Wędrujemy... Jesień na Koziej Górze

Pierwsza niedziela listopada przywitała nas szaroburym porankiem. Pomyśleliśmy że gdzieś jednak musi świecić słońce, a mapa pogodowa dała nam nadzieję na słoneczny dzień w Bielsku. I faktycznie - Bielsko przywitało nas słońcem i błękitnym niebem. Mając do dyspozycji tylko część tego krótkiego listopadowego dnia wybraliśmy spokojny spacer na niewielką ale sympatyczną Kozią Górę.

https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Nasz spacer rozpoczynamy w Cygańskim Lesie gdzie znajdujemy szlak zielony, który początkowo biegnie razem ze szlakiem żółtym. Kiedy szlaki rozdzielają się idziemy dalej zielonym. Na szlaku można zobaczyć pozostałości dawnego toru saneczkowego, który kiedyś istniał w tym miejscu. Przejście do Schroniska Stefanka na Koziej Górze szlakiem zielonym zajmuje ok. 1 godz. i 15 minut. Jeśli zależy Wam na spokojnym i łagodnym wejściu na Kozią to polecamy szlak czerwony z niebieskim albo drogę dojazdową do schroniska - to najwygodniejsza opcja. Drogą dojazdową można pokusić się o wjazd na Kozią Górę dziecięcym wózkiem.


Żadna z tras która prowadzi na Kozią nie jest specjalnie widokowa, dopiero dochodząc do schroniska widzimy już dużo więcej. Widokowy jest szczyt Koziej Góry, który leży kilka kroków od schroniska - trafimy na niego idąc niebieskim szlakiem prowadzącym w kierunku Szyndzielni.


Mijamy szczyt Koziej i niebieskim szlakiem idziemy w dół aż do skrzyżowania szlaków gdzie napotykamy szlak żółty, skręcając w lewo dojdziemy na Szyndzielnię, co może być ciekawym przedłużeniem tej trasy. Ze szczytu Koziej Góry droga na Szyndzielnię zajmuje ok. 1 godz. i 45 minut. My skręcamy w prawo i żółtym szlakiem schodzimy z powrotem do Cygańskiego Lasu.   • Schronisko Stefanka znajdujące się na Koziej Górze to miejsce, w którym warto się zatrzymać dla dobrego klimatu i dobrej kuchni. Jednak w wolny pogodny dzień przybywa tu bardzo wiele osób, a czas oczekiwania na zamówienie + jedzenie jest długi - warto o tym pamiętać jeśli planujecie zjeść tu posiłek.
  • Na stokach Koziej Góry powstały ścieżki rowerowe Enduro Trails, które w teorii miały sprawić, że na szlakach pieszych zostanie ograniczony ruch rowerowy i będzie bezpieczniej. W praktyce - teraz rowerów w tej okolicy jest dużo więcej, a ścieżki rowerowe często przecinają szlaki piesze - na tych "skrzyżowaniach" są oznaczenia i prośby żeby uważać. Niektórzy rowerzyści dalej jeżdżą po szlakach. Trzeba uważać więcej niż kiedyś, szczególnie idąc z dziećmi.
*
Nasze wpisy o Koziej Górze:
Inne ciekawe miejsca w okolicy:
  • Wycieczkę można zakończyć lub rozpocząć w sympatycznym i przyjaznym miejscu - w Kawiarni Peron (Bielsko-Biała, ul. Olszówka 27A). Trafimy tu idąc przez Cygański Las w kierunku Olszówki, kawiarnia znajduje się na obrzeżach Cygańskiego Lasu. Można tu zjeść bardzo dobre ciasto, desery lub konkrety takie jak dobre pierogi (link). Na parterze kawiarni działa Sala zabaw Lokomotywa (link).
  • Bielskie Błonia - rozległy teren rekreacyjny o którym więcej pisaliśmy już tutaj: Błonia w Bielsku-Białej.

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to