Rodzinnie w Żarkach

Żarki to miejscowość na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, położona niedaleko Myszkowa i Częstochowy. Chociaż jest niewielka to atrakcji w niej wiele i można nimi wypełnić cały długi dzień i to niejeden. Coś dla siebie znajdzie tu każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, ale Żarki mają szczególnie bogatą ofertę dla rodzin z dziećmi. Zadowoleni powinni być zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i historii. Gwarantuję, że jeśli tu przyjedziecie nie będziecie żałować, a jeśli już tu byliście, to musicie wrócić, bo na pewno znajdziecie coś nowego.Żarki można odwiedzić o każdej porze roku, ale warto przyjechać tu w wybrane dni lub weekendy kiedy organizowane są specjalne akcje promujące atrakcje tego miasta. Takie akcje organizowane są kilka razy w ciągu roku - w ofercie jest tańszy wstęp do poszczególnych miejsc lub ciekawe warsztaty w obniżonych cenach lub z dodatkowymi atrakcjami. Niektóre miejsca biorą udział w organizowanej dwa razy w roku akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny". Informacji o kolejnych takich akcjach oraz ciekawych sezonowych warsztatach szukajcie na stronie www.turystykazarki.pl.


W naszym wpisie polecamy:
 • "Stary Młyn" Muzeum Dawnych Rzemiosł
 • Pracownia EtnoJura
 • Pracownia Zabawek Stodoła
 • Manufaktura Słodyczy HokusPokuss
 • Kampus Eureka
 • Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin
 • Wystawa Amonitów "Skarby Jury"
 • Zagroda Edukacyjna "Maciejówka"
 • Agrogospodarstwo "Pod Skałką"
 • Wyprawa gazikiem przez Jurę
 • Żareckie Jarmarki
 • Ścieżki rowerowe & spacerowe


Poznawanie Żarek możemy rozpocząć od wizyty w Muzeum Dawnych Rzemiosł. Jest to wspaniale urządzone multimedialne i interaktywne muzeum, pełne oryginalnych urządzeń. W szczegółach pokazuje pracę dawnego młyna i w którego pięknie odnowionych zabudowaniach ma swoją siedzibę - stąd wzięła się nazwa "Stary Młyn". Ten młyn, choć już nieczynny, dostał drugie naprawdę piękne życie i jest przykładem na to jak wspaniale i użytecznie można połączyć tradycję z nowoczesnością. Jest to jedno z ciekawszych muzeów w naszym województwie.

Muzeum zwiedza się z przewodnikiem, nie ma znaczenia czy przyjeżdża tu większa grupa czy mała rodzinna wycieczka, każdy może liczyć na oprowadzenie. Przewodnik, na zmianę z multimedialnymi prezentacjami, w bardzo ciekawy sposób opowiada o życiu rzemieślników w dawniejszych czasach i ma cierpliwość do wszelkich nie tylko dziecięcych pytań, do których zresztą sam zachęca. Poza przewodnikiem codzienność dawnego miasteczka przybliżają nam także przedstawiciele dawnych rzemiosł - młynarz, bednarz czy szewc. Co ważne dzieci mogą tu wszystkiego dotknąć, zaangażować się w różne zadania praktyczne, rozwiązywać multimedialne quizy i żeby było już naprawdę idealnie - za pracę dostają mały prezent, więc nie wychodzą stąd z pustymi rękami, a wizytę w muzeum kończą w... beczce śmiechu :)


"Stary Młyn" Muzeum Dawnych Rzemiosł
ul. Ofiar Katynia 5, Żarki
tel. 690 070 772, 690 070 765
poczta@muzeumzarki.pl
strona internetowa: www.muzeumzarki.pl
facebook: www.facebook.com/starymlyn.zarki

 *


Pracownia EtnoJura to miejsce niezwykle twórczej zabawy dla całej rodziny. Tu każdy, niezależnie od umiejętności, staje się twórcą czegoś niezwykłego na sobotnich warsztatach rękodzieła pracując z takimi materiałami jak wiklina, drewno, brzoza, słoma i nie tylko... EtnoJura potrafi zająć na długo. Można stąd wyjść z wyjątkowym wiklinowym wiankiem, zwierzątkami z sianka, kolorową malowaną farmą, kwadratowymi bohaterami pewnej gry, drewnianą zabawką czy wyjątkowym upominkiem na prezent. Warto pamiętać o ofercie sezonowej - zimowych warsztatach świątecznych lub wiosennych warsztatach wielkanocnych kiedy tworzy się aniołki, bałwanki, bombki, choinki lub jajka, baranki, zajączki czy kury. Aktualnych informacji dotyczących terminów warsztatów szukajcie na stronie internetowej EtnoJury tutaj. Nasza relacja z Etnojury tutaj.


Pracownia EtnoJura
ul. Leśniowska 26, Żarki
kontakt@etnojura.pl
tel. 730 950 551
strona internetowa: www.etnojura.pl
facebook: www.facebook.com/etnojura

*
 

Pracownia Zabawek Stodoła to bliska krewna EtnoJury, szukajcie jej na Żareckim Jarmarku czyli w Zabytkowym Zespole Stodół. Można tu przyjechać na rodzinne warsztaty w sobotnie popołudnia (od godz. 14:00-18:00, od wiosny do jesieni). Podobnie jak w EtnoJurze wybór możliwych twórczych prac jest naprawdę spory - od tworzenia zwierzątek z siana i malowania bajkowych postaci po własnoręcznie wytwarzane drewniane zabawki, miękkie przytulanki, zawieszki czy opaski. Aktualności dotyczących tego miejsca szukajcie na profilu facebook lub na stronie internetowej.


Pracownia Zabawek Stodoła
Zabytkowy Zespół Stodół – Jarmark Żarecki, Żarki
tel. 730 950 551
kontakt@pracownia-zabawek.pl
strona internetowa: www.pracownia-zabawek.pl


Manufaktura Słodyczy HokusPokuss to miejsce bardzo słodkiej przygody, w którym poza tym, że na własne oczy można zobaczyć jak wytwarza się słodkości w różnych kształtach i kolorach oraz skosztować jeszcze ciepłych cukierków to można umówić się na rodzinne warsztaty i zrobić własnego słodko pachnącego lizaka. Informacji o warsztatach dla rodzin szukajcie tutaj.


Manufaktura Słodyczy HokusPokuss
ul. Piłsudskiego 17, Żarki
tel. 530 815 045
manufaktura.zarki@gmail.com
strona internetowa: www.hokuspokuss.pl
facebook: www.facebook.com/hokuspokuss1

*


Kampus Eureka to nowe miejsce na mapie Żarek. Jest to miejsce zabaw nauką: fizyką, chemią, biologią i historią. O dawnych dziejach oprowadzając nas po Wiosce Żywej Historii opowiadał nam prawdziwy pasjonat - takiego nauczyciela powinno mieć każde dziecko w szkole. Poza tym jest to miejsce eksperymentów - robiliśmy tu niesamowite żelki, gumę balonową i... gluty świecące w ciemności. Lista możliwości jakie daje to miejsce jest jeszcze dłuższa - organizowane są tu m.in. warsztaty sitodruku, a w cieplejszych porach roku zabawy na dworze w klimacie średniowiecznych turniejów. O wszystkich propozycjach Kampusu Eureka przeczytacie tutaj.


Kampus Eureka
ul. Leśna 19, Żarki
tel. 731 926 776, 531 459 475
kontakt@kampus-eureka.pl 
strona internetowa: www.kampus-eureka.pl


Jeśli to wyprawa rodzinna to warto jeszcze zajrzeć do pobliskiego Leśniowa i pięknego Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Miejsce to jest zawsze otwarte i zaprasza szczególnie rodziny. W ciągu roku w kolejne niedziele miesiąca zawsze o godz. 11:00 zaprasza na msze święte ze specjalnym błogosławieństwem dla małżeństw (pierwsza niedziela), dzieci (druga niedziela), rodzin (trzecia niedziela) i mam oczekujących narodzin dziecka (czwarta niedziela). Więcej o pięknym leśniowskim sanktuarium przeczytacie w naszym wpisie tutaj.


Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin
ul. Leśniowska 99, Żarki
tel. 34 316 10 72
sanktuarium@lesniow.pl
strona internetowa: www.lesniow.pl
facebook: www.facebook.com/SanktuariumwLesniowie

*


Jeśli traficie do Leśniowa to warto pamiętać, że w piwnicach budynku na placu przyklasztornym można znaleźć czynną cały rok wystawę amonitów. „Skarby Jury” to wystawa na której zaprezentowano ponad 800 sztuk różnego rodzaju obiektów, które zostały znalezione w Żarkach i w pobliskich okolicach. Aby mieć pewność, że zobaczycie wystawę warto telefonicznie upewnić się czy będzie czynna, szczególnie jeśli odwiedzacie Leśniów jesienią lub zimą.


Wystawa Amonitów - Piwnice Klasztorne
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin
ul. Leśniowska 99, Żarki
kontakt@amonity.com
tel. 793 93 22 11
strona internetowa: www.amonity.com

*


Zagroda Edukacyjna Maciejówka to miejsce, którego odwiedziny jeszcze przed nami. Dlaczego warto tu przyjechać? Zagroda prowadzi ciekawe rodzinne warsztaty - razem można tu m.in. lepić pierogi, tworzyć obrazy wełną malowane czyli filcować, produkować mydełka i bańki mydlane oraz ozdabiać przedmioty metodą decoupage. W okresie przedświątecznym stworzycie tu ładne przestrzenne jajka i inne świąteczne ozdoby. Jeśli macie ochotę na spacer w pobliskim lesie to w ofercie Maciejówki jest też quest - wyprawa do lasu w poszukiwaniu lisiej jamy. Maciejówka to miejsce, które warto odwiedzić jeśli lubicie smaczne domowe pierogi. Jest tu pierogarnia, do której warto zajrzeć w porze obiadowej, możecie także kupić pierogi na wynos. Do wyboru są pierogi z mięsem, ruskie, kapustą i grzybami oraz ze szpinakiem. A na słodko z serem, wiśniami, truskawkami i jabłuszkiem.


Zagroda Edukacyjna "Maciejówka"
Ostrów, ul. Jurajska 70, Żarki Letnisko
tel. 609 989 464
dekoracje3@onet.eu
strona internetowa: www.zagroda-maciejowka.pl
fabebook: www.facebook.com/edukacyjnewarsztaty

*
 

Wizyta w tym miejscu także jeszcze przed nami. Agrogospodarstwo "Pod Skałką" to największa zagroda edukacyjna w województwie śląskim. Do tej pory przyjmowała głównie grupy, ale od wiosny rusza z ofertą dla turystów indywidualnych w termiach:
- maj i czerwiec - soboty i niedziele w godz. 10:00 - 17:00,
- lipiec i sierpień - codziennie godz. 10:00 - 18:00,
- wrzesień i październik - soboty i niedziele w godz. 12:00 - 16:00.

W czasie wizyty w Agrogospodarstwie czeka Was zwiedzanie Skansenu Wsi Jurajskiej i Zwierzyńca "Pod Skałką", warsztaty mydlarskie i nie tylko, wycieczka Kolejką Jurajski Express i Park zabaw "Kraina Marzeń Dzieci". Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.


Agrogospodarstwo "Pod Skałką"
ul. Szkolna 34, Przybynów
tel. 34 314 88 29, 501 154 921
info@agroskalka.pl
strona internetowa: www.agroskalka.pl
facebook: www.facebook.com/Agroskalka

*
 

Jeśli pragniecie nieco mocniejszych wrażeń to bardzo polecamy wycieczkę gazikiem z panem Romanem. Wyprawa gazikiem po jurajskich bezdrożach na pewno na długo pozostanie Wam w pamięci. I nie mam na myśli tylko wrażeń z jazdy terenowej. Ciekawa jest także porcja wiedzy o historii tej okolicy, którą poznajemy odwiedzając kolejne miejsca takie jak wzgórze Parchowatka czy cmentarz żydowski. Wyprawa trwa ok. 45 minut, a jej koszt to 10 zł od osoby. Więcej o wyprawach gazikiem przez Jurę w naszym wpisie tutaj.
 

Wycieczki pojazdami militarnymi
Rezerwacja: 887 803 303
strona internetowa: www.przystanlesniow.pl

*


Żareckie Jarmarki organizowane są w Żarkach w każdą sobotę od lat. Kupić tu można wszystko albo... jeszcze więcej, od produktów codziennego użytku po żywe zwierzęta oraz m.in. produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych - wypiekany z mąki gryczanej słynny Chleb Tatarczuch i Obwarzanki Odpustowe. Targowisko w Żarkach to największy w północnej części województwa śląskiego "market pod chmurką": 1,5 hektara powierzchni i aż 500 stoisk w kompleksie zabytkowych stodół wybudowanych w połowie XIX i początkach XX wieku. W każdą sobotę targ odwiedza ok. 10 tysięcy klientów. 
Odkrycie tras rowerowo-spacerowych tej okolicy wciąż jeszcze przed nami, ale na pewno nie każemy tym jurajskim ścieżkom za długo na siebie czekać, bo wyglądają bardzo obiecująco. Z Żarek i przez Żarki prowadzi kilka dłuższych i krótszych tras spacerowych i rowerowych, o których więcej przeczytacie tutaj i tutaj. A dojść spacerem lub dojechać rowerem można z Żarek m.in. do Mirowa, Bobolic czy Złotego Potoku.
O wielu atrakcjach tej okolicy możecie przeczytać także w przewodniku wydanym przez Gminę Żarki, który opracowany przez podróżującą mamę w szczególności uwzględnia potrzeby rodzin z dziećmi. Tutaj można pobrać przewodnik "Dzieci okrywają Żarki" w formacie pdf, wersja drukowana dostępna jest w niektórych punktach Informacji Turystycznej na terenie naszego województwa.Żarki jako miejsce bardzo przyjazne rodzinom mogą pochwalić się kilkoma placami zabaw i torem do jazdy na rowerze. Jeden z nowych placów zabaw, który szczególnie polecamy znajduje się w okolicy leśniowskiego sanktuarium. Pozostałych szukajcie tutaj.Jeśli kawai coś do kawy to stawiamy na kawiarenkę przy leśniowskim sanktuarium, jeśli coś na mały głód (hot dogi, zapiekanki czy lody) to smacznie i tanio można zjeść w małym punkcie na głównej ulicy także przy leśniowskim sanktuarium, jeśli pizza to w Przystani Leśniów (niestety w dni wolne często brak stolików, warto się zapowiedzieć z wizytą), a jeśli lubicie pierogi to zajrzyjcie do Maciejówki, którą polecamy na rodzinny obiad.


https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to