Poznajemy... Nie takie straszne Beboki z Katowic

BEBOK... postać ze śląskich wierzeń ludowych. Kiedyś często straszono nim dzieci - był taką "pomocą wychowawczą" kiedy rodzice chcąc zdyscyplinować swoje pociechy mówili być grzeczny abo zabiere cie bebok. My tej tradycji nie podtrzymujemy ;) Zresztą beboki, które obecnie mieszkają na ulicach Katowic dzieci już raczej nie wystraszą, prędzej wywołają uśmiech i zaciekawienie :)

 


  • Jak wyglądał bebok?

Najczęściej słyszy się, że bebok był paskudnym niewielkim i kudłatym stworem z ostrymi zębiskami i wielkimi przerażającymi oczami. Takiego właśnie spotkaliśmy kilka lat temu pod łóżkiem w jednym z pomieszczeń Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. FrAntki do dziś go wspominają, my zresztą też...

Znany pisarz i historyk regionalista, Marek Szołtysek, opisuje beboka jako istotę niewysoką mającą około pół metra wysokości, ubraną zwyczajnie w spodnie, koszulę, marynarkę i czapkę z pomponem. Nosi on ze sobą kij, którym bije niegrzeczne dzieci oraz worek, do którego je chowa i wynosi. Bebok oczywiście czai się gdzieś blisko domu, więc w każdej chwili może porwać każde niegrzeczne dziecko. Ale może już wystarczy tych opowieści...

  • Beboki żyją wśród nas?

Ludzie przestali wierzyć w beboki, więc te przestały być straszne? Coś w tym jest... A jeśli chcecie poznać bardzo przyjazną rodzinę beboków to zapraszamy Was na spacer po Katowicach. 

Aktualnie bebokowa rodzinka liczy 15 członków (stan na maj 2023), każdy ma swoje imię i swoją historię, są i synki, i dziołszki... Łączy ich jedna osoba - Grzegorz Chudy - artysta z Nikiszowca. To on w 2018 roku po raz pierwszy narysował takiego sympatycznego beboka na zamówienie swojej córki. Później beboki zaczęły powoli zamieszkiwać ulice Katowic. 

Rodzina beboków wciąż się rozrasta - niedługo kolejne figurki pojawią się m.in. na Nikiszowcu przy jednym z oddziałów Muzem Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta (ul. Rymarska) i będzie to mama ze swoim bebokiem-bajtlem stojąca w kolejce do pralni i magla na Nikiszu.

Pełną i aktualną listę katowickich beboków znajdziecie zawsze na profilu Beboki z Katowic, a my cytujemy:

1.

Bebok hajer WINCYNT - znajdziecie go pod makietą górniczego osiedla Nikiszowiec przy kościele św. Anny
 

2.

Sympatyczna beboczka MICHALINO - siedzi na parapecie Cafe Byfyj na Nikiszowcu
 
 

3. & 4.

Beboki wracające z zakupów FRELKA & MIGLANC - stoją przy wejściu do Galerii Katowickiej na ul. 3 Maja
 

5.

Bebok fojerman KUKLOK - pilnuje budynku OSP Dąbrówka Mała
 

6.

Bebok budowniczy FAZAN - stoi przy fontannie na Osiedlu Bażantowo (okolice supermarketu)
 

7.

Bebook BEBUK - to miłośnik literatury którego znajdziecie na dziedzińcu Pałacu Młodzieży
 

8.

JORGUŚ - bebok, który próbuje wymknąć się z „Atelier z akwarelami” - znajdziecie go na skrzyżowaniu ulic Czechowa i Odrowążów na Nikiszowcu 
 

9.

Bebok MIKOŚ - piłkarz i uczeń znajduje się przy wejściu do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, ul. Mikołowska 131 na Brynowie
 

10.

Hokejorz ERNEST - stoi przed lodowiskiem Jantor (ul. Zofii Nałkowskiej, Nikiszowiec)
 

11.

Lubiący maszkecić BONCLOK - Galeria Katowicka, strefa restauracyjna na drugim piętrze
 
 

12.

Bebok BOGUĆ - okno sklepu Porcelana Bogucice na terenie Fabryki Porcelany
 
 

13.

Bebok hajer FERDYNAND - w Parku Boguckim 
 

14.

Bebokowo z katowickim sercem FLORKA - stoi na Placu Kwiatowym przy rynku 
 
 

15.

Utalentowany graficiarz i miłośnik sztuki... Bebok ARTUR - artysta, który chce coś zmalować przed galerią sztuki współczesnej Dagma Art przy ul. Puchały. 
 
Zdjęcie wkrótce :)

16.

Nojlepszo we cołkij klasie Bebokowo KASIA stoi przy wejściu do III LO czyli popularnego “Mickiewicza“ Katowicach, które znajduje się oczywiście przy ul. Mickiewicza 11.

Zdjęcie wkrótce :) 
 

17.

Bebok malyrz ze Giszowca EWALD - stoi na Placu pod Lipami przy drzwiach wejściowych Miejskiego Domu Kultury na Giszowcu
 
Zdjęcie wkrótce :) 

 

PS. Do rodziny należy także Bebok ze szlaku śląskiej godki - stoi i straszy na schodach niedaleko Spodka i MCK. 

 

  • Gdzie znaleźć beboki w Katowicach?


 

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Beboki są bohaterami upominków, pamiątek i gadżetów.
  • Beboki są nawet bohaterami spektaklu Teatrtrip - podróże ze sceną.
  • CO ZAINTERESUJE DZIECI? Pieczątki z bebokami - można je zbierać, przykładowo pieczątkę z Florką można przybić w punkcie informacji turystycznej przy katowickim rynku, Frelkę i Miglanca w punkcie informacyjnym na parterze Galerii Katowickiej, a Bogucia - w sklepie firmowym Porcelany Bogucice. 
  • W zależności od pory roku czy okresu świątecznego (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki itp.) niektóre Beboki mogą mieć okolicznościowe ubranka i gadżety ;)

Katowickim Bebokom nie można odmówić uroku, byłoby fajnie gdyby za jakiś czas powstała mapka, z którą można wędrować przez miasto i na niej odbijać pieczątki, ale na razie szlak rozrasta się dość dynamicznie, więc pewnie to sprawa do rozważenia w przyszłości.

Podoba Wam się ten szlak?


 
*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to