Poznajemy... Nie takie straszne Beboki z Katowic

BEBOK... postać ze śląskich wierzeń ludowych. Kiedyś często straszono nim dzieci - był taką "pomocą wychowawczą" kiedy rodzice chcąc zdyscyplinować swoje pociechy mówili być grzeczny abo zabiere cie bebok. My tej tradycji nie podtrzymujemy ;) Zresztą beboki, które obecnie mieszkają na ulicach Katowic dzieci już raczej nie wystraszą, prędzej wywołają uśmiech i zaciekawienie :)

 


 • Jak wyglądał bebok?

Najczęściej słyszy się, że bebok był paskudnym niewielkim i kudłatym stworem z ostrymi zębiskami i wielkimi przerażającymi oczami. Takiego właśnie spotkaliśmy kilka lat temu pod łóżkiem w jednym z pomieszczeń Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. FrAntki do dziś go wspominają, my zresztą też...

Znany pisarz i historyk regionalista, Marek Szołtysek, opisuje beboka jako istotę niewysoką mającą około pół metra wysokości, ubraną zwyczajnie w spodnie, koszulę, marynarkę i czapkę z pomponem. Nosi on ze sobą kij, którym bije niegrzeczne dzieci oraz worek, do którego je chowa i wynosi. Bebok oczywiście czai się gdzieś blisko domu, więc w każdej chwili może porwać każde niegrzeczne dziecko. Ale może już wystarczy tych opowieści...

 

Po lewej Grzegorz Chudy - twórca katowickich beboków
 

 • Beboki żyją wśród nas?

Ludzie przestali wierzyć w beboki, więc te przestały być straszne? Coś w tym jest... A jeśli chcecie poznać bardzo przyjazną rodzinę beboków to zapraszamy Was na spacer po Katowicach. 

Aktualnie bebokowa rodzinka liczy 40 członków (stan na grudzień 2023), każdy ma swoje imię i swoją historię, są i synki, i dziołszki... Łączy ich jedna osoba - Grzegorz Chudy - artysta z Nikiszowca. To on w 2018 roku po raz pierwszy narysował takiego sympatycznego beboka na zamówienie swojej córki. Później beboki zaczęły powoli zamieszkiwać ulice Katowic. 

Rodzina beboków wciąż się rozrasta - wciąż pojawiają się nowe beboczki w tej niezwykłej rodzinie. Beboki są już bohaterami spektaklu teatralnego, pięknego albumu, znajdziecie je na magnesach, przypinkach, a nawet... piernikach.

Beboki z Katowic | Lista & mapa wszystkich beboków!


 

Pełną i aktualną listę katowickich beboków znajdziecie zawsze na profilu Beboki z Katowic, a my cytujemy:

1.

Bebok hajer WINCYNT - znajdziecie go pod makietą górniczego osiedla Nikiszowiec przy kościele św. Anny
 

2.

Sympatyczna beboczka MICHALINO - siedzi na parapecie Cafe Byfyj na Nikiszowcu
 
 

3. & 4.

Beboki wracające z zakupów FRELKA & MIGLANC - stoją przy wejściu do Galerii Katowickiej na ul. 3 Maja
 

5.

Bebok fojerman KUKLOK - pilnuje budynku OSP Dąbrówka Mała
 

6.

Bebok budowniczy FAZAN - stoi przy fontannie na Osiedlu Bażantowo (okolice supermarketu)
 

7.

Bebook BEBOOK - to miłośnik literatury którego znajdziecie na dziedzińcu Pałacu Młodzieży
 

8.

JORGUŚ - bebok, który próbuje wymknąć się z „Atelier z akwarelami” - znajdziecie go na skrzyżowaniu ulic Czechowa i Odrowążów na Nikiszowcu 
 

9.

Bebok MIKOŚ - piłkarz i uczeń znajduje się przy wejściu do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, ul. Mikołowska 131 na Brynowie.
 

10.

Hokejorz ERNEST - stoi przed lodowiskiem Jantor (ul. Zofii Nałkowskiej, Nikiszowiec)
 

11.

Lubiący maszkecić BONCLOK - Galeria Katowicka, strefa restauracyjna na drugim piętrze
 
 

12.

Bebok BOGUĆ - okno sklepu Porcelana Bogucice na terenie Fabryki Porcelany
 
 

13.

Bebok hajer FERDYNAND - w Parku Boguckim 
 

14.

Bebokowo z katowickim sercem FLORKA - stoi na Placu Kwiatowym przy rynku 
 
 

15.

Utalentowany graficiarz i miłośnik sztuki... Bebok ARTUR - artysta, który chce coś zmalować przed galerią sztuki współczesnej Dagma Art przy ul. Puchały. 
 


16.

Nojlepszo we cołkij klasie Bebokowo KASIA stoi przy wejściu do III LO czyli popularnego “Mickiewicza“ Katowicach, które znajduje się oczywiście przy ul. Mickiewicza 11.
 

17.

Bebok malyrz ze Giszowca EWALD - stoi na Placu pod Lipami przy drzwiach wejściowych Miejskiego Domu Kultury na Giszowcu


18. 

 HALABARDZIK - robi za wachtyrza przy Centrum Integracji Międzypokoleniowej "Bezpieczna Twierdza" (ul. Panewnicka 13)
 

19.

Beboczka fryzjerka BAŚKA - stoi na murku tuż przy salonie fryzjersko-kosmetycznym Dermasens, który mieści się przy ul. Wrocławskiej 36. 
 

20.

W ręce trzyma klucz, którym otwiera wielką kłódkę - poznajcie SZPERHOKA, beboka z Kosztuki, który znajduje się przed Śląskim Centrum Zabezpieczeń (ul. Morcinka 11). Nazwano go Szperhok, czyli wytrych. Szperhok ma młodszego brata - większy bebok znajduje się na zewnątrz, a mniejszy w środku. 


21.

SAJDOCZEK - koszykarz. Znajdziecie go przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 27 na osiedlu Odrodzenia.
 

22.

 HERCKLEKOTEK - student Uniwersytetu Medycznego - stoi przed biblioteką uniwersytecką przy ulicy Warszawskiej 14.
 
 

23.

Beboczka STATUSIA zamieszkała przed budynkiem Urzędu Statystycznego przy ul. Owocowej 3.


24.

SZWAJKA - beboczka podolożka, która mieszka na parapecie przed gabinetem Podo&Beauty A&A przy ul. Francuskiej 11/1. Zna się na stopach jak mało kto. Pierwszy bebok bez fuzekli ;)


25.

 Beboczka turystka RAJZA podąża do hotelu Mercure w Katowicach. Po zameldowaniu planuje długi pobyt w tym mieście i intensywne zwiedzanie ;)
 

26.

Na schodach nowej przestrzeni wspólnej, która powstała pomiędzy biurowcami .KTW a budynkiem NOSPR, można znaleźć beboka KaTeWusia - miłośnika budowania z klocków, który tworzy kolejną ciekawą budowlę ;)
 
 
Klocki w rękach beboka nawiązują oczywiście do konstrukcji biurowców, które ma za plecami ;)
 

27.

Beboczkę HARMONIĘ można znaleźć przy wjeździe na teren Centrum Psychiatrii w Katowicach im. Krzysztofa Czumy w Szopienicach (ul. Korczaka 27). Stoi na równoważni, aby pokazać jak ważne jest zdrowie psychiczne. Harmonia powstała z inicjatywy córki doktora Czumy, która jest psycholożką.


28. & 29.

SZTEFA & ERWINEK czyli bajtel & mama niosąca kosz pełen prania, których możecie spotkać przed historycznym budynkiem magla, który obecnie jest siedzibą Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic (ul. Rymarska 4).


30.

Kolejny bebok - UNCJUSZ - stanął przed katowickim oddziałem firmy Tavex - jednego z największych sprzedawców metali szlachetnych i walut w Europie. Znajdziecie go przy ul. 3 Maja 18 - uwaga! wejście od ul. Wawelskiej.


31.

Bebok FRANCIK i jego ptasi towarzysz zamieszkali na Osiedlu Franciszkańskim (ul. Książęca 35). 

 

32.

Mała i radosna beboczka GRETKA huśta się w oknie Galerii KrysKa Designe na katowickim Nikiszowcu (ul. św. Anny 11). Zdjęcie: Grzegorz Chudy - Beboki z Katowic
 

33. & 34.

KlachUla & Kneflik przyszli do Orange (ul. Żelazna 2).

 

 35.

PELAGIA to beboczka, która ciepło Was przywita :) Stoi przed wejściem do siedziby przedsiębiorstwa energetycznego Ciepło dla Śląska (ul. Ścigały 14). Imię dla niej wybrali pracownicy firmy w drodze wewnętrznego konkursu.
 
 

36.

MAJSTER przywita Was przy wejściu do Zakładu Doskonalenia Zawodowego (ul. Krasińskiego 2).
 
 

37.

Szeregi pracowników MPGK Katowice zasilił bebok HASIK. Bez problemu przeszedł rozmowę kwalifikacyjną i dostał nawet swój pojazd. Znajdziecie go przed siedzibą MPGK (ul. Bankowa 10). Zdjęcie: Grzegorz Chudy - Beboki z Katowic


38. 

Figurka beboka o imieniu ANTENEK stanęła przed budynkiem Polskiego Radia Katowice (ul. Ligonia 29) w dniu 96. urodzin rozgłośni. 
 

39.

 JUREK zafascynowany historią swojego imiennika Jerzego Kukuczki jest najwyżej wspinającym się bebokiem :) Znajdziecie go przy Zespole szkolno-przedszkolnym nr 4 (ul. Wróblewskiego 42-44). Jak mówi Grzegorz Chudy Jurek zdobył już podobno wszystkie śląskie hołdy i to bez tlenu ;)
 
 

40. 

Bebokowo DOCHTORKA CILA przyjmuje najmłodszych w Bluemed Clinic przy ulicy św. Huberta 6.
 

41.

W w Szopienicach przy Wiosny Ludów 24 stoi bebok ANTON. Stoi przy dawnym Urzędzie Gminy i pełni ważne funkcje urzędnicze.


42.

Bebok WITUŚ zamieszkał w XV Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. Witolda Pileckiego (Obroki 87). Uwaga! Przyjmuje gości tylko w godzinach urzędowania szkoły od poniedziałku do piątku od 6:00 do 20:00.

43 & 44

Na wiyrchu chmury, na dole krzoki
Niech kożdy se przaje jak te dwa beboki :)
STAŚ & HELA - dwa nowe we noszyj familije!
 
Ta sympatyczna para beboków pojawiła się w Walentynki przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. S. Maczka (ul. Katowicka 54). Staś ma swoje imię na cześć gen. Stanisława Maczka, patrona szkoły, a Helą generał nazywał czołg, którym jeździł. 
 

45.


 KURACJUSZKA - najbardziej wysunięty na północ katowicki bebok. Kuracjuszka wita gości Sopotorium Medical Resort w Sopocie (ul. Bitwy pod Płowcami 52). Byliśmy ją odwiedzić!

*

PS. Do rodziny należy także Bebok ze szlaku śląskiej godki - stoi i straszy na schodach niedaleko Spodka i MCK. 

 

 • Gdzie znaleźć beboki w Katowicach? Aktualna mapa!


 

Uwaga ŁOWCY BEBOKÓW! 

Co jeszcze zainteresuje nie tylko dzieci? Na Katowickim Szlaku Beboków można już zbierać pieczątki. Nie wiem jak Wy, ale my już wzięliśmy się do roboty ;) 
 
 
Każdy niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania może zdobyć wyjątkową odznakę Łowcy Beboków. Jak to zrobić:
 • Odznaka przyznawana jest za zebranie więcej niż połowy dostępnych stempli z imionami beboków (aktualnie 19 stempli - dane na luty 2024).
 • Pełna lista stempli znajduje się tutaj, a mówiąc po śląsku...
  Sam mocie lista wszyjskich bebokowych sztympli!
2. MICHALINO okienko Cafe Byfyj
3. FRELKA I MIGLANC - punkt informacji na parterze Galeria Katowicka
4. KUKLOK - remiza OSP Dąbrówka Mała
5. FAZAN - kwiaciarnia Sekrety Natury
7. JORGUŚ - atelier z akwarelami od Grzegorz Chudy - galeria akwareli
8. MIKOŚ - portiernia Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
9. ERNEST - Cafe Kojot na lodowisku Jantor
10. BONCLOK - restauracja Pasibus w strefie gastronomicznej w Galerii Katowickiej
11. BOGUĆ - firmowy sklep Porcelana Bogucice
12. FERDYNAND - sklep Arcydzieło w Muzeum Śląskie i Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie (pokój 30, I piętro)
13. FLORKA - Centrum Informacji Turystycznej na katowickim rynku
14. ARTUR - galeria Dagma Art
15. KASIA - III LO w Katowicach
16. EWALD - portiernia Miejskiego Domu Kultury w Giszowcu
18. SZPERHOK - Śląskie Centrum Zabezpieczeń - stempel w sklepie
19. BAŚKA - salon fryzjersko-kosmetyczny Dermasens
20. SAJDOCZEK - portiernia Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach
21. HERCKLEKOTEK - biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
22. STATUSIA - budynek Urzędu Statystycznego
23. SZWAJKA - Gabinet Urody A&A
24. RAJZA - recepcja hotelu Mercure Katowice Centrum
25. KATEWUŚ - recepcja w budynkach KTW.1 i KTW.2
27. UNCJUSZ - pieczęć w siedzibie Tavexu na ulicy Wawelskiej
28. HARMONIA - stempel czeka na Was w portierni przy wejściu do szpitala
29. FRANCIK - Miejska Biblioteka Publiczna na ulicy Książęcej
30. WITUŚ - stempel w portierni XV LO
31. GRETKA - pracownia KrysKa Designe
32. KLACHULA I KNEFLIK - stempel w portierni przy głównym wejściu
33. JUREK - portiernia Szkoły Podstawowej nr 13 w Bogucicach (ul. Wróblewskiego 42)
34. HASIK - Punkt Obsługi Klienta MPGK, ul. Bankowa 10
35. MAJSTER - portiernia ZDZ Katowice
36. ANTENEK - portiernia Radio Katowice
37. DOCHTORKA CILA - recepcja BlueMed KIDS Brynów, ul. św. Huberta 6
 
 • Do zbierania stempli przeznaczone są wydane przez Miasto Katowice specjalne niebieskie książeczki - plansze dostępne m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej na rynku i w innyh punktach z pieczątkami, ale spokojnie można je również przybijać na stworzonej przez siebie karcie, notesie, dzienniczku itp. Na niebieskiej planszy znajdziecie także kod QR, który zaprowadzi Was do naszej na bieżąco aktualizowanej mapki.
 • Odbiór odznaki możliwy jest tylko w "Atelier z akwarelami" (Nikiszowiec, ul. Czechowa 10/9) i wiąże się z oficjalnym wpisem do "Księgi łowców beboków". Na jedną kartę ze stemplami przypada jedna odznaka. Uwaga! Seria odznak jest limitowana. Godziny pracy atelier znajdziecie na profilu FB tutaj.
Udanych łowów!
 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • Beboki są bohaterami pięknie wydanego albumu. Album "BEBOK W WIELKIM MIEŚCIE", miał oficjalną premierę 29 września 2023. To malowane akwarelami historie o bebokach, które porzuciły bezpieczne byfyje i szranki i wyruszyły odkrywać Katowice. Co odkryły możecie zobaczyć w albumie, wszystko Wam opowiedzą - i to po śląsku! :) Autorem tego wyjątkowego albumu jest człowiek o wielu talentach czyli Grzegorz Chudy - galeria akwareli - artysta, akwarelista, Ilustrator, konferansjer, muzyk, nauczyciel języka polskiego i języka śląskiego dla najmłodszych oraz oczywiście TWÓRCA KATOWICKICH BEBOKÓW. Cała książka (z wyjątkiem wstępu oraz opisu lokalizacji ilustracji) napisana jest w języku śląskim. Ilustracje do książki powstawały przez 3 lata. Ostatecznie w albumie znalazło się 40 z nich. Album można kupić online na stronie Grzegorza Chudego, w jego Atelier z akwarelami, KrysKa Designe, w Ajncli i Centrum Zimbardo (te wszystkie miejsca znajdują się w Nikiszowcu), a także w księgarni Bookszpan w Tarnowskich Górach, wydawnictwie Sielsia Progress oraz sklepie w Muzeum Śląskim. My już swój album mamy i BARDZO nas to cieszy :) 
 

 • Beboki są bohaterami upominków, pamiątek i gadżetów. Gdzie je kupić? Na katowickim Nikiszowcu w pracowni KrysKa Designe (ul. św. Anny 11/4) - tu kupicie fantastyczne ręcznie szyte beboki-pluszaki (jeśli macie takie pragnienie to nawet personalizowane ;) oraz w atelier Grzegorza Chudego (ul. Czechowa 10/9). Uwaga! Atelier czynne jest tylko w określone dni i godziny - sprawdzajcie aktualne informacje na profilu.
 

 • Można już kupić beboki z piernika! Te słodkie, lukrowane, piernikowe Beboki w wielu odsłonach można kupić u Piernikowe Love (pytajcie o o nie przez messengera | cena 28 zł za sztukę). Można je znaleźć także w atelier Grzegorza Chudego, a także będzie je można kupić na świątecznym Jarmarku na Nikiszu. Beboczki będą w wersji świątecznej i całorocznej :)
 

 • Beboki są nawet bohaterami spektaklu Teatrtrip - podróże ze sceną. Jeśli tylko zobaczycie informacje o kolejnym spotkaniu z bebokami na scenie teatralnej to nie wahajcie się wybrać. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia, ale dużo radości z oglądania bebokowym przygód będą mieć także dorośli. Piękna, prosta, wzruszająca opowieść osadzona w realiach życia na Śląsku i częściowo także w śląskiej gwarze z pewnością na długo zostanie w Waszej pamięci.
 
 
 
 • W zależności od pory roku czy okresu świątecznego (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki itp.) niektóre Beboki mogą mieć okolicznościowe ubranka i gadżety, na tym szlaku nie ma nigdy nudy! ;)

Podoba Wam się ten szlak?


Na koniec ciekawostka...
Jeden z katowickich beboków zamieszka we Wrocławiu, a jeden z wrocławskich krasnali zamieszkał już w Katowicach. Krasnalka Krystyna stanęła przed Teatrem Śląskim. Krasnalka Krystyna ma upamiętniać osobę Krystyny Bochenek, która była bardzo mocno związana z Katowicami, dziennikarki, senator oraz autorki wielu akcji i inicjatyw społecznych, pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn.
 
 


*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. w ramach uzupełnień - w szopienicach jest harmonia, nie widzę jej na mapie: https://www.wkatowicach.eu/informacje/w-katowicach/Bebok-przy-Centrum-Psychiatrii-w-Szopienicach-ma-juz-imie.-Poznajcie-Harmonie/idn:4313

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Harmonia pojawi się pod szpitalem mniej więcej do końca października, dopiero wtedy dodamy ją do mapy :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to