Poznajemy... Nie takie straszne Beboki z Katowic
BEBOK... postać ze śląskich wierzeń ludowych. Kiedyś często straszono nim dzieci - był taką "pomocą wychowawczą" kiedy rodzice chcąc zdyscyplinować swoje pociechy mówili być grzeczny abo zabiere cie bebok. My tej tradycji nie podtrzymujemy ;) Zresztą beboki, które obecnie mieszkają na ulicach Katowic dzieci już raczej nie wystraszą, prędzej wywołają uśmiech i zaciekawienie :)
Jak wyglądał bebok?
Najczęściej słyszy się, że bebok był paskudnym niewielkim i kudłatym stworem z ostrymi zębiskami i wielkimi przerażającymi oczami. Takiego właśnie spotkaliśmy kilka lat temu pod łóżkiem w jednym z pomieszczeń Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. FrAntki do dziś go wspominają, my zresztą też...
Znany pisarz i historyk regionalista, Marek Szołtysek, opisuje beboka jako istotę niewysoką mającą około pół metra wysokości, ubraną zwyczajnie w spodnie, koszulę, marynarkę i czapkę z pomponem. Nosi on ze sobą kij, którym bije niegrzeczne dzieci oraz worek, do którego je chowa i wynosi. Bebok oczywiście czai się gdzieś blisko domu, więc w każdej chwili może porwać każde niegrzeczne dziecko. Ale może już wystarczy tych opowieści...
Beboki żyją wśród nas?
Ludzie przestali wierzyć w beboki, więc te przestały być straszne? Coś w tym jest... A jeśli chcecie poznać bardzo przyjazną rodzinę beboków to zapraszamy Was na spacer po Katowicach.
Aktualnie bebokowa rodzinka liczy 40 członków (stan na grudzień 2023), każdy ma swoje imię i swoją historię, są i synki, i dziołszki... Łączy ich jedna osoba - Grzegorz Chudy - artysta z Nikiszowca. To on w 2018 roku po raz pierwszy narysował takiego sympatycznego beboka na zamówienie swojej córki. Później beboki zaczęły powoli zamieszkiwać ulice Katowic.
Rodzina beboków wciąż się rozrasta - wciąż pojawiają się nowe beboczki w tej niezwykłej rodzinie. Beboki są już bohaterami spektaklu teatralnego, pięknego albumu, znajdziecie je na magnesach, przypinkach, a nawet... piernikach.
Beboki z Katowic | Lista & mapa wszystkich beboków!
Pełną i aktualną listę katowickich beboków znajdziecie zawsze na profilu Beboki z Katowic, a my cytujemy:
1.
2.
3. & 4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
13.
14.
15.
16.
17.
22.
23.
Beboczka STATUSIA zamieszkała przed budynkiem Urzędu Statystycznego przy ul. Owocowej 3.24.
25.
26.
27.
28. & 29.
30.
31.
32.
33. & 34.
35.
37.
38.
39.
40.
Bebokowo DOCHTORKA CILA przyjmuje najmłodszych w Bluemed Clinic przy ulicy św. Huberta 6.41.
42.
43. & 44.
Niech kożdy se przaje jak te dwa beboki :)
STAŚ & HELA - dwa nowe we noszyj familije!
45.
Nojlepij obleczony, bo w ancugu, bebok GAJEREK zamieszkoł przi geszefcie Poszetka.com na ul. Morcinka 23.46.
47.
48.
49.
50.
51.
52.
53.
54.
55.
56.
57.
58.
59.
Poznajcie WITOSIAKA!
60.
A Dorka mianuje sie tak samo jak profesor Dorota Simonides, nojbarzij znano absolwyntka tyj szkoły. Fto czytoł „Bery i bojki” tyn jōm zno!
61.
62.
63.
64.
RECHTULA - bebokowo Temida - na prawie zno sie jak żodno inkszo! Na szalach mo psinco i bōmbōna na kerego maszketnie spoziyro. W rynku trzimie szlojder - a cela to ôna mo choby Janek Kos! Czeko na Wos we Janowie przi ulice Bzów 7A tam kaj siedziba mo pani adwokat Justyna Kozioł.65.
FUNDEK stoi przy pięknej siedzibie Funduszu Górnośląskiego S.A. (ul. Sokolska 8) i pokazuje, że dzięki działalności tej instytucji świat dla śląskich firm staje otworem :)66.
67.
68.
69.
70.
71, 72 & 73.
74.
75.
MIŁOŚNICZKA WIEDZY I ŁYŻWIARSTWA, która czeka na imię, stoi z tabletem oparta o stos książek przy wejściu do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej - Ciniba (ul. Bankowa 11a). Na nogach ma łyżwy i nie jest to przypadek. Dawniej w tym miejscu znajdowało się lodowisko Torkat.76.
77.
78.
79.
*
UWAGA! Zrzutka na Beboka!
*
Gdzie znaleźć beboki w Katowicach? Aktualna mapa!
Uwaga ŁOWCY BEBOKÓW!
- Odznaka przyznawana jest za zebranie więcej niż połowy dostępnych stempli z imionami beboków.
- Pełna lista stempli znajduje się tutaj, a mówiąc po śląsku... Sam mocie lista wszyjskich bebokowych sztympli!
- Do zbierania stempli przeznaczone są wydane przez Miasto Katowice specjalne niebieskie książeczki - plansze dostępne m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej na rynku i w innyh punktach z pieczątkami, ale spokojnie można je również przybijać na stworzonej przez siebie karcie, notesie, dzienniczku itp. Na niebieskiej planszy znajdziecie także kod QR,
który zaprowadzi Was do naszej na bieżąco aktualizowanej mapki.
- Odbiór odznaki możliwy jest tylko w "Atelier z akwarelami" (Nikiszowiec, ul. Czechowa 9/4) i wiąże się z oficjalnym wpisem do "Księgi łowców beboków". Na jedną kartę ze stemplami przypada jedna odznaka. Uwaga! Seria odznak jest limitowana. Godziny pracy atelier znajdziecie na profilu FB tutaj.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- Beboki są bohaterami pięknie wydanego albumu. Album "BEBOK W WIELKIM MIEŚCIE", miał oficjalną premierę 29 września 2023. To malowane akwarelami historie o bebokach, które porzuciły bezpieczne byfyje i szranki i wyruszyły odkrywać Katowice. Co odkryły możecie zobaczyć w albumie, wszystko Wam opowiedzą - i to po śląsku! :) Autorem tego wyjątkowego albumu jest człowiek o wielu talentach czyli Grzegorz Chudy - galeria akwareli - artysta, akwarelista, Ilustrator, konferansjer, muzyk, nauczyciel języka polskiego i języka śląskiego dla najmłodszych oraz oczywiście TWÓRCA KATOWICKICH BEBOKÓW. Cała książka (z wyjątkiem wstępu oraz opisu lokalizacji ilustracji) napisana jest w języku śląskim. Ilustracje do książki powstawały przez 3 lata. Ostatecznie w albumie znalazło się 40 z nich. Album można kupić online na stronie Grzegorza Chudego, w jego Atelier z akwarelami, KrysKa Designe, w Ajncli i Centrum Zimbardo (te wszystkie miejsca znajdują się w Nikiszowcu), a także w księgarni Bookszpan w Tarnowskich Górach, wydawnictwie Sielsia Progress oraz sklepie w Muzeum Śląskim. My już swój album mamy i BARDZO nas to cieszy :)
- Beboki są bohaterami upominków, pamiątek i gadżetów. Gdzie je kupić? Na katowickim Nikiszowcu w pracowni KrysKa Designe (ul. św. Anny 11/4) - tu kupicie fantastyczne ręcznie szyte beboki-pluszaki (jeśli macie takie pragnienie to nawet personalizowane ;) oraz w atelier Grzegorza Chudego (ul. Czechowa 10/9). Uwaga! Atelier czynne jest tylko w określone dni i godziny - sprawdzajcie aktualne informacje na profilu.
- Można już kupić beboki z piernika! Te słodkie, lukrowane, piernikowe Beboki w wielu odsłonach można kupić u Piernikowe Love (pytajcie o o nie przez messengera | cena 28 zł za sztukę). Można je znaleźć także w atelier Grzegorza Chudego, a także będzie je można kupić na świątecznym Jarmarku na Nikiszu. Beboczki będą w wersji świątecznej i całorocznej :)
- Beboki są nawet bohaterami spektaklu Teatrtrip - podróże ze sceną. Jeśli tylko zobaczycie informacje o kolejnym spotkaniu z bebokami na scenie teatralnej to nie wahajcie się wybrać. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia, ale dużo radości z oglądania bebokowym przygód będą mieć także dorośli. Piękna, prosta, wzruszająca opowieść osadzona w realiach życia na Śląsku i częściowo także w śląskiej gwarze z pewnością na długo zostanie w Waszej pamięci.
- W zależności od pory roku czy okresu świątecznego (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki itp.) niektóre Beboki mogą mieć okolicznościowe ubranka i gadżety, na tym szlaku nie ma nigdy nudy! ;)
Podoba Wam się ten szlak?
w ramach uzupełnień - w szopienicach jest harmonia, nie widzę jej na mapie: https://www.wkatowicach.eu/informacje/w-katowicach/Bebok-przy-Centrum-Psychiatrii-w-Szopienicach-ma-juz-imie.-Poznajcie-Harmonie/idn:4313
OdpowiedzUsuńHarmonia pojawi się pod szpitalem mniej więcej do końca października, dopiero wtedy dodamy ją do mapy :)
Usuń