Błonia w Bielsku-Białej

Spacer po bielskich Błoniach miał być uzupełnieniem naszej niedawnej wyprawy na Kozią Górę (link). Jednak dzieci szybko dokonały modyfikacji w naszych planach, zamieniając spacer po Błoniach na jedynie słuszną wizytę w zlokalizowanym tam Miasteczku Ruchu Drogowego, co im do szczęścia w zupełności wystarczyło. Przez Błonia przeszliśmy szybkim krokiem i wielkim skrótem, na szczęście po drodze do wspomnianego Miasteczka coś udało nam się jednak zobaczyć. Jeśli planujecie spędzić tu godzinę lub dwie to lepiej od razu przewidziany czas pomnożyć razy dwa. Mimo, że mieliśmy nieco czasu w zapasie, ostatecznie i tak nam go brakło, bo jesienne dni niestety są coraz krótsze, a wieczory chłodne. Nie zobaczyliśmy wszystkiego, ale dzięki temu będziemy mogli kiedyś ponownie odwiedzić Błonia i uzupełnić ten wpis :)


Błonia to całoroczne i ogólnodostępne tereny rekreacyjne znajdujące się u podnóża Koziej Góry w dzielnicy Bielska-Białej - Mikuszowicach, w sąsiedztwie Cygańskiego Lasu i Olszówki. Jest to miejsce gdzie dla mieszkańców Bielska i okolic organizowane są różnego rodzaju imprezy - sportowe, rekreacyjne, muzyczne i kulturalne. A jeśli chodzi o rodzinną rekreację to mamy tu kilka miejsc do wyboru.

Miasteczko Ruchu Drogowego

Miasteczko Ruchu Drogowego znajduje się obok Campingu Ondraszek (ul. Pocztowa 43) i czynne jest od 1 kwietnia do 31 października. Obiekt przeznaczony jest głównie dla dzieci, które jeżdżąc po asfaltowych ulicach mogą poznawać i utrwalać przepisy ruchu drogowego.


W Miasteczku, jak w prawdziwym mieście, są skrzyżowania, rondo, sygnalizacja świetlna, przejścia dla pieszych, przejazd kolejowy, znaki drogowe, chodniki, a czasami nawet korki. Warto zachować ostrożność, bo wyścigowych piratów drogowych i tu nie brakuje. 


Godziny szczytu i największe natężenie ruchu drogowego wypada tu o innych porach niż w prawdziwych miastach, bo na sobotnie i niedzielne popołudnia.


Po tych miniaturowych ulicach porusza się wszystko co ma koła: rolki, hulajnogi, rowerki, gokarty, a nawet samochody z napędem elektrycznym.
Jeśli nie wzięliście żadnego z tych pojazdów ze sobą to nic straconego... na miejscu działa wypożyczalnia gokartów z pojazdami w rozmiarach od XS dla dzieci po XL dla rodziców.Place zabaw

Na plac zabaw składa się kilka konstrukcji, pomiędzy nimi znalazło się miejsce także na siłownię.


 

Pole do minigolfa

Na tym polu w golfa mogą zagrać wszyscy niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. 
Dodatkowo na miejscu jest kawiarnia, grill bar, plac zabaw dla dzieci i... piaszczysta plaża. Koszt przyjemności grania od poniedziałku do piątku to 10 zł od osoby (ulgowy 8 zł), a w weekendy i święta 13 zł (ulgowy 10 zł). Cena zawiera wejście na pole i wypożyczenie sprzętu do gry. Więcej informacji na stronie internetowej Minigolf na Błoniach.Park Zabaw Błoniolandia

W Błoniolandii najmłodsi mogą korzystać z bezpłatnego placu zabaw z piaskownicą, zjeżdżalniami i huśtawkami. Korzystanie z innych atrakcji jest odpłatne, ale można także zakupić całodniowy bilet wstępu (koszt 30 zł) obejmujący prawie wszystkie miejsca zabawy. Do dyspozycji dzieci jest m.in. park linowy, dmuchańce, euro bungee i minibawialnia z piłeczkami. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Park Zabaw Błoniolandia.


*
Do pozostałych miejsc nie dotarliśmy, ale myślę, że warto odnotować obecność tych punktów na mapie Błoni. 

I tak na Błoniach powstały dwa tory pumptrack (link) - w tym jeden dla mniejszych dzieci. Tor pumptrack to najkrócej mówiąc specjalny tor rowerowy, pagórkowaty i specjalnie wyprofilowany. Jazda po takim torze doskonali umiejętności jazdy na rowerze, ćwiczy koordynację ruchową i rozwija zmysł równowagi. Przeszkody są niewielkie, tak jak i rozwijana na torze prędkość, dzięki czemu jest on bezpieczny i odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Tor na bielskich Błoniach dostępny jest bezpłatnie przez cały rok w godzinach 7:00 - 22:00.

Poza tym na Błoniach znalazło się miejsce na skatepark i wielofunkcyjne boisko do gier zespołowych

Poza Błoniolandią znajdziemy tutaj drugą prywatną inwestycję: Centrum Rekreacyjne Granda (link), gdzie dzieci mogą przejechać się małym quadem, zjechać dwudziestometrową tyrolką lub skorzystać z parku linowego.

Poza tym na miejscu są toalety (płatne) i ogródkowa gastronomia


Z centrum Bielska na Błonia można dojechać autobusami linii 1, 14 i 38 (przystanek Cygański Las) lub 12 i 24 (przystanek Mikuszowice/Błonia).

Wpis kończę słowami c.d.n. ponieważ wiem, że na pewno tu wrócimy, więc do zobaczenia na Błoniach :)

Komentarze

  1. Niesamowite miejsce. I jakie popularne. Widzę tłumy na zdjęciach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak w jednym miejscu jest tyle atrakcji, więc warto spędzić tam cały dzień.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to