Dzień otwarty Zajezdni Autobusowej Zagórze

W sobotę 20 września Franek & Antoś byli na Dniu otwartym Zajezdni Tramwajowej w Katowicach Zawodziu. W towarzystwie kochanej cioci bawili się tak dobrze, że zapomnieli o obiecanych mamie zdjęciach :) Ale nic to, w przyszłym roku na pewno nadrobimy braki zdjęciowe, bo Dzień otwarty Zajezdni Tramwajowej organizowany jest przez Tramwaje Śląskie S.A. każdego roku, choć corocznie w innej zajezdni, a tych w naszym województwie nie brakuje. Z względu na program impreza jest godna polecenia małym, średnim i dużym. 


Niedługo po zajezdni w Katowicach, już w październiku, swoje drzwi otwarła Zajezdnia Autobusowa w Sosnowcu Zagórzu.

 

Jak to na "dniu otwartym" bywa na czas kilku godzin swoje drzwi otwierają pomieszczenia i zakamarki niedostępne w czasie kiedy zajezdnia pracuje zwyczajnym rytmem. Można to nazwać zwiedzaniem "od kuchni", choć chyba bardziej pasuje określenie "od warsztatu".


W Sosnowcu można było przez chwilę poczuć się jak prawdziwy kierowca autobusu siedząc za dużym autobusowym "kółkiem", do wyboru były pojazdy od najstarszych, niewykorzystywanych już w ruchu liniowym jak Jelcz "Ogórek" i Ikarus, do najnowszych, a także pojazdy techniczne.










 

 


Zajezdnię zwiedzało się w grupach i z przewodnikiem, trasa zwiedzania biegła od stacji paliw, przez budynki zajezdni gdzie znajdują się stanowiska remontowe, następnie przez myjnię autobusową, a kończyła się przy stanowiskach pracy wulkanizatorów.


Odważnych, którzy zaglądali autobusowi pod podwozie nie brakowało.

 

Tu powstają "zabytki techniki".


Przejazd przez automatyczną myjnię to był dla niektórych najbardziej wyczekiwany moment.


Jak to się robi? Naprawa dziurawej opony czy ściąganie opon z felg - po wizycie w tym warsztacie to nie było już dla nikogo tajemnicą...







Dodatkową atrakcją tego dnia był pokaz ratownictwa drogowego przeprowadzony przez strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu i pokaz odbicia zakładników uwięzionych w autobusie.




Odbicie zakładników z autobusu – pokaz grupy rekonstrukcyjnej SPAP z Katowic.


Kolejna okazja odwiedzenia zajezdni już za rok, a informacji o miejscu i programie dni otwartych warto szukać na stronie internetowej Tramwaje Śląskie S.A. albo na naszym profilu FB, gdzie na pewno damy znać o kolejnej takiej imprezie w przyszłym roku.

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to