Szukaj na blogu

Spacerem... Żabie Doły

ŻABIE DOŁY to zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Kiedyś były to tereny mocno naznaczone działalnością człowieka, dziś są przykładem jak na terenach poprzemysłowych może odrodzić się życie. Kiedyś działały tutaj kopalnie węgla kamiennego, rud srebra, cynku i ołowiu, a także huty cynku i żelaza, składowano tu odpady przemysłowe. Kiedy osłabła działalność przemysłowa człowieka na te tereny powróciła dzika przyroda.


Żabie Doły odwiedzamy najczęściej wczesną wiosną, ale jest to miejsce do którego warto przyjechać o każdej porze roku. To miejsce bardzo Wam polecamy na przyjemny spacer ze śpiewem ptaków w tle lub wycieczkę rowerową - przykładowo można połączyć wycieczkę na Żabie Doły z odwiedzeniem ścieżek Parku Śląskiego.


 

Żabie Doły zajmują powierzchnię ponad 225 ha z czego 35 ha stanowią mniejsze i większe zbiorniki wodne, które powstały w wyniku działalności górniczej na tych terenach. Skutki uboczne wydobycia węgla doprowadziły do zapadania się gruntu, niecki wypełniały się wodą tworząc stawy, a ich brzegi zaczęły porastać roślinnością. Tereny te najbardziej upodobały sobie ptaki - podobno oznaczono ich tutaj prawie 130 gatunków, a wśród nich takie, które na Śląsku występują rzadko. Oprócz ptaków możemy spotkać tu wiele gatunków owadów, kilka gatunków płazów, ślimaków, gryzoni i większych ssaków.
 

Aby ochronić i zabezpieczyć ten cenny przyrodniczo teren w 1997 roku utworzono zespół przyrodniczo-krajobrazowy, ale to nie koniec zmian w tym miejscu. W ostatnim czasie wiele zmieniło się tu na jeszcze lepsze. Powstały nowe ładne alejki spacerowe, ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi i czatownie do obserwacji ptaków lub... młodszych braci udających ptaki ;) Jak wieść niesie podobno będzie tutaj jeszcze ładniej, a my na pewno z radością niedługo znów sprawdzimy czy Żabie Doły dalej pięknieją :)


Na Żabie Doły zawędrowaliśmy na początku kwietnia w poszukiwaniu wiosny. Tu zobaczyliśmy, że świat po zimie powoli się budzi - stawy ożyły dzięki mieszkającym tu ptakom, które bardzo głośno dawały znać o swojej obecności. Polecamy to miejsce na rower i spacer - groblami wśród stawów i po nieczynnych już nasypach kolejowych. Te tereny polecamy też na obserwację życia naszych ptasich przyjaciół - szczególnie wiosną. Warto zabrać lornetkę.
PARKING: 
 

https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

4 komentarze:

 1. To musi być naprawdę ważne miejsce bo wiele osób przyjeżdża na Żabie Doły fotografować ptaki. Czatownie bardzo się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne, sielskie, wiosenne klimaty. Cudne zdjęcia. Podejrzewam, że w rzeczywistości jest tam jeszcze piękniej. Zazdroszczę spaceru w takich okolicznościach przyrody :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są takie miejsca do których warto wracać o każdej porze roku, to na pewno jedno z nich :)

   Usuń

Copyright © 2014 FrAntki Wędrowniczki , Blogger