Spacerem... Hałda Popłuczkowa & Rezerwat przyrody Segiet

O istnieniu HAŁDY POPŁUCZKOWEJ w Tarnowskich Górach wiedziałam już wcześniej, ale dopiero zdjęcia u Ani i Łukasza na Polskieszlaki.pl sprawiły, że także chcieliśmy z bliska zobaczyć to miejsce tym bardziej, że trwała piękna jesień, a niezwykły pomarańczowy kolor hałdy idealnie pasuje do jesiennego krajobrazu. Sama hałda jest naprawdę wyjątkowa i urokliwa. A jeśli traficie tu spacerując przez Rezerwat przyrody Segiet to macie już dwa miejsca, które urokiem chwycą Was za serce.

 


 Mapa naszego spaceru

 

REZERWAT PRZYRODY SEGIET

Do rezerwatu trafiliśmy ścieżką prowadzącą z parkingu, który znaleźliśmy tutaj: Parking do Rezerwatu Segiet.

Ścieżka początkowo była całkiem przeciętna i niepozorna, ale prowadzi prosto do miejsca, które nas zachwyciło. Może dlatego że lubimy buki, szczególnie jesienią. A kiedy postawiliśmy pierwsze kroki w rezerwacie, a później kolejne i kolejne to średnio co pięć kroków zadawałam sobie pytanie dlaczego nigdy wcześniej mnie tu nie było?

Rezerwat przyrody Segiet to miejsce idealne dla miłośników lasu, buków i jesieni. Buki są tu naprawdę cudowne - wysokie, bo ponad stuletnie, po prostu piękne. Im dalej w październik tym będzie tu bardziej rudo, a w listopadzie po rezerwacie będziecie spacerować po grubym i miękkim dywanie rudych bukowych liści. Uroku temu miejscu dodaje pagórkowate ukształtowanie terenu. Na ścieżkach tłoczno nie było, ale w niedzielny poranek spotkaliśmy spacerowiczów, rowerzystów i biegaczy - jak widać jest to miejsce dla wszystkich lubiących spacery i aktywny wypoczynek. Nie licząc ptasich rozmów i śpiewów było tu naprawdę cicho i spokojnie...

 


 HAŁDA POPŁUCZKOWA

Po ok. 3 km spokojnego spaceru doszliśmy do pomarańczowego zbocza Hałdy Popłuczkowej. Krótkie podejście i już byliśmy na górze. Widoki nie są może imponujące, ale ładnie widać okoliczne pola i lasy oraz oczywiście Tarnowskie Góry - pierwszy rzut oka na okolicę i od razu wypatrzyliśmy szyb i zabudowania Zabytkowej Kopalni Srebra.

W październiku hałda otoczona była wiankiem coraz bardziej kolorowych drzew... Na górze są ławki i stoły, więc można zaplanować piknik z ładnym widokiem. Ale jedna uwaga - po deszczu może być tu grząsko! I podobno warto wybrać się tu na zachód słońca, może ktoś z Was już był? :)

 

Hałda ma 17 metrów wysokości i jest jednym z obiektów znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. A jeszcze więcej o samej hałdzie możecie dowiedzieć się z bardzo ciekawego artykułu na portalu Ślązag: Red Rocks Park w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?

 

 

Jak możecie zobaczyć na naszej mapie okolica ta kryje jeszcze więcej spacerowych i rowerowych ścieżek.

 • Jeśli macie czas i siły na dłuższą rowerową wycieczkę to można pokusić się o przejazd leśnymi ścieżkami do Zabrza lub do Świerklańca, nad Zalew Nakło-Chechło albo do Kalet. 
 • Jeśli wolicie zwiedzać to w najbliższej okolicy znajdziecie kolejne atrakcje. W Tarnowskich Górach czekają na Was: Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, a w Bytomiu kolej wąskotorowa Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (kursuje sezonowo), którą zresztą z hałdy słychać i powiedzmy, że widać - a tak konkretnie to widzieliśmy dym parowozu przemieszczający się nad lasem ;) Z hałdy blisko jest do stacji kolei wąskotorowej, więc w okresie kiedy kursuje można nią dojechać w te okolice.
 • Na hałdę można także dojść od strony wspomnianej Zabytkowej Kopalni Srebra (ok. 1,5 km) lub z bytomskiej Sport Doliny. Jeśli wybierzecie tę drugą opcję to dodatkowo będziecie mieli okazję zobaczyć dawną kopalnię dolomitu oraz malowniczy Kamieniołom Bobrowniki. Blisko jest także do pełnego pagórków, wąwozów i wzniesień Suchogórskiego Labiryntu Skalnego (i tu warto wybrać się na spacer labiryntami ścieżek ;)
Nasza relacja: Spacerem... Kamieniołom Bobrowniki czyli Wielki Kanion Tarnogórski
 • Kamieniołom Bobrowniki bywa nazywany śląskim kanionem, może nie Kolorado, ale jak na nasze śląskie warunki to co można tu podziwiać naprawdę robi wrażenie. Jest tu dość dziko, ale urokliwie. Duże wrażenie robią wysokie skalne ściany przeglądające się w niewielkim stawie, a także wyjątkowo głębokie szczeliny w ziemi.
 • Jeśli zależy Wam tylko na hałdzie lub nie macie zbyt wiele czasu to oczywiście można po prostu podjechać jak najbliżej (do końca ul. Mała) i zostawić auto na poboczu drogi kilka kroków od ścieżki prowadzącej prosto na górę. 

  *

  Rezerwat przyrody Segiet w Bytomiu  *
  Hałda Popłuczkowa w Tarnowskich Górach

   
  W naszej fotorelacji idziemy dalej...

   
   
  Macie ochotę i siły na jeszcze dłuższy spacer? Zajrzycie do Kamieniołomu Bobrowniki: Spacerem... Kamieniołom Bobrowniki czyli Wielki Kanion Tarnogórski
  *
   
   Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

  Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to