Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Historia Kopca Wyzwolenia jest związana z postacią Śląskiego Wernyhory, Wawrzyńca Hajdy. W dwusetną rocznicę przemarszu przez Piekary Śląskie wojsk króla Jana III Sobieskiego, zaproponował usypanie kopca. Trzy razy podrywał ludzi do pracy, a jego autorytet wystarczył, by ludzie wzięli się do dzieła. Niestety, był to okres zaborów i za owe podburzanie ludzi do manifestowania polskości niewidomemu poecie wytoczono proces.
W 1937 roku, po 5 latach budowy, oficjalnie zakończono sypanie Kopca Wyzwolenia. Od czasu otwarcia kopiec jest nieodłącznym elementem pejzażu Piekar Śląskich. Jest symbolem powstań śląskich i walki o polskość mieszkańców śląskiej ziemi.
Oficjalne nowe "otwarcie" Kopca Wyzwolenia miało miejsce we wrześniu 2014 roku po kilkumiesięcznej renowacji. Miejsce to zyskało na atrakcyjności, pojawił się mały plac zabaw, siłownia, ścieżki spacerowe.
Kopiec ma 20 m (wysokość względna), a jego szczyt znajduje się na wysokości 356 m n.p.m., średnica podstawy wynosi 68 m.
Szukacie miejsca do puszczania latawca? W tym miejscu macie szansę na wysokie i bezpieczne loty :) A każdego roku organizowany jest tutaj Piknik z Latawcem, a wtedy na niebie nad kopcem szybuje ich wiele. Druga rzecz, o której warto pamiętać to oczywiście lornetka, a w sezonie niższych temperatur coś cieplejszego do ubrania, tak żeby wiatr nie przegonił Was ze szczytu nim spokojnie rozejrzycie się dokoła.
Niedaleko stąd do Radzionkowa, a tam znajdują się kolejne miejsca, które warto odwiedzić:
- Księża Góra, o której pisałam tutaj
- Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, w którym niedawno byliśmy i polecamy (link)
- Niedawno otwarty Ogród Botaniczny (link) - i tu uwaga - możliwy jest spacer z kopca do ogrodu. Ogród widać już z kopca kiedy staniemy tak aby mieć Piekary Śląskie za plecami. Przechodzimy przez obwodnicę (widoczne skrzyżowanie ze światłami) i idziemy lekko pod górkę drogą z płyt betonowych - przy wejściu na tę drogę stoi tablica informacyjna "Księża Góra". Idziemy prosto, a na końcu lekko w lewo w dół drogą już bez płyt, skręcamy w prawo i wchodzimy przez bramę do ogrodu :) Jest tylko jedna główna droga, więc spacer jest bardzo prosty i miły. Za wskazówki jak dojść z kopca do ogrodu bardzo dziękuję Pani Julii z Ogrodu Botanicznego.
*
Kopiec Wyzwolenia
ul. Jana Pawła II
41-949 Piekary Śląskie
Strona internetowa: Kopiec Wyzwolenia
Ostatnio bardzo spodobal mi się film https://cyfrowa.tvp.pl/video/politycy-i-polityka,wystapienie-generala-jerzego-zietka,59721625
OdpowiedzUsuń