Poznajemy... Nie takie straszne Beboki z Katowic

BEBOK... postać ze śląskich wierzeń ludowych. Kiedyś często straszono nim dzieci - był taką "pomocą wychowawczą" kiedy rodzice chcąc zdyscyplinować swoje pociechy mówili być grzeczny abo zabiere cie bebok. My tej tradycji nie podtrzymujemy ;) Zresztą beboki, które obecnie mieszkają na ulicach Katowic dzieci już raczej nie wystraszą, prędzej wywołają uśmiech i zaciekawienie :)

 


 • Jak wyglądał bebok?

Najczęściej słyszy się, że bebok był paskudnym niewielkim i kudłatym stworem z ostrymi zębiskami i wielkimi przerażającymi oczami. Takiego właśnie spotkaliśmy kilka lat temu pod łóżkiem w jednym z pomieszczeń Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. FrAntki do dziś go wspominają, my zresztą też...

Znany pisarz i historyk regionalista, Marek Szołtysek, opisuje beboka jako istotę niewysoką mającą około pół metra wysokości, ubraną zwyczajnie w spodnie, koszulę, marynarkę i czapkę z pomponem. Nosi on ze sobą kij, którym bije niegrzeczne dzieci oraz worek, do którego je chowa i wynosi. Bebok oczywiście czai się gdzieś blisko domu, więc w każdej chwili może porwać każde niegrzeczne dziecko. Ale może już wystarczy tych opowieści...

 

Po lewej Grzegorz Chudy - twórca katowickich beboków
 

 • Beboki żyją wśród nas?

Ludzie przestali wierzyć w beboki, więc te przestały być straszne? Coś w tym jest... A jeśli chcecie poznać bardzo przyjazną rodzinę beboków to zapraszamy Was na spacer po Katowicach. 

Aktualnie bebokowa rodzinka liczy 40 członków (stan na grudzień 2023), każdy ma swoje imię i swoją historię, są i synki, i dziołszki... Łączy ich jedna osoba - Grzegorz Chudy - artysta z Nikiszowca. To on w 2018 roku po raz pierwszy narysował takiego sympatycznego beboka na zamówienie swojej córki. Później beboki zaczęły powoli zamieszkiwać ulice Katowic. 

Rodzina beboków wciąż się rozrasta - wciąż pojawiają się nowe beboczki w tej niezwykłej rodzinie. Beboki są już bohaterami spektaklu teatralnego, pięknego albumu, znajdziecie je na magnesach, przypinkach, a nawet... piernikach.

Beboki z Katowic | Lista & mapa wszystkich beboków!


 

Pełną i aktualną listę katowickich beboków znajdziecie zawsze na profilu Beboki z Katowic, a my cytujemy:

1.

Bebok hajer WINCYNT - znajdziecie go pod makietą górniczego osiedla Nikiszowiec przy kościele św. Anny (Plac Wyzwolenia 21).
 

2.

Sympatyczna beboczka MICHALINO - siedzi na parapecie Cafe Byfyj na Nikiszowcu (ul. Krawczyka 5).
 
 

3. & 4.

Beboki wracające z zakupów FRELKA & MIGLANC - stoją przy wejściu do Galerii Katowickiej na ul. 3 Maja.
 

5.

Bebok fojerman KUKLOK - pilnuje budynku OSP Dąbrówka Mała (ul. Strzelców Bytomskich 33).
 

6.

Bebok budowniczy FAZAN - stoi przy fontannie na Osiedlu Bażantowo (okolice supermarketu, ul. Bażantów)
 

7.

Bebook BEBOOK - to miłośnik literatury którego znajdziecie na dziedzińcu Pałacu Młodzieży (ul. Mikołowska 26).
 

8.

JORGUŚ - bebok, który próbuje wymknąć się z „Atelier z akwarelami” - znajdziecie go na skrzyżowaniu ulic Czechowa i Odrowążów na Nikiszowcu 
 

9.

Bebok MIKOŚ - piłkarz i uczeń znajduje się przy wejściu do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (Katowice Brynów, ul. Mikołowska 131).
 

10.

Hokejorz ERNEST - stoi przed lodowiskiem Jantor (ul. Zofii Nałkowskiej, Nikiszowiec)
 

11.

Lubiący maszkecić BONCLOK - Galeria Katowicka, strefa restauracyjna na drugim piętrze (ul. 3 Maja).
 
 

12.

Bebok BOGUĆ - okno sklepu Porcelana Bogucice na terenie Fabryki Porcelany (ul. Porcelanowa 23).
 
 

13.

Bebok hajer FERDYNAND - w Parku Boguckim pomiędzy ulicami Kopalnianą, księdza Franciszka Ścigały i Nadgórników.
 

14.

Bebokowo z katowickim sercem FLORKA - stoi na Placu Kwiatowym przy rynku 
 
 

15.

Utalentowany graficiarz i miłośnik sztuki... Bebok ARTUR - artysta, który chce coś zmalować przed galerią sztuki współczesnej Dagma Art (ul. Puchały 4). 
 


16.

Nojlepszo we cołkij klasie Bebokowo KASIA stoi przy wejściu do III LO czyli popularnego “Mickiewicza“ Katowicach, które znajduje się oczywiście przy ul. Mickiewicza 11.
 

17.

Bebok malyrz ze Giszowca EWALD - stoi na Placu pod Lipami przy drzwiach wejściowych Miejskiego Domu Kultury na Giszowcu (Plac Pod Lipami 1).


18. 

 HALABARDZIK - robi za wachtyrza przy Centrum Integracji Międzypokoleniowej "Bezpieczna Twierdza" (ul. Panewnicka 13)
 

19.

Beboczka fryzjerka BAŚKA - stoi na murku tuż przy salonie fryzjersko-kosmetycznym Dermasens, który mieści się przy ul. Wrocławskiej 36. 
 

20.

W ręce trzyma klucz, którym otwiera wielką kłódkę - poznajcie SZPERHOKA, beboka z Kosztuki, który znajduje się przed Śląskim Centrum Zabezpieczeń (ul. Morcinka 11). Nazwano go Szperhok, czyli wytrych. Szperhok ma młodszego brata - większy bebok znajduje się na zewnątrz, a mniejszy w środku. 


21.

SAJDOCZEK - koszykarz. Znajdziecie go przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 27 na osiedlu Odrodzenia (ul. Łętowskiego 18).
 

22.

 HERCKLEKOTEK - student Uniwersytetu Medycznego - stoi przed biblioteką uniwersytecką przy ulicy Warszawskiej 14.
 
 

23.

Beboczka STATUSIA zamieszkała przed budynkiem Urzędu Statystycznego przy ul. Owocowej 3.


24.

SZWAJKA - beboczka podolożka, która mieszka na parapecie przed gabinetem Podo&Beauty A&A przy ul. Francuskiej 11/1. Zna się na stopach jak mało kto. Pierwszy bebok bez fuzekli ;)


25.

 Beboczka turystka RAJZA podąża do hotelu Mercure w Katowicach (ul. Młyńska 6). Po zameldowaniu planuje długi pobyt w tym mieście i intensywne zwiedzanie ;)
 

26.

Na schodach nowej przestrzeni wspólnej, która powstała pomiędzy biurowcami .KTW a budynkiem NOSPR, można znaleźć beboka KaTeWusia - miłośnika budowania z klocków, który tworzy kolejną ciekawą budowlę ;)
 
 
Klocki w rękach beboka nawiązują oczywiście do konstrukcji biurowców, które ma za plecami ;)
 

27.

Beboczkę HARMONIĘ można znaleźć przy wjeździe na teren Centrum Psychiatrii w Katowicach im. Krzysztofa Czumy w Szopienicach (ul. Korczaka 27). Stoi na równoważni, aby pokazać jak ważne jest zdrowie psychiczne. Harmonia powstała z inicjatywy córki doktora Czumy, która jest psycholożką.


28. & 29.

SZTEFA & ERWINEK czyli bajtel & mama niosąca kosz pełen prania, których możecie spotkać przed historycznym budynkiem magla, który obecnie jest siedzibą Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic (ul. Rymarska 4).


30.

Kolejny bebok - UNCJUSZ - stanął przed katowickim oddziałem firmy Tavex - jednego z największych sprzedawców metali szlachetnych i walut w Europie. Znajdziecie go przy ul. 3 Maja 18 - uwaga! wejście od ul. Wawelskiej.


31.

Bebok FRANCIK i jego ptasi towarzysz zamieszkali na Osiedlu Franciszkańskim (ul. Książęca 35). 

 

32.

Mała i radosna beboczka GRETKA huśta się w oknie Galerii KrysKa Designe na katowickim Nikiszowcu (ul. św. Anny 11). Zdjęcie: Grzegorz Chudy - Beboki z Katowic
 

33. & 34.

KlachUla & Kneflik przyszli do Orange (ul. Żelazna 2).

 

 35.

PELAGIA to beboczka, która ciepło Was przywita :) Stoi przed wejściem do siedziby przedsiębiorstwa energetycznego Ciepło dla Śląska (ul. Ścigały 14). Imię dla niej wybrali pracownicy firmy w drodze wewnętrznego konkursu.
 
 

36.

MAJSTER przywita Was przy wejściu do Zakładu Doskonalenia Zawodowego (ul. Krasińskiego 2).
 
 

37.

Szeregi pracowników MPGK Katowice zasilił bebok HASIK. Bez problemu przeszedł rozmowę kwalifikacyjną i dostał nawet swój pojazd. Znajdziecie go przed siedzibą MPGK (ul. Bankowa 10). Zdjęcie: Grzegorz Chudy - Beboki z Katowic


38. 

Figurka beboka o imieniu ANTENEK stanęła przed budynkiem Polskiego Radia Katowice (ul. Ligonia 29) w dniu 96. urodzin rozgłośni. 
 

39.

 JUREK zafascynowany historią swojego imiennika Jerzego Kukuczki jest najwyżej wspinającym się bebokiem :) Znajdziecie go przy Zespole szkolno-przedszkolnym nr 4 (ul. Wróblewskiego 42-44). Jak mówi Grzegorz Chudy Jurek zdobył już podobno wszystkie śląskie hołdy i to bez tlenu ;)
 
 

40. 

Bebokowo DOCHTORKA CILA przyjmuje najmłodszych w Bluemed Clinic przy ulicy św. Huberta 6.
 

41.

W w Szopienicach przy Wiosny Ludów 24 stoi bebok ANTON. Stoi przy dawnym Urzędzie Gminy i pełni ważne funkcje urzędnicze.


42.

Bebok WITUŚ zamieszkał w XV Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. Witolda Pileckiego (Obroki 87). Uwaga! Przyjmuje gości tylko w godzinach urzędowania szkoły od poniedziałku do piątku od 6:00 do 20:00.

43. & 44.

Na wiyrchu chmury, na dole krzoki
Niech kożdy se przaje jak te dwa beboki :)
STAŚ & HELA - dwa nowe we noszyj familije!
 
Ta sympatyczna para beboków pojawiła się w Walentynki przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. S. Maczka (ul. Katowicka 54). Staś ma swoje imię na cześć gen. Stanisława Maczka, patrona szkoły, a Helą generał nazywał czołg, którym jeździł. 
 

45.

Nojlepij obleczony, bo w ancugu, bebok GAJEREK zamieszkoł przi geszefcie Poszetka.com na ul. Morcinka 23.
 
 

46. 

DENTRUŚ - o zymbach wiy wszyjsko! Kożdy wyleczy a jak trza to wyrychtuje nowe. Czeko na Wos we Dentrum Clinic na ul. Ściegiennego 49.
 

47.

KONOPIUSZ zawsze jest gotowy żeby coś zmalować! Przyjaciel uczniów i nauczycieli, miłośnik twórczości Jerzego Dudy-Gracza. Znajdziecie go przed wejściem do do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej (ul. Głowackiego 6).
 

48.

19 marca obchodzimy imieniny Józefa, patrona rzemieślników. I dokładnie tego dnia przed siedzibą Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach (ul. Mickiewicza 32) pojawił się bebok ZEFEL - fachman nad fachmany, kery zno sie na wszyjskim!

49.

AKADEMIKUS to bebok rektor. Znajdziecie go przy budynku Akademii Górnośląskiej w Katowicach (ul. Harcerzy Września 3).
 

50.

Zapalony gracz komputerowy SZPILOK z logiem firmy Keywords zaprasza do budynku Global Office (ul. Zabrska 17). Jak prawdziwy gracz w ręce trzyma pada do gier, a na głowie ma słuchawki z mikrofonem. 
 

51. 

Zawadiacki, lubiący sport i przyrodę, zapalony wędkarz, zakochany w Katowicach i „Paderewie” nowy bebok STAWIK zamieszkał w Centrum Handlowym 3 Stawy (ul. Pułaskiego 60).


52.

Pizzermana BAZYLA spotkacie w lokalu Piccolo Pizza & Pub (ul. Katowicka 38). Tyn fest lubi pizza!
 

53.

Jakby ftoś potrzebowoł bebokowego wsparcio we podatkach, to terozki wiy do kogo mo iść! Beboczka od podatków DORADZIEJKA znajduje się na Placu Grunwaldzkim. Najmłodsza pracowniczka Krajowej Izby Doradców Podatkowych serdecznie zaprasza!
 

54.

Zobejrzyjcie fto przijechoł pod siedziba firmy Evelstar. Nowego beboka spotkacie w Piotrowicach przy ulicy Zbożowej 42B. Jego tymczasowe imię to TARYFIARZ.
 

55.

Miejskie Przedszkole nr 93 (ul. Łętowskiego 24, os. Odrodzenia) nosi imię Łucji Staniczek - wielkiej miłośniczki Śląska i śląskiej kultury. Bajtle mają tu nową koleżankę - ôbleczōno po ślōnsku, LUSIA - kocho bajtle i cołki Ślonsk :) 

56.

Nowym mieszkańcem Osiedla Tysiąclecia jest bebok z kukurydzą czyli TAUZENIK. Znajdziecie go na skwerku przy Spółdzielni Mieszkaniowej PIAST (ul. Zawiszy Czarnego 8).

57.

Pierwszy bebok detektyw - SZERLOK! Ponoć najlepszy absolwent kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego - tam właśnie stoi (ul. Bankowa 11B).
 

58.

Ulepimy dziś beboka? Nie ze śniegu tylko z kasztanów, których na Placu św. Herberta nie brakuje
Poznajcie WITOSIAKA!

59.

DORKA stoi z tytōm kole SP nr 53 na Nikiszu. We szkole czeko już na Wos sztympel!
A Dorka mianuje sie tak samo jak profesor Dorota Simonides, nojbarzij znano absolwyntka tyj szkoły. Fto czytoł „Bery i bojki” tyn jōm zno! 
 

60.

Beboczka LUDOLFINA - absolutny matematyczny AS PIK. Znajdziecie ją w przy wejściu do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy 3 Maja 42. Figurka ufundowana została przez absolwentów tej zacnej szkoły, która w tym roku szkolnym świętowała 150 lat swojej działalności. Atrybutem Beboczki jest As Pik, bo to najmocniejsza karta, a VIII LO zwyczajowo nazywane jest właśnie PIKiem. 

61.

 KURACJUSZKA - najbardziej wysunięty na północ katowicki bebok. Kuracjuszka wita gości Sopotorium Medical Resort w Sopocie (ul. Bitwy pod Płowcami 52). Byliśmy ją odwiedzić!

*

UWAGA! Zrzutka na Beboka! 

BEBOK ze świata Osób z niepełnosprawnościami - i Ty możesz dorzucić swoją cegiełkę do jego powstania. Zajrzyjcie na zrzutka.pl.

*

 • Gdzie znaleźć beboki w Katowicach? Aktualna mapa!


 
PS. Do rodziny należy także Bebok ze szlaku śląskiej godki - stoi i straszy na schodach niedaleko Spodka i MCK. 

*

Uwaga ŁOWCY BEBOKÓW! 

Co jeszcze zainteresuje nie tylko dzieci? Na Katowickim Szlaku Beboków można już zbierać pieczątki. Nie wiem jak Wy, ale my już wzięliśmy się do roboty ;) 
 
 
Każdy niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania może zdobyć wyjątkową odznakę Łowcy Beboków. Jak to zrobić:
 • Odznaka przyznawana jest za zebranie więcej niż połowy dostępnych stempli z imionami beboków.
 • Pełna lista stempli znajduje się tutaj, a mówiąc po śląsku...
  Sam mocie lista wszyjskich bebokowych sztympli!
2. Michalino - okienko Cafe Byfyj (ul. Krawczyka 5)
3. Frelka & Miglanc - punkt informacji na parterze Galerii Katowickiej (ul. 3 Maja)
4. Kuklok - remiza OSP Dąbrówka Mała (ul. Strzelców Bytomskich 33)
5. Fazan - kwiaciarnia Sekrety Natury (ul. Hierowskiego, przy CH Bażantowo)
6. Bebook - sekretariat STO I Zespół Ogólnokształcących Szkół Społecznych im. S. Konarskiego w Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26)
7. Jorguś - atelier z akwarelami od Grzegorz Chudy - galeria akwareli (skrzyżowanie ulic Czechowa i Odrowążów)
8. Mikoś - portiernia Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (ul. Mikołowska 131)
9. Ernest - Cafe Kojot na lodowisku Jantor (ul. Zofii Nałkowskiej)
10. Bonclok - restauracja Pasibus w strefie gastronomicznej w Galerii Katowickiej (ul. 3 Maja)
11. Boguć - firmowy sklep Porcelana Bogucice (ul. Porcelanowa 23)
12. Ferdynand - sklep Arcydzieło w Muzeum Śląskie i Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie (pokój 30, I piętro, ul. Dobrowolskiego 1)
13. Florka - Centrum Informacji Turystycznej (ul. Rynek 13)
14. Artur - galeria Dagma Art (ul. Puchały 4)
15. Kasia - III LO w Katowicach (ul. Mickiewicza 11)
16. Ewald - portiernia Miejskiego Domu Kultury w Giszowcu (Plac Pod Lipami 1).
18. Szperhok - Śląskie Centrum Zabezpieczeń - stempel w sklepie (ul. Morcinka 11)
19. Baśka - salon fryzjersko-kosmetyczny Dermasens (ul. Wrocławska 36)
20. Sajdoczek - portiernia Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach (ul. Łętowskiego 18)
21. Hercklekotek - biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ul. Warszawska 14)
22. Statusia - budynek Urzędu Statystycznego (ul. Owocowa 3)
23. Szwajka - Gabinet Urody A&A (ul. Francuska 11/1)
24. Rajza - recepcja hotelu Mercure Katowice Centrum (ul. Młyńska 6)
25. KaTeWuś - recepcja w budynkach KTW.1 i KTW.2
26. Sztefa & Erwinek - Oddział Muzeum Historii Katowic -Dział Etnologii Miasta na Nikiszowcu (ul. Rymarska 4)
27. Uncjusz - pieczęć w siedzibie Tavexu (3 Maja 18, wejście od ul. Wawelskiej)
28. Harmonia - stempel czeka na Was w portierni przy wejściu do szpitala (ul. Korczaka 27)
29. Francik - Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Książęca)
30. Wituś - stempel w portierni XV LO (ul. Obroki 87)
31. Gretka - pracownia KrysKa Designe (ul. Św. Anny 11)
32. Klachula & Kneflik - stempel w portierni przy głównym wejściu (Orange, ul. Żelazna 2)
33. Jurek - portiernia Szkoły Podstawowej nr 13 w Bogucicach (ul. Wróblewskiego 42-44)
34. Hasik - Punkt Obsługi Klienta MPGK (ul. Bankowa 10)
35. Majster - portiernia ZDZ Katowice (ul. Krasińskiego 2)
36. Antenek - portiernia Radio Katowice (ul. Ligonia 29)
37. Dochtorka Cila - recepcja BlueMed KIDS (ul. Św. Huberta 6)
38. Staś & Hela - portiernia IV LO Katowice (ul. Katowicka 54)
39. Pelagia - portiernia firmy Dalkia (ul. Ścigały 14)
40. Gajerek - Poszetka Concept (ul. Morcinka 23)
41. Konopiusz - portiernia II LO (ul. Głowackiego 6)
42. Zefel - przy wejściu do Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości (ul. Mickiewicza 32)
43. Dentruś - recepcja firmy Dentrum (ul. Ściegiennego 49)
44. Anton - Szkoła Podstawowa nr 42 w Szopienicach (ul. Wiosny Ludów 22)
45. Kuracjuszka - Sopot, Recepcja Sopotorium Medical Resort (ul. Bitwy pod Płowcami 52)
46. Szpilok - recepcja Keywords Budynek Global Office (ul. Zabrska 17)
47. Bazyl - Piccolo Pizza & Pub Bogucice (ul. Katowicka 38)
48. Akademikus - punkt informacyjny Akademia Górnośląska w Katowicach (ul. Harcerzy Września 1939 3)
49. Doradziejka - siedziba Krajowej Izby Doradców Podatkowych (Plac Grunwaldzki)
50. Stawik - biuro 3 Stawy Centrum Handlowe (ul. Pułaskiego 60)
51. Lusia - stempel dostępny w Miejskim Przedszkolu nr 93 w Katowicach (ul. Łętowskiego 24, Osiedle Odrodzenia)
52. Dorka - Szkoła Podstawowa nr 53 Katowice (budynek "starej szkoły" przy Placu Wyzwolenia za kościołem na Nikiszu, stolik woźnej na szkolnym korytarzu ;)
53. Szerlok - portiernia Wydział Prawa i Administracji UŚ (ul. Bankowa 11B)
54. Taryfiorz - biuro firmy Evelstar - Partner Bolt Uber FreeNow Glovo (ul. Zbożowa 42B) 
55. Tauzenik - Spółdzielnia Mieszkaniowa PIAST (ul. Zawiszy Czarnego 8, Osiedle Tysiąclecia)
 
 • Do zbierania stempli przeznaczone są wydane przez Miasto Katowice specjalne niebieskie książeczki - plansze dostępne m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej na rynku i w innyh punktach z pieczątkami, ale spokojnie można je również przybijać na stworzonej przez siebie karcie, notesie, dzienniczku itp. Na niebieskiej planszy znajdziecie także kod QR, który zaprowadzi Was do naszej na bieżąco aktualizowanej mapki.
 • Odbiór odznaki możliwy jest tylko w "Atelier z akwarelami" (Nikiszowiec, ul. Czechowa 10/9) i wiąże się z oficjalnym wpisem do "Księgi łowców beboków". Na jedną kartę ze stemplami przypada jedna odznaka. Uwaga! Seria odznak jest limitowana. Godziny pracy atelier znajdziecie na profilu FB tutaj.
Udanych łowów!
 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • Beboki są bohaterami pięknie wydanego albumu. Album "BEBOK W WIELKIM MIEŚCIE", miał oficjalną premierę 29 września 2023. To malowane akwarelami historie o bebokach, które porzuciły bezpieczne byfyje i szranki i wyruszyły odkrywać Katowice. Co odkryły możecie zobaczyć w albumie, wszystko Wam opowiedzą - i to po śląsku! :) Autorem tego wyjątkowego albumu jest człowiek o wielu talentach czyli Grzegorz Chudy - galeria akwareli - artysta, akwarelista, Ilustrator, konferansjer, muzyk, nauczyciel języka polskiego i języka śląskiego dla najmłodszych oraz oczywiście TWÓRCA KATOWICKICH BEBOKÓW. Cała książka (z wyjątkiem wstępu oraz opisu lokalizacji ilustracji) napisana jest w języku śląskim. Ilustracje do książki powstawały przez 3 lata. Ostatecznie w albumie znalazło się 40 z nich. Album można kupić online na stronie Grzegorza Chudego, w jego Atelier z akwarelami, KrysKa Designe, w Ajncli i Centrum Zimbardo (te wszystkie miejsca znajdują się w Nikiszowcu), a także w księgarni Bookszpan w Tarnowskich Górach, wydawnictwie Sielsia Progress oraz sklepie w Muzeum Śląskim. My już swój album mamy i BARDZO nas to cieszy :) 
 

 • Beboki są bohaterami upominków, pamiątek i gadżetów. Gdzie je kupić? Na katowickim Nikiszowcu w pracowni KrysKa Designe (ul. św. Anny 11/4) - tu kupicie fantastyczne ręcznie szyte beboki-pluszaki (jeśli macie takie pragnienie to nawet personalizowane ;) oraz w atelier Grzegorza Chudego (ul. Czechowa 10/9). Uwaga! Atelier czynne jest tylko w określone dni i godziny - sprawdzajcie aktualne informacje na profilu.
 

 • Można już kupić beboki z piernika! Te słodkie, lukrowane, piernikowe Beboki w wielu odsłonach można kupić u Piernikowe Love (pytajcie o o nie przez messengera | cena 28 zł za sztukę). Można je znaleźć także w atelier Grzegorza Chudego, a także będzie je można kupić na świątecznym Jarmarku na Nikiszu. Beboczki będą w wersji świątecznej i całorocznej :)
 

 • Beboki są nawet bohaterami spektaklu Teatrtrip - podróże ze sceną. Jeśli tylko zobaczycie informacje o kolejnym spotkaniu z bebokami na scenie teatralnej to nie wahajcie się wybrać. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia, ale dużo radości z oglądania bebokowym przygód będą mieć także dorośli. Piękna, prosta, wzruszająca opowieść osadzona w realiach życia na Śląsku i częściowo także w śląskiej gwarze z pewnością na długo zostanie w Waszej pamięci.
 
 
 
 • W zależności od pory roku czy okresu świątecznego (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki itp.) niektóre Beboki mogą mieć okolicznościowe ubranka i gadżety, na tym szlaku nie ma nigdy nudy! ;)

Podoba Wam się ten szlak?


Na koniec ciekawostka...
Jeden z katowickich beboków zamieszka we Wrocławiu, a jeden z wrocławskich krasnali zamieszkał już w Katowicach. Krasnalka Krystyna stanęła przed Teatrem Śląskim. Krasnalka Krystyna ma upamiętniać osobę Krystyny Bochenek, która była bardzo mocno związana z Katowicami, dziennikarki, senator oraz autorki wielu akcji i inicjatyw społecznych, pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn.
 
 


*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. w ramach uzupełnień - w szopienicach jest harmonia, nie widzę jej na mapie: https://www.wkatowicach.eu/informacje/w-katowicach/Bebok-przy-Centrum-Psychiatrii-w-Szopienicach-ma-juz-imie.-Poznajcie-Harmonie/idn:4313

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Harmonia pojawi się pod szpitalem mniej więcej do końca października, dopiero wtedy dodamy ją do mapy :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to