Poznajemy... Nie takie straszne Beboki z Katowic
BEBOK... postać ze śląskich wierzeń ludowych. Kiedyś często straszono nim dzieci - był taką "pomocą wychowawczą" kiedy rodzice chcąc zdyscyplinować swoje pociechy mówili być grzeczny abo zabiere cie bebok. My tej tradycji nie podtrzymujemy ;) Zresztą beboki, które obecnie mieszkają na ulicach Katowic dzieci już raczej nie wystraszą, prędzej wywołają uśmiech i zaciekawienie :)
Jak wyglądał bebok?
Najczęściej słyszy się, że bebok był paskudnym niewielkim i kudłatym stworem z ostrymi zębiskami i wielkimi przerażającymi oczami. Takiego właśnie spotkaliśmy kilka lat temu pod łóżkiem w jednym z pomieszczeń Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. FrAntki do dziś go wspominają, my zresztą też...
Znany pisarz i historyk regionalista, Marek Szołtysek, opisuje beboka jako istotę niewysoką mającą około pół metra wysokości, ubraną zwyczajnie w spodnie, koszulę, marynarkę i czapkę z pomponem. Nosi on ze sobą kij, którym bije niegrzeczne dzieci oraz worek, do którego je chowa i wynosi. Bebok oczywiście czai się gdzieś blisko domu, więc w każdej chwili może porwać każde niegrzeczne dziecko. Ale może już wystarczy tych opowieści...
Beboki żyją wśród nas?
Ludzie przestali wierzyć w beboki, więc te przestały być straszne? Coś w tym jest... A jeśli chcecie poznać bardzo przyjazną rodzinę beboków to zapraszamy Was na spacer po Katowicach.
Aktualnie bebokowa rodzinka liczy 15 członków (stan na maj 2023), każdy ma swoje imię i swoją historię, są i synki, i dziołszki... Łączy ich jedna osoba - Grzegorz Chudy - artysta z Nikiszowca. To on w 2018 roku po raz pierwszy narysował takiego sympatycznego beboka na zamówienie swojej córki. Później beboki zaczęły powoli zamieszkiwać ulice Katowic.
Rodzina beboków wciąż się rozrasta - niedługo kolejne figurki pojawią się m.in. na Nikiszowcu przy jednym z oddziałów Muzem Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta (ul. Rymarska) i będzie to mama ze swoim bebokiem-bajtlem stojąca w kolejce do pralni i magla na Nikiszu.
Pełną i aktualną listę katowickich beboków znajdziecie zawsze na profilu Beboki z Katowic, a my cytujemy:
1.
2.
3. & 4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
13.
14.
15.
16.
17.
PS. Do rodziny należy także Bebok ze szlaku śląskiej godki - stoi i straszy na schodach niedaleko Spodka i MCK.
Gdzie znaleźć beboki w Katowicach?
Co jeszcze warto wiedzieć?
- Beboki są bohaterami upominków, pamiątek i gadżetów.
- Beboki są nawet bohaterami spektaklu Teatrtrip - podróże ze sceną.
- CO ZAINTERESUJE DZIECI? Pieczątki z bebokami - można je zbierać, przykładowo pieczątkę z Florką można przybić w punkcie informacji turystycznej przy katowickim rynku, Frelkę i Miglanca w punkcie informacyjnym na parterze Galerii Katowickiej, a Bogucia - w sklepie firmowym Porcelany Bogucice.
- W zależności od pory roku czy okresu świątecznego (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki itp.) niektóre Beboki mogą mieć okolicznościowe ubranka i gadżety ;)
Katowickim Bebokom nie można odmówić uroku, byłoby fajnie gdyby za jakiś czas powstała mapka, z którą można wędrować przez miasto i na niej odbijać pieczątki, ale na razie szlak rozrasta się dość dynamicznie, więc pewnie to sprawa do rozważenia w przyszłości.
Podoba Wam się ten szlak?
Komentarze
Prześlij komentarz