Wędrujemy... Góra Zborów i okolice

Zanim tegoroczna wiosna na dobre się rozkręci, co pewnie jeszcze trochę potrwa, miło przypomnieć sobie tę zeszłoroczną, ciepłą i słoneczną, którą cieszyliśmy się w pierwszym dniu maja na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jeśli lubicie miejsca z widokami na piękną jurajską okolicę to warto odwiedzić Rezerwat przyrody Góra Zborów w Podlesicach. Na wyprawę warto zarezerwować sobie cały dzień ponieważ ta okolica kryje więcej ciekawych miejsc - we wspomnianym rezerwacie znajduje się Jaskinia Głęboka, niedaleko jest Park linowy AdrenaLinaPark, a kilka kilometrów dalej piękne Skały Rzędkowickie. Warto zajrzeć także do Bobolic i Mirowa, a stamtąd do niedalekiego Łutowca gdzie latem przy miejscowej szkole organizowany jest piknik paleontologiczny i gdzie znajduje się kolejny ciekawy punkt widokowy.
Spacer na Górę Zborów można rozpocząć z parkingu przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury (Podlesice 83, Kroczyce). Parking jest bezpłatny jednak w dni kiedy przyjeżdża więcej turystów trudniej też o miejsce. Jeśli tu nie znajdziecie miejsca, a czasem warto chwilę poczekać, to kolejnych miejsc parkingowych szukajcie nieco dalej (przy drodze w okolicy szlaku zielonego) lub ok. 1 km dalej w okolicach Hotelu Ostaniec i parku linowego AdrenaLina Park (Podlesice 82, Kroczyce).


Na naszej mapie propozycja najkrótszej trasy na Górę Zborów, ale jak możecie zobaczyć ta okolica ma Wam wiele do zaoferowania... Jeśli szukacie opcji dłuższego spaceru to polecamy spacer od Skał Rzędkowickich zielonym szlakiem lub spod Zamku Bąkowiec w Morsku przez Górę Apteka czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd.


Góra Zborów to rezerwat, który obejmuje dwa skalne grzbiety zbudowane z wapieni: Górę Zborów zwaną Berkową (464 m n.p.m.) oraz Kołoczek. Są to jedne z najbardziej malowniczych grup wapiennych ostańców na Wyżynie Częstochowskiej.


Z parkingu przy Centrum Dziedzictwa na Górę Zborów prowadzą szlaki oznaczone kolorem czarnym i zielonym - wejście zajmuje ok. 20-30 minut. Po przejściu 1,2 km łatwej i dostępnej przez cały rok trasy możemy już cieszyć się pięknymi, rozległymi widokami. Po drodze mijamy wiele ostańców skalnych o różnych kształtach. Zejść z góry można tymi samymi szlakami prowadzącymi do parkingu lub pójść dalej szlakiem zielonym, który prowadzi do głównej drogi.


 

Za wejście na teren Rezerwatu Góra Zborów pobierane są opłaty - bilet jednodniowy, który należy wykupić we wspomnianym już Centrum Dziedzictwa, kosztuje 2 zł (opłata obowiązuje dzieci powyżej 5 lat). W tym samym miejscu możecie także umówić się na zwiedzanie Jaskini Głębokiej.

Jaskinia czynna jest od 15 kwietnia do 31 października codziennie w godzinach: od 10:00 do 16:00. Wejście do jaskini możliwe jest o pełnej godzinie i w towarzystwie przewodnika. Minimalna ilość zwiedzających to 5 osób. Opłata za zwiedzanie wynosi 18 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy) - dane z 2023 roku. Wejście do Jaskini Głębokiej można zarezerwować także telefonicznie - tel. 730 702 056 lub pisząc na adres biuro@podlesice.org.pl.


Jaskinia Głęboka, która znajduje się w Kruczych Skałach na Górze Zborów została odkryta podczas eksploatacji kalcytu przed II wojną światową. Została udostępniona do zwiedzania w 2010 roku. Długość trasy turystycznej to ok. 190 m, głębokość 16,5 - trasa jest jest oświetlona. Wewnątrz panuje temperatura ok. 6 stopni i wilgotność ponad 95%.Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury

Podlesice 83, Kroczyce
biuro@podlesice.org.pl
tel. 730 702 056
strona internetowa: www.podlesice.org.pl/podlesice1

godziny otwarcia:
od maja do września codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00 |

od października do kwietnia od poniedziałku do piątku od 9:00 do 15:00
Kolejnym miejscem które możecie odwiedzić jest AdrenaLinaPark w Podlesicach. Ten park linowy posiada dwie trasy:
- trasę standarddla osób ze wzrostem powyżej 140 cm - na trasie liczącej 250 m znajduje się 20 przeszkód,
- trasę junior - dla dzieci od 6 roku życia i o wzroście maksymalnym 150 cm - na trasie o długości 120 m jest 12 przeszkód.

Park otwarty jest od 1 kwietnia do ostatniego dnia przed wakacjami szkolnymi - w soboty i niedziele od 11:00 do 18:00, od pierwszego dnia wakacji szkolnych do 31 sierpnia - codziennie od 11:00 do 19:00 i od 1 września do 31 października - w soboty i niedziele od 11:00 do 17:00. Cennik: trasa junior 20 zł - trasa standard 25 zł - obie trasy 35 zł.


AdrenaLinaPark w Podlesicach
Podlesice 83, Kroczyce Kilka kilometrów dzieli nas od kolejnego pięknego miejsca - Skały Rzędkowickie. Kto wypatrzy je z drogi ma tylko jedną myśl, że musi się zatrzymać, z daleka są piękne i z bliska też. Wapienne ostańce rozciągają się tutaj na odcinku prawie kilometra. Z drogi bardzo dobrze widoczna jest jedna ze skał - Wysoka. U jej podnóża znajdziecie bezpłatny parking. Jeśli chcecie bliżej poznać to miejsce to czeka Was ok. 2 km przyjemny spacer z widokami i wśród wapiennych skał.

 
 Ostatnim punktem na naszej liście jest Łutowiec. To miejsce zapamiętaliśmy bardzo dobrze z dwóch powodów - świetnego punktu widokowego i organizowanego mam nadzieję już każdego roku latem pikniku paleontologicznego na terenie miejscowej szkoły (Łutowiec 9, Niegowa), na którym mieliśmy przyjemność być już dwukrotnie.
Choć sam Łutowiec jest niewielki to ilość atrakcji na tym pikniku była naprawdę ogromna. W programie znalazła się m.in. wystawa niezwykłych skamieniałości, a także buszowanie w piaskownicy pełnej nie tylko amonitów, poszukiwanie prawdziwych skamieniałości na sicie do płukania, warsztaty artystyczne, mikroskopowe czy rycerskie gry i zabawy i lekcje prawdziwej skałkowej wspinaczki.

 


Jeśli będziecie w tej okolicy kiedy będzie organizowany kolejny taki piknik to zachęcamy aby wziąć w udział w zabawie. A jeśli chcecie znaleźć kolejny punkt widokowy to warto wspiąć się na wzgórze i skałki widoczne za terenem szkoły. Ze szczytu wzgórza widać położone niedaleko zamki w Mirowie i Bobolicach.


Jeśli już wypatrzycie te zamki to mając jeszcze czas i siły warto i tam zajrzeć. Polecamy kolejny spacer - tym razem Grzędą Mirowską pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach i polecamy nasz wpis Od zamku do zamku... Spacer z Bobolic do Mirowa. Odbudowany zamek w Bobolicach można zwiedzać - i tu polecamy wpis Zamek w Bobolicach. Na koniec polecamy Wam wizytę w Żarkach - miasteczku którego atrakcje długo wymienialiśmy we wpisie Rodzinnie w Żarkach. Jak widzicie wasza przygoda na Jurze nie będzie mieć końca - do zobaczenia na Jurze :)

 
 *

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to