Spacerem... Żabie Doły

ŻABIE DOŁY to zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Kiedyś były to tereny mocno naznaczone działalnością człowieka, dziś są przykładem jak na terenach poprzemysłowych może odrodzić się życie. Kiedyś działały tutaj kopalnie węgla kamiennego, rud srebra, cynku i ołowiu, a także huty cynku i żelaza, składowano tu odpady przemysłowe. Kiedy osłabła działalność przemysłowa człowieka na te tereny powróciła dzika przyroda.


Żabie Doły odwiedzamy najczęściej wczesną wiosną, ale jest to miejsce do którego warto przyjechać o każdej porze roku. To miejsce bardzo Wam polecamy na przyjemny spacer ze śpiewem ptaków w tle lub wycieczkę rowerową - przykładowo można połączyć wycieczkę na Żabie Doły z odwiedzeniem ścieżek Parku Śląskiego.


 

Żabie Doły zajmują powierzchnię ponad 225 ha z czego 35 ha stanowią mniejsze i większe zbiorniki wodne, które powstały w wyniku działalności górniczej na tych terenach. Skutki uboczne wydobycia węgla doprowadziły do zapadania się gruntu, niecki wypełniały się wodą tworząc stawy, a ich brzegi zaczęły porastać roślinnością. Tereny te najbardziej upodobały sobie ptaki - podobno oznaczono ich tutaj prawie 130 gatunków, a wśród nich takie, które na Śląsku występują rzadko. Oprócz ptaków możemy spotkać tu wiele gatunków owadów, kilka gatunków płazów, ślimaków, gryzoni i większych ssaków.
 

Aby ochronić i zabezpieczyć ten cenny przyrodniczo teren w 1997 roku utworzono zespół przyrodniczo-krajobrazowy, ale to nie koniec zmian w tym miejscu. W ostatnim czasie wiele zmieniło się tu na jeszcze lepsze. Powstały nowe ładne alejki spacerowe, ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi i czatownie do obserwacji ptaków lub... młodszych braci udających ptaki ;) Jak wieść niesie podobno będzie tutaj jeszcze ładniej, a my na pewno z radością niedługo znów sprawdzimy czy Żabie Doły dalej pięknieją :)


Na Żabie Doły zawędrowaliśmy na początku kwietnia w poszukiwaniu wiosny. Tu zobaczyliśmy, że świat po zimie powoli się budzi - stawy ożyły dzięki mieszkającym tu ptakom, które bardzo głośno dawały znać o swojej obecności. Polecamy to miejsce na rower i spacer - groblami wśród stawów i po nieczynnych już nasypach kolejowych. Te tereny polecamy też na obserwację życia naszych ptasich przyjaciół - szczególnie wiosną. Warto zabrać lornetkę.
PARKING: 
 

https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

 1. To musi być naprawdę ważne miejsce bo wiele osób przyjeżdża na Żabie Doły fotografować ptaki. Czatownie bardzo się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne, sielskie, wiosenne klimaty. Cudne zdjęcia. Podejrzewam, że w rzeczywistości jest tam jeszcze piękniej. Zazdroszczę spaceru w takich okolicznościach przyrody :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są takie miejsca do których warto wracać o każdej porze roku, to na pewno jedno z nich :)

   Usuń
 3. Byliśmy! Jesteśmy zachwyceni. Ja. Urodzony w Brzezinach Śl. Do niedawna nie wiedziałem, że istnieją...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to