Spacerem... Rezerwat przyrody Babczyna Dolina

Przeczytajcie to jeśli szukacie pomysłu na spokojny leśny spacer z miłym zakończeniem :) Rezerwat przyrody Babczyna Dolina w dolinie rzeki Korzeniec istnieje już od 2002 roku, ma charakter leśno-torfowiskowy. Znajduje się na terenie gminy Suszec. Ale najprościej wybrać się do niego przyjeżdżając do Kobióra.

Rezerwat można poznać bliżej dzięki ścieżce edukacyjno-przyrodniczej - Dolina Baby Jagi o długości ok. 1 km, która przebiega bardzo ładnym fragmentem lasu. Może to niewiele, ale kiedy spojrzycie na mapę to zobaczycie, że możliwości spacerowych w tej okolicy jest więcej... Na spacer wykroiliśmy pętlę o długości ok. 6 km. 

 


 

Zanim dojdziemy do ścieżki przyrodniczej przechodzimy przez Dolinę Trzech Stawów...

Wiedzieliście, że w Kobiórze są tak ładne stawy? Miejsce to znane jako Dolina Trzech Stawów pełne jest zieleni i wędkarzy, więc pewnie także i ryb ;) Niestety poza ławeczkami dla wędkarzy nad brzegiem stawu brak jest infrastruktury dla spacerowiczów czy rowerzystów chcących zatrzymać się tu na odpoczynek, a szkoda! Jest pewne miejsce gdzie można odpocząć - o tym na końcu artykułu.

  • Nad stawami kobiórskimi przy ul. Leśników stoi owinięty drutem kolczastym głaz - ten kamienny obelisk stanął w miejscu, w którym była brama wjazdowa do podobozu KL Auschwitz-Birkenau w Kobiórze. Był to największy spośród podobozów „leśnych” w lasach między Pszczyną a Tychami, powstały w grudniu 1942 roku na terenie Kobióra. Składał się z dwóch baraków otoczonych ogrodzeniem z drutu kolczastego. W obozie przebywało początkowo około 60, a potem 150 więźniów: Żydów, głównie z Polski, Francji, Belgii i Czech oraz kilku Niemców, Polaków i Rosjan. Pilnowani byli przez ok. 20 esesmanów. Więźniowie pracowali głównie przy wyrębie lasu i wstępnej obróbce pni. Pozyskane drewno przekazywano nadleśnictwu, a gałęzie i materiał odpadowy były wykorzystywane do spalania zwłok ofiar zagłady w dołach i na stosach w Birkenau. 

Dolina Trzech Stawów w Kobiórze

 

Z parkingu (Kobiór, ul. Leśników, przy stawach) od razu wchodzimy na groblę pomiędzy stawami i idziemy po tej stronie stawu, która znajduje się bliżej lasu (zerknijcie na trasę na naszej mapce wyżej).

Dochodzimy aż do białego mostku, przechodzimy przez niego i wchodzimy już prosto do lasu. Po ok. 200 m na leśnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, a po kolejnych 200 metrach dochodzimy już do miejsca gdzie rozpoczyna się teren rezerwatu Babczyna Dolina. Tu znajduje się koniec ścieżki przyrodniczej, ale nie ma to większego znaczenia czy pójdziemy od tablicy nr 1 czy nr 7, bo właśnie tyle tablic umieszczono na tej ścieżce. Za tablicą oznaczoną numerem 1, na skrzyżowaniu dróg, znajduje się kilka stołów i ławek, więc można tu zaplanować odpoczynek. 

 

Babczyna Dolina to piękne, spokojne i zaciszne miejsce. Spacerując tu będziecie otoczeni bardzo ładnym lasem, towarzyszyć Wam będzie śpiew ptaków co jest gwarancją prawdziwego odpoczynku. 

 

Babczyna Dolina to rezerwat leśny, położony na terenie gmin Suszec i Kobiór. Zasadnicza część rezerwatu o powierzchni prawie 76 ha, jest położona na terenie leśnictwa Radostowice w Nadleśnictwie Kobiór, w centrum lasów kobiórskich, w górnym biegu Korzeńca Południowego. Rezerwat został utworzony w 2002 roku, więc należy do stosunkowo młodych obszarów chronionych. A chronić ma bór wilgotny trzcinnikowy z rzadkimi gatunkami mszaków - tych naliczono tu aż 61. Rośnie tutaj m.in. okrężnica bagienna wpisana jako gatunek ginący do Czerwonej Księgi Województwa Śląskiego. Obok boru trzcinnikowego na terenie rezerwatu „Babczyna Dolina” występuje także torfowisko oraz ols torfowcowy. Oprócz tego stanowi on również ostoję dla kilku gatunków gadów i płazów, m.in. dla padalca, jaszczurki żyworodnej, żaby jeziorkowej oraz zaskrońca. 

Więcej o rezerwacie, tym co chroni i o tych którzy tu mieszkają można dowiedzieć się z tablic na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej.

 

 

Co robimy dalej? Oczywiście po dojściu do miejsca odpoczynkowego można wrócić na parking tą samą drogą, ścieżka jest tak ładna, że nudy nie będzie. Albo można pokusić się o pętlę (taką jak na naszej mapie), ale wtedy na miejsce startu wrócimy już ścieżką asfaltową, po której poruszają się także rowerzyści, biegacze i rolkarze. Ale dalej będziemy spokojnie szli lasem. 

 

Fragment leśnej asfaltowej ścieżki pomiędzy Kobiórem a Radostowicami.

 

UWAGA! Ta droga to dobra opcja spacerowa jeśli chcecie wygodnie pospacerować lasem z wózkiem lub szukacie ciekawego i bezpiecznego miejsca na rolki - asfaltowa droga wyłączona z ruchu samochodowego ciągnie się lasem z Kobióra aż pod Radostowice (w sumie jest to ponad 6 km!).

Dużym plusem tej pętli jest to, że na końcu znajdziecie dwa punkty gdzie w nagrodę za spacer można zafundować sobie małe co nieco - kawę, lemoniadę, lody czy gofry - a to wszystko w KOLE BANY, który działa od wiosny do jesieni, więc jeśli będziecie tu w takim czasie to śmiało wpadajcie :) Jeśli nie słodkości to tuż obok w Cug do pizzy możecie zamówić włoską pizzę. Głodni stąd nie wrócicie :)

 

 KOLE BANY w Kobiórze


Jest i trzecia opcja spacerowa - na wysokości punktu 6 na naszej mapie można skręcić w lewo skracając sobie nieco drogę - wtedy po ok. 600 m dojdziecie do mostku na rzece Korzenica i z powrotem nad stawy - w tej opcji pętla spacerowa to ok. 5,5 km. 

  • Do Kobióra można dojechać pociągami Kolei Śląskim, z dworca nad stawy mamy tylko ok. 15 minut spaceru.
  • Do rezerwatu Babczyna Dolina można wybrać się na spacer z psem. 

A może rowerem? Jak najbardziej! Polecamy tę okolicę także na rower, blisko jest nad Jezioro Paprocańskie albo do Pszczyny, ale o tym u nas jeszcze będzie :) Dziękujemy Agnieszce za pomysł na ten miły leśny spacer :)

*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to