajdziecie także mapę Pętli Cieńkowskiej i szlaków spacerowych tej okolicy.


 
Na koniec zajrzyjcie z nami do Rancho Cieńków. Czeka tu na Was przytulne wnętrze z kominkiem i ogromnymi oknami, drewniane ławy i stoły. Czeka tu na Was także dość rozbudowane menu, możecie je znaleźć na stronie internetowej: Rancho Cieńków, choć na stronie podane są ceny jeszcze przed inflacją. Niżej, w naszej galerii zdjęć, znajdziecie uaktualnioną wersję z 2022 roku. Jeśli szukacie ładnych pamiątek to wchodząc zerknijcie na stół stojący po prawej stronie, tam je znajdziecie, a wybór jest naprawdę spory. Na zewnątrz także przygotowano sporo miejsc gdzie można usiąść, odpocząć i cieszyć się widokami. Dla dzieci jest plac zabaw, oczywiście także z widokiem na góry ;)
 

*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

Komentarze

  1. Wygląda na ładne i spokojne miejsce, na pewno się wybierzemy jak będzie cieplej :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to