Gazikiem przez Jurę

Po serii tak nieprzyjaznych pogodowo dni cieplej robi nam się na wspomnienie pewnej soboty października, która choć wietrzna to jeszcze pocieszyła nas odrobiną słońca. Ten dzień spędziliśmy w Żarkach. Zagęszczenie ciekawych miejsc i atrakcji jak na tak małe miasteczko jest zaskakujące i zapewni jeszcze kilka ciekawych wpisów. Dzisiaj pierwszy - rozpoczynamy od wycieczki Gazikiem przez Jurę.


Na tę niepowtarzalną wycieczkę jurajskimi ścieżkami zabrał nas pan Roman, z którym umówiliśmy się pod Przystanią Leśniów w pobliżu leśniowskiego Sanktuarium (link). 
Po zapakowaniu się do gazika wyruszyliśmy na Parchowatkę skąd mamy rozległy widok na Jurę i Śląsk. Z tego niewielkiego wzgórza jak na dłoni widać nie tylko Żarki i Leśniów, pobliskie Bobolice i Mirów, ale o wiele, wiele więcej..
Urokliwy jurajski krajobraz nieśmiało koloruje się już barwami jesieni.
Wycieczka gazikiem to nie tylko off-road po jurajskich bezdrożach, to także lekcja historii

Parchowatka jest nie tylko jest świetnym punktem widokowym (szczególnie kiedy wdrapiecie się na wapienne ostańce), ale jest to także miejsce o znaczeniu historycznym.  Rozległe pełne śladów historii łąki kryją żelbetonowe niemieckie bunkry z okresu II wojny światowej, a także dobrze widoczne pozostałości okopów. Z góry widoczne są również wykopy pod kolejne schrony. Było to (niestety) wyborne pole ostrzału na pobliskie drogi.Ze wzgórza zjechaliśmy w stronę cmentarza w Żarkach i zabytkowych stodół, pomiędzy którymi spacerowaliśmy kilka godzin wcześniej, kiedy plac wypełniony był jeszcze stoiskami targowymi. 

Targowisko miejskie w Żarkach czyli Żarneckie Jarmarki to największy w północnej części województwa śląskiego hipermarket pod chmurką: 1,5 hektara powierzchni i 500 stoisk w kompleksie zabytkowych stodół wybudowanych w połowie XIX i początkach XX wieku. W każdą sobotę targ odwiedza ok. 10 tysięcy klientów. 


Przed południem...

 

Po południu... Po minięciu placu targowego i przejeździe przez rzekę naszym kolejnym przystankiem był jeden z obecnie największych i najciekawszych jurajskich cmentarzy żydowskich
 
Koszt takiej wycieczki to 7 zł za osobę (przy 6 chętnych), a za naszą czwórkę 40 zł za gazik. Czas przejazdu z przystankami to ok. 45 minut. Z panem Romanem umówiliśmy się na kolejną wyprawę, tym razem na wiosnę, co i Wam polecam uczynić :) Chyba, że jeszcze wróci nasza piękna Złota Polska :) Panu Romanowi dziękujemy za przejażdżkę pełną wertepów i ciekawych opowieści...


Na koniec zaparkowaliśmy przy placu zabaw, jednym z kilku w Żarkach (link). Obok tego placu znaleźliśmy jeszcze tor do jazdy na rowerze, co jak na tak niewielkie miasteczko też było dla nas zaskoczeniem.


JESTEŚMY W ŻARKACH: GDZIE WARTO ZAJRZEĆ?
 
Muzeum Rzemiosł Dawnych (link) - nowe multimedialne i interaktywne muzeum, które w szczegółach pokazuje pracę dawnego młyna, w którego zabudowaniach ma swoją siedzibę, a do tego przybliża zawody takie jak szewc czy bednarz. Muzeum zwiedza się z przewodnikiem.


 - Hokus Pokuss - Cukiernia Manufaktura (link) - poza tym, że na własne oczy można zobaczyć jak wytwarza się różne słodkości to dodatkowo można umówić się na warsztaty i zrobić własnego słodko pachnącego lizaka.


- Etnojura - Pracownia Etnodizajnu (link) - Warsztaty rękodzieła dla każdego, a do tego w wielu formach: wiklina, brzoza, słoma...

- Coraz piękniejsze Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie (link)

Jeśli do wymienionych atrakcji dodamy jeszcze Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych (link) to Żarki okazują się być idealnym miejscem nie tylko na udaną rodzinną wyprawę, ale także na wycieczkę szkolną i przedszkolną tym bardziej, że grupy zorganizowane są tu bardzo mile widziane i oczekiwane.


Na koniec mała uwaga. Jadąc do Żarek od strony Katowic warto zarezerwować sobie kilkanaście dodatkowych minut na przejazd przez Myszków (sobotni korek!).

*
Wycieczki Pojazdami Militarnymi

Przystań Leśniów
ul. Źródlana 5
42-310 Żarki

tel. 693 848 847
e-mail: recepcja@przystanlesniow.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 FrAntki Wędrowniczki , Blogger