Nowa część Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie

Nareszcie! Tak chce się dopisać w tytule. Do tej pory drugą część Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie można było zwiedzać okazjonalnie. Miałam możliwość spacerowania tam w czasie Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności, który obchodzony był 17 maja tego roku. Jednym z punktów programu obchodów tego święta było zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem. Na pewno wiele osób ucieszy informacja, że od 1 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11-17 będzie można już indywidualnie odwiedzać nową część Śląskiego Ogrodu Botanicznego. "Nową" w znaczeniu udostępnienia do zwiedzania, bo wszyscy jeżdżący ul. Sosnową w Mikołowie Mokrym dobrze i widzą, i wiedzą, że ta "druga" część ogrodu zwana teraz "nową" już od dawna rozrasta się i rozkwita. A ponieważ nie raz padały pytania kiedy będzie można TAM wchodzić, więc cieszę się mogąc teraz przekazać tę dobrą nowinę :)


Spacerowałam po tym ogrodzie piękną wiosną w czasie kiedy było w nim świeżozielono i kolorowo. Teraz z chęcią tam wrócę, bo w ogrodzie takim jak ten o każdej porze roku znajdzie się coś nad czym można będzie przystanąć, pochylić się i zachwycić. 

Do zobaczenia w ogrodzie :)

PS. Przygotujcie się na długi spacer, przestrzeń tego ogrodu wydaje się nieskończona, obszar do poznania spory i kilometry ścieżek. Zakładałam, że mniejsze nóżki mogą się bardzo zmęczyć, dlatego z tą obawą w sercu pierwszy raz wybrałam się tu sama. Co ciekawsze, nie byłam pierwszą w rodzinie w tym miejscu, bo nasi chłopcy przecierali te ogrodowe szlaki dużo wcześniej będąc tu na wycieczce szkolnej i przedszkolnej :) 

"W pigułce" czyli z przewodnikiem wędrowanie kolejnymi alejkami (czasem skrótami :) zajęło mi ponad półtorej godziny. W opcji "bez przewodnika" może być dłużej. Ścieżki są utwardzone, ale nie wybrukowane, więc wygodne buty obowiązkowe :) 
 

 
Od widocznego na zdjęciu poniżej wapiennika znajdującego się obok nowego przedszkola została wytyczona ścieżka wzdłuż Fiołkowej Góry, która prowadzi do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego na Sośniej Górze (link). Ścieżka wychodzi z lasu na łąkę dokładnie naprzeciwko wejścia do Centrum Edukacji. Więcej o tych ścieżkach tutaj.


Do "naszego" ogrodu mamy tak blisko i z każdą kolejną porą roku tyle w nim się zmienia, że zdecydowałam się na cykl "Cztery pory roku w Ogrodzie". Lato w Śląskim Ogrodzie Botanicznym także jest już na blogu (link).

Ogród otwarty jest od 1 sierpnia 2015 - dla zwiedzających dostępny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 - 21:00, a w soboty i niedziele od 9:00 do 21:00.


*
Śląski Ogród Botaniczny
ul. 15 Grudnia 1 B (wejście od strony nowego przedszkola)
Mikołów - Mokre
tel. 32 779 76 02 i 534 994 574
e-mail: sibg@sibg.org.pl

strona internetowa: www.obmikolow.robia.pl
facebook: www.facebook.com/pages/Śląski-Ogród-Botaniczny-Związek-Stowarzyszeń

Komentarze

 1. Piękne zdjęcia i rozległe widoki zachęcają do odwiedzenia tego "rajskiego" zakątka. Bardzo dziękuję za informację, bo rzeczywiście wśród codziennych fatalistycznych wieści ta stanowi iście "dobrą nowinę" :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie, jednak muszę zobaczyć na "żywca", by w pełni docenić walory drugiej części Ogrodu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Andrzeju, oczywiście liczę na Pana wizytę w tym miejscu i piękne zdjęcia na profilu :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to